Ερώτηση για πτυχίο TOEIC αγγλικά και επικύρωση

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
TonES
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 10:27 pm

Ερώτηση για πτυχίο TOEIC αγγλικά και επικύρωση

Δημοσίευσηαπό TonES » Σάβ Μάιος 09, 2009 11:30 am

Είμαι κάτοχος πτυχίου αγγλικών TOEIC το οποίο το επικύρωσα στην ελληνοαμερικανική ένωση και στη πίσω σελίδα γράφει με ελληνικά ότι αποτελεί γνήσιο αντίγραφο του προτοτύπου καθώς και τα στοιχεία μου.η ερώτηση μου είναι η εξής:

1.Αυτό το αντίγραφο ισχύει για τις προκυρήξεις??μπορώ να το χρησιμοποιήσω στους διαγωνισμούς??? ή θα πρέπει να το μεταφράσω και να επισυνάψω και την μετάφραση?

Παρακαλώ όποιος απαντήσει να είναι 100% σίγουρος

Ευχαριστώ

efiekr
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 27, 2008 8:04 pm

Δημοσίευσηαπό efiekr » Σάβ Μάιος 09, 2009 1:03 pm

Εγώ επισυνάπτω ΠΑΝΤΑ και μετάφραση από το Υπουργείο Εξωτερικών! Εξάλλου όπου έχω καταθέσει τα χαρτιά μου, η προκήρυξη το γράφει καθαρά ότι χρειάζεται και μετάφραση!

charas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 1:40 pm

Δημοσίευσηαπό charas » Σάβ Μάιος 09, 2009 1:10 pm

Εμένα σε ανάλογη περίπτωση, αλλά από το Βρετανικό Συμβούλιο, με την ίδια με εσένα επικύρωση (οπου παρεπιπτώντος είχα σκάσει και τα ευρώπουλά μου γι αυτήν την σφραγιδούλα) , δεν μου το είχαν δεχτεί και τελευταία στιγμή με έκαναν να τρέχω να ψάχνω για δικηγόρο από την Ένωση Δικηγόρων, αλλιώς κοβόμουν. Από τότε έμαθα..

ITALOS1986
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:49 pm

Δημοσίευσηαπό ITALOS1986 » Σάβ Μάιος 09, 2009 4:44 pm

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ LOWER.
TO TOEIC EXEI ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΥΝΑΜΗΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ LOWER STIS ΠΡΟΚΥΡΗΞΕΙΣ ?!
ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.!
ΑΝ ΜΝΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :lol:

georgeth
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 20, 2008 8:43 am

Δημοσίευσηαπό georgeth » Κυρ Μάιος 10, 2009 9:46 am

ITALOS1986 έγραψε:ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ LOWER.
TO TOEIC EXEI ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΥΝΑΜΗΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ LOWER STIS ΠΡΟΚΥΡΗΞΕΙΣ ?!
ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.!
ΑΝ ΜΝΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :lol:

http://www.hau.gr/?i=examinations.el.toeic&ref=search
Tο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει και μοριοδοτεί το ΤΟΕΙC® στα εξής επίπεδα:
μέτρια γνώση (405-500), καλή γνώση (505-780) και πολύ καλή γνώση (785-900).

ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Κυρ Μάιος 10, 2009 10:11 pm

tones έχεις μπει για τα καλά στη διαδικασία των αιτήσεων, παρατηρώ...
για εκπαιδευτικούς λόγους ξεκίνα να διαβάζεις καμιά σχετική προκήρυξη. και πάντα θέλει επίσημη μετάφραση συνημμένη το επικυρωμένο αντίγραφο ξένης γλώσσας.

TonES
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 10:27 pm

Δημοσίευσηαπό TonES » Δευ Μάιος 11, 2009 10:49 pm

μα γιατί να διαβάσω προκύρηξη αφού τώρα με τι ntoni ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΓΩ.

ή μήπως δεν είσαι παντού παρών?

thanks άλλη μια φορά :P

ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Τρί Μάιος 12, 2009 5:58 pm

:lol: :lol:

alexa73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2009 2:17 am

Δημοσίευσηαπό alexa73 » Κυρ Ιουν 21, 2009 8:08 pm

ntoni έγραψε:tones έχεις μπει για τα καλά στη διαδικασία των αιτήσεων, παρατηρώ...
για εκπαιδευτικούς λόγους ξεκίνα να διαβάζεις καμιά σχετική προκήρυξη. και πάντα θέλει επίσημη μετάφραση συνημμένη το επικυρωμένο αντίγραφο ξένης γλώσσας.


Καλησπέρα,
Σχετική απορία, το δίπλωμα γαλλικών έχω χάσει το πρωτότυπο και έχω ζητήσει από το Γαλλικό Ινστιτούτο και μου έχει εκδώσει πιστοποιητικά στα γαλλικά και στα ελληνικά με τις σφραγίδες του Γαλλικού ινστιτούτου και με τα όλα τους. Πάντα λοιπόν καταθέτω ένα πιστοποιητικό στα ελληνικά επικυρωμένο από δικηγόρο. Πρωτότυπο δεν έχω να καταθέσω και μετάφραση δεν χρειάζεται αφού έχω πιστοποιητικό στα ελληνικά.Μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιαστεί πρόβλημα να με απορρίψουν δηλαδή από κάποιον διαγωνισμό αλλά με καλύπτει το πτυχίο των αγγλικών που το καταθέτω σωστά. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα ως προς την συμπλήρωση των μορίων και τι μπορώ να κάνω για να το καλύψω;

meg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Μάιος 24, 2006 11:35 am

Re: Ερώτηση για πτυχίο TOEIC αγγλικά και επικύρωση

Δημοσίευσηαπό meg » Κυρ Ιουν 21, 2009 11:27 pm

[quote="TonES"]Είμαι κάτοχος πτυχίου αγγλικών TOEIC το οποίο το επικύρωσα στην ελληνοαμερικανική ένωση και στη πίσω σελίδα γράφει με ελληνικά ότι αποτελεί γνήσιο αντίγραφο του προτοτύπου καθώς και τα στοιχεία μου.η ερώτηση μου είναι η εξής:

1.Αυτό το αντίγραφο ισχύει για τις προκυρήξεις??μπορώ να το χρησιμοποιήσω στους διαγωνισμούς??? ή θα πρέπει να το μεταφράσω και να επισυνάψω και την μετάφραση?

Παρακαλώ όποιος απαντήσει να είναι 100% σίγουρος

Ευχαριστώ[/quote]

100% .. σε κάθε προκήρυξη βάζεις το γνήσιο αντίγραφο του πρωτοτύπου που παίρνεις από την Αμερικάνικη Ένωση. Συρράπτεις μαζί κ τη μετάφραση που έχεις κάνει στο Υπουργείο Εξωτερικών, την οποία μπορείς να ζητήσεις παραπάνω αντίγραφα ή το ένα που θα πάρεις να το επικυρώνεις στο ΚΕΠ.

kapa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 12:23 pm

Δημοσίευσηαπό kapa » Δευ Ιουν 22, 2009 12:30 pm

13. ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΤΙΤΛΩΝ, ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ.
Της αλλοδαπής
Τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις της αλλοδαπής, που απαιτούνται από την προκήρυξη πρέπει να είναι επι−
κυρωμένοι και επίσημα μεταφρασμένοι στην ελληνική γλώσσα.
Οι ανωτέρω τίτλοι υποβάλλονται σε πρωτότυπο ή σε ακριβές αντίγραφο του πρωτοτύπου ή σε αντίγραφο του
ακριβούς αντιγράφου της αρχής που εξέδωσε το πρωτότυπο (όχι σε αντίγραφο το οποίο δεν έχει επικυρωθεί
από την αρχή που εξέδωσε το πρωτότυπο). Οι ως άνω τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις, όταν προσκομίζο−
νται σε φωτοτυπία μη επικυρωμένη από την αρχή που τους εξέδωσε, επικυρώνονται μόνο από δικηγόρο. Ακριβή
αντίγραφα από αντίγραφα ιδιωτικών εγγράφων ή εγγράφων που έχουν εκδοθεί από αλλοδαπές αρχές, τα οποία
έχουν επικυρωθεί από δικηγόρο ή δημόσια αρχή επικυρώνονται από όλες τις διοικητικές αρχές και τα Κέντρα
Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ). Η επίσημη μετάφρασή τους γίνεται από αρμόδια κατά νόμο αρχή του Υπουργείου
Εξωτερικών ή την Πρεσβεία ή το Προξενείο της ξένης χώρας στην Ελλάδα ή από δικηγόρο ή από άμισθο ερμη−
νέα διορισμένο βάσει του ν. 148/26.12.1913/1.2.1914.
Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τη νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας, προκειμένου περί τίτλων σπου−
δών με τους οποίους αποδεικνύεται η γνώση της ξένης γλώσσας, τίτλοι που προσκομίζονται σε απλά φω−
τοαντίγραφα γίνονται δεκτοί, υπό την προϋπόθεση ότι προσκομίζονται επικυρωμένες μεταφράσεις αυτών, στις
οποίες γίνεται μνεία ότι στους νόμιμους μεταφραστές είχαν προσκομισθεί τα πρωτότυπα ή επικυρωμένα αντί−
γραφα των τίτλων. Εάν όμως προσκομίζονται τα πρωτότυπα των τίτλων ή επικυρωμένα αντίγραφα αυτών, αρκεί
η προσκόμιση απλού φωτοαντιγράφου της μεταφράσεως αυτών, η ακρίβεια του περιεχομένου της οποίας επι−
κυρώνεται με υπεύθυνη δήλωση του υποψηφίου, κατά το άρθρο 8 παρ. 4 ν. 1599/1986.

Alexg21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 3:58 pm

Δημοσίευσηαπό Alexg21 » Τρί Ιουν 23, 2009 2:20 pm

georgeth έγραψε:
ITALOS1986 έγραψε:ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ LOWER.
TO TOEIC EXEI ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΥΝΑΜΗΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ LOWER STIS ΠΡΟΚΥΡΗΞΕΙΣ ?!
ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.!
ΑΝ ΜΝΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :lol:

http://www.hau.gr/?i=examinations.el.toeic&ref=search
Tο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει και μοριοδοτεί το ΤΟΕΙC® στα εξής επίπεδα:
μέτρια γνώση (405-500), καλή γνώση (505-780) και πολύ καλή γνώση (785-900).


ξερει κανεις αν με πτυχειο ΤΟΙEC μετριας γνωσης μπορει να κανει τα χαρτια του για το διαγωνισμο της δημοτικης αστυνομιας?

alexa73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2009 2:17 am

Δημοσίευσηαπό alexa73 » Τρί Ιουν 23, 2009 6:43 pm

Καλησπέρα,
Επειδή η δική μου περίπτωση που ανέφερα παραπάνω είναι ιδιαίτερη λόγω του ότι έχει χαθεί το πρωτότυπο ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες