ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΟΑΕΔ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
iannane
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 15, 2009 8:19 pm

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΟΑΕΔ

Δημοσίευσηαπό iannane » Κυρ Απρ 05, 2009 8:03 pm

γεια σας ειμαι τε νοσηλευτρια μεσα στις προκυρηξεις καθε φορα λενε οτι αν εχεις τελειωσει προγραμμα η σεμιναριο του οαεδ μοριοδοτισε με 70 μορια μια ερωτηση τωρα σεμιναριο πρεπει να κανοθμε σε συναφες αντικειμενο ? γιατι οι προκθρηξεις δεν το αναφερουν αυτο

zwi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 3:29 pm

Δημοσίευσηαπό zwi » Κυρ Απρ 05, 2009 8:34 pm

Ναι, απ'όσο ξέρω το σεμινάριο πρέπει να είναι συναφές με το αντικείμενο της θέσης.

katerina2512
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 1:51 am

Δημοσίευσηαπό katerina2512 » Κυρ Απρ 26, 2009 2:42 am

Αποσπασμα απο την προκηρυξη 5Κ/2008 :

"Πιστοποιητικό επιτυχούς παρακολούθησης προγραμμάτων ή σεμιναρίων επαγ−
γελματικής κατάρτισης του Ο.Α.Ε.Δ. σε αντικείμενο συναφές με το αντικείμενο
της θέσης
."

Αρα δεν υπαρχει αμφιβολια. χρειαζεται οπωσδηποτε να υπαρχει συναφεια. Κ επειδη κ εγω ειμαι επαγγελματιας υγειας (Μαια) κ το εχω ψαξει πολυ το θεμα, μεχρι τωρα δεν εχω βρει ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΑΦΕΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ για την περιπτωση μας! Κοινως μας εχουνε γραμμενους! :x

frosoula
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2008 9:55 pm

Δημοσίευσηαπό frosoula » Πέμ Απρ 30, 2009 12:15 am

τυπικα το σεμιναριο υπολογιζεται μονο οταν ειναι συναφες με την θεση φυσικα στο ελλαδισταν ολα παιζονται και εξηγω:

εργαζομαι σε νοσοκομειο σε παραιατρικο επαγγελμα και συζητωντας με συναδελφο (σε αλλη ειδικοτητα ) σχετικα με τα αποτελεσματα προκυρηξης αναφερει οτι εχει και τα 70 μορια του σεμιναριου ρωτωντας τι σεμιναριο παρακολουθησε το οποιο το ασεπ θεωρησε συναφες μου απαντησε κατι με οργανωση-αρχειοθετηση κτλπ
Εξεπλαγην φυσικα γιατι δεν προκυπτει καμμια συναφεια δε ακτινολογος και το ως ανω αλλα εκεινη επεμενε οτι εχει προσμετρηθει και οτι πριν ειχε καποια τηλεφ
συνομιλια με υπαλληλο του ασεπ ο οποιος την διαβεβαιωσε πριν βγουν τα προσωρινα οτι θα προσμετρηθει!!!
καθοτι εκ φυσεως απιστος θωμας μπηκα και ειδα και τα προσωρινα + οριστικα και διαπιστωσα τι ελεγε αληθεια (μιλαω για την προκυρηξη 3κ/2007
στην επομενη προκυρηξη 5κ/2008 (προσωρινα ) με εκπληξη διαπιστωσα οτι τωρα δεν της προσμετρηθηκαν ως μη συναφη

εστειλα λοιπον στον ασεπ μαιλ και η απαντηση ειναι η εξηs:

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΑΝΩΤΑΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

ΤΟΜΕΑΣ ΑΥΤΟΤΕΛΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΠΟΛΙΤΩΝ






Αθήνα, 27 Δεκεμβρίου, 2008


Α/Α e-mail : 11552
Ταχ. Δ/νση

Τηλέφωνο

Fax

: Πουλίου 6

Τ.Κ.: 115 23 Αθήνα

: 213.1319.100

: 213.1319.187

ΠΡΟΣ : ΚΑ @@@@@@@@
Θέμα: «Απάντηση ερωτήματος »



Σε απάντηση του από 19/12/2008 e-mail που μας αποστείλατε, έχομε τη τιμή να σας γνωρίσουμε τα εξής :

Σύμφωνα με το άρθρο 8 του Ν. 3051/2002 όπως ισχύει το Πρόγραμμα Σεμινάριο Ο.Α.Ε.Δ. μοριοδοτείται με (70) εβδομήντα μόρια εφόσον «αποτελεί πιστοποιητικό επιτυχούς παρακολούθησης προγραμμάτων ή σεμιναρίων επαγγελματικής κατάρτισης του ΟΑΕΔ σε αντικείμενο συναφές με το αντικείμενο της θέσης» . Τέλος, σεμινάριο σχετικό με διοικητική/ γραμματειακή υποστήριξη θεωρείται συναφές με θέσεις ΔΕ Διοικητικού και όχι με θέσεις ΔΕ Παραιατρικων.

Επισημαίνεται πάντως ότι η άποψη αυτή δεν δεσμεύει το αρμόδιο Τμήμα του Α.Σ.Ε.Π. που ενδεχομένως θα κληθεί να εξετάσει σχετικό θέμα νομιμότητας της συμμετοχής σας σε διαδικασίες πλήρωσης θέσεων.





Με εντολή Γεν. Δ./ντή Προσλήψεων
Ο Προϊστάμενος
Γραφείου Εξυπηρέτησης Πολιτών



Νικόλαος Ανδριανάκης



ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΒΓΑΛΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ( ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ) ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ :lol:

katerina2512
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 1:51 am

Δημοσίευσηαπό katerina2512 » Πέμ Απρ 30, 2009 1:26 am

Και να ηταν μονο αυτο? τωρα πλεον δεν ξερεις τι να πιστεψεις με τα διαφορα ΚΕΚ που υπαρχουν . συγκεκριμενα ενδιαφερθηκα για να παρω μερος σε ενα προγραμμα του ΚΕΚ που ανηκει στο Καποδιστριακό Πανεπιστημιο. το πραγραμμα αυτο ειναι εξ αποστασεως μεν , αλλα το πιστοποιητικο επιμορφωσης που δινει ειναι αναγνωρισμενο απο το ΕΚΕΠΙΣ (ΕΘΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ) . Παρολα αυτα δεν μοριοδοτειται απο τον ΑΣΕΠ στις προκηρυξεις με σειρα προτεραιοτητας...
Συγκεκριμενα σας παραθετω το σχετικο κομματι που υπαρχει στην ιδια την ιστοσελιδα του ΕΚΠΑ (ΕΘΝΙΚΟ & ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ):
"Ποια η ισχύς του Πιστοποιητικού; Δίνει επιπλέον μόρια σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ;
Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος χορηγείται Πιστοποιητικό Εξειδίκευσης ή Επιμόρφωσης (ανάλογα με το εκπαιδευτικό αντικείμενο) το οποίο υπογράφεται από τον Διευθυντή του ΚΕΚ και τον Ακαδημαϊκό Υπεύθυνο του Προγράμματος. Το ΚΕΚ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών είναι πιστοποιημένο από το ΕΚΕΠΙΣ. Εντούτοις, το χορηγούμενο πιστοποιητικό δεν δίδει επιπλέον μόρια στον ΑΣΕΠ, καθώς δεν αποτελεί πτυχίο ή μεταπτυχιακό τίτλο. Ωστόσο, πρωταρχικός σκοπός του προγράμματος είναι η παροχή των απαραίτητων εφοδίων και η ανάπτυξη των δεξιοτήτων εκείνων που θα βοηθήσουν τους καταρτιζόμενους να γίνουν πιο αποτελεσματικοί στην άσκηση των καθηκόντων τους και κατ' επέκταση, πιο ανταγωνιστικοί στην αγορά εργασίας. Παράλληλα, το χορηγούμενο πιστοποιητικό φέρει τη σφραγίδα του Πανεπιστημίου Αθηνών το κύρος του οποίου σαφώς αναγνωρίζεται τόσο από ιδιωτικούς όσο και από τους δημόσιους φορείς."


Συμπερασμα: ναι μεν ειναι αναγνωρισμενο (απο το κρατος) , αλλα οχι αρκετα αναγνωρισμενο για να ληφθει υποψιν στις προκηρυξεις...Α και να μην ξεχασω το κερασακι στην τουρτα: δωστε βαση στις τελευταιες 3 γραμμες αυτου που παραθετω. ειναι σαν να σου λεει: "μπορει το πιστοποιητικο που θα παρεις να ειναι ενα τιποτα με μπολικο καθολου, αλλα τουλαχιστον ειναι ενα τιποτα το οποιο προερχεται απο το πανεπιστημιο Αθηνων!" Μεγαλοφυες!!!!!

iannane
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 15, 2009 8:19 pm

Δημοσίευσηαπό iannane » Πέμ Απρ 30, 2009 1:46 am

ερωτηση τωρα εχω τελειωσει 6 χρονια το τει νοσηλευτικης και ποτε δεν εχω ακουσει για σεμιναριο του ΟΑΕΔ που να ειναι συναφες με το αντικειμενο μου κανω λαθος?

katerina2512
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 1:51 am

Δημοσίευσηαπό katerina2512 » Πέμ Απρ 30, 2009 3:02 am

iannane έγραψε:ερωτηση τωρα εχω τελειωσει 6 χρονια το τει νοσηλευτικης και ποτε δεν εχω ακουσει για σεμιναριο του ΟΑΕΔ που να ειναι συναφες με το αντικειμενο μου κανω λαθος?


κανενα λαθος απολυτως!εγω εχω φαει τον τοπο για να βρω κατι σχετικο με την ειδικοτητα μου (ΤΕ Μαιευτικη) κ δεν εχω βρει τιποτα, μα τιποτα! κ το αστειο ειναι οτι ειδα στην τελευταία προκηρυξη (5Κ) συμφοιτητρια μου να εχει δηλωσει σεμιναριο ΟΑΕΔ κ να της το εχει αναγνωρισμενο (μοριοδοτηθηκε κανονικα). τωρα που το βρηκε αυτη το συναφες αντικειμενο κ εκανε κ σεμιναριο ενας θεος το ξερει...

charas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 1:40 pm

Δημοσίευσηαπό charas » Πέμ Απρ 30, 2009 12:23 pm

Γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να βρώ, αν υπάρχει φυσικά, λίστα με τα θυγατρικά ΚΕΚ της Επαγγελματικής Κατάρτησης ΑΕ της οποίας οι βεβαιώσεις είναι οι μόνες εκτός του ΟΑΕΔ που μοριοδοτούνται στον ΑΣΕΠ? Εάν το σεμινάριο είναι συναφές του τίτλου σπουδών μου (ΣΔΟ) πιάνεται σαν μοριοδότηση σε διοικητικού λογιστικού ή πρέπει να αναφέρεται ακριβώς στο αντικείμενο της εκάστοτε προκηρυσσόμενης θέσης?

baetos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό baetos » Πέμ Απρ 30, 2009 12:41 pm

[quote="charas"]Γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να βρώ, αν υπάρχει φυσικά, λίστα με τα θυγατρικά ΚΕΚ της Επαγγελματικής Κατάρτησης ΑΕ της οποίας οι βεβαιώσεις είναι οι μόνες εκτός του ΟΑΕΔ που μοριοδοτούνται στον ΑΣΕΠ? Εάν το σεμινάριο είναι συναφές του τίτλου σπουδών μου (ΣΔΟ) πιάνεται σαν μοριοδότηση σε διοικητικού λογιστικού ή πρέπει να αναφέρεται ακριβώς στο αντικείμενο της εκάστοτε προκηρυσσόμενης θέσης?[/quote]


TIΠΟΤΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΣΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ ΟΛΑ ΣΤΑ ΚΡΥΦΑ!!!!!ΜΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΑ?????????ΑΣ ΤΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΧΩΝ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΡΗΤΙΡΙΑ ΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΡΟΥΣΦΕΤΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.......ΕΛΕΟΣ........!

katerina2512
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 1:51 am

Δημοσίευσηαπό katerina2512 » Πέμ Απρ 30, 2009 4:42 pm

προς baetos κ charas (κ οποιονδηποτε αλλο ενδιαφερόμενο) το παρακατω link

http://www.ep-katartisi.gr/syn_katartisi.htm

οδηγει στην ιστοσελιδα του ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ Α.Ε.

Στην σελίδα που θα σας βγαλει θα πατησετε εκει που λεει "αναλυτικότερα" . θα κατεβει στον υπολογιστή σας ενα αρχειακι (θα πρεπει να κανετε εκτελεση για να το ανοιξετε. μην τρομαξετε , ειναι "καθαρο" το εχω ελεγξει) το οποιο βγαζει αναλυτικα τα ΚΕΚ της καθε περιφερειας κ τα προγραμματα που τρεχουν σε αυτα. Φυσικα μην νομιζετε οτι ειναι προγραμματα που ισχύουν ακομα , καθως εχει προγραμματα του 2005-2006 κ 2006-2008 , κοινως καινουργια προγραμματα δεν περιεχονται . Ωστοσο ειναι μια καλη ευκαιρια για να δειτε
1.σε ποιες περιφερειες ειναι τα συγκεκριμενα ΚΕΚ κ
2. τι περίπου προγραμματα παιζουν σε καθε περιφερεια (οσον αφορα στα αντικειμενα) .

Σημ: Εννοειται οτι ολα αυτα τα βρηκα μονη μου (καμια ενημερωση απο πουθενα. ουτε καν το ΟΑΕΔ της περιοχης μου δεν ηξερε να με καθοδηγησει!) Επίσης, δεδομενου οτι το site της συγκεκριμενης Α.Ε ειναι μπελαλιδικο κ απαρχαιωμενο , εφαγα μεγάλη τυρράνια μεχρι να βρω εστω κ αυτο το αρχειακι παρόλο που ειμαι πολυ εξοικειωμενη (ειμαι net-maniac κ ασχολουμαι κ επαγγελματικα ως δευτερη δουλεια με ορισμενους τομεις του διαδικτυου :lol: )...Οπότε δωστε το κ εσεις σε οσους ενδιαφερονται.

katerina2512
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 1:51 am

Δημοσίευσηαπό katerina2512 » Πέμ Απρ 30, 2009 4:48 pm

charas έγραψε:Γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να βρώ, αν υπάρχει φυσικά, λίστα με τα θυγατρικά ΚΕΚ της Επαγγελματικής Κατάρτησης ΑΕ της οποίας οι βεβαιώσεις είναι οι μόνες εκτός του ΟΑΕΔ που μοριοδοτούνται στον ΑΣΕΠ? Εάν το σεμινάριο είναι συναφές του τίτλου σπουδών μου (ΣΔΟ) πιάνεται σαν μοριοδότηση σε διοικητικού λογιστικού ή πρέπει να αναφέρεται ακριβώς στο αντικείμενο της εκάστοτε προκηρυσσόμενης θέσης?


Κ κατι αλλο για charas :

οπως ειπα κ σε προηγουμενο post το σεμιναριο θα πρεπει να ειναι συναφες με το αντικειμενο της θεσης που ζητα η προκηρυξη . τουλαχιστον αυτο γραφουν ολες οι προκηρυξεις που εχω στα χερια μου κ που εχω παρει μερος...

ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Δευ Μάιος 04, 2009 4:29 pm

KEK Εθνικο Ιδρυμα Νεότητας

Λ. Χασιάς 6η στάση Ίλιον 13122

τηλ 210 2389037-38
Φαξ 210 2389036

για "κατάρτιση ανέργων σε πιστοποιημένα κέντρα επαγγελματικής κατάρτισης"

katerina2512
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 1:51 am

Δημοσίευσηαπό katerina2512 » Τρί Μάιος 05, 2009 3:53 pm

ntoni έγραψε:KEK Εθνικο Ιδρυμα Νεότητας

Λ. Χασιάς 6η στάση Ίλιον 13122

τηλ 210 2389037-38
Φαξ 210 2389036

για "κατάρτιση ανέργων σε πιστοποιημένα κέντρα επαγγελματικής κατάρτισης"


Υστερα απο σχετικο mail στο ΑΣΕΠ (για το ποια ειναι τα αναγνωρισμενα ΚΕΚ στα οποια μπορουμε να παρακολουθησουμε καποιο σεμιναριο που να μπορει να μοριοδοτηθει στις προκηρυξεις του ΑΣΕΠ) , πριν απο λιγες μερες ελαβα ενα τηλεφωνημα το οποιο μου γνωστοποιουσε :

1.Τα σεμιναρια που μοριοδοτουνται απο τον ΑΣΕΠ ειναι αυτα που εχουν γινει απο αναγνωρισμενα ΚΕΚ της ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ Α.Ε. (θυγατρικη του ΟΑΕΔ) κ μονον αυτα.
2.Τα σεμιναρια αυτα αφορουν μονο τους ανεργους κ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ
3.Οποιοδηποτε αλλο σεμιναριο επιμορφωσης, εξειδικευσης κλπ ΔΕΝ ΜΟΡΙΟΔΟΤΕΙΤΑΙ , ακομη κ αν το ΚΕΚ που το πραγματοποιει ειναι πιστοποιημενο απο το ΕΚΕΠΙΣ
4.Για να δω αν ενα απο τα παραπανω (βλ 1) πιστοποιημενα ΚΕΚ βρισκεται στην περιοχη μου κ να παρω περαιτερω πληροφοριες για τα προγραμματα του , θα πρεπει να απευθυνθω στο ΟΑΕΔ της περιοχης μου.

Οποτε ntoni δεν νομιζω να ισχυουν τα παραπάνω στοιχεια που εδωσες στο post σου (χωρις παρεξηγηση) . Εκτος κ αν το ΕΙΝ σχετιζεται με καποιο τροπο με την ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ Α.Ε (που δεν φαινεται να σχετιζεται καθως δεν αναφερεται πουθενα μεσα στην ιστολελιδα της εν λογω Α.Ε)

Ωστοσο αν γνωριζεις κατι παραπανω (απο προσωπικη εμπειρια ή αλλα επισημα στοιχεια), θα ηθελα να με διορθωσεις κ να κανεις post οτι γνωριζεις σχετικα.

ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Τρί Μάιος 05, 2009 8:53 pm

από το αντικείμενο της δουλειάς μου είδα ότι το κεκ αυτό συμμετεχει σε διαγωνισμό για διεξαγωγή τέτοιων σεμιναρίων για ανέργους. παραπέρα δεν το έψαξα, γιατί δε με απασχολεί. τα τηλέφωνα μπορεί να λύσουν απορίες και τα "δε νομίζω" (χωρίς παρεξήγηση). :D

απλά, διαπίστωσα από το φόρουμ ότι αφήνουν τον κόσμο στο μαύρο σκοτάδι σχετικά με τα σεμινάρια αυτά (απαράδεκτο) και είναι το μόνο σχετικό που βρηκα. αν τελικά δεν κάνει, τουλάχιστον προσπάθησα.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες