ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Panagiotis gkotshs
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Σεπ 22, 2008 1:23 am

ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό Panagiotis gkotshs » Τετ Ιαν 21, 2009 9:15 pm

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ?ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΔΗΜΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ Η ΟΧΙ?ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΕΠΕΙΔΗ Η ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ,ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ Η ΟΧΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

dakis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 2:33 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό dakis » Παρ Ιαν 23, 2009 1:00 pm

Panagiotis gkotshs έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ?ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΔΗΜΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΥΔΡΕΥΣΗΣ Η ΟΧΙ?ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΕΠΕΙΔΗ Η ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ,ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ Η ΟΧΙ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


isxyei αλλα μπορεις να κανεις αποσπαση

Panagiotis gkotshs
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Σεπ 22, 2008 1:23 am

Δημοσίευσηαπό Panagiotis gkotshs » Σάβ Ιαν 24, 2009 12:47 am

ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΜΠΟΡΩ Η ΜΟΝΟ ΑΠΟΣΠΑΣΗ?για μεταταξη ενδιαφερομαι πιο πολυ.αν ξερεις απαντησε μου και ποιος νομος το λεει.ευχαριστω πολυ

dakis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό dakis » Τρί Ιαν 27, 2009 3:24 pm

Panagiotis gkotshs έγραψε:ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΜΠΟΡΩ Η ΜΟΝΟ ΑΠΟΣΠΑΣΗ?για μεταταξη ενδιαφερομαι πιο πολυ.αν ξερεις απαντησε μου και ποιος νομος το λεει.ευχαριστω πολυ


αποσπαση μονο

αν ειναι οντως Ν.Π. ιδιωτικου δικαιου η ΔΕΥΑ που λες (που μαλλον ειναι) δεν υφισταται η εννοια της μεταταξης. Η εννοια της μεταταξης υφισταται οταν απο ΟΤΑ, ΝΠΙΔ, ΑΕ, ΝΠΔΔ και ΔΗΜΟΣΙΟ πας σε ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ή ΔΗΜΟΣΙΟ, ποτέ σε ΝΠΙΔ ως φορεα υποδοχης, από συστασως ελληνικου δημοσιου...

trelokomeio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 552
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 8:04 pm

Δημοσίευσηαπό trelokomeio » Κυρ Φεβ 01, 2009 3:21 am

dakis έγραψε:
Panagiotis gkotshs έγραψε:ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΜΠΟΡΩ Η ΜΟΝΟ ΑΠΟΣΠΑΣΗ?για μεταταξη ενδιαφερομαι πιο πολυ.αν ξερεις απαντησε μου και ποιος νομος το λεει.ευχαριστω πολυ


αποσπαση μονο

αν ειναι οντως Ν.Π. ιδιωτικου δικαιου η ΔΕΥΑ που λες (που μαλλον ειναι) δεν υφισταται η εννοια της μεταταξης. Η εννοια της μεταταξης υφισταται οταν απο ΟΤΑ, ΝΠΙΔ, ΑΕ, ΝΠΔΔ και ΔΗΜΟΣΙΟ πας σε ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ή ΔΗΜΟΣΙΟ, ποτέ σε ΝΠΙΔ ως φορεα υποδοχης, από συστασως ελληνικου δημοσιου...


dakis,

δηλαδή από την ΑΤΕ μπορώ να πάω σε κάποιον ΟΤΑ?

Περιμένω απάντηση σου!

dakis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό dakis » Κυρ Φεβ 01, 2009 10:40 pm

οχι απο ορισμενες μονο ΑΕ και κυριως απο ΝΠΙΔ μπορεις να μεταταχτεις στο δημοσιο, οχι απο την ΑΤΕ

dakis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό dakis » Κυρ Φεβ 01, 2009 10:42 pm

dakis έγραψε:οχι απο ορισμενες μονο ΑΕ και κυριως απο ΝΠΙΔ μπορεις να μεταταχτεις στο δημοσιο, οχι απο την ΑΤΕ


π.χ. τωρα θα μεταταχτουν με ειδικο νομο απο την ολυμπιακη οι υπαλληλοι

NTILENA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 10:30 am

Δημοσίευσηαπό NTILENA » Τρί Φεβ 03, 2009 9:06 am

Καλήμέρα σε όλους!!

Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: προέρχομαι από ΑΕ Δημοσίου μη εισηγμένη στο Χρηματηστήριο και βάση του νόμου μπορώ να κάνω αίτηση για μετάταξη (πιστεύω) σε ΝΠΔΔ. Επειδή όμως ο φορέα μου είναι αυτοχρηματοδοτούμενος θα υπάρχεί πρόβλημα στη μεταφορά των πιστώσεων στο Γενικό Λογιστήριο? Θέλω την γνώμη σας, γιατί δεν ξέρω εάν αξίζει τον κόπο να ξεκινήσω όλη την διαδικασία!!!!

Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!!!

av55
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 5:39 pm

Δημοσίευσηαπό av55 » Τρί Φεβ 03, 2009 11:22 am

NTILENA έγραψε:Καλήμέρα σε όλους!!

Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: προέρχομαι από ΑΕ Δημοσίου μη εισηγμένη στο Χρηματηστήριο και βάση του νόμου μπορώ να κάνω αίτηση για μετάταξη (πιστεύω) σε ΝΠΔΔ. Επειδή όμως ο φορέα μου είναι αυτοχρηματοδοτούμενος θα υπάρχεί πρόβλημα στη μεταφορά των πιστώσεων στο Γενικό Λογιστήριο? Θέλω την γνώμη σας, γιατί δεν ξέρω εάν αξίζει τον κόπο να ξεκινήσω όλη την διαδικασία!!!!

Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!!!


Αν το ΝΠΔΔ που πρόκειται να μεταταγείς είναι και αυτό αυτοχρηματοδοτούμενο (ρωτάς και μαθαίνεις) - εφόσον γίνεις δεκτή - δεν τίθεται θέμα πιστώσεων από το ΓΛΚ.
Αν είναι όμως επιχορηγούμενο από τον κρατικό προϋπολογισμό τότε θα πρέπει να έχει κάνει προβλέψεις στον προϋπολογισμό του για μη αναγκαστικές μετατάξεις (και σε αυτή την περίπτωση ρωτάς για να μάθεις).
Το ΓΛΚ ελέγχει την εκτέλεση του προϋπολογισμού του στενού Δημόσιου Τομέα.

NTILENA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 10:30 am

Δημοσίευσηαπό NTILENA » Τρί Φεβ 03, 2009 11:45 am

av55 έγραψε:
NTILENA έγραψε:Καλήμέρα σε όλους!!

Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: προέρχομαι από ΑΕ Δημοσίου μη εισηγμένη στο Χρηματηστήριο και βάση του νόμου μπορώ να κάνω αίτηση για μετάταξη (πιστεύω) σε ΝΠΔΔ. Επειδή όμως ο φορέα μου είναι αυτοχρηματοδοτούμενος θα υπάρχεί πρόβλημα στη μεταφορά των πιστώσεων στο Γενικό Λογιστήριο? Θέλω την γνώμη σας, γιατί δεν ξέρω εάν αξίζει τον κόπο να ξεκινήσω όλη την διαδικασία!!!!

Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!!!


Αν το ΝΠΔΔ που πρόκειται να μεταταγείς είναι και αυτό αυτοχρηματοδοτούμενο (ρωτάς και μαθαίνεις) - εφόσον γίνεις δεκτή - δεν τίθεται θέμα πιστώσεων από το ΓΛΚ.
Αν είναι όμως επιχορηγούμενο από τον κρατικό προϋπολογισμό τότε θα πρέπει να έχει κάνει προβλέψεις στον προϋπολογισμό του για μη αναγκαστικές μετατάξεις (και σε αυτή την περίπτωση ρωτάς για να μάθεις).
Το ΓΛΚ ελέγχει την εκτέλεση του προϋπολογισμού του στενού Δημόσιου Τομέα.


av 55 σ΄ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :)


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες