Από Νομαρχία μεταταξυ στο Υπ.Δικαιοσύνης

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
katerinak77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 04, 2006 6:41 pm

Από Νομαρχία μεταταξυ στο Υπ.Δικαιοσύνης

Δημοσίευσηαπό katerinak77 » Τετ Δεκ 17, 2008 11:48 am

Καλησπέρα και από μένα.
Όταν είχε βγεί η προκύρηξη για μετάταξη στο Υπουργείο Δικαιοσύνης είχα κάνει την αίτηση μου΄και σήμερα ήρθε η απάντηση ότι μπαίνει στο αρχείο.

Γιατί όμως αναφέρεται μέσα στις προκυρήξεις τις συγκεκριμένες ότι μπορούν να κάνουν αίτηση και όσοι εργάζονται σε ΝΠΔΔ (ΝΟΜΑΡΧΙΑ) αφού μας απορρίπτουν?

Αρα μένουμε εκτός.
Οι εργαζόμενοι σε νομαρχια (μονιμοι υπάλληλοι) δεν μπορούν να κάνουν τα χαρτια τους σε καμία από αυτές τις προκυρήξεις????

katerinak77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 04, 2006 6:41 pm

Re: Από Νομαρχία μεταταξη στο Υπ.Δικαιοσύνης

Δημοσίευσηαπό katerinak77 » Τετ Δεκ 17, 2008 11:49 am

katerinak77 έγραψε:Καλησπέρα και από μένα.
Όταν είχε βγεί η προκύρηξη για μετάταξη στο Υπουργείο Δικαιοσύνης είχα κάνει την αίτηση μου΄και σήμερα ήρθε η απάντηση ότι μπαίνει στο αρχείο.

Γιατί όμως αναφέρεται μέσα στις προκυρήξεις τις συγκεκριμένες ότι μπορούν να κάνουν αίτηση και όσοι εργάζονται σε ΝΠΔΔ (ΝΟΜΑΡΧΙΑ) αφού μας απορρίπτουν?

Αρα μένουμε εκτός.
Οι εργαζόμενοι σε νομαρχια (μονιμοι υπάλληλοι) δεν μπορούν να κάνουν τα χαρτια τους σε καμία από αυτές τις προκυρήξεις????

kim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Μαρ 12, 2007 12:58 pm

Re: Από Νομαρχία μεταταξη στο Υπ.Δικαιοσύνης

Δημοσίευσηαπό kim » Τετ Δεκ 17, 2008 12:22 pm

Κατερίνα, όχι, δεν μπορούμε. Με διευκρινιστική εγκύκλιο, που ήλθε μετά την ψήφιση του ΥΚ, μας ενημέρωσαν ότι δεν υπαγόμαστε στο α.71 του ΥΚ, διότι έχουμε ειδικές διατάξεις για μετατάξεις στον Κώδικα Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης. Από τότε και σε όλα τα σεμινάρια που έχω πάει, μου λένε ότι συντόμως θα μας συμπεριλάβουν στη ρύθμιση με ειδική διάταξη νόμου, αλλά ακόμη τίποτα. Προς το παρόν μετάταξη μπορείς να κάνεις με σύμφωνη γνώμη και των δύο υπηρεσιακών συμβουλίων, με το άρθρο 109 του ΠΔ 30/1996.
Γι'αυτό στο θέμα "προς νομαρχιακούς" έγραψα ότι στα αιτήματα της απεργίας ήταν και η πλήρης υπαγωγή μας στον υπαλληλικό κώδικα.

katerinak77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 04, 2006 6:41 pm

Δημοσίευσηαπό katerinak77 » Τετ Δεκ 17, 2008 12:37 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου kim δεν το γνώριζα και πίστευα ότι θα πήγαινα κάπου που τουλάχιστον θα δούλευα αλλα θα αμοιβόμουν καλύτερα από ότι σε μια νομάρχία.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες