ΝΕΑ STAGE για 5.361 άτομα. Τι γνωρίζετε;

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
ex-serres-sis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 9:14 am

ΝΕΑ STAGE για 5.361 άτομα. Τι γνωρίζετε;

Δημοσίευσηαπό ex-serres-sis » Παρ Νοέμ 21, 2008 10:27 am

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΤΕ, ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ? ΤΟ ΦΕΚ Β' 2288/2008 ΒΓΗΚΕ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ??? ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΠΑΡΜΠΑ ΑΛΛΑ Η ΕΛΠΙΔΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ!
1. ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΤΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΤΩΝ ΑΙΤΗΣΕΩΝ (ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ)
2. ΠΩΣ ΜΑΘΑΙΝΩ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ.
3. ΣΕ ΠΟΙΟ ΦΟΡΕΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΚΤΛ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ROZAKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2008 1:52 pm

Δημοσίευσηαπό ROZAKI » Παρ Νοέμ 21, 2008 10:40 am

πρεπει να εισαι ανεργος,βγαζεισ καρτα ανεργιας και πασ στον εργασιακο σου συμβουλο στον οαεδ συμληρωνεισ την εξα/νη αιτηση η οποια τι ειναι?λεσ τι εχεισ τελειωσει , τι προυπηρεσια εχεις, γενικα τα προσοντα σου και αναφερεισ οτι ενδιαφερεσαι για stage αυτο ειναι ολο.ουτε προκηρυξη στα χερια σου ουτε τιποτα.υποτιθεται οτι σε καλανε αυτοι αν θεωρουν οτι κανεισ για ενα τετοιο πογραμμα.γιαυτο καλανε μονο με μεσον...δεν κανεισ δηλαδη τιποτα ουτε στελνεισ χαρτια... :(

ex-serres-sis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 9:14 am

Δημοσίευσηαπό ex-serres-sis » Δευ Νοέμ 24, 2008 10:39 am

ROZAKI έγραψε:πρεπει να εισαι ανεργος,βγαζεισ καρτα ανεργιας και πασ στον εργασιακο σου συμβουλο στον οαεδ συμληρωνεισ την εξα/νη αιτηση η οποια τι ειναι?λεσ τι εχεισ τελειωσει , τι προυπηρεσια εχεις, γενικα τα προσοντα σου και αναφερεισ οτι ενδιαφερεσαι για stage αυτο ειναι ολο.ουτε προκηρυξη στα χερια σου ουτε τιποτα.υποτιθεται οτι σε καλανε αυτοι αν θεωρουν οτι κανεισ για ενα τετοιο πογραμμα.γιαυτο καλανε μονο με μεσον...δεν κανεισ δηλαδη τιποτα ουτε στελνεισ χαρτια... :(


οπως το φοβομουν, να εισαι καλα ευχαριστω παντως

gv_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τρί Σεπ 23, 2008 12:58 am

Δημοσίευσηαπό gv_ » Τρί Νοέμ 25, 2008 12:23 am

Και πώς μπορούμε να μάθουμε πώς κατανέμονται οι θέσεις σε όλη την επικράτεια?
Διότι,στη προκήρυξη αναφέρεται μόνο το σύνολο των θέσεων.

Scully_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2008 11:36 pm

Δημοσίευσηαπό Scully_ » Τρί Νοέμ 25, 2008 9:24 am

Ιδού η απορία... Πώς το μαθαίνουμε;;; Στον ΟΑΕΔ Θεσσαλονίκης στα κεντρικά Δωδεκανήσου δεν ξέρανε τίποτα για τα STAGE αυτά όταν πήγα την Παρασκευή, εμείς, είπανε, τους τα είπαμε που ερχόμαστε και τους ρωτάμε και μάλιστα αμφισβητούσε αν είναι ο ΟΑΕΔ ο φορέας των STAGE αυτών και της λέω της κυρίας εκεί ότι αφού το γράφει καθαρά, έχει βγει και προκήρυξη!!! Και πάλι δεν ήξερε τίποτα γι' αυτό!!! και μου είπε να ξαναπάω την τετάρτη (αύριο δηλαδή) τότε λέει μπορεί να γνωρίζουν κάτι. :shock: :shock: :roll: :o

Τι να πω...Τα λόγια είναι περιττά, όπως έλεγε και η Μαρινέλλα!!! :lol: :lol:

gorgo77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 11:02 am

Δημοσίευσηαπό gorgo77 » Τρί Νοέμ 25, 2008 10:18 am

αυτη ειναι η ελλαδα του 2008.

ολη συνωστιζονται στην ουρα για τα κωλοstage

ex-serres-sis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 9:14 am

Δημοσίευσηαπό ex-serres-sis » Τετ Νοέμ 26, 2008 6:49 pm

[quote="ex-serres-sis"]OÈ ‰ÈηÈÔ‡¯ÔÈ ÙˆÓ Ó¤ˆÓ ÚÔÁÚ·ÌÌ¿ÙˆÓ Stage
°È· Ó· &

soρry ηθελα να κανω επικολληση απο αρθρο εφημεριδας.
Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι σε καθε περιπτωση να παμε οαεδ ( αν ειμαστε ανεργοι) και να δηλωσουμε ενδιαφερον.

Scully_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2008 11:36 pm

Δημοσίευσηαπό Scully_ » Τετ Νοέμ 26, 2008 11:47 pm

Εγώ θα πάω αύριο πάλι στον ΟΑΕΔ θεσσαλονίκης να ρωτήσω για την βεβαίωση εξατομικευμένης που πρέπει να έχουμε (κοινώς -Ατομικό Δελτίο Δράσης) και θα δω τι παίζει με τα συγκεκριμένα stage, αν, λέμε, αν! έχουν κάποια πληροφόρηση. Αλλά, αν είναι τα πράγματα όπως είπε η rozaki, τότε το μόνο που όντως μπορούμε να κάνουμε είναι τουλάχιστον να δηλώσουμε ότι ενδιαφερόμαστε, και ο Θεός βοηθός...(συμφωνώ μαζί σου ex-serres-sis).

:roll:

GITSA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 31, 2007 12:36 pm

Δημοσίευσηαπό GITSA » Πέμ Νοέμ 27, 2008 9:35 am

τι θελετε να κάνετε stage; είναι ΚΟΡΟΙΔΙΑ! Είμαι στον ΟΑΕΔ πάνω από τέσσερα χρόνια, δεν έχουμε δώρα, δεν έχουμε λεφτά, δεν έχουμε ένσημα, δουλεύουμε όπως οι μόνιμοι, ζούμε την κακία των μόνιμων, σε λίγο θα ορκίσουμε με δόξα και τιμή τους εργασιακούς!! Αυτό θα πεί τυχη! ΜΑΚΡΙΑ

Scully_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2008 11:36 pm

Δημοσίευσηαπό Scully_ » Πέμ Νοέμ 27, 2008 10:10 am

GITSA έγραψε:τι θελετε να κάνετε stage; είναι ΚΟΡΟΙΔΙΑ! Είμαι στον ΟΑΕΔ πάνω από τέσσερα χρόνια, δεν έχουμε δώρα, δεν έχουμε λεφτά, δεν έχουμε ένσημα, δουλεύουμε όπως οι μόνιμοι, ζούμε την κακία των μόνιμων, σε λίγο θα ορκίσουμε με δόξα και τιμή τους εργασιακούς!! Αυτό θα πεί τυχη! ΜΑΚΡΙΑ


Εσύ σε stage είσαι πάνω από 4 χρόνια; Νόμιζα 18μηνα είναι τα stage και αν σου κάνουν ανανέωση, μπορεί να είναι ξανά για 18 μήνες. :?:

Αυτό για τα ένσημα, ναι έχεις δίκιο, όμως δεν μετράει σαν προϋπηρεσία; Πιστεύω ότι μετράει και πολύ μάλιστα. Το γνωρίζω ότι δουλεύει κάποιος σαν σκυλί σαν να είναι μόνιμος, αλλά δεν υπάρχει αντίκρυσμα στα χρήματα που παίρνει, όμως αν δίνει μόρια αυτό, γιατί να μην το κάνει κάποιος; Έστω σαν εμπειρία; Και μακάρι να μας πάρουν, εγώ λέω!

Δεν ξέρω, άποψή μου! :)

Scully_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2008 11:36 pm

Δημοσίευσηαπό Scully_ » Πέμ Νοέμ 27, 2008 1:13 pm

Παιδιά, εγώ πήγα σήμερα, μου έδωσε βεβαίωση εξατομικευμένης και όταν την ρώτησα αν ξέρει τίποτα γι'αυτό το συγκεκριμένο STAGE είπε ότι ο ΟΑΕΔ απλώς το χρηματοδοτεί, σε αυτούς λέει δεν κάνουμε αιτήσεις, και μου έδωσε 2 τηλέφωνα στην Αθήνα που λέει είναι το τμήμα το αρμόδιο για stage να πάρω λέει εκεί να ρωτήσω. Παίρνω, αλλά το ένα τηλ. είναι "out of service due to technical reasons" :roll: :evil: και το δεύτερο χτυπάει αλλά δεν σηκώνει κανείς!!


Να τα τηλέφωνα: 210-6252448 και 210-6253646

Όποιος/α έχει τύχη και πετύχει γραμμή, ας μας πει τι του/της είπαν....!!!


Thanx! :)

urbanathenism
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2007 5:33 am

ΠΩΣ ΕΠΙΛΕΓΕΣΑΙ ΣΕ STAGE?

Δημοσίευσηαπό urbanathenism » Πέμ Νοέμ 27, 2008 2:36 pm

Εμένα στον ΟΑΕΔ που πήγα και ρώτησα μου είπαν,

"ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΗΧΑΝΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ"!

τους ξαναλέω μήπως θέλετε να σας καταθέσω αντίγραφο του πτυχίου μου, ή άλλων εγγράφων?

και μου ξανα-απαντά, "ΌΧΙ , ΌΧΙ ΤΊΠΟΤΑ ΑΠΌ ΌΛΑ ΑΥΤΑ, ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΣΕ ΕΠΙΛΈΞΕΙ ΜΌΝΟ ΤΟΥ",

Παιδιά με πίασανε κάτι γέλια! Είναι δυνατόν, να γίνεται έτσι η επιλογή?

Δηλαδή είναι κάτι σαν το ΤΖΟΚΕΡ?

Αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο, θα εκτιμούσα πολύ την απάντησή σας!

Scully_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2008 11:36 pm

Re: ΠΩΣ ΕΠΙΛΕΓΕΣΑΙ ΣΕ STAGE?

Δημοσίευσηαπό Scully_ » Πέμ Νοέμ 27, 2008 3:14 pm

urbanathenism έγραψε:Εμένα στον ΟΑΕΔ που πήγα και ρώτησα μου είπαν,

"ΟΤΙ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΗΧΑΝΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ"!

τους ξαναλέω μήπως θέλετε να σας καταθέσω αντίγραφο του πτυχίου μου, ή άλλων εγγράφων?

και μου ξανα-απαντά, "ΌΧΙ , ΌΧΙ ΤΊΠΟΤΑ ΑΠΌ ΌΛΑ ΑΥΤΑ, ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΣΕ ΕΠΙΛΈΞΕΙ ΜΌΝΟ ΤΟΥ",

Παιδιά με πίασανε κάτι γέλια! Είναι δυνατόν, να γίνεται έτσι η επιλογή?

Δηλαδή είναι κάτι σαν το ΤΖΟΚΕΡ?

Αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο, θα εκτιμούσα πολύ την απάντησή σας!




XAXAXA!!!! Σοβαρά μιλάς?!?! Χαχαχα!!! καλά και σε μένα μου το είχε πει μια υπάλληλος αλλά δεν την πολυπίστεψα τότε..!! Και μένα σήμερα που πήγα και της έλεγα τι έχω τελειώσει, τι γλώσσες ξέρω κτλ, της λέω, "έχω φέρει και αντίγραφα επικυρωμένα, τα χρειάζεστε?" και λέει "όχι όχι κρατήστε τα, εγώ απλώς σημειώνω στον υπολογιστή αυτά που μου λέτε"!!! ΕΛΕΟΣ!!!!

Δηλαδή τώρα εμείς θα πρέπει να περιμένουμε αν όντως μας πέσει το τζόκερ :!: και επιλεγούμε για να παρακολουθήσουμε stage, καλή φάση, ποιος να την σκέφτηκε άραγε όλη αυτή την ιστορία, πολύ αποτελεσματική...!!!!


Έ ρε γλέντια............... :shock: :evil:

Scully_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2008 11:36 pm

Δημοσίευσηαπό Scully_ » Πέμ Νοέμ 27, 2008 3:21 pm

Α! Και κάτι άλλο...

Άντε και μας έπεσε το τζόκερ (Γιουπιιιιι!!!!! :P ) εμείς πώς θα το μάθουμε ότι μας επέλεξε το λεγόμενο "πληροφοριακό σύστημα μηχανοργάνωσης" ?! Θα μας πάρουν τηλέφωνο?? Και πότε ακριβώς θα αρχίσει να γίνεται η επιλογή?? Μετά το Δεκέμβριο? Από τον καινούριο χρόνο? Θα περιμένουμε πάνω από το τηλέφωνο και μια ωραία πρωία θα μας πάρουν και θα μας πουν "ΕΠΙΛΕΧΘΗΚΑΤΕ!!" ?!?!? :x :x

Είναι Απίστευτα Πράγματα, όπως λέει και ο Ευαγγελάτος... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Scully_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Ιουν 03, 2008 11:36 pm

Δημοσίευσηαπό Scully_ » Παρ Νοέμ 28, 2008 11:07 am

Καλημέρα παιδιά,


Πήρα τηλ. πριν λίγο στα τηλέφωνα που προανέφερα και μου είπε αυτός που το σήκωσε ότι έχουν ήδη αρχίσει να συντάσσονται συμβάσεις στα Κεντρικά στον Άλιμο!!! Τον ρώτησα τι χρειάζεται από μέρους μας και λέει μόνο να έχετε βγάλει κάρτα ανεργίας και να έχετε κάνει Ατομικό σχέδιο δράσης, από εκεί και πέρα θα περιμένετε, αν σας επιλέξει το σύστημα μηχανοργάνωσης θα συνταχθεί σύμβαση στον Άλιμο και θα σταλεί στον φορέα που θα σας απορροφήσει και ο φορέας θα επικοινωνήσει μαζί σας.


Αυτά τα νέα...!! Οπότε, εν αναμονή παιδιά..!! :)


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες