Όλοι βολεμένοι είναι

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
urbanathenism
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2007 5:33 am

Όλοι βολεμένοι είναι

Δημοσίευσηαπό urbanathenism » Παρ Μάιος 13, 2011 11:21 am

ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΨΤΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΟΛΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ Ή ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥΣ.
ΠΟΙΑ ΚΡΙΣΗ?, ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ,

1) ΔΙΑΚΟΠΕΣ, ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΧΑΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΗΞΙΜΟ, ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ ΟΛΑ

2) ΕΞΟΔΟΙ, ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΚΤΛ. ΠΑΝΤΟΥ ΧΑΜΟΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ

3)ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ, ΠΗΓΜΕΝΟΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΑΠΟ ΚΙΝΗΣΗ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΜΗ Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΑ 1,8?

ΑΡΑ ΤΙ @@@ΙΕΣ ΑΚΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ!

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ,

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΚΑΙ Η ΤΡΟΪΚΑ, "Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΙΞΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ"!

THL
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 12:31 pm

Δημοσίευσηαπό THL » Παρ Μάιος 13, 2011 9:38 pm

Το κράτος έχει πτωχεύσει και όχι οι Έλληνες! Τουλάχιστο κατά το μεγαλύτερο ποσοστό και η οικονομική κρίση αγγίζει στην ουσία τους χαμιλόμιστους. Αλλά οι έλληνες στην ουσία δεν έχουν καταλάβει την οικονομική κρίση, τρώνε από τα έτοιμα και όσο υπάρχουν καταθέσεις στις τράπεζες θα βλέπεις γεμάτες τις ταβέρνες και τα ξενοδοχεία. Απλά, ο λαός "κλαίει" γιατί με τις περικοπές που έγιναν "τα λεφτά δεν φτάνουν να αγοράσει malboro" και να αλλάζει κάθε χρόνο αμάξι. Όταν όμως τελειώσουν και τα έτοιμα, τότε όμως θα αρχίσουν τα όργανα!

cool11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 3:36 pm

Δημοσίευσηαπό cool11 » Σάβ Μάιος 14, 2011 7:12 pm

Αυτο μου ελεγε και φιλος που ειναι υψηλοβαθμο στελεχος σε τραπεζα.
Υπαρχει πολυ 'λιπος' για να καει. Αλλα οταν τελειωσει κι αυτο, θα κλαψουν μανουλες.

ΙΤΤΕ ΣΟΦΙΑ
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2011 1:00 pm

Δημοσίευσηαπό ΙΤΤΕ ΣΟΦΙΑ » Σάβ Μάιος 14, 2011 11:32 pm

Τα πράγματα είναι δύσκολα... Δεν μπορώ να βρω πουθενά δουλεια.Όπου και αν καταθέτω τα χαρτιά μου πάντα υπάρχει κάποιος με περισσότερα μόρια απο εμένα λόγω παιδιών ή πολυτεκνίας ή τριτεκνίας, κτλ...Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ και απο ότι φαίνεται δεν υπάρχει φως στο τούνελ...Αν δε δουλέψω τώρα που μπορώ, πότε θα το κάνω;στα 40;50;60;;; :cry:

ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 11:08 am

Δημοσίευσηαπό ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ » Κυρ Μάιος 15, 2011 9:16 am

THL έγραψε:Το κράτος έχει πτωχεύσει και όχι οι Έλληνες! Τουλάχιστο κατά το μεγαλύτερο ποσοστό και η οικονομική κρίση αγγίζει στην ουσία τους χαμιλόμιστους. Αλλά οι έλληνες στην ουσία δεν έχουν καταλάβει την οικονομική κρίση, τρώνε από τα έτοιμα και όσο υπάρχουν καταθέσεις στις τράπεζες θα βλέπεις γεμάτες τις ταβέρνες και τα ξενοδοχεία. Απλά, ο λαός "κλαίει" γιατί με τις περικοπές που έγιναν "τα λεφτά δεν φτάνουν να αγοράσει malboro" και να αλλάζει κάθε χρόνο αμάξι. Όταν όμως τελειώσουν και τα έτοιμα, τότε όμως θα αρχίσουν τα όργανα!



Σωστός, συμφωνώ κ επαυξάνω!

Nkapp_2008
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 11:06 pm

Δημοσίευσηαπό Nkapp_2008 » Κυρ Μάιος 15, 2011 12:11 pm

Μη γενικεύετε.
Το οτι βλέπετε κάποιους γύρω σας που ήταν ευκατάστατοι και συνεπώς τώρα με τις μειώσεις να τους είναι πιο δύσκολα αλλά υποφερτά , δεν σημαίνει οτι και όλοι είμαστε στην ίδια κατάσταση.

Υπάρχουν κοινωνικές ομάδες που τα πέρναγαν δύσκολα και τώρα τα περνάνε ακόμα πιο δύσκολα.
π.χ που μπορεί να είχαν πάρει στεγαστικό δάνειο και τώρα να είναι "πίσω" 3-4 δόσεις ή ακόμη χειρότερα.
ή να είναι άνεργοι.

και στην τελικά αν θέλουν να "κάψουν" το λίπος που απομένει , ας κάψουν απο αυτούς που τους έχει απομείνει.
Όχι απο αυτούς που πιά τους έχει μείνει μόνο η σάρκα.

1970TWINS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 3:01 pm

Δημοσίευσηαπό 1970TWINS » Δευ Μάιος 16, 2011 12:57 pm

ΙΤΤΕ ΣΟΦΙΑ έγραψε:Τα πράγματα είναι δύσκολα... Δεν μπορώ να βρω πουθενά δουλεια.Όπου και αν καταθέτω τα χαρτιά μου πάντα υπάρχει κάποιος με περισσότερα μόρια απο εμένα λόγω παιδιών ή πολυτεκνίας ή τριτεκνίας, κτλ...Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ και απο ότι φαίνεται δεν υπάρχει φως στο τούνελ...Αν δε δουλέψω τώρα που μπορώ, πότε θα το κάνω;στα 40;50;60;;; :cry:
κι εγώ άν και πολύτεκνη όπου να καταθέσω τα χαρτιά μου υπάρχουν κάποιοι με περισσότερους μήνες ανεργίας γιατί αν και φοιτητές δεν διστάζουν να βγάζουν κάρτα ανεργίας και να μαζεύουν μόρια ή κάποιοι που δουλεύουν και τα παίρνουν μαύρα και έχουν και κάρτα ανεργίας!!

kessy
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Μάιος 06, 2008 9:42 am

Re: Όλοι βολεμένοι είναι

Δημοσίευσηαπό kessy » Δευ Μάιος 16, 2011 8:05 pm

urbanathenism έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΨΤΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΟΛΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ Ή ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥΣ.
ΠΟΙΑ ΚΡΙΣΗ?, ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ,

1) ΔΙΑΚΟΠΕΣ, ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΧΑΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΗΞΙΜΟ, ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ ΟΛΑ

2) ΕΞΟΔΟΙ, ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΚΤΛ. ΠΑΝΤΟΥ ΧΑΜΟΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ

3)ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ, ΠΗΓΜΕΝΟΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΑΠΟ ΚΙΝΗΣΗ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΜΗ Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΑ 1,8?

ΑΡΑ ΤΙ @@@ΙΕΣ ΑΚΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ!

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ,

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΚΑΙ Η ΤΡΟΪΚΑ, "Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΙΞΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ"!


Την ιδια απορια εχω κι εγω... :roll:

mersina
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 1:17 am

Δημοσίευσηαπό mersina » Τρί Μάιος 17, 2011 12:34 am

Παιδιά έχω αντίθετη γνώμη με εσάς...Παντού βλέπω γύρω μου λουκέτα σε μαγαζιά,άνεργους πολλούς να κάθονται στα σπίτια τους, τα παιδιά στα φροντιστήρια των Αγγλικών είναι αρκετά λιγότερα από πέρσι...είμαι και σε μια περιοχή οπού κάποτε ύπηρχε εργασία στην ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη και τώρα τίποτα...
τα μαγαζιά, οι καφετέριες υπολειτουργούν με τους πιτσιρικάδες που παίρνουν ακόμα ένα χαρτζιλίκι από τους συνταξιούχους παπούδες.
πολλοί γνωστοί μου είναι άνεργοι και μετα δυσκολίας τα βγάζουν πέρα.
αρκετοί όσοι έχουν αυτοκίνητα δεν τα έχουν ασφαλισμένα, ούτε περασμένα απο ΚΤΕΟ λόγω οικονομικών δυσκολιών...

taspan
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: Τρί Μαρ 23, 2010 9:31 am

Δημοσίευσηαπό taspan » Τετ Μάιος 18, 2011 9:44 am

mersina έγραψε:Παιδιά έχω αντίθετη γνώμη με εσάς...Παντού βλέπω γύρω μου λουκέτα σε μαγαζιά,άνεργους πολλούς να κάθονται στα σπίτια τους, τα παιδιά στα φροντιστήρια των Αγγλικών είναι αρκετά λιγότερα από πέρσι...είμαι και σε μια περιοχή οπού κάποτε ύπηρχε εργασία στην ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη και τώρα τίποτα...
τα μαγαζιά, οι καφετέριες υπολειτουργούν με τους πιτσιρικάδες που παίρνουν ακόμα ένα χαρτζιλίκι από τους συνταξιούχους παπούδες.
πολλοί γνωστοί μου είναι άνεργοι και μετα δυσκολίας τα βγάζουν πέρα.
αρκετοί όσοι έχουν αυτοκίνητα δεν τα έχουν ασφαλισμένα, ούτε περασμένα απο ΚΤΕΟ λόγω οικονομικών δυσκολιών...


Κι εγώ θα συμφωνήσω με τη Μερσίνα.

Ένα μικρό σχετικά ποσοστό ανθρώπων αρκεί, για να φανούν κάποια μαγαζιά γεμάτα λίγες ώρες τη μέρα ή και την εβδομάδα. Η ανεπίσημη ανεργία είναι στο 15% και ανεβαίνει. Πόσα καταστήματα δεν είναι ξενοίκιαστα στη γειτονιά μας αλλά και σε κεντρικές οδούς, που κάποτε έσφιζαν από ζωή και κίνηση;

Προσλήψεις δεν γίνονται ούτε στον ιδιωτικό ούτε στο δημόσιο τομέα. Ακόμη και σε μεγαλουπόλεις και αυτή η ημιαπασχόληση ακόμη φαντάζει όνειρο θερινής νυκτός...

Όσο για τους βολεμένους, είναι πραγματικά πολύ λίγοι. 300 μαζεμένοι στο Σύνταγμα και λίγοι ακόμη ανά την επικράτεια. Λίγοι εκτιμώ. Και το χειρότερο όλων είναι ότι δεν έχουμε φτάσει ακόμα στον "πάτο", έχουμε δυστυχώς κι άλλο δρόμο. :cry:

ARRIS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2010 1:18 pm

Δημοσίευσηαπό ARRIS » Τετ Μάιος 18, 2011 5:51 pm

ΙΤΤΕ ΣΟΦΙΑ έγραψε:Τα πράγματα είναι δύσκολα... Δεν μπορώ να βρω πουθενά δουλεια.Όπου και αν καταθέτω τα χαρτιά μου πάντα υπάρχει κάποιος με περισσότερα μόρια απο εμένα λόγω παιδιών ή πολυτεκνίας ή τριτεκνίας, κτλ...Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ και απο ότι φαίνεται δεν υπάρχει φως στο τούνελ...Αν δε δουλέψω τώρα που μπορώ, πότε θα το κάνω;στα 40;50;60;;; :cry:



Ξεχνα τα μορια τερμα το δημοσιο αν δεν εχεις φουλ μορια .. αστο! ψαξε στον ιδιωτικο τομεα οτι κατσει..
αυτο στο λεω γιατι και οσοι περασαν στο δημοσιο εδω και 3 χρονια δεν προκειται να προσληφθουν.


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης