Ενιαίο μισθολόγιο τώρα

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
elenaki123
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 1:36 am

Δημοσίευσηαπό elenaki123 » Τρί Ιουν 01, 2010 7:54 pm

Τώρα ποιος είναι ο βασικός μισθός για ΥΕ ΔΕ ΠΕ;;

vulamax
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 5:22 pm

Δημοσίευσηαπό vulamax » Τετ Ιουν 02, 2010 12:41 am

Δεν χρειάζεται κανένα ενιαίο μισθολόγιο, αν ο σκοπός σου είναι να καταργήσεις της ανισότητες που υπάρχουν στις αμοιβές των δημοσίων υπαλλήλων, όπως ισχυρίζεται η κυβέρνηση.

Δεν καταργείς τις ανισότητες μειώνοντας όλους τους μισθούς προς τα κάτω, και εισάγοντας τις συμβάσεις ιδιωτικού (πραγματικά) δικαίου που σημαίνει κατάργηση της μονιμότητας και μικρότερος μισθός.

Αντί του ενιαίου μισθολογίου θα μπορούσε να εισάγει το κατώτερο και τον ανώτερο (αξιοπρεπή) μισθό, ώστε βάσει της εκπαιδευτικής βαθμίδας, και των άλλων προσόντων, κατά κλάδο να υπάρχει μία σύγκλιση μισθών.

Το ενιαίο μισθολόγιο μου θυμίζει το εξής: για να μην υπάρχουν αδικίες στις συντάξεις του δημοσίου και του ιδιωτικού τομέα, και για να μην έχουμε περιπτώσεις των ατόμων να βγαίνουν στη σύνταξη 37-45 ετών με ανήλικα τέκνα, και αντί να πουν πως οι άνθρωποι αυτών των ηλικιών είναι οι πιο παραγωγικοί με εμπειρία και ότι δεν θα υπάρχουν συνταξιούχοι κάτω των 50 ετών, φτάσαμε σήμερα να μας μιλάνε για ασφάλιση - απασχόληση (όχι εργασία) 40 ετών και συντάξεις στα 65 και 67 βάσει του προσδόκιμου ζωής.

ΓΙΑΤΙ?????
Για να μην υπάρχουν ανισότητες, για να βγαίνουμε όλοι στη σύνταξη στα βαθιά γεράματα, δηλαδή να ζούμε για να δουλεύουμε και όχι να δουλεύουμε για να ζούμε.

Επειδή καμία αλλαγή τα τελευταία είκοσι χρόνια ΄και από τις δύο κυβερνήσεις δεν έχει γίνει προς όφελος του εργαζόμενου, είμαι σίγουρη πως και αυτή θα είναι προς την ίδια κατεύθυνση.

Όποτε το ΠΑΣΟΚ μπορεί να το λέει ευκαιρία, σίγουρα όχι και εμείς.

nsk1983
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Αύγ 24, 2009 10:24 am

Δημοσίευσηαπό nsk1983 » Τετ Ιουν 02, 2010 7:33 pm

ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ, ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΠΕ,ΔΕ,ΤΕ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Π.Χ. ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΟΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ (ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ, ΝΟΜΑΡΧΙΕΣ Κ.ΤΛ.).

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΩΣ ΕΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΩΣΗ ΑΛΛΑ ΠΛΗΡΗΣ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ, ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ?? ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΕ ΔΗΜΟ ΠΟΥ ΒΑΡΑΕΙ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ??? ΑΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΩΝ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ (Π.Χ. ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ, ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΙ ΤΟΥ ΥΠ. ΟΙΚ.) ΕΙΤΕ ΘΑ ΣΤΗΣΟΥΝ ΠΑΡΑΜΑΓΑΖΑ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΕΙΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΖΙΚΑ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ΣΕ ΠΙΟ "ΕΥΚΟΛΑ" ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ.

turms
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τρί Μαρ 07, 2006 1:32 pm

Δημοσίευσηαπό turms » Παρ Ιουν 04, 2010 1:39 am

δεν νομιζω πως τιθεται θεμα εξισωσης γιατρου με διοικητικου

αλλα ενας υπαλληλος πχ ΔΕ-ΤΕ-ΠΕ Διοικητικου που ειναι στο πρωτοκολλο μιας Χ υπηρεσιας κανει την ιδια δουλεια με τον υπαλληλο που ειναι στο πρωτοκολλο μιας Ψ υπηρεσιας

αυτο λογικα εννοουν.
Φυσικα οι εξιωσωσεις θα γινουν προς τα κατω.

Το θεμα ειναι οπως ειπωθηκε, οτι μετα απο 2-3 χρονια θα δουμε παλι καποιους να παιρνουν στα μουλωχτα καποιο επιδομα. Ισως επειδη πιεζουν; επειδη εχουν καλες ακρες; επειδη οταν απεργουν επηρεαζεται πολυ η καθημερινοτητα;

δεν ξερω...αλλα...

gabbiano
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2009 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό gabbiano » Παρ Ιουν 04, 2010 4:19 pm

turms έγραψε:δεν νομιζω πως τιθεται θεμα εξισωσης γιατρου με διοικητικου

αλλα ενας υπαλληλος πχ ΔΕ-ΤΕ-ΠΕ Διοικητικου που ειναι στο πρωτοκολλο μιας Χ υπηρεσιας κανει την ιδια δουλεια με τον υπαλληλο που ειναι στο πρωτοκολλο μιας Ψ υπηρεσιας

αυτο λογικα εννοουν.
Φυσικα οι εξιωσωσεις θα γινουν προς τα κατω.

Το θεμα ειναι οπως ειπωθηκε, οτι μετα απο 2-3 χρονια θα δουμε παλι καποιους να παιρνουν στα μουλωχτα καποιο επιδομα. Ισως επειδη πιεζουν; επειδη εχουν καλες ακρες; επειδη οταν απεργουν επηρεαζεται πολυ η καθημερινοτητα;

δεν ξερω...αλλα...




Και πάλι υπάρχουν διαφορες μεταξύ ίδιας ειδικότητας του ίδιου κλάδου, στο δημόσιο.
Υπάρχουν θέσεις και θέσεις για ΔΕ Διοικητικούς.....
Από χαρταετό τελείως έως και πολύ υπεύθυνες θέσεις.
Ας μην αναφέρω κάποιες από τις "εύκολες" (κατά τη γνώμη μου) υπηρεσίες γιατί κάπιοι ίσως να θιχτούν, ενώ δεν έχω τέτοιο σκοπό, ειλικρινά.
Αν μπορούσα να διορισζόμουν κι εγώ σε "εύκολη" υπηρεσία, αλλά ζητούσαν τα άτομα που δούλεψαν εκεί με σύμβαση κι αυτό αυτομάτως μου αφαιρούσε το δικαίωμα να κάνω αίτηση....

THL
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 12:31 pm

Δημοσίευσηαπό THL » Σάβ Ιουν 05, 2010 12:06 am

gabbiano έγραψε:
turms έγραψε:δεν νομιζω πως τιθεται θεμα εξισωσης γιατρου με διοικητικου

αλλα ενας υπαλληλος πχ ΔΕ-ΤΕ-ΠΕ Διοικητικου που ειναι στο πρωτοκολλο μιας Χ υπηρεσιας κανει την ιδια δουλεια με τον υπαλληλο που ειναι στο πρωτοκολλο μιας Ψ υπηρεσιας

αυτο λογικα εννοουν.
Φυσικα οι εξιωσωσεις θα γινουν προς τα κατω.

Το θεμα ειναι οπως ειπωθηκε, οτι μετα απο 2-3 χρονια θα δουμε παλι καποιους να παιρνουν στα μουλωχτα καποιο επιδομα. Ισως επειδη πιεζουν; επειδη εχουν καλες ακρες; επειδη οταν απεργουν επηρεαζεται πολυ η καθημερινοτητα;

δεν ξερω...αλλα...




Και πάλι υπάρχουν διαφορες μεταξύ ίδιας ειδικότητας του ίδιου κλάδου, στο δημόσιο.
Υπάρχουν θέσεις και θέσεις για ΔΕ Διοικητικούς.....
Από χαρταετό τελείως έως και πολύ υπεύθυνες θέσεις.
Ας μην αναφέρω κάποιες από τις "εύκολες" (κατά τη γνώμη μου) υπηρεσίες γιατί κάπιοι ίσως να θιχτούν, ενώ δεν έχω τέτοιο σκοπό, ειλικρινά.
Αν μπορούσα να διορισζόμουν κι εγώ σε "εύκολη" υπηρεσία, αλλά ζητούσαν τα άτομα που δούλεψαν εκεί με σύμβαση κι αυτό αυτομάτως μου αφαιρούσε το δικαίωμα να κάνω αίτηση....


Θα εννοείς τον ΟΑΕΔ ή τα ΚΕΠ ή Υπουργείο Εσωτερικών ή κάποιο Πανεπιστημιακό Ίδρυμα. Αυτές οι προκηρύξεις είχαν συγκρκριμένη προϋπηρεσία που μόνο οι συμβασιούχοι τους την έχουν.

naomi
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 2:17 pm

Δημοσίευσηαπό naomi » Σάβ Ιουν 05, 2010 9:21 am

Δεν κατάλαβα δηλαδή.Και γιατί οι μισθοί να πρέπει να μειωθούν προς τα κάτω και όχι προς τα πάνω?
Μας πιάνουν κορόιδα και πιανόμαστε στην ΄δήθεν οικονομική κρίση.
Όλα τα έξοδα δυστυχώς αυξάνονται και οι μισθοί πέφτουν.Είναι δίκαιο αυτό? Πως θα ανταπεξέλθει ένας γονιός με ενοίκιο και παιδιά.Στον συζυγο μου στρατιωτικός στο επάγγελμα του μείωσαν 300 ευρώ.....ο οποίος δεν πληρώνεται τις υπερωρίες και ούτε τα έξοδα βενζίνης όταν τον στέλνουν σε άλλα μέρη της ελλάδας για συμβούλια κτλ (Παρεπιπτόντως μιλάμε ότι έχει κάνει 4ετής φοίτηση σε σχολή για να φτασει εκεί που είναι και όχι απο παράθυρο)
Αυτό που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι το πως θα βελτιωθούμε και όχι να υποβαθμιστούμε σαν έλληνες...Υποτίθεται ότι είμαστε Ευρωπαίοι και οι μισθοί μας δεν αγγίζουν τους μισθούς του εξωτερικού παρόλα αυτά είμαστε μία απο τις ακριβότερες χώρες.....
Πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να κοιτάμε πως να "πέσουν" οι άλλοι αλλα το πως θα φτάσουμε εκείνους...Αμάν πια τόση κακία.-

MAPO1980
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2010 1:07 pm

Δημοσίευσηαπό MAPO1980 » Σάβ Ιουν 05, 2010 10:41 am

naomi έγραψε:Δεν κατάλαβα δηλαδή.Και γιατί οι μισθοί να πρέπει να μειωθούν προς τα κάτω και όχι προς τα πάνω?
Μας πιάνουν κορόιδα και πιανόμαστε στην ΄δήθεν οικονομική κρίση.
Όλα τα έξοδα δυστυχώς αυξάνονται και οι μισθοί πέφτουν.Είναι δίκαιο αυτό? Πως θα ανταπεξέλθει ένας γονιός με ενοίκιο και παιδιά.Στον συζυγο μου στρατιωτικός στο επάγγελμα του μείωσαν 300 ευρώ.....ο οποίος δεν πληρώνεται τις υπερωρίες και ούτε τα έξοδα βενζίνης όταν τον στέλνουν σε άλλα μέρη της ελλάδας για συμβούλια κτλ (Παρεπιπτόντως μιλάμε ότι έχει κάνει 4ετής φοίτηση σε σχολή για να φτασει εκεί που είναι και όχι απο παράθυρο)
Αυτό που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι το πως θα βελτιωθούμε και όχι να υποβαθμιστούμε σαν έλληνες...Υποτίθεται ότι είμαστε Ευρωπαίοι και οι μισθοί μας δεν αγγίζουν τους μισθούς του εξωτερικού παρόλα αυτά είμαστε μία απο τις ακριβότερες χώρες.....
Πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να κοιτάμε πως να "πέσουν" οι άλλοι αλλα το πως θα φτάσουμε εκείνους...Αμάν πια τόση κακία.-


έχεις απόλυτο δίκιο..αμάν πια τόση κακία!!!! μας έχουν κάνει να λέμε γιατί αυτός να παίρνει 1500 και εγώ 800? αντί να λέμε γιατί εγώ παίρνω 800 και όχι 1500?? και διευκρινίζω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ αλλά σαφέστατα θα ήθελα ...όπως και όλοι που συμμετέχουμε εδώ μέσα...άρα ??

yohanna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 12:56 pm

Re: Ενιαίο μισθολόγιο τώρα

Δημοσίευσηαπό yohanna » Κυρ Ιουν 06, 2010 10:37 pm

vulamax έγραψε:
kessy έγραψε:
urbanathenism έγραψε:



+++++++++++1

επιτέλους ΟΛΟΙ οι ΔΥ (σε οποιαδήποτε βαθμίδα) σε ενιαίο μισθολόγιο..
φτάνουν πια οι ατάκες ¨ φέρνω έσοδα στο Κράτος, άρα δικαιούμαι περισσότερα¨ η ¨ είμαι γιατρός και σώζω τον κόσμο, άρα πληρώστε με περισσότερα¨ , κ.ο.κ.
ΑΝ καθήσουμε και αναλύσουμε ΠΟΣΟ προσφέρει ο καθένας, και γιατί αυτός να πάρει περισσότερα κι όχι ο άλλος...,άκρη δεν θα βγει .
Οποιον δεν του αρέσει ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ...

πως σου φαίνεται οι διοικητικοί υπάλληλοι ΔΕ, ΤΕ, ΠΕ όλοι να έχουν τους ίδιους μισθούς? στέκει αυτό? τότε γιατί να κοπιάσουν για σπουδές?
να μου πεις κατά κλάδο δηλ: όλοι οι διοικητικοί όλων των υπουργείων να έχουν ίδιο μισθό να το δεχτώ, αλλά μην συγκρίνεις τον ιατρό με τον κλητήρα, ο κόπος του κάθε ανθρώπου που καταβάλλει για σπουδές, θα έπρεπε να αμείβεται αναλόγως χωρίς βέβαια να γίνεται διάκριση από υπουργείο σε υπουργείο.

Επίσης θα έπρεπε να καθιερωθεί ένα ανώτατο όριο μισθού (π.χ.1800Ε), που δεν μπορεί να ξεπεράσει κανένας υπάλληλος δημοσίου, και ένα ανώτατο όριο για τους διευθυντές (3000Ε) και προϊσταμενους (2500Ε). Να καταργηθούν τα διάφορα επιδόματα και να ενσωματωθούν στο μισθό. Γιατί δεν μπορείς να μην πληρώνεις τον ξεναγό σε μουσείο την ξένη γλώσσα που του ζητάς ως προσόν, αλλά να πληρώνεται το ίδιο με το κλητήρα που δεν του ζητάς και δεν χρειάζεται την ξένη γλώσσα.

Αν και φοβάμαι πως το ενιαίο μισθολόγιο δεν έρχεται για να αφανίσει τις ανισότητες που υπάρχουν στους μισθούς του δημοσίου από υπουργείο σε υπουργείο, αλλά να κουτσουρέψει τους μισθούς του δημοσίου προς τα κάτω.

Αν ο σκοπός τους ήταν πραγματικά να μην υπάρχουν τέτοιες ανισότητες, θα μπορούσαν να το έχουν λύσει το πρόβλημα μειώνοντας τους μεγάλους μισθούς των 10-20 χιλ. ευρώ μηνιαίος.

Η ανισότητα θα διατηρηθεί για αρκετά χρόνια μέσα στις υπηρεσίες γιατί θα υπάρχουν εργαζόμενοι (κάποιοι) χωρίς πτυχία που απλά μπήκαν από το παράθυρο με σχετικά μεγάλους μισθούς και εργαζόμενοι (μεγάλη πλειοψηφία) με σπουδές πολλών ετών και όμως με μισθό των χιλίων ευρώ στην καλύτερη περίπτωση.

Το γεγονός ότι από τις 1-1-11 όλοι οι νεοεισερχόμενοι στο δημ.τομέα θα ασφαλίζονται στο ΙΚΑ, πως σου φαίνεται? Ή θα πας όλους τους δημοσίους στο ΙΚΑ ή κανέναν. Αυτή δεν είναι άνιση μεταχείριση?

Επίσης δεν μπορείς να μην έχεις διαφορετικό μισθό δηλ. μεγαλύτερο για τις θέσεις που τις καλύπτεις μόνο με γραπτούς διαγωνισμούς, όπως είναι του Υπ.Οικονομικών (διαφορετικά να τις καλύπτει τις θέσεις με προτεραιότητα), αφού θέλεις τους καλύτερους θα τους πληρώσεις κιόλας, πάντα στα πλαίσια των ανώτατων μισθών.

Αυτό πιστεύω πως θα ήταν το καλύτερο, θα δούμε βέβαια τι θα γίνει γιατί ακούμε για ενιαίο μισθολόγιο αλλά το ποσό του μισθού δεν τολμάει να πει κανείς και αυτό με ανησυχεί.




"Η ανισότητα θα διατηρηθεί για αρκετά χρόνια μέσα στις υπηρεσίες γιατί θα υπάρχουν εργαζόμενοι (κάποιοι) χωρίς πτυχία που απλά μπήκαν από το παράθυρο με σχετικά μεγάλους μισθούς και εργαζόμενοι (μεγάλη πλειοψηφία) με σπουδές πολλών ετών και όμως με μισθό των χιλίων ευρώ στην καλύτερη περίπτωση.

Το γεγονός ότι από τις 1-1-11 όλοι οι νεοεισερχόμενοι στο δημ.τομέα θα ασφαλίζονται στο ΙΚΑ, πως σου φαίνεται? Ή θα πας όλους τους δημοσίους στο ΙΚΑ ή κανέναν. Αυτή δεν είναι άνιση μεταχείριση?

Επίσης δεν μπορείς να μην έχεις διαφορετικό μισθό δηλ. μεγαλύτερο για τις θέσεις που τις καλύπτεις μόνο με γραπτούς διαγωνισμούς, όπως είναι του Υπ.Οικονομικών (διαφορετικά να τις καλύπτει τις θέσεις με προτεραιότητα), αφού θέλεις τους καλύτερους θα τους πληρώσεις κιόλας, πάντα στα πλαίσια των ανώτατων μισθών."
vulamax sorry αλλά έχεις πολλή μεγάλη άποψη προφανώς γι΄αυτους που έχουν τα πτυχία και προφανώς είναι οι καλύτεροι και άρα σαφέστατα κατα την άποψη σου θα έπρεπε να αμοίβονται και καλύτερα.
Σε πληροφορώ ότι αν εσύ ήσουν στο δημόσιο θα έκανες ότι κάνουν όλοι οι πτυχιούχοι του τύπου που αισθάνονται καλύτεροι :
1)θα έφευγες μιαμιση ώρα νωρίτερα
2)δεν θα υπέγραφες ότι και ότι πριν το σκαλίσεις διεξοδικά και αφού το περάσεις απο κόσκινο και έκανες τον πολίτη να περιμένει κανα τρίωρο
3)επειδή θα ήξερες ότι κάποια στιγμή θα γινόσουν προϊσταμενος θα είχες σηκώσει τη μυτούλα σου ίσαμε κι επάνω κλπ
κλπ
και όλα αυτά τα λέτε γιατί είσαι στην απέξω.
Αν μπεισ μέσα όμωσ άλλα θα λες.
Πίστεψέ μ
Και κάτι ακόμη
Όταν μιλάμε για ενιαίο μισθολόγιο πχ
εννοούμε φυσικά ενιαίο για τους ΔΕ-διοικητικούς όπως ισχυεί και τώρα για όσους εργάζονται στις πάσης φύσεως διοικητικές υπηρεσίες ΠΕ-διοικητικούς στις πάσης φύσεως διοικητικές υπηρεσίες κ.ο.κ
Που έτσι κι αλλιώς ισχύει και τώρα όταν όλοι έχουν ένα βασικό μισθό με τον οποίον ξεκινάν η διαφοροποίηση είναι στα επιδόματα........................
τα οποία σε άλλες υπηρεσίες είναι βαρβάτα και πλασματικά και σε άλλες είναι κανονικά και δεδουλευμένα.
Όσο για τους γιατρούς επιτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη απο σενα
εντελως :!:

vulamax
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 5:22 pm

Re: Ενιαίο μισθολόγιο τώρα

Δημοσίευσηαπό vulamax » Δευ Ιουν 07, 2010 12:14 am

yohanna έγραψε:1)θα έφευγες μιαμιση ώρα νωρίτερα
2)δεν θα υπέγραφες ότι και ότι πριν το σκαλίσεις διεξοδικά και αφού το περάσεις απο κόσκινο και έκανες τον πολίτη να περιμένει κανα τρίωρο
3)επειδή θα ήξερες ότι κάποια στιγμή θα γινόσουν προϊσταμενος θα είχες σηκώσει τη μυτούλα σου ίσαμε κι επάνω κλπ
κλπ
και όλα αυτά τα λέτε γιατί είσαι στην απέξω.
Αν μπεισ μέσα όμωσ άλλα θα λες.


Τα παραπάνω που περιγράφεις είναι υπαρκτά, συμφωνώ, αλλά δεν είναι το πρόβλημα των εργαζόμενων, είναι το πρόβλημα των υπηρεσιών, και της ανοχής που υπάρχει από τους προϊστάμενους τους, γιατί ακριβώς το ίδιο κάνουν και αυτοί, δηλαδή λείπουν όλη τη μέρα για εξωτερικές δουλειές .
Ποιος υπάλληλος αποφασίζει μόνος του να φεύγει νωρίτερα?
Ποιος υπάλληλος αποφασίζει να ψάχνει , να σκαλίζει και να μην εξυπηρετεί τον πολίτη?


Όσο για τους πτυχιούχους λέω ότι απλά θα έπρεπε να πληρώνονται οι κόποι των ανθρώπων, που αφιερώνουν χρόνο και χρήμα για τα πτυχία τους, τίποτα παραπάνω. Πως το κράτος ζητά από τον ιδιωτικό τομέα να πληρώνει το πτυχίο ΠΕ με 17%; Δεν θα έπρεπε να κάνει το ίδιο και το κράτος? Δεν μιλάμε για το τι προσφέρουν, αυτό είναι ένα θέμα που σηκώνει πολύ συζήτηση.

Είναι δυνατόν να καλύπτει το υπ. οικονομικών τις θέσεις του με γραπτό διαγωνισμό και να μην δίνει καλύτερους μισθούς από τους άλλους διοικητικούς-οικονομικούς?

κατι τελευταίο......
οι απόψεις που διατυπώνω είναι ΄βάσει το τι θεωρώ εγώ δίκαιο, όχι τι θα ήθελα εγώ. Σαφέστατα θα ήθελα έναν αξιοπρεπή μισθό, που να καλύπτει τις σημερηνές σύγχρονες ανάγκες που έχει μια οικογένεια (τροφή, ενδυση, φροντιστηρια, υγεια, διστάζω να αναφέρω διακοπές, διασκέδαση, ψυχαγωγια) και αύτό όχι μόνο στο δημόσιο αλλά και στον ιδιωτικό τομέα.

turms
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τρί Μαρ 07, 2006 1:32 pm

Δημοσίευσηαπό turms » Δευ Ιουν 07, 2010 5:41 pm

για αυτο που ειπωθηκε για το ΙΚΑ, εγω διαβασα οτι απο το 2013 ή 2015 ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΥ θα πανε ΙΚΑ
αθ υπαρχει ενα ταμειο για απαντες τους μισθωτους
ΔΥ, ΙΔΑΧ, ΙΥ

TANOUKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2007 4:27 pm

Δημοσίευσηαπό TANOUKI » Τετ Ιουν 09, 2010 11:37 am

Ρε παιδίά έλεος πλέον με τον διαχωρισμό των ΔΥ σε εκείνους που προσφέρουν και σε αυτούς που δεν προσφέρουν.

Δηλαδή τι παραπάνω προσφέρει ένας υπάλληλος εφορίας, τελωνείου, υπα απο έναν οποιοδήποτε άλλο υπάλληλο. Στο κάτω κάτω και οι δύο έχουν το ίδιο ωράριο. Αν κάποιος υπάλληλος μια τέτοιας υπηρεσίας νομίζει πως δουλεύει περισσότερο απο άλλους μπορεί να λύσει την αδικία με μια μεταταξούλα. Στο άψε σβήσε θα γίνει.
Αλλά και άν ακόμη προσφέρει κάτι παραπάνω αυτό δικαιολογεί τέτοια διαφορά μισθών? Μιλάμε για διαφορές 1000+ ευρώ. Δηλαδή τουλάχιστον , στις περισσότερες περιπτώσεις, διπλάσιο μισθό!! Και τί κάνουν για να έχουμε καλό ερώτημα? Απλά δουλεύουν το ωράριό τους.
Ακόμη η ανοργανωσιά των περισσότερων υπηρεσιών δεν οφείλεται στους υπαλλήλους αλλά στις διοικήσεις τους. Αυτό νομίζω το αναγνωρίζουμε όλοι.
Εγώ διορίστηκα με τον γραπτό του 2004. Οι θέσεις ήταν καθορισμένες. Τι φταίω εγώ αν στην υπηρεσία που πήγα ουσιαστικά, κάνοντας και δουλειές άλλων, δεν είχα τι άλλο να κάνω μετά τις 12:00 το μεσημέρι?
Αν μου προσφερόταν μια κουραστική θέση στην εφορία τελωνείο υπα θα πήγαινα αμέσως.Και μη μου πείτε οτι ας έγραφα για να μπώ γιατί όσοι έχουμε δώσει ΑΣΕΠ γραπτο γνωρίζουμε οτι ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και οτι δεν έχει να κάνει με την αξία του κάθε διαγωνιζόμενου.

Αυτά τα λίγα απο εμένα και να σημειώσω πως όλοι οι υπάλληλοι δικαιούνται ένα μισθό αξιοπρεπή για να μπορούν όχι μόνο να επιβιώνουν αλλά και να εξελίσονται και ως προσωπικότητες. Διαφορές στις δουλείες υπάρχουν αλλά όχι πολύ μεγάλες.

cool11
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 3:36 pm

Δημοσίευσηαπό cool11 » Τετ Ιουν 09, 2010 5:05 pm

Μηπως ηρθε η ωρα να παιρνουν υπαλληλοι με ιδια προσοντα, ιδιους μισθους?
http://www.skai.gr/news/greece/article/ ... nallilon-/

kessy
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Μάιος 06, 2008 9:42 am

Δημοσίευσηαπό kessy » Τετ Ιουν 09, 2010 7:03 pm

cool11 έγραψε:Μηπως ηρθε η ωρα να παιρνουν υπαλληλοι με ιδια προσοντα, ιδιους μισθους?
http://www.skai.gr/news/greece/article/ ... nallilon-/


καθήστε , τώρα που θα γίνει και η απογραφή των ΔΥ

ΘΑ ΣΚΑΣΟΥΜΕ ΑΠ ΤΑ ΓΕΛΙΑ..... :lol: :lol: :lol:

THL
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 12:31 pm

Δημοσίευσηαπό THL » Πέμ Ιουν 10, 2010 10:15 am

cool11 έγραψε:Μηπως ηρθε η ωρα να παιρνουν υπαλληλοι με ιδια προσοντα, ιδιους μισθους?
http://www.skai.gr/news/greece/article/ ... nallilon-/


Ναι αμέ!! Θα γίνει εννιαίο μισθολόγιο και μετά τα επιδόματα θα μπαίνουν πλαγίως στους λογαριασμούς δεκο. Βλέπε λογαριασμό δεη που πληρώνουμε το δετε των τελωνιακών όλοι μας.


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες