Διοριστέοι με τελικά αποτελέσματα ΑΣΕΠ μέσα στο 2010

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Δευ Οκτ 29, 2012 4:17 pm

Όπως έχει ξαναγραφεί εδώ αν δίναμε ονόματα ή e-mail , θα μπορούσε ο τωρινός εργοδότης μας να δει ότι είμαστε διοριστέοι και να μας απολύσει τώρα.
Η περίπτωση της συνάντησης σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, για ακουστούμε έστω και λίγο στα ΜΜΕ ακούγεται πιο ανώδυνη.
Επίσης κάποιος μπορεί όταν χρειαστεί, να προτείνει ένα κορυφαίο εργατολόγο και πιστεύω πολλοί θα ανταποκριθούν.

giorgos1979
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2011 12:15 am

Δημοσίευσηαπό giorgos1979 » Πέμ Νοέμ 01, 2012 4:47 am

EFH VITZHLAIOU έγραψε:
giorgos1979 έγραψε:
tas_karag έγραψε:Geia sou Giorgo, sygnomi alla den mporo na grapso Ellinika. Piga se dikigoro eidikeumeno se ergasiaka themata. Tha dei tin periptosi mas (thesi apo anaplirosi stin Perifereia), kai tha mou apantisi entos tis ebdomadas ti mporoume na diekdikisoume. Tha enimeroso.
γεια σου έφη τη κανείς?με αυτό που έλεγες ότι θα ρωτήσεις με ότι έχει να κάνει με αναπληρώσει έχεις κανένα νέο?έμαθες?εγώ πήγα τα χαρτιά μου σε δικηγόρο όπως σου είπα και το ξεκινάω την δευτέρα.την δευτέρα θα στείλει μια αίτηση στο υπουργείο και ότι άλλο έξω πει εδώ.πάντως μου εδιξε πολλές παρομίες υποθέσεις και ποιο δύσκολες από της δικές μας και είπε δεν είναι κάτι γιατί έχουμε διοριστεί.απλά πρέπει να το επισπευσουνε..περημενω νέα και από εσένα..και καλό μήνα να έχουμε όλοι μας υγεία χαρά πάνω από όλα,και όλα τα αλλά θα έρθουνε..

geosot
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 9:03 am

Δημοσίευσηαπό geosot » Πέμ Νοέμ 01, 2012 10:23 am

giorgos1979 έγραψε:...εγώ πήγα τα χαρτιά μου σε δικηγόρο όπως σου είπα και το ξεκινάω την δευτέρa...


Θα μπορούσατε να δώσετε κάποια στοιχεία για τον δικηγόρο για να έρθουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι σε επαφή ;

ifigeneia_27
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2012 2:28 pm

Δημοσίευσηαπό ifigeneia_27 » Πέμ Νοέμ 01, 2012 11:29 am

giorgos1979 έγραψε:
EFH VITZHLAIOU έγραψε:
giorgos1979 έγραψε:
tas_karag έγραψε:Geia sou Giorgo, sygnomi alla den mporo na grapso Ellinika. Piga se dikigoro eidikeumeno se ergasiaka themata. Tha dei tin periptosi mas (thesi apo anaplirosi stin Perifereia), kai tha mou apantisi entos tis ebdomadas ti mporoume na diekdikisoume. Tha enimeroso.
γεια σου έφη τη κανείς?με αυτό που έλεγες ότι θα ρωτήσεις με ότι έχει να κάνει με αναπληρώσει έχεις κανένα νέο?έμαθες?εγώ πήγα τα χαρτιά μου σε δικηγόρο όπως σου είπα και το ξεκινάω την δευτέρα.την δευτέρα θα στείλει μια αίτηση στο υπουργείο και ότι άλλο έξω πει εδώ.πάντως μου εδιξε πολλές παρομίες υποθέσεις και ποιο δύσκολες από της δικές μας και είπε δεν είναι κάτι γιατί έχουμε διοριστεί.απλά πρέπει να το επισπευσουνε..περημενω νέα και από εσένα..και καλό μήνα να έχουμε όλοι μας υγεία χαρά πάνω από όλα,και όλα τα αλλά θα έρθουνε..


Έφη και Γιώργο καλημέρα. Είναι κανένας από εσάς Θεσσαλονίκη? Μήπως ήταν καλά να αναθέταμε όλοι σε ένα δικηγόρο αφού πρόκειται για την ίδια ακριβώς υπόθεση?
Πως θα μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε λίγο πιο άμεσα εκτός φόρουμ? Θα ήθελα να συμμετάσχω σε όποια κίνηση γίνει μέσω δικηγόρου...

ifigeneia_27
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 25, 2012 2:28 pm

Δημοσίευσηαπό ifigeneia_27 » Πέμ Νοέμ 01, 2012 11:41 am

Για ενημέρωση!

15234 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΑ ΕΤΗ 2013 ΕΩΣ 2016
Στο Μεσοπρόθεσμο Σχέδιο οι προσλήψεις στο δημόσιο για τα έτη 2013 εως 2016 που προβλέπονται θα έιναι 15234 ενώ οι απόχωρήσεις από το δημόσιο θα φτάσουν τις 125761 .Το Μεσοπρόθεσμο Σχέδιο εκπονήθηκε από το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης σε συνεργασία με το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, και εντάσσονται οι αντίστοιχες εκτιμήσεις προσλήψεων για τα έτη 2013-2016.
Ο προγραμματισμός για τις προσλήψεις στο δημόσιο ανά υποτομέα της Γενικής Κυβέρνησης βασίστηκε στον κανόνα 1:5 σε σχέση με τις εκτιμώμενες αποχωρήσεις του προηγούμενου έτους, λαμβάνοντας υπόψη τόσο τις νέες παρεμβάσεις του Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013-2016, όσο και τις ανάγκες και ιδιαιτερότητες των μεμονωμένων φορέων, όπως έχουν διαμορφωθεί μέχρι σήμερα.
Πιο συγκεκριμένα οι παρεμβάσεις του ΜΠΔΣ 2013-2016 και οι εξειδικευμένες ανάγκες μεμονωμένων φορέων που ελήφθησαν υπόψη στον ανωτέρω προγραμματισμό είναι οι εξής:
Στο Υπουργείο Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη, για τα έτη 2013 και 2014 δεν θα πραγματοποιηθούν προσλήψειςένστολου προσωπικού, ενώ για τα έτη 2015 και 2016 ο αριθμός αυτός θα ανέλθει στα επίπεδα του 2012 (580 κατ' έτος).
• Στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, για τα έτη 2013 και 2014, προβλέφθηκε μείωση των προσλήψεων κατά 30% σε σχέση με αυτές του έτους 2012, ήτοι 819 άτομα.
• Στους ΟΤΑ α΄ βαθμού (πλην των εποπτευόμενων Νομικών Προσώπων) δεν θα πραγματοποιηθούν προσλήψεις τακτικού προσωπικού για όλα τα έτη της περιόδου 2013-2016.
• Στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού, για τα έτη 2013 και 2014, δεν θα πραγματοποιηθούν προσλήψεις διοικητικού προσωπικού, ενώ για το διδακτικό προσωπικό ο λόγος προσλήψεων-αποχωρήσεων θα διαμορφωθεί στο 1:10.
• Στο Υπουργείο Οικονομικών προβλέπεται η πρόσληψη 200 εφοριακών εντός του 2013.
Στο Υπουργείο Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων προβλέπεται η αποφοίτηση 162 Δικαστών από την Εθνική Σχολή Δικαστών.
Επισημαίνεται ότι οι προβλεπόμενες προσλήψεις ανά υποτομέα, μπορεί να είναι μικρότερες ή μεγαλύτερες από αυτές που θα πραγματοποιηθούν τελικά ανά υποτομέα χωρίς όμως να επηρεαστεί το συνολικό αποτέλεσμα. Η κατανομή των προσλήψεων θα αποφασιστεί ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε φορέα.
Ως εκ τούτου, το Μεσοπρόθεσμο Σχέδιο για τη στελέχωση του δημόσιου τομέα παρουσιάζεται ως προσωρινό στο μέρος που αφορά τις εκτιμώμενες προσλήψεις ανά υποτομέα της Γενικής Κυβέρνησης αλλά και ως δεσμευτικό στο σύνολό του ως προς την αυστηρή τήρηση του κανόνα 1:5 και την πλήρη εφαρμογή των παρεμβάσεων του ΜΠΔΣ 2013-2016. Σε κάθε περίπτωση, ο εν λόγω προγραμματισμός στελέχωσης του δημόσιου τομέα θα επικαιροποιείται σε τακτά χρονικά διαστήματα από το Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, ενσωματώνοντας την ιεράρχηση των αναγκών και των προτεραιοτήτων που θα προσδιορίσει η Κυβέρνηση βάσει των αποτελεσμάτων της Αξιολόγησης των Δομών και Υπηρεσιών που βρίσκεται σε εξέλιξη.

snikolas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Απρ 05, 2011 1:04 pm

Δημοσίευσηαπό snikolas » Πέμ Νοέμ 01, 2012 12:44 pm

Αυτός είναι ο δρόμος που πηγαίνουμε..-
ορίστε: news.in.gr/economy/article/?aid=1231220102
Στην αρχή θα μπαίναμε όλοι με οριστικά του 2009-2010 μέχρι και το '13. Με το μεσοπρόθεσμο έγινε μέχρι και το '15! Τώρα σχεδιάζουν μέχρι και το '16 και αυτό σε συγκεκριμένα υπουργεία!!!! Δηλαδή οι υπόλοιποι να περιμένουμε απο το 2017 και μετά?? Αν συμπεριλαμβάνουν μέσα σε αυτό το σχέδιο και τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ (που μάλλον έτσι είναι) μας κοροϊδεύουν μέχρι εκεί που δεν πάει!!
Ας ξυπνήσουμε και να κάνουμε κάτι οργανωμένο επιτέλους!!

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Πέμ Νοέμ 01, 2012 5:17 pm

Τι θα ζητάει στην αίτησή του προς το υπουργείο ο δικηγόρος;

Μαρία_2002
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2012 5:57 pm

Δημοσίευσηαπό Μαρία_2002 » Πέμ Νοέμ 01, 2012 7:40 pm

[quote="giorgos1979"][quote="EFH VITZHLAIOU"][quote="giorgos1979"][quote="tas_karag"]
Geia sou Giorgo, sygnomi alla den mporo na grapso Ellinika. Piga se dikigoro eidikeumeno se ergasiaka themata. Tha dei tin periptosi mas (thesi apo anaplirosi stin Perifereia), kai tha mou apantisi entos tis ebdomadas ti mporoume na diekdikisoume. Tha enimeroso.[/quote] γεια σου έφη τη κανείς?με αυτό που έλεγες ότι θα ρωτήσεις με ότι έχει να κάνει με αναπληρώσει έχεις κανένα νέο?έμαθες?εγώ πήγα τα χαρτιά μου σε δικηγόρο όπως σου είπα και το ξεκινάω την δευτέρα.την δευτέρα θα στείλει μια αίτηση στο υπουργείο και ότι άλλο έξω πει εδώ.πάντως μου εδιξε πολλές παρομίες υποθέσεις και ποιο δύσκολες από της δικές μας και είπε δεν είναι κάτι γιατί έχουμε διοριστεί.απλά πρέπει να το επισπευσουνε..περημενω νέα και από εσένα..και καλό μήνα να έχουμε όλοι μας υγεία χαρά πάνω από όλα,και όλα τα αλλά θα έρθουνε..[/quote]


Καλησπέρα Γιώργο. Παρόμοια περίπτωση με τη δική σου είμαι κι εγώ. Μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις τα στοιχεία του δικηγόρου σου να το χρησιμοποιήσω κι εγώ;

kosths
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευ Απρ 12, 2010 10:41 pm

Δημοσίευσηαπό kosths » Πέμ Νοέμ 01, 2012 9:54 pm

Υπάρχει κάποιος φίλος απο την 6Κ/2008?Αν ναι θα ήθελα να επικοινωνήσουμε.

del
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 07, 2012 1:01 pm

Δημοσίευσηαπό del » Παρ Νοέμ 02, 2012 3:30 pm

μηπως γνωριζει καποιος απο το φορουμ τι γινεται σε περιπτωση που ειναι καποιος ηδη σε καποια υπηρεσια του δημοσιου και εκρεμει διορισμος απο την 5κ 2009 σε καποια αλλη υπηρεσια διαφορετικου υπουργειου εαν δεν ισχυει ο κανονας 5/1?
καπου ειχα διαβασει οτι οταν ειναι καποιος ηδη στο δημοσιο εστω και αν η σχεση εργασιας που εχει ειναι αοριστου χρονου δεν ισχυει το 1νας προς 5 για τον διορισμο του .
μηπως θα μπορουσα να ερθω σε επαφη με καποιον τις 5κ γιατι με ενδιαφερει να προσφυγω σε καποιον εργατολογο.

pax
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2007 9:49 am

Δημοσίευσηαπό pax » Παρ Νοέμ 02, 2012 5:19 pm

ΦΙΛΗ ΜΟΥ, ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ....ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΚΑΙ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ 8Κ/2008 (ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ) ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ....ΟΠΟΥ ΛΕΕΙ ΌΤΙ.......ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΜΟΥΣ (ΠΑΓΩΜΕΝΟΥΣ) ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΘΕΣΗ, ΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ.
ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΝΟΜΟ?
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΣ. ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΝΕΟ ΦΟΡΕΑ....ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΔΙΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΣΧΕΤΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ. ΕΤΣΙ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ. ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙΣ.

pax
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Τρί Φεβ 13, 2007 9:49 am

Δημοσίευσηαπό pax » Παρ Νοέμ 02, 2012 5:23 pm

Η ΔΙΑΤΑΞΗ ΑΥΤΗ, ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ¨ΝΕΟ ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ¨.

S_G
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 11, 2012 6:23 pm

Δημοσίευσηαπό S_G » Παρ Νοέμ 02, 2012 5:46 pm

snikolas έγραψε:Αυτός είναι ο δρόμος που πηγαίνουμε..-
ορίστε: news.in.gr/economy/article/?aid=1231220102
Στην αρχή θα μπαίναμε όλοι με οριστικά του 2009-2010 μέχρι και το '13. Με το μεσοπρόθεσμο έγινε μέχρι και το '15! Τώρα σχεδιάζουν μέχρι και το '16 και αυτό σε συγκεκριμένα υπουργεία!!!! Δηλαδή οι υπόλοιποι να περιμένουμε απο το 2017 και μετά?? Αν συμπεριλαμβάνουν μέσα σε αυτό το σχέδιο και τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ (που μάλλον έτσι είναι) μας κοροϊδεύουν μέχρι εκεί που δεν πάει!!
Ας ξυπνήσουμε και να κάνουμε κάτι οργανωμένο επιτέλους!!



Θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα!!!Έχει φτάσει η ώρα που αν δεν ξυπνήσουμε για να κάνουμε αισθητή την παρουσία μας θα συνεχίσουν να μας κοροϊδεύουν όλο και περισσότερο!!
Σύμφωνα με τα νέα μέτρα, αν τελικά ψηφιστούν, όσοι δεν συμπεριλαμβανόνομαστε στους παραπάνω φορείς που θα προσλάβουν προσωπικό την 4ετία 2013-2016, (εγώ περιμένω διορισμό σε Δήμο) έχουμε ελπίδες από το 2017 και μετά και ποιος ξέρει πόσες ακόμη παρατάσεις θα έχει πάρει ο διορισμός μας μέχρι τότε....!!
Αλλά, εγώ θέλω να θίξω και ένα ακόμη θέμα...με τα άτομα που έχουν δεχτεί τη θέση με τα προσωρινά αποτελέσματα και δουλεύουν με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, όσο εμείς οι άλλοι περιμένουμε διορισμό τι θα γίνει?
Αυτοί θα δυνεχίσουν να εργάζονται με συμβάσεις ορισμένου χρόνου επ' αόριστον?Διότι επ' αόριστον παρατείνεται ο διορισμός μας.........

Σε κάθε περίπτωση είμαι και εγώ σύμφωνη στο να γίνει μια συνάντηση και μια ομαδική στη συνέχεια κίνηση, διότι αν μπορούμε να καταφέρουμε κάτι μόνο μέσα από συλλογική προσπάθεια αυτό είναι εφικτό....

tas_karag
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Παρ Ιουν 15, 2007 9:56 am

Δημοσίευσηαπό tas_karag » Παρ Νοέμ 02, 2012 7:41 pm

ψηφιστικε τον μαρτιο 2012 στο νομοσςχεδιο για τη δικαιη δικη ή για το πειθαρχικο..αν είσαι ηδη διορισμενοσ μπορεισ να πασ να διοριστεισ οπου θεσ...

spyvou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Οκτ 13, 2006 11:59 am

Δημοσίευσηαπό spyvou » Παρ Νοέμ 02, 2012 11:41 pm

del έγραψε:μηπως γνωριζει καποιος απο το φορουμ τι γινεται σε περιπτωση που ειναι καποιος ηδη σε καποια υπηρεσια του δημοσιου και εκρεμει διορισμος απο την 5κ 2009 σε καποια αλλη υπηρεσια διαφορετικου υπουργειου εαν δεν ισχυει ο κανονας 5/1?
καπου ειχα διαβασει οτι οταν ειναι καποιος ηδη στο δημοσιο εστω και αν η σχεση εργασιας που εχει ειναι αοριστου χρονου δεν ισχυει το 1νας προς 5 για τον διορισμο του .
μηπως θα μπορουσα να ερθω σε επαφη με καποιον τις 5κ γιατι με ενδιαφερει να προσφυγω σε καποιον εργατολογο.


Το ΦΕΚ που σε ενδιαφέρει είναι το ΦΕΚ.54 14-3-2012 (Τεύχος Α) άρθρο 9, παράγραφος 34.

Αν είσαι μόνιμος υπάλληλος του δημοσίου (να έχεις κλείσει δηλαδή την 2ετία) μπορείς με την παραπάνω διάταξη να εξαιρεθείς από τον κανόνα 1/5, εφ'όσον έχεις διοριστεί και αλλού.

Αυτό που θα πρέπει να γίνει, είναι ο νέος Φορέας σου να στείλει μια επιστολή στο Υπουργείο Διοικητικής Μεταρ. που με βάση την παραπάνω διάταξη να ζητάει την έγκριση για να προχωρήσει στον διορισμό σου...

Ουσιαστικά μια απλή εφαρμογή του νόμου είναι και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Μίλα πάντως και με το Υπουργείο Διοικ. Μεταρ. να στο επιβεβαιώσουν στην ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ στο ΤΜΗΜΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΩΝ

Καλή επιτυχία


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες