Διορισμός σε Νομαρχία (με αναπλήρωση ή όχι)

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
mariafen
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2011 9:13 am

Δημοσίευσηαπό mariafen » Πέμ Ιούλ 14, 2011 10:31 am

mariafen έγραψε:
giorgos1979 έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΙΛΗΣΑ ΕΓΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΑΛΛΑ ΠΕΡΗΜΕΝΟΥΝΕ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΗΦΕΡΕΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ


ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ. ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝΕ??? ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ, ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΦΕΚ >>> ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ???


ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΟΜΑΡΧΗ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ.
ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ...
ΕΣΕΙΣ ΜΙΛΗΣΑΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ?? ΜΗΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ???

giorgos1979
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2011 12:15 am

Δημοσίευσηαπό giorgos1979 » Πέμ Ιούλ 14, 2011 1:57 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΔΡΟΜΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ..ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ Ι ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΗΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ ΚΑΤΙ.ΒΡΗΚΑ ΕΝΑΝ ΚΥΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΙΡΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΗΦΕΡΕΙΑ ΤΟΥ ΛΕΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΟΚ ΤΟ ΞΑΧΝΕΙ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΟΥ ΛΕΕΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟΘΣ ΕΡΘΟΘΝΕ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΔΕΝ ΔΙΟΡΙΖΟΥΝΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝΕ ΟΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΡΗΜΕΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝΕ ΛΕΦΤΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ.

laxanikas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Απρ 27, 2011 2:41 pm

Δημοσίευσηαπό laxanikas » Πέμ Ιούλ 14, 2011 5:09 pm

Γεια και χαρα σε όλους...
Λοιπον για να εχουμε όλοι κοινη πληροφόρηση η κατάσταση έχει ως εξής:
1) Το πιο βασικο από όλα είναι ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ απόφαση και ούτε ξέρει κανείς ποτε θα βγει.
2) Σε πολλούς οι φάκελοι γύρισαν στις παλίες Νομαρχιες και σε μερικούς ακόμα δεν έχουν πάει αλλά ελιναι θέμα χρόνου.
3) Όποιοι περιμένουν για παλίες Νομαρχίες οι φάκελοι θα πάνε στις κεντρικές περιφέρειες για υπογραφή και ανάλογα με τη ζήτηση θα κατανεμηθούν οι θέσεις είτε στις περιφέρειες είτε στις παλιες Νομαρχιες και πάλι.
4) Για το 1/5 και 1/10, ναι ισχύει για φέτος το 1/10. Από του χρόνου δε ξέρει κανείς. Προτεραιότητα έχουν ο παλαιότεροι αλλά πιο σημαντικο είναι οι θέσεις που έχουν ανάγκες απο την παλαιότητα. Φυσικα για την ίδια θέση πααιζει ρόλο, όπως και οι γνςριμίες βεβαιως βεβαιως..
5) Για ορισμένες περιφέρειες αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη για μια αποχώρηση μπορεί να γίνει μια προσληψη παρακάμπτωντας το 1/5 ή 1/10. Αυτό αποφασίστηκε στη τελευταία συναντηση των περιφερειών...

LENA_SOU
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 3:00 pm

Δημοσίευσηαπό LENA_SOU » Πέμ Ιούλ 14, 2011 11:49 pm

laxanika ,
που τα εμαθες αυτα;
και σε οτι αφορα το -3- σε ποσο χρονικο διαστημα;

laxanikas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Απρ 27, 2011 2:41 pm

Δημοσίευσηαπό laxanikas » Παρ Ιούλ 15, 2011 1:07 pm

LENA_SOU έγραψε:laxanika ,
που τα εμαθες αυτα;
και σε οτι αφορα το -3- σε ποσο χρονικο διαστημα;


Για το 3 θα περιμένεις να βγει πρωτα η απόφαση που είναι και το πιο σημαντικο! Εδω ο Δήμος Αλίμου έχει ήδη ξεκινήσει προσλήψεις με το ΦΕΚ 396/16-06/2011 ο διορισμός 30 ατόμων στον Δήμο Αλίμου!!! Και φυσικα όχι μόνο σε θέσεις καθαριότητας... Κοινώς πρέπει να κινηθούμε για να μή μας κοροιδεύουν πλεον με το 1/10...

giorgos1979
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2011 12:15 am

Δημοσίευσηαπό giorgos1979 » Παρ Ιούλ 15, 2011 8:13 pm

ΕΜΕΝΑ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝΕ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΝΟΜΑΡΧΙΑ ΜΕΤΑ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ..ΚΑΙ ΟΣΟ ΛΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝΕ ΒΟΛΤΑ?

LENA_SOU
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 3:00 pm

Δημοσίευσηαπό LENA_SOU » Πέμ Ιούλ 21, 2011 12:20 pm

[quote="laxanikas"][quote="LENA_SOU"]laxanika ,
που τα εμαθες αυτα;
και σε οτι αφορα το -3- σε ποσο χρονικο διαστημα;[/quote]

Για το 3 θα περιμένεις να βγει πρωτα η απόφαση που είναι και το πιο σημαντικο! Εδω ο Δήμος Αλίμου έχει ήδη ξεκινήσει προσλήψεις με το ΦΕΚ 396/16-06/2011 ο διορισμός 30 ατόμων στον Δήμο Αλίμου!!! Και φυσικα όχι μόνο σε θέσεις καθαριότητας... Κοινώς πρέπει να κινηθούμε για να μή μας κοροιδεύουν πλεον με το 1/10...[/quote]

αυτο που λες το εχεις τεκμηριωμενο;υπαρχουν πραξεις διορισμου;εχεισ γνωστο σου που διοριστηκε και ΔΟΥΛΕΥΕΙ;;
αν ναι να κανου επωνυμη ενσταση,καταγγελια δεν ξερω και εγω τι..!!!!

laxanikas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Απρ 27, 2011 2:41 pm

Δημοσίευσηαπό laxanikas » Πέμ Ιούλ 21, 2011 3:48 pm

LENA_SOU έγραψε:
laxanikas έγραψε:
LENA_SOU έγραψε:laxanika ,
που τα εμαθες αυτα;
και σε οτι αφορα το -3- σε ποσο χρονικο διαστημα;


Για το 3 θα περιμένεις να βγει πρωτα η απόφαση που είναι και το πιο σημαντικο! Εδω ο Δήμος Αλίμου έχει ήδη ξεκινήσει προσλήψεις με το ΦΕΚ 396/16-06/2011 ο διορισμός 30 ατόμων στον Δήμο Αλίμου!!! Και φυσικα όχι μόνο σε θέσεις καθαριότητας... Κοινώς πρέπει να κινηθούμε για να μή μας κοροιδεύουν πλεον με το 1/10...


αυτο που λες το εχεις τεκμηριωμενο;υπαρχουν πραξεις διορισμου;εχεισ γνωστο σου που διοριστηκε και ΔΟΥΛΕΥΕΙ;;
αν ναι να κανου επωνυμη ενσταση,καταγγελια δεν ξερω και εγω τι..!!!!


Εγω το ΦΕΚ είδα και σας λεω... Δε χρειαζεται να διορισετί γνωστός για να τα δούμε πλέον...Δε ξέρω τι να πω..

LENA_SOU
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 3:00 pm

Δημοσίευσηαπό LENA_SOU » Πέμ Ιούλ 21, 2011 9:48 pm

ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Με την υπ’ αριθμ. 207/2683/08−02−2011 απόφαση του
Δημάρχου Αλίμου, που εκδόθηκε σύμφωνα με τις διατά−
ξεις των άρθρων 22 και 23 του Ν.3584/2007, τις σχετικές
διατάξεις του Ν.2190/1994 όπως ισχύουν, την υπ’ αρ.
1626/29−06−2009 απόφαση του Α΄ Τμήματος του ΑΣΕΠ
[b](ΦΕΚ 605/Γ/03−08−2009), Πίνακας Διοριστέων), τις υπ’ αρ.
118/25−01−2010 και 530/17−03−2010 αποφάσεις αναπλήρω−
σης του Α΄ Τμήματος ΑΣΕΠ, την υπ’ αρ. 780/21−04−2010
απόφαση αναπλήρωσης του Δ΄ Τμήματος ΑΣΕΠ, το υπ’
αρ. πρωτ. ΔΙΠΠ/Φ.ΕΠ.2/244/4662/20−04−2011 έγγραφο της[/b]Γενικής Γραμματείας Δημόσιας Διοίκησης και Ηλεκτρο−
νικής Διακυβέρνησης και τις διατάξεις του άρθρου 280
του Ν. 3852/2010 περί των αρμοδιοτήτων της Αποκε−
ντρωμένης Διοίκησης, διορίζονται σε κενές οργανικές
θέσεις του Δήμου Αλίμου οι κάτωθι:....

και να τηλεφωνησω στο υπουργειο να ρωτησω θα ξερουν να πουν;;
δηλ.η προκυρηξη στην περιπτωση μου οπου τα οριστικα βγηκαν 09/08 , το φεκ διορισμου 09/09 και εμενα με καλεσαν για αναπληρωση 01/10...ειναι η σειρα μου;;;;.....
τι να πω;;;με τι κριτηρια προκ.διοριζουν ακομα δεν εχω καταλαβει...γιατι απο εδω που εχω διαβασει αν θυμαμαι καλα ειναι και καποιο παιδι που ειναι πριν το 2009...

EFH VITZHLAIOU
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 4:36 am

διορισμός με αναπλήρωση από την 1/2Μ/2007!!!

Δημοσίευσηαπό EFH VITZHLAIOU » Πέμ Σεπ 08, 2011 5:02 pm

mistirios79 έγραψε:Γεια σε όλους.

Από σήμερα ο εφαρμοστικός νόμος του Μεσοπρόθεσμου είναι σε ισχύ. Όπως όλοι φαντάζομαι έχετε διαβάσει, λέει κατα λέξη:
''Ο διορισμός των επιτυχόντων σε διαδικασίες επιλογής τακτικού προσωπικού του ΑΣΕΠ και των φορέων, για τους οποίους έχουν εκδοθεί οριστικοί πίνακες αποτελεσμάτων μετά την 1-1-2009, πραγματοποιείται σταδιακά βάσει σειράς επιτυχίας μέχρι την 31-12-2015.''

Η ερώτηση μου είναι η εξής αν έχει κάποιος κάποια πληροφορία ή ενημέρωση. Τι γίνεται με όσους τα οριστικά αποτελέσματα είναι πριν την 1-1-2009? Για παράδειγμα εγώ είμαι με αναπλήρωση σε πρώην Νομαρχία και τα οριστικά είχαν εκδοθεί τον 9ο 2008.

Ευχαριστώ.

FLOWERS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Απρ 14, 2010 12:44 pm

Re: διορισμός με αναπλήρωση από την 1/2Μ/2007!!!

Δημοσίευσηαπό FLOWERS » Δευ Σεπ 12, 2011 11:25 am

παιδιά καλημερα! ειμαι κι εγω απο αναπλήρωση σε νομαρχια και μου τηλ την προηγούμενη βδομάδα να μου πουν οτι ξεπάγωσε ο διορισμός μου διότι βγήκε μια νέα ερμηνευτική εγκύκλιος που μας εξαιρεί, όσοι είμαστε με αναπλήρωση από το 1:5 και θα διοριστούμε, λέει, με την πίστωση που υπήρχε για αυτούς που αναπληρώνουμε...μου ζητησαν ξανα το πιστοποιητικο υγείας και κανα δυο άλλα χαρτια και προχωράνε κανονικα την διαδικασια, ελπίζοντας μεχρι τέλος του '11 να έχω πιάσει δουλειά...

φοβαμαι να το πιστέψω, αλλα...λέτε???

laxanikas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Απρ 27, 2011 2:41 pm

Δημοσίευσηαπό laxanikas » Δευ Σεπ 12, 2011 12:23 pm

γεια και χαρα..

"Στην πρόσληψη 1.639 ατόμων, διαφόρων ειδικοτήτων, για τους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης Α' και Β' βαθμού, προχωρά η κυβέρνηση μετά την υπογραφή της σχετικής Πράξης Υπουργικού Συμβουλίου. Πρόκειται για προσλήψεις με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου και σύναψη συμβάσεων μίσθωσης έργου, στις οποίες προχωρά το υπουργείο Εσωτερικών, μετά την έγκριση από τη διυπουργική επιτροπή...."

Δηλαδή αυτοι που περιμένουν διορισμό απο το 2008 και 2009 με ΑΣΕΠ και τους κοροιδευει ο καθε ένας υπουργος, τι είναι? Χαζοί?

Iakovos02
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2011 2:20 pm

Re: διορισμός με αναπλήρωση από την 1/2Μ/2007!!!

Δημοσίευσηαπό Iakovos02 » Δευ Σεπ 12, 2011 5:40 pm

FLOWERS έγραψε:παιδιά καλημερα! ειμαι κι εγω απο αναπλήρωση σε νομαρχια και μου τηλ την προηγούμενη βδομάδα να μου πουν οτι ξεπάγωσε ο διορισμός μου διότι βγήκε μια νέα ερμηνευτική εγκύκλιος που μας εξαιρεί, όσοι είμαστε με αναπλήρωση από το 1:5 και θα διοριστούμε, λέει, με την πίστωση που υπήρχε για αυτούς που αναπληρώνουμε...μου ζητησαν ξανα το πιστοποιητικο υγείας και κανα δυο άλλα χαρτια και προχωράνε κανονικα την διαδικασια, ελπίζοντας μεχρι τέλος του '11 να έχω πιάσει δουλειά...

φοβαμαι να το πιστέψω, αλλα...λέτε???


Μακάρι να είναι αλήθεια και να διοριστείς αυριο πρωι.....Επειδή το ζήτημα είνια φλέγον για πολύ κόσμο μήπως ,μπορεις να μας βρεις την εγκυκλιο ώστε να επισπεύσουμε την κατάσταση στους φορείς μας
Ευχαριστώ

Iakovos02
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2011 2:20 pm

Δημοσίευσηαπό Iakovos02 » Δευ Σεπ 12, 2011 5:46 pm

Μακάρι Flowers να διοριστείς αύριο το πρωί, επειδή το ζήτημα είναι φλέγον για πολύ κόσμο μήπως μπορείς να βρεις την εγκύκλιο να πιέσουμε και μεις με την σειρά μας τους φορείς μας, ευχαριστώ

EFH VITZHLAIOU
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 4:36 am

Re: διορισμός με αναπλήρωση από την 1/2Μ/2007!!!

Δημοσίευσηαπό EFH VITZHLAIOU » Τρί Σεπ 13, 2011 9:29 am

Καλημέρα, αν γνωρίζει ο συνάδελφος την σχετική εγκύκλιο παρακαλώ να μας την
γνωστοποιήσει. Εγώ πέρασα από γιατρούς το καλοκαίρι του '10 και τα χαρτιά μου έμειναν στο ΓΛΚ εδώ και ένα χρόνο, όπου θα ξανακατατεθούν με νεους "τίτλους" ως Περιφέρεια και όχι ως Νομαρχία. Αυτό είναι το τελευταίο νέο που έχω από το τμήμα Προσωπικού. Δεν μου μίλησαν για ήδη εγκεκριμένες πιστώσεις, μακάρι να έχεις δίκιο και να ξεκολλήσουμε.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες