Χρονος αναμονης μεχρι την αναληψη καθηκοντων(ορκομωσια)

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
pap2man
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί Οκτ 14, 2008 12:00 pm

Χρονος αναμονης μεχρι την αναληψη καθηκοντων(ορκομωσια)

Δημοσίευσηαπό pap2man » Τετ Ιαν 28, 2009 8:06 am

Εχω καταθεσει τα δικαιολογητικα στον φορεα τον σεπτεμβριο.Στην κεντρικη υπηρεσια του φορεα οπου ανηκω ,ο φακελος εφτασε 17/12.Μια υπαλληλος που επικοινωνησα μαζι της μου ειπε οτι πλεον βρισκεται στο ΓΛΚ οπου θα "παρει" περιπου 2-3 μηνες.Κατοπιν θα επιστρεψει στην κεντρικη υπηρεσια για μια σφραγιδα και επειτα θα παει στο εθνικο τυπογραφειο για δημοσιευση.Τελος επιστροφη στον φορεα.Γνωριζει κανεις ποσο ειναι το χρονικο διαστημα ολων των παραπανω?Εμενα μου φαινεται οτι σιγουρα θα περιμενω ενα 3μηνο.Ποσο περιπου ειναι το χρονικο διαστημα μετα το ΓΛΚ μεχρι την ορκομωσια?

VaKaDi
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2007 8:15 am

Re: Χρονος αναμονης μεχρι την αναληψη καθηκοντων(ορκομωσια)

Δημοσίευσηαπό VaKaDi » Τετ Ιαν 28, 2009 11:04 am

pap2man έγραψε:Εχω καταθεσει τα δικαιολογητικα στον φορεα τον σεπτεμβριο.Στην κεντρικη υπηρεσια του φορεα οπου ανηκω ,ο φακελος εφτασε 17/12.Μια υπαλληλος που επικοινωνησα μαζι της μου ειπε οτι πλεον βρισκεται στο ΓΛΚ οπου θα "παρει" περιπου 2-3 μηνες.Κατοπιν θα επιστρεψει στην κεντρικη υπηρεσια για μια σφραγιδα και επειτα θα παει στο εθνικο τυπογραφειο για δημοσιευση.Τελος επιστροφη στον φορεα.Γνωριζει κανεις ποσο ειναι το χρονικο διαστημα ολων των παραπανω?Εμενα μου φαινεται οτι σιγουρα θα περιμενω ενα 3μηνο.Ποσο περιπου ειναι το χρονικο διαστημα μετα το ΓΛΚ μεχρι την ορκομωσια?


Σωστά υπολογίζεις... Γενικώς περίπου 3-4 μήνες! Σε μερικές περιπτώσεις ίσως και λίγο παραπάνω! Λίγη υπομονή ακόμη. Για να δεις το ΦΕΚ διορισμού κάνε αναζήτηση στο Εθνικό τυπογραφείο (www.et.gr)-> Αναζήτηση ΦΕΚ στα ΤΕΥΧΟΣ Γ' με κριτήριο αναζήτησης το όνομα σου.
Σιδεροκέφαλος!

pap2man
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί Οκτ 14, 2008 12:00 pm

Δημοσίευσηαπό pap2man » Τετ Ιαν 28, 2009 12:24 pm

Ευχαριστω πολυ!!!!
Το χρονικο διαστημα που αναφερεις 3-4 μηνες ειναι απο τη στιγμη που καταθεσα τα δικαιολογητικα στον φορεα?μετα την δημοσιευση στο φεκ ποσο ειναι το χρονικο διαστημα μεχρι την ορκομωσια?μπορω να παρω παραταση ωστε να αναλαβω καθηκοντα αργοτερα ?αν ναι μεχρι ποσο ?

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Τετ Ιαν 28, 2009 6:37 pm

pap2man έγραψε:Ευχαριστω πολυ!!!!
Το χρονικο διαστημα που αναφερεις 3-4 μηνες ειναι απο τη στιγμη που καταθεσα τα δικαιολογητικα στον φορεα?μετα την δημοσιευση στο φεκ ποσο ειναι το χρονικο διαστημα μεχρι την ορκομωσια?μπορω να παρω παραταση ωστε να αναλαβω καθηκοντα αργοτερα ?αν ναι μεχρι ποσο ?


Δες το άρθρο 17 του Δημοσιϋπαλληλικού κώδικα.
Από τη μέρα που δημοσιευτεί στο τεύχος Γ του ΦΕΚ η πράξη διορισμού σου θα στο κοινοποιήσουν σε ένα μήνα μαξιμουμ και θα σου δώσουν πάλι έως 1 μήνα μάξιμουμ για να πας να ορκιστείς και να αναλάβεις υπηρεσία, σύνολο 2 μήνες μαξιμουμ.
Την προθεσμία για ορκομωσία και ανάληψη υπηρεσίας μπορείς να την παρατείνεις με αίτηση σου-εάν φυσικά γίνει αποδεκτή από την υπηρεσία- για εξαιρετικούς λόγους. Πρακτικά εάν σπουδάζεις εξωτερικό ή εάν νοσηλεύεσαι σε δημόσιο νοσοκομείο λέει η θεωρία και η νομολογία. Όμως ουσιαστικά μπορούν να το παρατείνουν εάν θέλουν ή βάλεις καποιο καλό βύσμα χωρίς να έχουν οποιοδήποτε τίμημα οι υπάλληλοι.

Δημοσιοϋπαλληλικός Κώδικας
Άρθρο 17
Δημοσίευση και κοινοποίηση πράξης διορισμού
1. Περίληψη της πράξης διορισμού δημοσιεύεται στην
Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και κοινοποιείται στον
διοριζόμενο το αργότερο εντός τριάντα (30) ημερών
από τη δημοσίευση.
2. Η κοινοποίηση στον διοριζόμενο γίνεται με έγγραφο
της οικείας αρχής, στο οποίο αναγράφεται ο αριθμός
του Φύλλου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως όπου
δημοσιεύθηκε η περίληψη της πράξης διορισμού και
το οποίο επιδίδεται επί αποδείξει στην κατοικία του
είτε στον ίδιο είτε σε πρόσωπο που συνοικεί με αυτόν.
Με το έγγραφο αυτό τάσσεται και εύλογη προθεσμία
τριάντα (30) το πολύ ημερών για ορκωμοσία του διο−
ριζομένου και ανάληψη υπηρεσίας. Αν δεν καθορίζεται
τέτοια προθεσμία, θεωρείται ότι έχει ταχθεί προθε−
σμία τριάντα (30) ημερών. Η προθεσμία αυτή μπορεί
να παραταθεί έως έξι (6) μήνες, μόνο μία φορά, για
εξαιρετικούς λόγους.
3. Αν παρέλθει άπρακτη η προθεσμία της παρ. 1, η
πράξη διορισμού θεωρείται ότι έχει κοινοποιηθεί την
τριακοστή ημέρα από τη δημοσίευση και από την ημέρα
αυτή αρχίζει η προθεσμία για ορκωμοσία του διοριζο−
μένου και ανάληψη υπηρεσίας.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες