Καινούρια πεντάμηνα

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Τρί Δεκ 17, 2013 11:13 pm

@zwi δε γίνεται να παραιτηθείς από το ιεκ , να βγάλεις κάρτα και να πάρεις μέρος όπως γράφει η προκήρυξη?
υπάρχουν και στη βουλή αντιδράσεις για την κάρτα ανεργίας στα πεντάμηνα. ψάξε στο internet

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Τρί Δεκ 17, 2013 11:16 pm

Για ακραία κυβερνητική αντικοινωνιική αναλγησία κάνει λόγο ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρης Στρατούλης σχολιάζοντας την απόφαση του Διοικητή του ΟΑΕΔ να διαγράφονται από τα μητρώα του οι άνεργοι, που δεν αποδέχονται την «πρόσληψή» τους σε προγράμματα κοινωφελούς εργασίας.

Ο κ. Στρατούλης τονίζει ότι «η απόφαση του Διοικητή του ΟΑΕΔ να διαγράφονται από τα μητρώα εγγεγραμμένων ανέργων του Οργανισμού όσοι άνεργοι δεν αποδέχθηκαν την «πρόσληψή τους» σε προγράμματα κοινωφελούς εργασίας είτε με 490 είτε με 400 ευρώ το μήνα και εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι τους είναι μνημείο ακραίας κυβερνητικής αντικοινωνικής αναλγησίας, πολιτικά παράλογη, αλλά και παράνομη, αφού κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται στο νόμο που διέπει τη λειτουργία του ΟΑΕΔ (νόμος 1545/85)».

Καταλήγοντας ο κ. Στρατούλης τονίζει ότι «ο ΣΥΡΙΖΑ απαιτεί από τον Υπουργό Εργασίας να παρέμβει άμεσα, ώστε αυτή η απόφαση του Διοικητή του ΟΑΕΔ να ακυρωθεί, διαφορετικά αναλαμβάνει ολόκληρη την πολιτική ευθύνη για ένα ακόμα μέτρο οικονομικής και κοινωνικής εξόντωσης των ανέργων και των οικογενειών τους».

zwi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 3:29 pm

Δημοσίευσηαπό zwi » Τετ Δεκ 18, 2013 12:15 am

john2110 έγραψε:@zwi δε γίνεται να παραιτηθείς από το ιεκ , να βγάλεις κάρτα και να πάρεις μέρος όπως γράφει η προκήρυξη?
υπάρχουν και στη βουλή αντιδράσεις για την κάρτα ανεργίας στα πεντάμηνα. ψάξε στο internet


Είχα ακόμα την κάρτα, δεν είχα υπογράψει ακόμα σύμβαση, δεν είχαν περάσει και πολλές μέρες και δεν ήξερα ακριβώς τι ισχύει. Σ'αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αφήσω το ΙΕΚ και δε θα το ήθελα. Στην παρούσα φάση θα προτιμούσα το ΙΕΚ από το πεντάμηνο, αν έπρεπε να διαλέξω. Αν βέβαια μου έλεγαν πως διαγράφομαι οριστικά από τα μητρώα του ΟΑΕΔ με τον τρόπο που λέγεται, θα πήγαινα στο πεντάμηνο αναγκαστικά. Ισχύει δηλαδή πραγματικά αυτό με την κάρτα; Τώρα το συνειδητοποιώ, νόμιζα ότι σε διαγράφουν, χάνεις την ανεργία, αλλά μπορείς να ξαναβγάλεις κάρτα από την αρχή μετά. Αδιανόητο. :shock: Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :)

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Τετ Δεκ 18, 2013 1:32 pm

αυτό για το νόμο 1545/85 ισχύει? (οτι δεν προβλέπεται η διαγραφή ανέργου)

nikik_ath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 9:30 pm

Δημοσίευσηαπό nikik_ath » Τετ Δεκ 18, 2013 2:09 pm

Γεια σε ολους,
Πηγα οαεδ παλι μου δωσανε το συστατικο σημειωμα κ μετα κατευθειαν πηγα στο δημο να ξεμπερδευω. Εδωσα τα χαρτια μου αλλα το περιεργο ειναι οτι ενω εδωσα το πτυχιο μου (ΤΕ πληροφορικης), δε μου ζητησαν αποδεικτικο γνωσης χειρισμου η/υ. Να πω την αληθεια κ γω κακως δε ρωτησα αν χρειαζεται. Δε θα μου το ζητουσε ομως αν επρεπε??? Μου ειπαν μετα τις 2 γεναρη θα μου τηλεφωνησουν!

Για οσους ενδιαφερονται τι γινεται με την καρτα αν δε δεχτουν τη θεση, απ οτι καταλαβα χανεις την καρτα που ηδη εχεις κ βγαζεις καινουργια.δε χανεις το δικαιωμα να ξαναβγαλεις καρτα! Το ελεγε μια υπαλληλος σε εναν κυριο διπλα μου στον οαεδ που δεν ηθελε τη θεση

petra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2007 9:49 am

Δημοσίευσηαπό petra » Τετ Δεκ 18, 2013 3:05 pm

Καλησπέρα!!!Χθες έκανα μη αποδοχή της θέσης στον ΟΑΕΔ και τους επισύναψα και βεβαίωση γιατρού ότι είμαι σε επαπειλούμενη κύηση.Δυστυχώς η σύμβουλος δεν ήξερε να μου πει για την τύχη της κάρτας μου.Δεν είναι κρίμα να χαθεί κάρτα 2,5 χρόνων??? ρώτησα την διευθύντρια του τοπικού όπου ανήκω και μου απάντησε ότι είναι θέμα των κεντρικών του ΟΑΕΔ να αποφανθεί για την κάθε περίπτωση....
Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ σε περιπτωση που μου την διαγράψουν???Σας ευχαριστώ όλους

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Τετ Δεκ 18, 2013 3:05 pm

nikik_ath έγραψε:Γεια σε ολους,
Πηγα οαεδ παλι μου δωσανε το συστατικο σημειωμα κ μετα κατευθειαν πηγα στο δημο να ξεμπερδευω. Εδωσα τα χαρτια μου αλλα το περιεργο ειναι οτι ενω εδωσα το πτυχιο μου (ΤΕ πληροφορικης), δε μου ζητησαν αποδεικτικο γνωσης χειρισμου η/υ. Να πω την αληθεια κ γω κακως δε ρωτησα αν χρειαζεται. Δε θα μου το ζητουσε ομως αν επρεπε??? Μου ειπαν μετα τις 2 γεναρη θα μου τηλεφωνησουν!

Για οσους ενδιαφερονται τι γινεται με την καρτα αν δε δεχτουν τη θεση, απ οτι καταλαβα χανεις την καρτα που ηδη εχεις κ βγαζεις καινουργια.δε χανεις το δικαιωμα να ξαναβγαλεις καρτα! Το ελεγε μια υπαλληλος σε εναν κυριο διπλα μου στον οαεδ που δεν ηθελε τη θεση


Το πτυχίο σου είναι και αποδεικτικό γνώσης Η/Υ. σε τι θέση έκανες αίτηση?

sofia1984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 6:43 pm

Δημοσίευσηαπό sofia1984 » Τετ Δεκ 18, 2013 3:14 pm

nikik_ath έγραψε:Γεια σε ολους,
Πηγα οαεδ παλι μου δωσανε το συστατικο σημειωμα κ μετα κατευθειαν πηγα στο δημο να ξεμπερδευω. Εδωσα τα χαρτια μου αλλα το περιεργο ειναι οτι ενω εδωσα το πτυχιο μου (ΤΕ πληροφορικης), δε μου ζητησαν αποδεικτικο γνωσης χειρισμου η/υ. Να πω την αληθεια κ γω κακως δε ρωτησα αν χρειαζεται. Δε θα μου το ζητουσε ομως αν επρεπε??? Μου ειπαν μετα τις 2 γεναρη θα μου τηλεφωνησουν!

Για οσους ενδιαφερονται τι γινεται με την καρτα αν δε δεχτουν τη θεση, απ οτι καταλαβα χανεις την καρτα που ηδη εχεις κ βγαζεις καινουργια.δε χανεις το δικαιωμα να ξαναβγαλεις καρτα! Το ελεγε μια υπαλληλος σε εναν κυριο διπλα μου στον οαεδ που δεν ηθελε τη θεση


Αποδειξη γνωσης χειρισμου χρειαζονται μονο του Διοικητικου...εμεις που ειμαστε πληροφορικης είναι λογικο ότι γνωρίζουμε να χειριζόμαστε υπολογιστη...ουτε σε εμενα το ζητησαν....τους ρωτησα αλλα ειπαν πως δεν χρειαζεται....εμενα μου ειπαν πως μεσα σε 15 μερες θα με εχουν ειδοποιησει.....

petra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2007 9:49 am

Δημοσίευσηαπό petra » Τετ Δεκ 18, 2013 3:19 pm

Καλησπέρα.Χθες έκανα και εγώ μη αποδοχή της θέσης και τους επισύναψα και βεβαίωση γυναικολόγου ο΄τι είμαι σε επαπειλούμενη κύηση.Δυστυχώς δεν ήξεραν να μου πουν για την τύχη της κάρτας μου.Γνωρίζει κάποιος που πρέπει ν΄απευθυνθώ??Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

nikik_ath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 9:30 pm

Δημοσίευσηαπό nikik_ath » Τετ Δεκ 18, 2013 6:43 pm

Sofia1984 και john εκανα για τα κεπ κ πηγα στο δημο να δωσω τα χαρτια μου. Εχετε δικιο αυτο δε το σκεφτηκα οτι εννοειται πως εχω γνωση χειρισμου η/υ. Απλα επειδη στο παραρτημα για την αποδειξη χειρισμου λεει οτι οσοι εχουν πτυχιο πληροφορικης χρειαζεται να εχουν βεβαιωση απο τη σχολη με τα μαθηματα που εμπιπτουν στον τομεα της πληροφορικης. ..εγω το ειχα..αλλα δε το ζητησε.
Τελος παντων..ειδωμεν..

gstan29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 21, 2013 11:50 am

Δημοσίευσηαπό gstan29 » Παρ Δεκ 20, 2013 7:46 pm

Αυτό που γίνεται με τη διαγραφή ανέργων σε περίπτωση μη αποδοχής της θέσης, αφορά μόνο τα 5μηνα κοινωφελούς εργασίας ή και τα καινούρια voucher πρακτικής;;

evibil
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 10:11 am

Δημοσίευσηαπό evibil » Παρ Δεκ 20, 2013 11:50 pm

Καλησπέρα . Δυστυχώς κ γω έκανα τα χαρτιά μου κ περιμένω να ξεκινήσω στις 30 του μήνα . Εχω μετάνοιώσει πολυ γιατι θα προτιμούσα να κρατήσω τα τρία χρονια ανεργίας για μια πιο σοβαρή προκηρυξη . Σαν τα προγράμματα στείιτζ αλλα με ένσημα . Ξέρετε κατι για τις πληρωμές ? αληθεύει οτι δεν πληρώνεσαι κάθε μήνα?

sofia1984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 6:43 pm

Δημοσίευσηαπό sofia1984 » Σάβ Δεκ 21, 2013 11:49 am

evibil έγραψε:Καλησπέρα . Δυστυχώς κ γω έκανα τα χαρτιά μου κ περιμένω να ξεκινήσω στις 30 του μήνα . Εχω μετάνοιώσει πολυ γιατι θα προτιμούσα να κρατήσω τα τρία χρονια ανεργίας για μια πιο σοβαρή προκηρυξη . Σαν τα προγράμματα στείιτζ αλλα με ένσημα . Ξέρετε κατι για τις πληρωμές ? αληθεύει οτι δεν πληρώνεσαι κάθε μήνα?


Στις 30 του μηνα??? σιγουρα??σου ειπαν ακριβως ότι θα ξεκινήσεις τοτε??εμενα από τον Δημο Πειραια μου ειπαν ότι μεσα σε 15 μερες +- και το αφησαν ανοιχτο....... :?

evibil
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 10:11 am

Δημοσίευσηαπό evibil » Κυρ Δεκ 22, 2013 6:21 pm

sofia1984 έγραψε:
evibil έγραψε:Καλησπέρα . Δυστυχώς κ γω έκανα τα χαρτιά μου κ περιμένω να ξεκινήσω στις 30 του μήνα . Εχω μετάνοιώσει πολυ γιατι θα προτιμούσα να κρατήσω τα τρία χρονια ανεργίας για μια πιο σοβαρή προκηρυξη . Σαν τα προγράμματα στείιτζ αλλα με ένσημα . Ξέρετε κατι για τις πληρωμές ? αληθεύει οτι δεν πληρώνεσαι κάθε μήνα?


Στις 30 του μηνα??? σιγουρα??σου ειπαν ακριβως ότι θα ξεκινήσεις τοτε??εμενα από τον Δημο Πειραια μου ειπαν ότι μεσα σε 15 μερες +- και το αφησαν ανοιχτο....... :?


Ναι , με βαση την ημνια που με κάλεσαν μου είπαν οτι ξεκινάω 30 . Θα σε τηλεφωνήσουν λογικά μεσα σε 15 μέρες . Τι ειδικότητα εχεις , αν επιτρέπεται ?

sofia1984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 6:43 pm

Δημοσίευσηαπό sofia1984 » Κυρ Δεκ 22, 2013 9:18 pm

evibil έγραψε:
sofia1984 έγραψε:
evibil έγραψε:Καλησπέρα . Δυστυχώς κ γω έκανα τα χαρτιά μου κ περιμένω να ξεκινήσω στις 30 του μήνα . Εχω μετάνοιώσει πολυ γιατι θα προτιμούσα να κρατήσω τα τρία χρονια ανεργίας για μια πιο σοβαρή προκηρυξη . Σαν τα προγράμματα στείιτζ αλλα με ένσημα . Ξέρετε κατι για τις πληρωμές ? αληθεύει οτι δεν πληρώνεσαι κάθε μήνα?


Στις 30 του μηνα??? σιγουρα??σου ειπαν ακριβως ότι θα ξεκινήσεις τοτε??εμενα από τον Δημο Πειραια μου ειπαν ότι μεσα σε 15 μερες +- και το αφησαν ανοιχτο....... :?


Ναι , με βαση την ημνια που με κάλεσαν μου είπαν οτι ξεκινάω 30 . Θα σε τηλεφωνήσουν λογικά μεσα σε 15 μέρες . Τι ειδικότητα εχεις , αν επιτρέπεται ?


είμαι ΔΕ πληροφορικης......που περασες εσυ???


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες