Καινούρια πεντάμηνα

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
sofia1984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 6:43 pm

Δημοσίευσηαπό sofia1984 » Δευ Ιαν 06, 2014 5:50 pm

ενταξει παιδια....με αυτά και με εκεινα αυριο θα παω με βαρια καρδια στην δουλεια.......που στην ουσια αυριο θα είναι η πρωτη ολοκληρωμενη ημερα...πιστευω.....εκτος αν παλι με διωξουν κατά τις 11 επειδή δεν θα εχει δουλεια....
Ηδη με επιασε το στομαχι μου σκεφτομενη όλα αυτά.......

nikik_ath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 9:30 pm

Δημοσίευσηαπό nikik_ath » Δευ Ιαν 06, 2014 7:02 pm

sofia1984 έγραψε:ενταξει παιδια....με αυτά και με εκεινα αυριο θα παω με βαρια καρδια στην δουλεια.......που στην ουσια αυριο θα είναι η πρωτη ολοκληρωμενη ημερα...πιστευω.....εκτος αν παλι με διωξουν κατά τις 11 επειδή δεν θα εχει δουλεια....
Ηδη με επιασε το στομαχι μου σκεφτομενη όλα αυτά.......


Και εγω τωρα ξενερωσα με τις πληρωμες...εκτος του οτι θα αργουν οπως λενε οι περισσοτεροι, θα παιρνουμε και γυρω στα 411 αν υπολογισουμε πανω κατω τις μηνιαιες εργασιμες μερες οτι ειναι 21 ... εγω ειμαι και σε χειροτερη φαση sofia αστα... αν δεις μια προηγουμενη αναρτηση μου θα καταλαβεις... και εγω με μιση καρδια θα πηγαινω φοβουμενη το χειροτερο. :(

nadd
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιαν 06, 2014 6:54 pm

Δημοσίευσηαπό nadd » Δευ Ιαν 06, 2014 7:10 pm

posum έγραψε:ναι panos80s, με το ημερομισθιο παει,το γραφει μεσα.οποτε μετρα τις μερες που δουλεψες και υπολογισε, ειναι 19,6 ευρω καθε μερα για τους ανω των 25


Εμενα το χαρτι της προσληψης λεει μεικτο μισθο 748 και ωρομισθιο 16,9 ενω ειμαι πανω απο 25,λαθος εκαναν?

gstan29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 21, 2013 11:50 am

Δημοσίευσηαπό gstan29 » Δευ Ιαν 06, 2014 9:24 pm

nikik_ath έγραψε:
sofia1984 έγραψε:ενταξει παιδια....με αυτά και με εκεινα αυριο θα παω με βαρια καρδια στην δουλεια.......που στην ουσια αυριο θα είναι η πρωτη ολοκληρωμενη ημερα...πιστευω.....εκτος αν παλι με διωξουν κατά τις 11 επειδή δεν θα εχει δουλεια....
Ηδη με επιασε το στομαχι μου σκεφτομενη όλα αυτά.......


Και εγω τωρα ξενερωσα με τις πληρωμες...εκτος του οτι θα αργουν οπως λενε οι περισσοτεροι, θα παιρνουμε και γυρω στα 411 αν υπολογισουμε πανω κατω τις μηνιαιες εργασιμες μερες οτι ειναι 21 ... εγω ειμαι και σε χειροτερη φαση sofia αστα... αν δεις μια προηγουμενη αναρτηση μου θα καταλαβεις... και εγω με μιση καρδια θα πηγαινω φοβουμενη το χειροτερο. :(


Οι εργάσιμες μέρες είναι 21, αλλά πολλαπλασιάζονται με συντελεστή 1.2 ! Με άλλα λόγια, είναι σαν να δουλεύει κάποιος 6 μέρες τη βδομάδα(παρόλο που δουλεύει 5), δηλαδή περίπου βγαίνει 25 ημέρες το μήνα. Τώρα αν μια μέρα δε πας και δεν έχεις παρουσία, χάνεις ένα ημερομίσθιο.

Μην απελπίζεσαι πάντως.. 25 είναι τα ημερομίσθια και όχι 21 και τα λεφτά θα τα πάρεις, έστω και με καθυστέρηση!!

nikik_ath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 9:30 pm

Δημοσίευσηαπό nikik_ath » Δευ Ιαν 06, 2014 10:02 pm

nadd έγραψε:
posum έγραψε:ναι panos80s, με το ημερομισθιο παει,το γραφει μεσα.οποτε μετρα τις μερες που δουλεψες και υπολογισε, ειναι 19,6 ευρω καθε μερα για τους ανω των 25


Εμενα το χαρτι της προσληψης λεει μεικτο μισθο 748 και ωρομισθιο 16,9 ενω ειμαι πανω απο 25,λαθος εκαναν?



Καλα μιλαμε μπαχαλο! Διαφορετικα ειναι στον καθε δημο οι μισθοι? Κι εμενα γιατι δε μου εδωσαν ακομα χαρτι προσληψης...? :roll:

nikik_ath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 9:30 pm

Δημοσίευσηαπό nikik_ath » Δευ Ιαν 06, 2014 11:15 pm

gstan29 έγραψε:
nikik_ath έγραψε:
sofia1984 έγραψε:ενταξει παιδια....με αυτά και με εκεινα αυριο θα παω με βαρια καρδια στην δουλεια.......που στην ουσια αυριο θα είναι η πρωτη ολοκληρωμενη ημερα...πιστευω.....εκτος αν παλι με διωξουν κατά τις 11 επειδή δεν θα εχει δουλεια....
Ηδη με επιασε το στομαχι μου σκεφτομενη όλα αυτά.......


Και εγω τωρα ξενερωσα με τις πληρωμες...εκτος του οτι θα αργουν οπως λενε οι περισσοτεροι, θα παιρνουμε και γυρω στα 411 αν υπολογισουμε πανω κατω τις μηνιαιες εργασιμες μερες οτι ειναι 21 ... εγω ειμαι και σε χειροτερη φαση sofia αστα... αν δεις μια προηγουμενη αναρτηση μου θα καταλαβεις... και εγω με μιση καρδια θα πηγαινω φοβουμενη το χειροτερο. :(


Οι εργάσιμες μέρες είναι 21, αλλά πολλαπλασιάζονται με συντελεστή 1.2 ! Με άλλα λόγια, είναι σαν να δουλεύει κάποιος 6 μέρες τη βδομάδα(παρόλο που δουλεύει 5), δηλαδή περίπου βγαίνει 25 ημέρες το μήνα. Τώρα αν μια μέρα δε πας και δεν έχεις παρουσία, χάνεις ένα ημερομίσθιο.

Μην απελπίζεσαι πάντως.. 25 είναι τα ημερομίσθια και όχι 21 και τα λεφτά θα τα πάρεις, έστω και με καθυστέρηση!!


Σ ευχαριστω για την ενημερωση μακαρι να ειναι ετσι δεν το ηξερα!! Ας ελπισουμε οτι θα γινουν κ εγκαιρα οι πληρωμες

evibil
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 10:11 am

Δημοσίευσηαπό evibil » Τρί Ιαν 07, 2014 12:40 am

sofia1984 έγραψε:ενταξει παιδια....με αυτά και με εκεινα αυριο θα παω με βαρια καρδια στην δουλεια.......που στην ουσια αυριο θα είναι η πρωτη ολοκληρωμενη ημερα...πιστευω.....εκτος αν παλι με διωξουν κατά τις 11 επειδή δεν θα εχει δουλεια....
Ηδη με επιασε το στομαχι μου σκεφτομενη όλα αυτά.......


Αν σε αφήνουν να φευγεις οταν δεν εχεις δουλεια τοτε είσαι καλα . εμάς το ωράριο τηρείται κατα γράμμα ...πράγμα που μου φαίνεται αστείο οταν δεν υπαρχει δουλεια κ κάθεσαι σε καρέκλα ...

nikik_ath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 9:30 pm

Δημοσίευσηαπό nikik_ath » Τρί Ιαν 07, 2014 3:41 pm

Παιδια μολις γυρισα!!! Ενα θα σας πω..φωτοτυπιες εβγαζα..δεν ειχαν που να με βαλουν και τι να κανω! Απο αυριο μαζι με αλλα παιδια θα μας πανε αρχειο να κανουμε καποια πραγματα εκει! Σε ενα γραφειο καθομουν χωρις υπολογιστη χωρις τιποτα. Το ωραριο μου θα ειναι 8 με 3 !!

evibil
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 10:11 am

Δημοσίευσηαπό evibil » Τρί Ιαν 07, 2014 8:18 pm

nikik_ath έγραψε:Παιδια μολις γυρισα!!! Ενα θα σας πω..φωτοτυπιες εβγαζα..δεν ειχαν που να με βαλουν και τι να κανω! Απο αυριο μαζι με αλλα παιδια θα μας πανε αρχειο να κανουμε καποια πραγματα εκει! Σε ενα γραφειο καθομουν χωρις υπολογιστη χωρις τιποτα. Το ωραριο μου θα ειναι 8 με 3 !!


Καλησπερα! Σε καταλαβαίνω απόλυτα . Τι ειδικότητα εχεις ? Βασικά μας θέλουν πιο πολυ για το αρχείο ,αυτο εχω καταλάβει κ δεν υπαρχει χώρος να καθησουμε .

nikik_ath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 13, 2013 9:30 pm

Δημοσίευσηαπό nikik_ath » Τρί Ιαν 07, 2014 9:40 pm

evibil έγραψε:
nikik_ath έγραψε:Παιδια μολις γυρισα!!! Ενα θα σας πω..φωτοτυπιες εβγαζα..δεν ειχαν που να με βαλουν και τι να κανω! Απο αυριο μαζι με αλλα παιδια θα μας πανε αρχειο να κανουμε καποια πραγματα εκει! Σε ενα γραφειο καθομουν χωρις υπολογιστη χωρις τιποτα. Το ωραριο μου θα ειναι 8 με 3 !!


Καλησπερα! Σε καταλαβαίνω απόλυτα . Τι ειδικότητα εχεις ? Βασικά μας θέλουν πιο πολυ για το αρχείο ,αυτο εχω καταλάβει κ δεν υπαρχει χώρος να καθησουμε .


TE Πληροφορικης ειμαι..και εσυ μια απο τα ιδια να υποθεσω?? Ας ειναι και αρχειο δε με πειραζει..αρκει να εχω κατι να κανω να περναει η ωρα.δεν αντεχω να βλεπω τους αλλους να δουλευουν κ γω να καθομαι να τους κοιταω..αμα ηταν ετσι καθομουνα και σπιτι μου που δεν εκανα τιποτα :lol:

evibil
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 10:11 am

Δημοσίευσηαπό evibil » Τετ Ιαν 08, 2014 6:18 pm

Αν θέλω μπορω να αποχωρήσω οικειοθελώς κ να ξανά βγάλω κάρτα απο την αρχή?

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Τετ Ιαν 08, 2014 10:25 pm

evibil έγραψε:Αν θέλω μπορω να αποχωρήσω οικειοθελώς κ να ξανά βγάλω κάρτα απο την αρχή?

Μπορείς να το κάνεις, αλλά με μηδενικό χρόνο ανεργίας θα αργήσεις να βρεις νέα σύμβαση. μόνο στον ιδιωτικό τομέα, ίσως και με κάποιο πρόγραμμα έως 29 ετών του οαεδ.

tasos633
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2012 1:35 pm

Δημοσίευσηαπό tasos633 » Τετ Ιαν 08, 2014 11:15 pm

οτι εκαναν τα stage τα ιδια θα κανετε και εσεις-καθαρη εκμεταλλευση-τουλαχιστον δεν μπορουν να σας παραμυθιαζουν και να σας λενε οτι καποια στιγμη θα γινεται αοριστου οπως λεγανε εμας-5 μηνες και τελος-το τι μεσον επεσε δεν λεγεται...μεχρι και στο πυροσβεστικο σωμα μπηκανε ατομα...

25210
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 20, 2006 9:13 am

Δημοσίευσηαπό 25210 » Πέμ Ιαν 09, 2014 3:43 pm

[quote="tasos633"]οτι εκαναν τα stage τα ιδια θα κανετε και εσεις-καθαρη εκμεταλλευση-τουλαχιστον δεν μπορουν να σας παραμυθιαζουν και να σας λενε οτι καποια στιγμη θα γινεται αοριστου οπως λεγανε εμας-5 μηνες και τελος-το τι μεσον επεσε δεν λεγεται...μεχρι και στο πυροσβεστικο σωμα μπηκανε ατομα...[/quote]

Ένσημα δεν έχουν τα πεντάμηνα;

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Πέμ Ιαν 09, 2014 6:39 pm

25210 έγραψε:
tasos633 έγραψε:οτι εκαναν τα stage τα ιδια θα κανετε και εσεις-καθαρη εκμεταλλευση-τουλαχιστον δεν μπορουν να σας παραμυθιαζουν και να σας λενε οτι καποια στιγμη θα γινεται αοριστου οπως λεγανε εμας-5 μηνες και τελος-το τι μεσον επεσε δεν λεγεται...μεχρι και στο πυροσβεστικο σωμα μπηκανε ατομα...


Ένσημα δεν έχουν τα πεντάμηνα;

τα πεντάμηνα έχουν ένσημα.

Αυτό που θέλω να μάθω εγώ είναι άν υπήρξε κάποια αντικατάσταση από επιλαχόντα. γιατί δεν έχει γίνει κανένας έλεγχος στα πτυχία από τον οαεδ.
έχω κάνει αίτηση ΔΕ Πληροφορικής, στον πειραια στο περιστέρι και στο μτπυ.
έχουν καλυφθεί όλες οι θέσεις εκεί ?


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες