Εντοπιοτητα

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
giorgalis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό giorgalis » Τετ Απρ 04, 2012 10:53 pm

εννοειτε οτι θα δουλευουν μονο οι πολυτεκνοι τοσα εχουν προσφερει στην κοινωνια

η εντοπιοτητα στην Αθηνα ειδικα ηταν παραλογη τοσα χρονια,δεν μπορει να δουλευουν μονο οι αθηναιοι,επειδη οι μισες θεσεις ανοιγουν στην Αθηνα

εχασα ευρωπαικο προγραμμα στην Αθηνα για 3 χρονια με το πτυχιο μου επειδη ειχα βγαλει βεβαιωση μονιμης κατοικιας και μου αργησαν στον δημο την μεταδημοτευση!τωρα το κομματοσκυλα να δουμε πως θα εξαγοραζουν ψηφους γιατι πριν εξαγοραζαν με την εντοπιοτητα

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Πέμ Απρ 05, 2012 12:44 am

οσα ευρωπαικα προγραμματα εχω δει κανενα δεν ζηταει εντοπιοτητα..
ειναι αστειο να μιλας για κομματοσκυλα στις προκηρυξεις μεσω ασεπ
και ειδικα εποχικου προσωπικου , πως εξαγοραζαν τις θεσεις
δηλαδη??δεν επικοινωνεις ......
δεν ηξερα να κανω 4 παιδια χωρις να εχω μια για να εχω
πιθανοτητες να δουλεψω ενα 8μηνο,,

lenaki_pan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2010 12:48 pm

Δημοσίευσηαπό lenaki_pan » Πέμ Απρ 05, 2012 9:20 am

giorgalis έγραψε:εννοειτε οτι θα δουλευουν μονο οι πολυτεκνοι τοσα εχουν προσφερει στην κοινωνια

η εντοπιοτητα στην Αθηνα ειδικα ηταν παραλογη τοσα χρονια,δεν μπορει να δουλευουν μονο οι αθηναιοι,επειδη οι μισες θεσεις ανοιγουν στην Αθηνα

εχασα ευρωπαικο προγραμμα στην Αθηνα για 3 χρονια με το πτυχιο μου επειδη ειχα βγαλει βεβαιωση μονιμης κατοικιας και μου αργησαν στον δημο την μεταδημοτευση!τωρα το κομματοσκυλα να δουμε πως θα εξαγοραζουν ψηφους γιατι πριν εξαγοραζαν με την εντοπιοτητα


Καταρχήν αν δεν ήσουν πολύτεκνος μάλλον δεν θατα έλεγες αυτά!!Για να μη παρεξηγηθώ είναι και ο άντρας μου τέκνο πολύτεκνης αλλά αυτό που γίνεται δεν είναι δίκαιο..Υπάρχουν οικογένειες άνεργοι και οι δυο με 2 και 3 παιδιά!!Αυτοί λοιπόν??Επειδή δεν είναι από πολύτεκνοι οικογένεια να πεινάσουν??Γιατί οι πιο πολλοί επιτυχόντες δεν είναι οι ίδιοι τους πολύτεκνοι αλλά τέκνα!!Θα πρέπει επιτέλουσ να μπεί ειδική κατηγορία για τους πολύτεκνους κι όχι να δουλεύοθν μόνο αυτοί!!!
Κια δεύτερον ποιος εξαγόραζε ψήφους με την εντοπιότητα??Που ζούμε ρε παιδιά??Αν είναι δυνατόν!!Αν μένεις σε ένα μέρος έχεις εντοπιότητα και τέλος!!Και ψηφίζεις όποιον θές!Το ότι σου άργησαν τη μεταδημότευση έχει να κάνει με το γενικό σύστημα της Ελλάδας μα μη γίνεται τίποτα στην ώρα του!

giorgalis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό giorgalis » Πέμ Απρ 05, 2012 3:37 pm

λοιπον το εχω ξαναγραψει σε ενα θεμα που ειχα ανοιξει για την εντοπιοτητα πριν καιρο!

η εξαγορα ψηφων γινετε ανετα και με την εντοποιοτητα!οταν για να σου κανουν μεταδημοτευση θελουν 10-20 μερες ενω πριν απο τις εκλογες για να μπεις στα μητρωα του δημου και να τους ψηφισεις το κανουν σε 1 μερα και χωρις τα απαραιτητα δικαιολογητικα αυτο ειναι εξαγορα ψηφων

για δες στις 12μηνες+ ΣΟΧ στα μουσεια που ειναι ευρωπαικα προγραμματα αν ηθελαν εντοπιοτητα και μετα γραψε οτι δεν θελουν

giorgalis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό giorgalis » Πέμ Απρ 05, 2012 3:42 pm

οσο για τους πολυτεκνους 2-3 προνομια εχουν απο το κρατος να τα καταργησουμε και αυτα!

το 60% το θεσεων ειναι συμβασεις εργου οσοι δεν ειναι πολυτεκνοι και εχουν την καταλληλη μορφωση μπορουν ανετα να δουλεψουν εκει

με το ιδιο σκεπτικο γιατι να μην δουλεψει ο γονεας 3-4 ανηλικων και να δουλευει η καθε 40αρα που ξυνετε σπιτι της και εχει 10 χρονια προυπηρεσια χωρις παιδια κτλ

παντα στον τροπο βαθμολογησης θα υπαρχουν αδικιες για καποιες κατηγοριες...

lenaki_pan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2010 12:48 pm

Δημοσίευσηαπό lenaki_pan » Πέμ Απρ 05, 2012 11:53 pm

[quote="giorgalis"]εννοειτε οτι θα δουλευουν μονο οι πολυτεκνοι τοσα εχουν προσφερει στην κοινωνια

η εντοπιοτητα στην Αθηνα ειδικα ηταν παραλογη τοσα χρονια,δεν μπορει να δουλευουν μονο οι αθηναιοι,επειδη οι μισες θεσεις ανοιγουν στην Αθηνα

εχασα ευρωπαικο προγραμμα στην Αθηνα για 3 χρονια με το πτυχιο μου επειδη ειχα βγαλει βεβαιωση μονιμης κατοικιας και μου αργησαν στον δημο την μεταδημοτευση!τωρα το κομματοσκυλα να δουμε πως θα εξαγοραζουν ψηφους γιατι πριν εξαγοραζαν με την εντοπιοτητα[/quote

Και μόνο η πρώτη σου φράση φτάνει..Τι να συζητήσω άλλο???Άδικος κόπος!!

lenaki_pan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2010 12:48 pm

Δημοσίευσηαπό lenaki_pan » Πέμ Απρ 05, 2012 11:56 pm

giorgalis έγραψε:οσο για τους πολυτεκνους 2-3 προνομια εχουν απο το κρατος να τα καταργησουμε και αυτα!

το 60% το θεσεων ειναι συμβασεις εργου οσοι δεν ειναι πολυτεκνοι και εχουν την καταλληλη μορφωση μπορουν ανετα να δουλεψουν εκει

με το ιδιο σκεπτικο γιατι να μην δουλεψει ο γονεας 3-4 ανηλικων και να δουλευει η καθε 40αρα που ξυνετε σπιτι της και εχει 10 χρονια προυπηρεσια χωρις παιδια κτλ

παντα στον τροπο βαθμολογησης θα υπαρχουν αδικιες για καποιες κατηγοριες...


Η 40άρα που ξύνεται σπίτι της αν είναι τέκνο πολύτεκνης πάλι μοριοδοτείται!

ggeorge
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 11:54 am

Δημοσίευσηαπό ggeorge » Παρ Απρ 06, 2012 8:36 am

giorgalis έγραψε:εννοειτε οτι θα δουλευουν μονο οι πολυτεκνοι τοσα εχουν προσφερει στην κοινωνια


Μεταξυ σοβαρου και αστειου αυτο που προσφέρουν αυτη τη στιγμή οι πολυτεχνοι είναι 4-5 ανεργους που τους πληρωνω εγω (που δυστυχως δουλευω ακομα) μεσω ΟΑΕΔ. :roll:

τιποτα αλλο....

Τελος παντων, αν και με συμφερει η εντοποιότητα δεν υπαρχει μεγαλυτερη χαζομαρα...

giorgalis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό giorgalis » Παρ Απρ 06, 2012 3:43 pm

[
Μεταξυ σοβαρου και αστειου αυτο που προσφέρουν αυτη τη στιγμή οι πολυτεχνοι είναι 4-5 ανεργους που τους πληρωνω εγω (που δυστυχως δουλευω ακομα) μεσω ΟΑΕΔ. :roll:

τιποτα αλλο....

Τελος παντων, αν και με συμφερει η εντοποιότητα δεν υπαρχει μεγαλυτερη χαζομαρα...[/quote]

και εγω πληρωνω τον καθε βουτυροπαιδο μοναχοπαιδι που επειδη τα ειχε ολα ετοιμα απο την μαμα του κλαιγεται επειδη δεν εχει δουλεια!

ρε κουβαρδα ολα τα επιδοματα ανεργιας απο την τσεπη σου τα δινεις!!!

λιγο ντροπη δεν βλεπτει,εσυ αν δεν σε ειχαν βολεψει στην δουλεια σου δεν θα ειχες στον ηλιο μοιρα ....και πληρωνεις τους πολυτεκνους ανεργους!!!

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τετ Νοέμ 26, 2014 10:58 pm

Kανονικά οι ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ "εντοπιότητες" θα έπρεπε να είχαν καταργηθεί προ πολλού στο δημόσιο.Δεν μπορεί σε ΣΟΧ διαγωνισμό εγώ ο καλαματιανός για τον ΑΗΣ Μεγαλόπολης να έχω 1305 μονάδες και κανονικά να έρχομαι βάσει μονάδων δεύτερος πχ στην κατάταξη για οχτάμηνο έστω και με τα κύρια προσόντα παρακαλώ,και αντί εμένα να προσλαμβάνουν άλλον με λιγότερα προσόντα πχ α επικουρίας και με πολύ λιγότερες μονάδες επιπλέον, κάπου 700,άρα και με σαφώς λιγότερες γνώσεις για το αντικείμενο της θέσεως εργασίας αυτής,μόνον και μόνον γιατί ο κύριος έχει εντοπιότητα "Α" και εγώ "Ε" .

Θα μου πει κάποιος ότι με τις "εντοπιότητες" ο κόσμος έστω και δύσκολα θα έχει και κάποιο κίνητρο να παραμείνει στην ύπαιθρο και δεν θα κινήσει να πάει για άλλες καλύτερες πολιτείες και έτσι ούτε η ύπαιθρος θα αδειάσει από κόσμο,και κυρίως η παραμεθόριος. Θα πω εγώ κάτι άλλο.Πες πχ ότι έχουμε έναν ντόπιο εργένη σε παραμεθόριο περιοχή και έναν που έχει ήδη κάνει οικογένεια με ένα έστω παιδί και διεκδικούν και οι δύο την ίδια θέση στην περιοχή αυτή με σύμβαση αορίστου χρόνου μέσω ασεπ!!(Προ κρίσης βέβαια τότε που οι μισθοί ήσαν κατα πολύ ανώτεροι.)Μα άμα λόγω εντοπιότητος πάρει την θέση αυτή ο εργένης , ίσα ίσα τότε είναι που πλήτεται η παραμεθόριος και κρατιέται ο πληθυσμός της σε χαμηλότερα επίπεδα.

Παιδιά η εντοπιότητα είναι μία βλακεία και μισή και δεν την καταργούν όχι γιατί ενδιαφέρονται πραγματικά για το μέλλον της υπαίθρου και παραμεθορίου,αλλά γιατί είναι ΚΟΤΕΣ και φοβούνται το όποιο πολιτικό κόστος της απόφασης αυτής.Γι' αυτό πάει κατά διαόλου η Ελλάδα.

soible87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Μαρ 13, 2015 2:27 pm

Re: Εντοπιοτητα

Δημοσίευσηαπό soible87 » Κυρ Μαρ 29, 2015 11:33 pm

ioannis_85 έγραψε:Ρε παιδια τι γινεται τελικα με αυτη την εντοπιοτητα. Αφου εχει ψηφιστει οτι εχει καταργηθει και στις συμβασεις ορισμενου χρονου.
Ωστοσο στις τελευταιες προκυρηξεις η ΔΕΗ δεν την εχει αφαιρεσει.
Για πιοο λογο? Ξερει κανείς?


Για λιγνιτωρυχεία και σταθμους παραγωγής συνεχίζει και ισχύει η εντοπιότητα


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες