Προγράμματα κοινωφελούς εργασίας

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
tsioy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 2:56 pm

Δημοσίευσηαπό tsioy » Τετ Αύγ 22, 2012 1:46 pm

Είμαι επιτυχών σε θέση ΚΟΧ αλλά ακόμη δεν έχω διοριστεί στη θέση αυτή. Επίσης έχω βρει μια απογευματινή απασχόληση στην οποία ο εργοδότης θέλει να μου κολλάει ένσημα. Πρέπει να έχω ενεργή την κάρτα ανεργίας και κατά τη στιγμή της πρόσληψης στη θέση ΚΟΧ;
Στη προκύρηξη αναγράφει ότι :"Δελτίο Ανεργίας σε ισχύ κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής."

lina84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2012 3:01 pm

Δημοσίευσηαπό lina84 » Τετ Αύγ 22, 2012 5:46 pm

Πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριος τίτλος ειδικότητας Συνοδού Βουνού ή Επιμελητή Ξεναγού Εθνικών Δρυμών και Χώρων Αναψυχής ή Στελέχους Τουρισμού Υπαίθριων Δραστηριοτήτων ή αντίστοιχο πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριος τίτλος των παρακάτω σχολικών μονάδων: ΙΕΚ ή Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου Α’ ή Β’ κύκλου σπουδών ή Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου ή Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου ή Τεχνικής Επαγγελματικής Σχολής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή σχολής μαθητείας του ΟΑΕΔ του Ν. 1346/1983 ή άλλος ισότιμος τίτλος σχολικής μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής, αντίστοιχης ειδικότητας
ή
Οποιοδήποτε πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριος τίτλος δευτεροβάθμιας ή μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ημεδαπής ή άλλος ισότιμος τίτλος της αλλοδαπής, ανεξαρτήτως ειδικότητας και σχετική εμπειρία ενός (1) έτους.

Δηλαδή με απολυτήριο λυκείου μπορώ να δηλώσω αυτήν την θέση ή όχι. στην μια λέει μπορώ και στην άλλη θέλω προυπηρεσία.Ενιαίο λύκειο έχω βγάλει.Τι διαφορά έχουν αυτά τα 2;

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Τετ Αύγ 22, 2012 11:24 pm

lina84 έγραψε:Πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριος τίτλος ειδικότητας Συνοδού Βουνού ή Επιμελητή Ξεναγού Εθνικών Δρυμών και Χώρων Αναψυχής ή Στελέχους Τουρισμού Υπαίθριων Δραστηριοτήτων ή αντίστοιχο πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριος τίτλος των παρακάτω σχολικών μονάδων: ΙΕΚ ή Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου Α’ ή Β’ κύκλου σπουδών ή Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου ή Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου ή Τεχνικής Επαγγελματικής Σχολής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή σχολής μαθητείας του ΟΑΕΔ του Ν. 1346/1983 ή άλλος ισότιμος τίτλος σχολικής μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής, αντίστοιχης ειδικότητας
ή
Οποιοδήποτε πτυχίο ή δίπλωμα ή απολυτήριος τίτλος δευτεροβάθμιας ή μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ημεδαπής ή άλλος ισότιμος τίτλος της αλλοδαπής, ανεξαρτήτως ειδικότητας και σχετική εμπειρία ενός (1) έτους.

Δηλαδή με απολυτήριο λυκείου μπορώ να δηλώσω αυτήν την θέση ή όχι. στην μια λέει μπορώ και στην άλλη θέλω προυπηρεσία.Ενιαίο λύκειο έχω βγάλει.Τι διαφορά έχουν αυτά τα 2;


σου λέει ότι χρειάζεται πτυχίο
αλλά
αν δεν έχεις πτυχίο,
με οποιοδήποτε απολυτήριο ΚΑΙ ένα χρόνο προυπηρεσίας στο αντικείμενο , μπορείς να συμμετάσχεις.

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Παρ Αύγ 24, 2012 2:00 pm

Έχω επιλεγεί σε πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας το οποίο θα ξεκινήσει όταν βρεθούν τα χρήματα. Γνωρίζει κανεις πόσο χρόνο χρειάζεται για να γίνουν οι προσλήψεις σε άλλα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας?

Nicole S.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2012 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό Nicole S. » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:34 pm

Συνήθως 10 ημέρες από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.Τί εννοείς θα ξεκινήσει το πρόγραμμα όταν βρεθούν τα χρήματα?Βγήκαν τα αποτελέσματα του φορέα και σας ανακοίνωσαν ότι δεν θα προσληφθείτε ακόμα αλλά όταν βρεθούν τα χρήματα??

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Κυρ Αύγ 26, 2012 6:52 pm

Nicole S. έγραψε:Συνήθως 10 ημέρες από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.Τί εννοείς θα ξεκινήσει το πρόγραμμα όταν βρεθούν τα χρήματα?Βγήκαν τα αποτελέσματα του φορέα και σας ανακοίνωσαν ότι δεν θα προσληφθείτε ακόμα αλλά όταν βρεθούν τα χρήματα??


ναι, αυτό μου είπαν.

Nicole S.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2012 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό Nicole S. » Πέμ Αύγ 30, 2012 12:56 pm

Κράτα μια επαφή μήπως και έχουν κάτι νεότερο, μην το αφήσεις έτσι.Ωραία πράγματα ακούγονται και με την κοινωφελή εργασία.Εγώ τώρα περιμένω τον πρώτο μισθό αλλά δεν το βλέπω να τον παίρνω.Έχω πληροφορίες ότι καθυστερούν πολύ τις πληρωμές σε αυτούς που έχουν ήδη ξεκινήσει.Οι πρώτοι που πέρασαν με το πρόγραμμα αυτό και ξεκίνησαν τον Απρίλιο, πληρώθηκαν στις 14 Αυγούστου για πρώτη φορά....

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Πέμ Αύγ 30, 2012 4:40 pm

Nicole, αφου δουλέυεις κι εσύ με τέτοιο πρόγραμμα, πές μου πώς είναι σαν εμπειρία , πόσες μέρες εργάζεσαι την εβδομάδα, ωρες εργασίας ...

Nicole S.
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2012 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό Nicole S. » Σάβ Σεπ 01, 2012 6:42 pm

Σύμφωνα με την σύμβαση δουλεύεις πενθήμερο Δευτέρα έως Παρασκευή και ωράριο 8:00-16:00.Το ωράριο βέβαια μπορεί και να διαφέρει ανάλογα με το που δουλεύεις.Μπορεί να σου ζητηθεί να πηγαίνεις νωρίτερα και να σχολάς επίσης νωρίτερα...Επίσης μπορεί να δουλεύεις είτε για τη ΜΚΟ είτε για τον τόπο υλοποίησης της προκήρυξης π.χ. Δήμος, Περιφέρεια κ.λπ.

LAV
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2012 7:40 pm

Δημοσίευσηαπό LAV » Τρί Οκτ 02, 2012 12:27 am

Καλησπέρα! Θα μπορούσε κάποιος/α που δουλεύει ήδη μέσω της κοινοφελούς να με διαφωτίσει σχετικά με τις άδειες; Ισχύει ότι και στις συβάσεις ορισμένου δηλαδή περίπου οχτώ ημέρες για το πεντάμηνο; Δεν έχω υπογράψει ακόμη την σύμβαση και κάπου διάβασα πως δεν υπάρχει πληροφόρηση σχετικά με αυτό και ότι άδειες δίνονται είναι άτυπα.

ioli_24
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Μάιος 10, 2010 11:57 pm

Δημοσίευσηαπό ioli_24 » Τετ Οκτ 03, 2012 1:35 pm

Χθες ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα απο το ΚΜΟΠ για την Περιφέρεια Θεσσαλονίκης..Δεν ξέρω αν τα είδατε αλλά επειδή δεν με πείθει ο τρόπος που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα οτι τηρήθηκαν τα κριτήρια κατάταξης θα υποβάλλω ένσταση...

lenaki_pan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μάιος 28, 2010 12:48 pm

Δημοσίευσηαπό lenaki_pan » Τετ Οκτ 03, 2012 5:42 pm

ioli_24 έγραψε:Χθες ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα απο το ΚΜΟΠ για την Περιφέρεια Θεσσαλονίκης..Δεν ξέρω αν τα είδατε αλλά επειδή δεν με πείθει ο τρόπος που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα οτι τηρήθηκαν τα κριτήρια κατάταξης θα υποβάλλω ένσταση...


Δε δου μέτρησαν τα μόρια ή σε παραξένεψε κάτι άλλο?Ρωτάω γιατί περιμένω κι εγώ αποτελέσματα άλλης προκύρηξης βέβαια!

northman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 5:31 pm

Δημοσίευσηαπό northman » Δευ Οκτ 08, 2012 9:48 pm

Εγώ που έστειλα τα χαρτιά με συστημένη επιστολή εμπρόθεσμα ( 5/7 ) δε με έχουν ούτε στον πίνακα προσληπτέων , ούτε στον πίνακα απορριπτέων.
Αρα ή τα ΕΛΤΑ δεν έκαναν τη δουλειά τους ή........
Έτυχε σε κανέναν τέτοια περίπτωση? Να κάνω ένσταση ή δεν πρόκειται να γίνει τίποτα?

ioli_24
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Μάιος 10, 2010 11:57 pm

Δημοσίευσηαπό ioli_24 » Τρί Οκτ 09, 2012 4:39 pm

lenaki_pan έγραψε:
ioli_24 έγραψε:Χθες ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα απο το ΚΜΟΠ για την Περιφέρεια Θεσσαλονίκης..Δεν ξέρω αν τα είδατε αλλά επειδή δεν με πείθει ο τρόπος που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα οτι τηρήθηκαν τα κριτήρια κατάταξης θα υποβάλλω ένσταση...


Δε δου μέτρησαν τα μόρια ή σε παραξένεψε κάτι άλλο?Ρωτάω γιατί περιμένω κι εγώ αποτελέσματα άλλης προκύρηξης βέβαια!


Αν δειτε τον τρόπο που ανακοινώθηκε η κατάταξη υποψηφίων (κατα ΑΜΚΑ, και κατα φθίνουσα σειρά μορίων) τότε θα καταλάβετε οτι κάτι παίζει..γιατί δεν ανακοινώνουν τα αποτελέσματα ανα θέση για να ξέρουμε οτι τηρήθηκαν τα κριτήρια κατάταξης όπως γίνονται στις προκυρήξεις ΣΟΧ;Αλλα αντό για αυτού έχουν δυο πίνακες κατάταξης που δεν χρησιμεύουν σε τίποτα παρα μόνο να επιβεβαιώσεις ποσα μόρια σου μέτρησαν!Και φυσικά ο πίνακας προσληπτεών δεν έχει το αμκα ωστε να επιβεβαιώσεις αν εκείνος που προσλήφθηκε αντί για σενα έχει τα ίδια μόρια και προηγήθηκε επειδή είναι μεγαλύτερος σε ηλικία(φαίνεται απο τα πρώτα 6 ψηφία του αμκα)!

ioli_24
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Μάιος 10, 2010 11:57 pm

Δημοσίευσηαπό ioli_24 » Τρί Οκτ 09, 2012 4:43 pm

northman έγραψε:Εγώ που έστειλα τα χαρτιά με συστημένη επιστολή εμπρόθεσμα ( 5/7 ) δε με έχουν ούτε στον πίνακα προσληπτέων , ούτε στον πίνακα απορριπτέων.
Αρα ή τα ΕΛΤΑ δεν έκαναν τη δουλειά τους ή........
Έτυχε σε κανέναν τέτοια περίπτωση? Να κάνω ένσταση ή δεν πρόκειται να γίνει τίποτα?


σίγουρα είδες τα σωστά αποτελέσματα?γιατι κάποιος φορέας μπορεί να έχει 2 ακόμα και 3 προκηρύξεις πχ το ΚΜΟΠ είχε 3 στην περιοχή της Θεσ/νικης, 1 για τον κεντρικό δήμο, μία για τους περιφεριακούς δήμους και μια για το υπόλοιπο της περιφέρειας!το λεω γιατι πολλοί φίλοι μου μπερδεύτηκαν και έψαχναν το ονομα τους στη λάθος προκύρηξη!


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες