Απορίες για ένσταση

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Απορίες για ένσταση

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τετ Ιαν 11, 2017 2:07 pm

Καλησπέρα παιδιά,
Εχω μερικές απορίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί δεν βγάζω και πολύ άκρη...
Εχω κάνει ένσταση για προσωρινά σε προκύρηξη του ασεπ. Ξέρει κανείς αν θα μου απαντήσουν πρίν η μετά τα οριστικά? Επίσης αν δεν γίνει δεκτή τι άλλο μπορώ να κάνω και πόσο περιθώριο έχω για να κινηθώ δικαστικά? Υπάρχουν πιθανότητες να δικαιωθώ αφού όλα τα χαρτιά μου είναι οκ και μου απάντησαν γενικότερα με ασάφεια στο τηλεφωνο? (δεν έκαναν δεκτό τον τίτλο μου παρόλο που εστειλα σχετική βεβαίωση συνάφειας αντικειμένου).

Επίσης αν κάποιος κριθεί διοριστέος και δεν δεχθεί τη θέση, έχει προβλημα για μελλοντικούς διαγωνισμούς? Μιλάω για ΙΔΑΧ.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:19 pm

Re: Απορίες για ένσταση

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Τετ Ιαν 11, 2017 5:10 pm

Καλησπερα θα βγουν τα οριστικα αποτελεσματα στο σαιτ του ασεπ και μετα απο 2,3 μερες θα σου ερθει η απαντηση με το ταχυδρομειο μετα β εβαίως μπορείς στη συνέχεια να υποβάλεις αίτηση αντίρρησης και αίτηση θεραπείας για συγκεκριμένους λόγους. Αιτήσεις αντίρρησης υποβάλλονται λίγες, αλλά θεραπείας αρκετές .Εαν θελεις να την συνεχισεις θα πρεπει να βρεις και εναν δικηγορο που ασχολειται με αυτες τις υποθεσεις.Ας ελπισουμε οτι θα σου γινει δεκτη η ενσταση σου.Τωρα για το δευτερο σκελος της ερωτησης σου δεν ξερω να σου απαντησω μπορεις να παρεις τηλ στο ασεπ να σου πουν.

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Απορίες για ένσταση

Δημοσίευσηαπό italos77 » Πέμ Ιαν 12, 2017 3:29 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Να περιμένω δηλαδή τα οριστικά πριν αρχίσω να ψάχνομαι για δικηγόρο? Κάπου διάβασα ότι υπάρχει όριο για 60 μέρες μετά τα οριστικά για δικαστήρια κλπ ισχύει? Αν έχουν ήδη προσληφθεί αυτοί που είναι στα οριστικά τι γίνεται? Γενικότερα υπάρχουν ικανοποιητικά ποσοστά δικαιώσεων με τις ενστάσεις ή τις περνάνε στο βρόντο χωρίς ουσιαστικές απαντήσεις και μετά τρέχα γύρευε?
Πρώτη μου προκήρυξη και έχω μπλέξει έτσι!!!

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Απορίες για ένσταση

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Ιαν 12, 2017 5:51 pm

italos77 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,
Εχω μερικές απορίες αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί δεν βγάζω και πολύ άκρη...
Εχω κάνει ένσταση για προσωρινά σε προκύρηξη του ασεπ. Ξέρει κανείς αν θα μου απαντήσουν πρίν η μετά τα οριστικά? Επίσης αν δεν γίνει δεκτή τι άλλο μπορώ να κάνω και πόσο περιθώριο έχω για να κινηθώ δικαστικά? Υπάρχουν πιθανότητες να δικαιωθώ αφού όλα τα χαρτιά μου είναι οκ και μου απάντησαν γενικότερα με ασάφεια στο τηλεφωνο? (δεν έκαναν δεκτό τον τίτλο μου παρόλο που εστειλα σχετική βεβαίωση συνάφειας αντικειμένου).

Επίσης αν κάποιος κριθεί διοριστέος και δεν δεχθεί τη θέση, έχει προβλημα για μελλοντικούς διαγωνισμούς? Μιλάω για ΙΔΑΧ.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!


Φίλε μου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Η ένσταση θα απορριφθεί με μια γενικολογία. Με την απόρριψη της ένστασης θα κινηθείς νομικά αμέσως. Ταυτόχρονα κάνε και μια αίτηση θεραπείας αλλά κατά 99,999999% θα απορριφθεί και αυτή.
Καλό κουράγιο εγώ ακόμα τρέχω

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Απορίες για ένσταση

Δημοσίευσηαπό italos77 » Πέμ Ιαν 12, 2017 6:39 pm

Για ποια προκήρυξη και για ποιο λόγο σε απορρίψανε? Οταν λες ακόμα τρέχω εννοείς πόσο καιρό? Έχεις ελπίδες να δικαιωθείς η τσάμπα πληρώνεις δικηγόρο? Sorry που ρωτάω κατά ριπάς αλλά προσπαθώ να καταλάβω πώς δουλεύει το σύστημα κι αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ προκειμένου να μη χάσω χρόνο και χρήμα και κυρίως τον ύπνο μου. Πάντως βάσει κοινής λογικής δεν θα έπρεπε να είμαι στους απορριπτέους και η απάντηση η τηλεφωνική ήταν λες και μου έλεγαν να μην προσπαθήσω , δεν είναι ετσι που τα λές και άλλα τέτοια χωρίς στην ουσία χειροπιαστό επιχείρημα! Εχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ γιατί πριν κανω χαρτιά το είχα ψάξει και είχα ρωτήσει και τον ασεπ αν θα ήμουν οκ παιρνοντας θετική απάντηση! Μόνο δικαστικώς πρέπει δηλαδή να βρείς το δικιο σου???

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Απορίες για ένσταση

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Ιαν 12, 2017 7:13 pm

italos77 έγραψε:Για ποια προκήρυξη και για ποιο λόγο σε απορρίψανε? Οταν λες ακόμα τρέχω εννοείς πόσο καιρό? Έχεις ελπίδες να δικαιωθείς η τσάμπα πληρώνεις δικηγόρο? Sorry που ρωτάω κατά ριπάς αλλά προσπαθώ να καταλάβω πώς δουλεύει το σύστημα κι αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ προκειμένου να μη χάσω χρόνο και χρήμα και κυρίως τον ύπνο μου. Πάντως βάσει κοινής λογικής δεν θα έπρεπε να είμαι στους απορριπτέους και η απάντηση η τηλεφωνική ήταν λες και μου έλεγαν να μην προσπαθήσω , δεν είναι ετσι που τα λές και άλλα τέτοια χωρίς στην ουσία χειροπιαστό επιχείρημα! Εχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ γιατί πριν κανω χαρτιά το είχα ψάξει και είχα ρωτήσει και τον ασεπ αν θα ήμουν οκ παιρνοντας θετική απάντηση! Μόνο δικαστικώς πρέπει δηλαδή να βρείς το δικιο σου???


Φίλε μου και σε εμένα πριν την προκήρυξη μου είχαν απαντήσει θετικά ότι μπορώ να συμμετάσχω αλλά μετά με απέρριψαν γιατί δεν δέχτηκαν την βεβαίωση συνάφειας όπως εσένα. Ήδη έχω κινηθεί νομικά και πιστεύω ότι έχω πολλές πιθανότητες δικαίωσης. Αν θέλεις μπορώ να σου πω λεπτομέρειες αλλά δεν ξέρω αν γίνεται με απευθείας μήνυμα μέσω του φόρουμ. Κατά 99% μόνο δικαστικά μπορείς να βρεις το δίκιο σου.

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:19 pm

Re: Απορίες για ένσταση

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Πέμ Ιαν 12, 2017 9:25 pm

δεν ξερω να σου πω γιατι δεν εκανα κατι μετα την ενσταση.Περιμενε να σου ερθει η απαντηση και μετα ρωτα δικηγορο που ξερει θα σου πει και μετα αποφασιζεις.

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Απορίες για ένσταση

Δημοσίευσηαπό italos77 » Παρ Ιαν 13, 2017 7:19 pm

Ελπίζω να δικαιώθηκες και όχι να το παράτησες!
Johny δεν ξερω αν υπάρχει τρόπος για απευθείας επικοινωνία δεν το βλέπω!!

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Απορίες για ένσταση

Δημοσίευσηαπό italos77 » Παρ Ιαν 20, 2017 8:33 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
italos77 έγραψε:Για ποια προκήρυξη και για ποιο λόγο σε απορρίψανε? Οταν λες ακόμα τρέχω εννοείς πόσο καιρό? Έχεις ελπίδες να δικαιωθείς η τσάμπα πληρώνεις δικηγόρο? Sorry που ρωτάω κατά ριπάς αλλά προσπαθώ να καταλάβω πώς δουλεύει το σύστημα κι αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ προκειμένου να μη χάσω χρόνο και χρήμα και κυρίως τον ύπνο μου. Πάντως βάσει κοινής λογικής δεν θα έπρεπε να είμαι στους απορριπτέους και η απάντηση η τηλεφωνική ήταν λες και μου έλεγαν να μην προσπαθήσω , δεν είναι ετσι που τα λές και άλλα τέτοια χωρίς στην ουσία χειροπιαστό επιχείρημα! Εχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ γιατί πριν κανω χαρτιά το είχα ψάξει και είχα ρωτήσει και τον ασεπ αν θα ήμουν οκ παιρνοντας θετική απάντηση! Μόνο δικαστικώς πρέπει δηλαδή να βρείς το δικιο σου???


Φίλε μου και σε εμένα πριν την προκήρυξη μου είχαν απαντήσει θετικά ότι μπορώ να συμμετάσχω αλλά μετά με απέρριψαν γιατί δεν δέχτηκαν την βεβαίωση συνάφειας όπως εσένα. Ήδη έχω κινηθεί νομικά και πιστεύω ότι έχω πολλές πιθανότητες δικαίωσης. Αν θέλεις μπορώ να σου πω λεπτομέρειες αλλά δεν ξέρω αν γίνεται με απευθείας μήνυμα μέσω του φόρουμ. Κατά 99% μόνο δικαστικά μπορείς να βρεις το δίκιο σου.


Φίλε είδα κάπου σε άλλο threat ενα mail που έχεις δώσει ισχύει??

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Απορίες για ένσταση

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Σάβ Ιαν 21, 2017 1:29 am

italos77 έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:
italos77 έγραψε:Για ποια προκήρυξη και για ποιο λόγο σε απορρίψανε? Οταν λες ακόμα τρέχω εννοείς πόσο καιρό? Έχεις ελπίδες να δικαιωθείς η τσάμπα πληρώνεις δικηγόρο? Sorry που ρωτάω κατά ριπάς αλλά προσπαθώ να καταλάβω πώς δουλεύει το σύστημα κι αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ προκειμένου να μη χάσω χρόνο και χρήμα και κυρίως τον ύπνο μου. Πάντως βάσει κοινής λογικής δεν θα έπρεπε να είμαι στους απορριπτέους και η απάντηση η τηλεφωνική ήταν λες και μου έλεγαν να μην προσπαθήσω , δεν είναι ετσι που τα λές και άλλα τέτοια χωρίς στην ουσία χειροπιαστό επιχείρημα! Εχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ γιατί πριν κανω χαρτιά το είχα ψάξει και είχα ρωτήσει και τον ασεπ αν θα ήμουν οκ παιρνοντας θετική απάντηση! Μόνο δικαστικώς πρέπει δηλαδή να βρείς το δικιο σου???


Φίλε μου και σε εμένα πριν την προκήρυξη μου είχαν απαντήσει θετικά ότι μπορώ να συμμετάσχω αλλά μετά με απέρριψαν γιατί δεν δέχτηκαν την βεβαίωση συνάφειας όπως εσένα. Ήδη έχω κινηθεί νομικά και πιστεύω ότι έχω πολλές πιθανότητες δικαίωσης. Αν θέλεις μπορώ να σου πω λεπτομέρειες αλλά δεν ξέρω αν γίνεται με απευθείας μήνυμα μέσω του φόρουμ. Κατά 99% μόνο δικαστικά μπορείς να βρεις το δίκιο σου.


Φίλε είδα κάπου σε άλλο threat ενα mail που έχεις δώσει ισχύει??


Ναι ισχύει, μπορείς να στείλεις εκεί.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες