προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
giotaarg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2016 6:04 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό giotaarg » Κυρ Σεπ 18, 2016 3:26 pm

mitsakiiiii έγραψε:Εμείς δεν είπαμε να αποκλειστούν όλοι!!!Τονίσαμε απλώς ότι η δουλειά των δικαστικών υπαλλήλων δεν τόσο εύκολη όσο φαντάζεστε και το λέμε επειδή έχουμε εμπειρία λόγω της καθημερινής ενασχόλησης! Δεν είναι μόνο γραμματειακή υποστήριξη η δουλειά ενός δικαστικού υπαλλήλου αλλά και πολλά άλλα. Σε κάθε περίπτωση το τι λέμε με το τι θα γίνει δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Θα βγει η προκήρυξη και θα μάθουμε τότε!!! Εδώ το Υπουργείο Δικαιοσύνης δεν δίστασε να διορίσει ούτε τις πρώην καθαρίστριες ούτε και τους επιτυχόντες από προκήρυξη του 2008, οι οποίοι δεν είχαν ούτε μεταπτυχιακά ούτε τίποτα. Τουλάχιστον σε αυτό τον διαγωνισμό θα διοριστούν άτομα που θα έχουν περισσότερα προσόντα!!! Μέχρι αν βγει η προκήρυξη έχουμε!!! Μέχρι τότε καλή καρδιά και υπομονή!!!


Κάποιοι , αν διαβάσεις, έγραψαν να έχουν μόνο πτυχίο νομικής. Εγω υποστηρίζω οτι κάποιες από τις θέσεις να είναι με πτυχίο νομικής.
Γιατί και στη ΔΕ κατηγορία όπως είμαι εγω μπορούν να κάνουν όσοι έχουν πτυχίο τεε ΄β κύκλου και ας είναι κομμώτριες, ηλεκτρολόγοι ή υδραυλικοί και μπορεί να είναι παραπάνω από εμένα που έχω οικονομίας και διοίκησης.
Στην σελίδα του ΟΔΥΕ, στις ανακοινώσεις για την προκήρυξη που μιλάμε,γράφει συγκεκριμένα οτι : Ως γνωστόν, με την αριθμ. πρωτ. ΔΙΠΑΑΔ/Φ.ΕΓΚΡ.158/34179/28-12-2015 απόφαση της Επιτροπής της Πράξης Υπουργικού Συμβουλίου 33/2006 (άρθρο 2, παρ. 1) δόθηκε η έγκριση για την κίνηση των διαδικασιών πρόσληψης εξακοσίων ενενήντα (690) κενών οργανικών θέσεων Δικαστικών Υπαλλήλων, η πλήρωση των οποίων θα γίνει σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 18 του Ν.2190/1994 (Α' 28/1994) άρα θα είναι με μόρια. Τωρα για τους πτυχιούχους ΠΕ γραμματέων δεν υπάρχει καμία διευκρίνηση.
Σας εύχομαι καλή επιτυχία και μακάρι να σας έρθουν όλα όπως επιθυμείτε.

marinapr29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2016 3:27 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό marinapr29 » Δευ Σεπ 19, 2016 4:16 pm

:P Καλησπέρα σας,
Εχώ ορισμένες απορίες και παρακαλώ πολύ αυτούς που ασχολούνται με τη πορεία του διαγωνισμού αυτού, αν μπορούν να δώσουν τα φώτα τους.
1. Είμαι απόφοιτος ΤΕ,έχω το δικαίωμα υποβολής αίτησης στη προκήρυξη, εφόσον η κατηγορία ΤΕ φαίνεται ότι συμπεριλαμβάνεται στις απαιτούμενες κατηγορίες κλάδων ("επικείμενη έκδοση προκήρυξης πλήρωσης εξακοσίων ογδόντα (680) κενών οργανικών θέσεων δικαστικών υπαλλήλων των κλάδων Γραμματέων (κατηγοριών ΠΕ, ΤΕ και ΔΕ), Επιμελητών Δικαστηρίων (κατηγορίας ΥΕ) και Πληροφορικής (κατηγοριών ΠΕ και ΤΕ) του τομέα του Συμβουλίου της Επικρατείας, του τομέα των Πολιτικών και Ποινικών Δικαστηρίων και Εισαγγελέων και του τομέα των Τακτικών Διοικητικών Δικαστηρίων και της Γενικής Επιτροπείας της Επικρατείας στα τακτικά διοικητικά δικαστήρια").
2. Μπορεί δλδ οποιοδήποτε πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ να συμμετάσχει? Σύμφωνα με τη προκήρυξη του 2009 και το κώδικα δικαστικών υπαλλήλων που έχω διαβάσει, τουλάχιστον για τη κατηγορία ΑΕΙ μπορούσε να συμμετάσχει οποιοδήποτε πτυχίο.
Ελπίζω να έχω γίνει κατανοητή και με συγχωρείτε για τη άγνοια μου, καθώς είναι πρόσφατη η ενασχόληση μου με το θέμα της προκήρυξης αυτής. :oops:

giotaarg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2016 6:04 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό giotaarg » Δευ Σεπ 19, 2016 6:56 pm

marinapr29 έγραψε::P Καλησπέρα σας,
Εχώ ορισμένες απορίες και παρακαλώ πολύ αυτούς που ασχολούνται με τη πορεία του διαγωνισμού αυτού, αν μπορούν να δώσουν τα φώτα τους.
1. Είμαι απόφοιτος ΤΕ,έχω το δικαίωμα υποβολής αίτησης στη προκήρυξη, εφόσον η κατηγορία ΤΕ φαίνεται ότι συμπεριλαμβάνεται στις απαιτούμενες κατηγορίες κλάδων ("επικείμενη έκδοση προκήρυξης πλήρωσης εξακοσίων ογδόντα (680) κενών οργανικών θέσεων δικαστικών υπαλλήλων των κλάδων Γραμματέων (κατηγοριών ΠΕ, ΤΕ και ΔΕ), Επιμελητών Δικαστηρίων (κατηγορίας ΥΕ) και Πληροφορικής (κατηγοριών ΠΕ και ΤΕ) του τομέα του Συμβουλίου της Επικρατείας, του τομέα των Πολιτικών και Ποινικών Δικαστηρίων και Εισαγγελέων και του τομέα των Τακτικών Διοικητικών Δικαστηρίων και της Γενικής Επιτροπείας της Επικρατείας στα τακτικά διοικητικά δικαστήρια").
2. Μπορεί δλδ οποιοδήποτε πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ να συμμετάσχει? Σύμφωνα με τη προκήρυξη του 2009 και το κώδικα δικαστικών υπαλλήλων που έχω διαβάσει, τουλάχιστον για τη κατηγορία ΑΕΙ μπορούσε να συμμετάσχει οποιοδήποτε πτυχίο.
Ελπίζω να έχω γίνει κατανοητή και με συγχωρείτε για τη άγνοια μου, καθώς είναι πρόσφατη η ενασχόληση μου με το θέμα της προκήρυξης αυτής. :oops:


θα περιμένεις πρώτα να βγει η προκήρυξη, να δεις ποια πτυχία γίνονται δεκτά.
Αν δε βγει η προκήρυξη δεν είμαστε σίγουροι για τίποτα

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Τετ Σεπ 28, 2016 12:38 am

Καλησπέρα!!!Έχουμε κανένα νέο για την προκήρυξη???

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τετ Οκτ 05, 2016 3:18 pm

mitsakiiiii έγραψε:Καλησπέρα!!!Έχουμε κανένα νέο για την προκήρυξη???



πάλι κόλλησε η προκήρυξη ?????? :roll: :roll:

jimmy7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Απρ 20, 2016 3:01 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό jimmy7 » Τετ Οκτ 05, 2016 8:01 pm

maria101980 έγραψε:
mitsakiiiii έγραψε:Καλησπέρα!!!Έχουμε κανένα νέο για την προκήρυξη???



πάλι κόλλησε η προκήρυξη ?????? :roll: :roll:



Αφού τώρα τοποθετούνται εκατοντάδες παλιοί διοριστέοι του 1998, περιμένετε να εκδώσουν την νέα προκήρυξη παραμονή εκλογών....για τότε την φυλάνε... ως συνήθως! :-)
Οπότε αν επιβεβαιωθούν οι φήμες περί εκλογών την άνοιξη του 2017 κάπου κει αναμείνατε και την συγκεκριμένη προκήρυξη.. και πολλές άλλες φημολογούμενες (π.χ. ΕΥΔΑΠ & ΕΥΑΘ που φημολογούνται από το 2015 και τέλη του 2016 τώρα, ΕΦοριακών, ΟΑΕΔ, κλπ)

OPALAKIA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2009 8:43 am

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό OPALAKIA » Δευ Οκτ 10, 2016 5:12 pm

Τι ηταν αυτό το σημερινό; Τελικά δεν θα γίνει ο διαγωνισμός για τους Δικαστικούς Υπαλλήλους;Θα πάρουν ΠΑΛΙ απο τον διαγωνισμό του 1998;;;;
Προκήρυξη Αριθμός 2ΕΓ/2016.

pavlospeb
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2014 11:16 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό pavlospeb » Δευ Οκτ 10, 2016 6:01 pm

Βγήκε μια προκηρυξη με θεσεις ΔΕ Διοικητικών στα δικαστήρια. Είναι οι νέες θέσεις που ειχαν ανακοινωθεί ; ή κάνω λάθος ;

jimmy7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Απρ 20, 2016 3:01 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό jimmy7 » Τρί Οκτ 11, 2016 1:16 pm

OPALAKIA έγραψε:Τι ηταν αυτό το σημερινό; Τελικά δεν θα γίνει ο διαγωνισμός για τους Δικαστικούς Υπαλλήλους;Θα πάρουν ΠΑΛΙ απο τον διαγωνισμό του 1998;;;;
Προκήρυξη Αριθμός 2ΕΓ/2016.



XAXAXA Ε ρε εμπαιγμό που μας κάνει το Υπουργείο Δικαιοσύνης...με τις ανακοινώσεις του προ μηνών ότι θα βγει νέα προκήρυξη 690 θέσεων μέσω ΑΣΕΠ.... και παίρνουν ξανά από την ανεξάντλητη ΔΕΞΑΜΕΝΗ του 1998!!!!!!!!!! περιμένετε να δείτε ότι από αυτούς θα παίρνουν σε όλα τα υπουργεία από δω και πέρα.. μη σας πω και εκπαιδευτικούς θα πάρουν από τον ίδιο διαγωνισμό και ας μην προορίζονταν αρχικά για εκπαιδευτικοί τότε που διενεργήθηκε... Ίσως σε 18 χρόνια από τώρα να εξαντληθούν οι δεκάδες χιλιάδες του διαγωνισμού εκείνου που πέρασαν απλά τη βάση του 50/100 και τότε να ξαναεκδοθεί νέα προκήρυξη για τους κοινούς θνητούς και λοιπούς πληβείους... δηλαδή το 2034!!!!!!!!!!! Θέλουν να τους δείξουμε αλληλεγγύη με αυτό τον τρόπο.

nemesis86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 5:56 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό nemesis86 » Τρί Οκτ 11, 2016 1:45 pm

Η νέα αυτή προκήρυξη από επιλαχόντες αφορά ΔΕ δακτυλογραφους και χειριστές υπολογιστών όχι γραμματεις

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Τρί Οκτ 11, 2016 4:06 pm

jimmy7 έγραψε:
OPALAKIA έγραψε:Τι ηταν αυτό το σημερινό; Τελικά δεν θα γίνει ο διαγωνισμός για τους Δικαστικούς Υπαλλήλους;Θα πάρουν ΠΑΛΙ απο τον διαγωνισμό του 1998;;;;
Προκήρυξη Αριθμός 2ΕΓ/2016.



XAXAXA Ε ρε εμπαιγμό που μας κάνει το Υπουργείο Δικαιοσύνης...με τις ανακοινώσεις του προ μηνών ότι θα βγει νέα προκήρυξη 690 θέσεων μέσω ΑΣΕΠ.... και παίρνουν ξανά από την ανεξάντλητη ΔΕΞΑΜΕΝΗ του 1998!!!!!!!!!! περιμένετε να δείτε ότι από αυτούς θα παίρνουν σε όλα τα υπουργεία από δω και πέρα.. μη σας πω και εκπαιδευτικούς θα πάρουν από τον ίδιο διαγωνισμό και ας μην προορίζονταν αρχικά για εκπαιδευτικοί τότε που διενεργήθηκε... Ίσως σε 18 χρόνια από τώρα να εξαντληθούν οι δεκάδες χιλιάδες του διαγωνισμού εκείνου που πέρασαν απλά τη βάση του 50/100 και τότε να ξαναεκδοθεί νέα προκήρυξη για τους κοινούς θνητούς και λοιπούς πληβείους... δηλαδή το 2034!!!!!!!!!!! Θέλουν να τους δείξουμε αλληλεγγύη με αυτό τον τρόπο.

Φαινόταν από την αρχή (Βλ. επαναπροσλήψεις) το πράγμα ότι νέες προκηρύξεις Διοικητικών και μη- απευθυνόμενες προς όλους δεν θα διενεργούνταν πριν τακτοποιηθούν κάποιες εκκρεμότητες..

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τρί Οκτ 11, 2016 4:11 pm

nemesis86 έγραψε:Η νέα αυτή προκήρυξη από επιλαχόντες αφορά ΔΕ δακτυλογραφους και χειριστές υπολογιστών όχι γραμματεις



εχεις δίκιο σε αυτο, αλλά βλέπω οτι η προκήρυξη για τα δικαστηρια, αυτή δηλαδή που περιμένουμε όλοι, πάλι κόλλησε . έλεος !

MATILDA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2005 2:01 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό MATILDA » Τρί Οκτ 11, 2016 5:17 pm

nemesis86 έγραψε:Η νέα αυτή προκήρυξη από επιλαχόντες αφορά ΔΕ δακτυλογραφους και χειριστές υπολογιστών όχι γραμματεις





(Αριθμός 2ΕΓ/2016) Προκήρυξη εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πλήρωση πεντακοσίων εβδομήντα μίας (571) θέσεων τακτικού προσωπικού Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δημοσίων Υπηρεσιών και Νομικών Προσώπων του Δημόσιου Τομέα. Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ ΚΑΛΕΙ Όσους υποψηφίους, έλαβαν στο γραπτό διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π. έτους 1998 βαθμολογία ίση ή ανώτερη της καθορισμένης βάσης των κλάδων της κατηγορίας δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, και εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 5 του Ν. 3320/2005, να υποβάλουν Αίτηση - Υπεύθυνη Δήλωση, σύμφωνα με τους όρους της παρούσας προκήρυξης για την πλήρωση πεντακοσίων εβδομήντα μίας (571) θέσεων Δευτεροβάθμιας (Δ.Ε.) Εκπαίδευσης, ως κατωτέρω: Κατηγορία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Δ.Ε.), πεντακόσιες εβδομήντα μίας (571) θέσεις Κλάδων/Ειδικοτήτων: 1. Δακτυλογράφων - Χειριστών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Γραμματέων Δακτυλογράφων. 2. Διοικητικού, Διοικητικού - Λογιστικού, Διοικητικών Γραμματέων, Διοικητικού - Οικονομικού

ΠΗΓΗ: http://www.diorismos.gr/Dpages/geem/vie ... sition=gov

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τρί Οκτ 11, 2016 7:01 pm

jimmy7 έγραψε:
OPALAKIA έγραψε:Τι ηταν αυτό το σημερινό; Τελικά δεν θα γίνει ο διαγωνισμός για τους Δικαστικούς Υπαλλήλους;Θα πάρουν ΠΑΛΙ απο τον διαγωνισμό του 1998;;;;
Προκήρυξη Αριθμός 2ΕΓ/2016.



XAXAXA Ε ρε εμπαιγμό που μας κάνει το Υπουργείο Δικαιοσύνης...με τις ανακοινώσεις του προ μηνών ότι θα βγει νέα προκήρυξη 690 θέσεων μέσω ΑΣΕΠ.... και παίρνουν ξανά από την ανεξάντλητη ΔΕΞΑΜΕΝΗ του 1998!!!!!!!!!! περιμένετε να δείτε ότι από αυτούς θα παίρνουν σε όλα τα υπουργεία από δω και πέρα.. μη σας πω και εκπαιδευτικούς θα πάρουν από τον ίδιο διαγωνισμό και ας μην προορίζονταν αρχικά για εκπαιδευτικοί τότε που διενεργήθηκε... Ίσως σε 18 χρόνια από τώρα να εξαντληθούν οι δεκάδες χιλιάδες του διαγωνισμού εκείνου που πέρασαν απλά τη βάση του 50/100 και τότε να ξαναεκδοθεί νέα προκήρυξη για τους κοινούς θνητούς και λοιπούς πληβείους... δηλαδή το 2034!!!!!!!!!!! Θέλουν να τους δείξουμε αλληλεγγύη με αυτό τον τρόπο.


Εμένα δεν θα μου κάνει εντύπωση αν ξαφνικά "ανακαλύψουν" τίποτε επιτυχόντες του ........1966 να πάρουν μέρος σε επόμενους ΑΣΕΠ διαγωνισμούς!! :lol: :lol:

MATILDA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2005 2:01 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό MATILDA » Τρί Οκτ 11, 2016 8:05 pm

Να μην σου κάνει εντύπωση , επειδή παρακολουθώ την ιστοσελίδα του Χριστόφορου Βερναρδάκη στο φατσοβιβλίο , γίνεται ένας χαμός τι καθαρίστριες 2 μηνών, τι ΟΤΑ τι κάτι ξεχασμένοι απο 1995, υπάρχουν ακομη ξεχασμενοι ΠΕ ΤΕ απο το 1998 , εκπαιδευτικοί , ορισμένου που απαιτούν μονιμοποίηση ,Δημοτικοί αστυνομικοί, αντε να τους τακτοποιήσεις. Απο τώρα και επειτα θα βλεπουμε μια θέση να προκηρύσσεται και θα κάνουμε το σταυρό μας. :roll: :twisted: :lol:


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες