180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
tp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2007 2:23 pm

Δημοσίευσηαπό tp » Πέμ Μάιος 19, 2016 12:51 pm

Από ό,τι φαίνεται αγαπητοί συνάδελφοι η μόνη λύση αυτή τη στιγμή για να αυξηθούν οι αποδοχές των τελωνειακών υπαλλήλων της 2κ/2014, τόσο αυτών που έχουν ήδη διορισθεί όσο αυτών που θα αναλάβουν το επόμενο διάστημα αλλα και των πρώην Δημοτικών Αστυνομικών είναι η ανεξαρτητοποίηση της ΓΓΔΕ, φαντάζομαι θα έχει δει το προσχέδιο αν όχι αναζητήστε το στο site της ΠΟΕ ΔΟΥ. Oi εφοριακοί της 1κ/2013 κατάφεραν και μπράβο τους, με νομοθετική ρύθμιση το περασμένο έτος και λίγο πριν την ψήφιση του νέου ενιαίου μισθολογίου να λάβουν την προσωπική διαφορά. Δυστυχώς οι τελωνειακοί για άλλη μια φορά δεν κατάλαβαν τη σπουδαιότητα του θέματος, και δεν έκαναν απολύτως καμία ενέργεια ώστε στην εν λόγω ρύθμιση να συμπεριληφθούν και οι τελωνειακοί της 2κ/2014. Το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν να διατηρηθεί η προσωπική διαφορά ή υπερβάλλουσα μείωση. Για τους νέους συναδέλφους ούτε λόγος. Οχι μόνο απεργία δεν κήρυξαν αλλα ούτε μια ώρα στάση εργασίας για τη μισθολογική αδικία.

και όσο για ανακοίνωση της απεργίας που αναφέρει μεταξύ άλλων οτι
"απαιτούμαι
.
.
.
• Εξομοίωση των αμοιβών των νέων συναδέλφων που έχουν προσληφθεί ή θα προσληφθούν στο μέλλον

προσωπικά τα ακούω "βερεσέ"

είχαν ΤΗΝ ευκαιρία να μας συμπεριλάβουν στη ρύθμιση των εφοριακών της 1κ/2013 και δεν το έκαναν


Λοιπον...
απο μένα , ΟΧΙ στην απεργιακή κινητοποίηση στις 19-20-21 των τελωνειακών και ΝΑΙ στην ανεξαρτητοποίηση της ΓΓΔΕ.
ΝΑΙ στην ίδρυση ενός σωματείου από τους τελωνειακούς της 1Κ/2014 και πρωην δημοτικούς αστυνομικούς ή ενός συλλόγου,ομοσπονδίας ,όπως θέλετε πείτε το.



χαιρετισμούς
ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ των 660 ευρώ μηνιαίως ΤΗΣ 1Κ/2014

tp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2007 2:23 pm

Δημοσίευσηαπό tp » Παρ Μάιος 20, 2016 7:40 pm

tp έγραψε:... ΤΗΣ 1Κ/2014


διορθώνω ...της 2Κ/2014

vivika2004
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Φεβ 29, 2016 7:12 pm

Δημοσίευσηαπό vivika2004 » Κυρ Μάιος 22, 2016 5:19 pm

Πότε μιλήσατε τελευταία φορά και σας είπαν ότι είναι στις πιστώσεις;;; Εγώ είμαι αναπληρώτρια ΠΕ και μίλησα 10/5 και μου είπαν ότι περίμεναν να μαζευτούν πάλι 5-6 άτομα για να στείλουν για πιστώσεις. Διορίστηκε μέχρι στιγμής κανένας ΠΕ αναπληρωτής;

antkag
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2016 11:10 am

Δημοσίευσηαπό antkag » Δευ Μάιος 23, 2016 12:27 pm

vivika2004 έγραψε:Πότε μιλήσατε τελευταία φορά και σας είπαν ότι είναι στις πιστώσεις;;; Εγώ είμαι αναπληρώτρια ΠΕ και μίλησα 10/5 και μου είπαν ότι περίμεναν να μαζευτούν πάλι 5-6 άτομα για να στείλουν για πιστώσεις. Διορίστηκε μέχρι στιγμής κανένας ΠΕ αναπληρωτής;

Μίλησα με το γραφείο του Λαμπίρη 16/5 και μου είπε οτι μαζί με ακόμη 5-6 άτομα στάλθηκε ο φάκελος μου στις πιστώσεις. Αναμονή... και υπομονή.

ace1976
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 6:47 pm

Δημοσίευσηαπό ace1976 » Δευ Μάιος 23, 2016 10:28 pm

συμφωνω απολυτα με τον tp!ειναι ολοι τους απαραδεκτοι!ουτε μια μερα απεργια δεν θα κανω

ak84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2016 10:28 pm

Δημοσίευσηαπό ak84 » Τρί Μάιος 24, 2016 5:57 pm

Σχετικά με τους αναπληρωτές.Είχα μιλήσει στις 13/05/16 και κου είχε πει ο Μίνης οτι τα είχε στείλει ολα μαζι, ακριβή ημερομηνία δεν μου ανέφερε.Πρεπει να αρχίσουμε να παίρνουμε τηλ να πιέζουμε αλλά δεν ξερω που να απευθυνθώ, μπορούν να μας βοηθήσουν τα παιδια που έχουν περάσει απο αυτό το στάδιο;;

Spais
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2007 4:19 pm

Δημοσίευσηαπό Spais » Τετ Μάιος 25, 2016 12:34 pm

Soulaki έγραψε:Οποιος δεν δικαιουτε επιδ.παραμ.ειναι 100 ευρω κατω.


Το επίδομα παραμεθορίου είναι 70? καθαρά.


Για τις υπερωρίες που ρώτησε κάποιος:
Όσες υπερωρίες έγιναν από 01/01/2016 και έως να βγει απόφαση από την Γενικό πάνε άκλαφτες. Από την απόφαση της Γενικού και έπειτα θα πληρωθούν υπερωρίες, οι οποίες εννοείται πως ανά περιπτώσεις δεν καλύπτουν ούτε τις μισές πραγματικές υπερωρίες.

Όσον αφορά στο θέμα μελέτης και κατάρτισης, δημοσιοϋπαλληλικές νοοτροπίες -με την κακή έννοια- δεν χωράνε. Θέλει συνεχή ενημέρωση, ανοιχτό μυαλό και όχι γραφειοκρατίστικο, βούληση, σπιρτάδα -καθώς η πιάτσα είναι διαβασμένη- και θάρρος άποψης και ευθύνης.

Εύχομαι:

1. Να εξομαλυνθεί η κατάσταση με τα μισθολογικά, αλλά και με τις προσλήψεις. Γιατί από την άλλη δεν γίνεται από τη μία να προσλαμβάνονται στελέχη μέσω πολύ απαιτητικών γραπτών διαγωνισμών όπου αποδεικνύουν το γνωστικό τους επίπεδο και όχι μόνο και από την άλλη να διορίζονται και να είναι στην ίδια μοίρα άτομα αμφιβόλου γνωστικού επιπέδου, αλλά και κουλτούρας γενικότερα.

2. Να εκλείψουν τα φαινόμενα δημοσιοϋπαλληλικής νοοτροπίας, τα οποία δυστυχώς έχουν εμφανιστεί με προκλητικό και αήθη τρόπο ακόμα και από άτομα νεοδιορισμένα.

Αν θέλουμε να αλλάξει κάτι πια σε αυτό το πολύπαθο δημόσιο, ας αλλάξουμε αυτοί που το υπηρετούμε πρώτα.

Καλή δύναμη σε όλους...


ΥΓ: Κάποιος που τάχθηκε με εμφατικό μάλιστα τρόπο υπέρ της ανεξαρτητοποίησης της ΓΓΔΕ, θα προτείνω να είναι πιο ταπεινός στις απόψεις του και να μην σκέφτεται στενόμυαλα, καθώς εκτίθεται επιδεικνύοντας άγνοια περί Συνταγματικής αρχής.
Ο βασικότερος πυλώνας της Δημόσιας Διοίκησης δεν μπορεί να τίθεται εκτός ελέγχου από τη Βουλή και το λαό κατ'επέκταση. Να μη λέμε τέρατα, θεωρώντας πως θα ωφεληθούμε ατομικά.

ak84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2016 10:28 pm

Δημοσίευσηαπό ak84 » Τετ Μάιος 25, 2016 9:51 pm

Σχετικά με τους αναπληρωτές: σε επικοινωνία που είχα σημερα με την διεύθυνση προσωπικού, ρώτησα τα στάδια επεξεργασίας των φακέλων μας, θα περάσουν απο 4 οικονομικές υπηρεσίες (πιστώσεις) υπολογίζεται μέχρι και 3 μήνες σε αυτό το στάδιο, έπειτα επιστρέφουν στη διεύθυνση προσωπικού και αποστέλλονται για υπογραφή απο υπουργό οικονομικών,λίγο απογοητευτικό το μήνυμα μου αλλα θελει πολλούς μήνες η όλη διαδικασία για να ολοκληρωθεί😉😉

antkag
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2016 11:10 am

Δημοσίευσηαπό antkag » Τετ Μάιος 25, 2016 10:52 pm

Την ιδια πληροφόρηση είχα και εγώ για ένα τρίμηνο αναμονή περιπου στις πιστώσεις. Υπομονή και ας ελπίσουμε να μην αλλάξει κάτι προς το χειρότερο με εκλογές κλπ. Τα περισσοτερα παιδιά περίμεναν και έναν χρονο για ΦΕΚ επειδή έπεσαν μεσα στο 2015 με εκλογές και δημοψήφισμα.

nikol_geo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2015 11:05 am

Δημοσίευσηαπό nikol_geo » Πέμ Μάιος 26, 2016 11:09 am

Καλημέρα παιδιά,
εμεις στον Εβρο παραλάβαμε την απόφαση και στις 01,06,2016 πιάνουμε δουλεια!!! καλη ευκολία και στους υπόλοιπους!!!

vivika2004
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Φεβ 29, 2016 7:12 pm

Δημοσίευσηαπό vivika2004 » Πέμ Μάιος 26, 2016 1:03 pm

[quote="nikol_geo"]Καλημέρα παιδιά,
εμεις στον Εβρο παραλάβαμε την απόφαση και στις 01,06,2016 πιάνουμε δουλεια!!! καλη ευκολία και στους υπόλοιπους!!![/quote
Να υποθέσω ότι δεν ήσουν απο τους αναπληρωτές όμως....
Γιατί εγώ σημερα μίλησα με τον Μινη μου είπε ότι οι Φάκελοι είναι στις πιστώσεις αλλά για χρονικό διάστημα μου έθεσε απο έναν μήνα μέχρι τρεις. Λέτε τώρα που πήραμε τα λεφτά να τρέξουν πιο γρήγορα;;;;

mari14gr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2015 12:34 pm

Δημοσίευσηαπό mari14gr » Παρ Μάιος 27, 2016 10:37 am

[quote="nikol_geo"]Καλημέρα παιδιά,
εμεις στον Εβρο παραλάβαμε την απόφαση και στις 01,06,2016 πιάνουμε δουλεια!!! καλη ευκολία και στους υπόλοιπους!!![/quote]


Εσείς που θα παρουσιαστείτε 01/06/2016 πότε πήρατε το χαρτί? 10 εργάσιμες έδιναν περιθώριο?? Καλή αρχή, καλή σταδιοδρομία!!!

Soulaki
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2014 3:23 am

Δημοσίευσηαπό Soulaki » Παρ Μάιος 27, 2016 10:01 pm

mari14gr έγραψε:
nikol_geo έγραψε:Καλημέρα παιδιά,
εμεις στον Εβρο παραλάβαμε την απόφαση και στις 01,06,2016 πιάνουμε δουλεια!!! καλη ευκολία και στους υπόλοιπους!!!



Εσείς που θα παρουσιαστείτε 01/06/2016 πότε πήρατε το χαρτί? 10 εργάσιμες έδιναν περιθώριο?? Καλή αρχή, καλή σταδιοδρομία!!!


Οι συναδελφοι σας της 2Κ στον Εβρο σας περιμενουμε.Συγχαρητηρια με το καλο..Θα σας δουμε στην ορκομωσια..Με το καλο να μας ερθετε.

vivika2004
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Φεβ 29, 2016 7:12 pm

Δημοσίευσηαπό vivika2004 » Τετ Ιουν 01, 2016 8:23 pm

καλησπερα, εχεις κανείς κανενα νεώτερο για τις προσλήψεις? τελευταία επικοινωνία μου ηταν πριν μια βδομάδα και μου είπε ο Μίνης ότι είναι στις πιστώσεις οι φάκελοι μας

ak84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2016 10:28 pm

Δημοσίευσηαπό ak84 » Πέμ Ιουν 02, 2016 12:07 pm

vivika2004 έγραψε:καλησπερα, εχεις κανείς κανενα νεώτερο για τις προσλήψεις? τελευταία επικοινωνία μου ηταν πριν μια βδομάδα και μου είπε ο Μίνης ότι είναι στις πιστώσεις οι φάκελοι μας


Καλημέρα,προσπαθώ να βρω τηλ των οικονομικών υπηρεσιών στις οποίες θα περάσουν οι Φάκελοι μας ετσι ώστε να μάθουνε σε τι στάδιο βρισκόμαστε, αν εχει καποιος τηλ ας τα ανακοινώσει.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες