Αξιωματικοί Ειδικών καθηκόντων Αστυνομία

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
aenaos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 8:49 pm

Δημοσίευσηαπό aenaos » Παρ Φεβ 12, 2010 1:49 pm

Υπάρχει όντως 8 χρόνια υποχρεωτικής παραμονής, λόγω και καλά της εκπαίδευσης που περνάς και κάτι τέτοια, αλλά νομίζω ότι μπορείς αν το κυνηγήσεις να φύγεις αλλά κάτι μου είχε πει ο φίλος ότι πρέπει να πληρώσεις μια αποζημίωση η οποία δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη. Ο φίλος δουλεύει μόνο πρωϊνά γιατί είχε μπει σε άλλη προκήρυξη που ήταν για τη Δ/νση Οικονομικού στο Υπουργείο. Αυτές δυστυχώς είναι για τη Δίωξη Οικονομικών Εγκλημάτων και τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και επειδή θεωρούνται μάχιμες υπηρεσίες είναι διαφορετικά. Από ότι είχα ακούσει και από τον ίδιο τον Χρυσοχοϊδη αυτά τα άτομα που θα προσληφθούν θα ενισχύουν τους αστυνομικούς στον εντοπισμό των εγκλημάτων και κάτι τέτοια πάνω-κάτω. Δε λέτε πάλι καλά που δεν είπαν τίποτα και για βραδυνά.... Τώρα που το συζητάμε ικανούς τους έχω. Τέλος πάντων πιστεύω ότι η θέση που μπήκε ο φίλος μου άξιζε αλλά για αυτές είχα τις αμφιβολίες μου οπότε δεν το ρίσκαρα γιατί είπαμε.... δεν μπορούμε να αλλάξουμε γνώμη τελικά, 8 χρονάκια είναι αυτά και μετά χάνουμε και το όριο ηλικίας για τις υπόλοιπες προκηρύξεις . Μην το ξεχάσω για τα υγειονομικά και τα ψυχοτεχνικά ισχύει ότι και σε όλες τις προκηρύξεις του στρατού, της αστυνομίας κλπ. Αν θυμάμαι όμως καλά πρέπει στο τέλος της προκήρυξης να έχει ένα παράρτημα που αναφέρει ενδεικτικά τις παθήσεις που "κόβονται". Αν μπορέσω να μάθω κάτι άλλο από το φίλο (γιατί και αυτός ότι μπορεί κάνει) θα στείλω.

aenaos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 8:49 pm

Δημοσίευσηαπό aenaos » Παρ Φεβ 12, 2010 1:53 pm

Αν πάντως καποιος το έχει μετανοιώσει μπορεί ακόμα να δηλώσει άρνηση ή κάτι τέτοιο , δεν το θυμάται καλά το φιλαράκι, γιατί έτυχε σε έναν στη σειρά του ο οποίος είχε περάσει ( άκου τύχη τώρα ) και στην εφορία ή κάπως έτσι και προτού τον καλέσουνε για ορκομωσία την έκανε. Πάντως αυτό το έμαθε μετά βέβαια γιατί συζητούνταν η περίπτωση του στην επιτροπή και στα πηγαδάκια.

ikaros
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2006 12:30 pm

Δημοσίευσηαπό ikaros » Τρί Φεβ 16, 2010 8:15 pm

gatas83 έγραψε:- Όσον αφορά τους μηχανικούς, θα εξακολουθούν να ανήκουν στο ΤΣΜΕΔΕ? Ο μισθός που ανέφερες είναι με το ΤΣΜΕΔΕ πληρωμένο (λέμε τώρα...)?


Ναι, θα σου πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ.

gatas83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2010 1:24 pm

Δημοσίευσηαπό gatas83 » Τετ Φεβ 17, 2010 1:45 pm

Έχω ακούσει το εξής περίεργο.
Το Σώμα σε αποστρατεύει περίπου στα 50-55.
Το ΤΣΜΕΔΕ (για άλλα ασφαλιστικά δεν είμαι σίγουρος) σε βγάζει στη σύνταξη στα 65. Άρα στα 50 σου χρόνια πρέπει να ψάχνεις δουλειά για να πληρώσεις το ταμείο σου. Γνωρίζει κανείς εάν κάτι τέτοιο ισχύει?
Όσο το ψάχνω όλο και λιγότερο ελκυστική μου φαίνεται η προκύρηξη!

kalliopi83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 10:36 am

Δημοσίευσηαπό kalliopi83 » Σάβ Φεβ 20, 2010 1:48 pm

καλησπέρα αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει είμαι μηχανικός με μεταπτυχιακό και 2 ξένες γλώσσες περίπου τι χρήματα παίζουν εφόσον ο βασικός είναι 1200;απλά ήθελα να δω αν αξίζει..επίσης ξέρει κανείς ποια είναι η δουλεία που πρόκειται τώρα να κάνουν;

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες

φιλιππος
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 11:07 pm

Δημοσίευσηαπό φιλιππος » Κυρ Φεβ 21, 2010 1:14 am

ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΕΙΔΙΚΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ?? ΕΣΤΩ Κ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝ ΞΕΙΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

stefang
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Δευ Φεβ 01, 2010 2:24 am

Δημοσίευσηαπό stefang » Κυρ Φεβ 21, 2010 4:48 pm

Δεν έχει σημασία να μάθει κανείς πόσα άτομα δήλωσαν στη συγκεκριμένη ειδικότητα από την στιγμή που δεν υπάρχει προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό στην Οικονομία της υγείας. Το αστυνομικό τμήμα που υπέβαλα αίτηση έκανε δεκτό το μεταπτυχιακό μου στη Διοίκηση επιχειρήσεων (έχω την εντύπωση ότι σωστά έπραξε. Όπως επίσης θα έπρεπε να πράξει και σε περιπτώσεις που ο μεταπτυχιακός τίτλος ήταν στην Οικονομική επιστήμη, Διοίκηση μονάδων υγείας, Οργάνωση & διοίκηση επιχειρήσεων,...). Το θέμα είναι τι θα αποφασίσει η διεύθυνση αστυνομικού προσωπικού του αρχηγείου της ελληνικής αστυνομίας όταν θα προβεί στον έλεγχο των δικαιολογητικών. Σε κάθε περίπτωση υποθέτω ότι οι πίνακες των αποτελεσμάτων δε θα καθυστερήσουν να δημοσιευτούν.

stefang
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Δευ Φεβ 01, 2010 2:24 am

Δημοσίευσηαπό stefang » Κυρ Φεβ 21, 2010 5:03 pm

Στην προκήρυξη ανέφερε το ακόλουθο:

Κατά την υποβολή των τελευταίων δικαιολογητικών που θα γίνει μέχρι
την 16-02-2010 ανυπερθέτως, να εκτυπωθεί από κάθε Διεύθυνση
συγκεντρωτική ονομαστική κατάσταση των υποψηφίων (ανδρών – γυναικών),
κατά κατηγορία και ειδικότητα με αλφαβητική σειρά.

Επομένως, Φίλιππε ίσως γνωρίζει όντως κάποιος να απαντήσει στην ερώτησή σου.

φιλιππος
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 11:07 pm

Δημοσίευσηαπό φιλιππος » Κυρ Φεβ 21, 2010 11:45 pm

[quote="stefang"]Δεν έχει σημασία να μάθει κανείς πόσα άτομα δήλωσαν στη συγκεκριμένη ειδικότητα από την στιγμή που δεν υπάρχει προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό στην Οικονομία της υγείας. Το αστυνομικό τμήμα που υπέβαλα αίτηση έκανε δεκτό το μεταπτυχιακό μου στη Διοίκηση επιχειρήσεων (έχω την εντύπωση ότι σωστά έπραξε. Όπως επίσης θα έπρεπε να πράξει και σε περιπτώσεις που ο μεταπτυχιακός τίτλος ήταν στην Οικονομική επιστήμη, Διοίκηση μονάδων υγείας, Οργάνωση & διοίκηση επιχειρήσεων,...). Το θέμα είναι τι θα αποφασίσει η διεύθυνση αστυνομικού προσωπικού του αρχηγείου της ελληνικής αστυνομίας όταν θα προβεί στον έλεγχο των δικαιολογητικών. Σε κάθε περίπτωση υποθέτω ότι οι πίνακες των αποτελεσμάτων δε θα καθυστερήσουν να δημοσιευτούν.[/quote

stefang, esi pou exeis metaptixiako sti dioikisi epixeirisewn dilwses gia tin eidikotita oikonomikwn igeias? mou fainetai ligo parakseno pou to dextikan giati ipotithetai oti oi aksiwmatikoi autoi 8a analavoun tin efthini gia to mavro xrima ston klado tis igeias k mono sauton ton klado. kata sinepeia to metaptixiako sou 8aprepe toulaxiston na exei kapoia sxesi me tin igeia ipothetw.allwste ta dimosia nosokomeia den einai epixeiriseis..oson afora to proptixiako i prokiriksi zitouse ptixio oikonomikou (i kati sinafes) gnwrizontas oti den iparxei sxetiko proptixiako me tin igeia. opws k na xei tha fanei sintoma.nasai kala stefang

stefang
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Δευ Φεβ 01, 2010 2:24 am

Δημοσίευσηαπό stefang » Δευ Φεβ 22, 2010 3:14 am

Ναι, σε αυτήν την ειδικότητα δήλωσα. Το ιδανικό θα ήταν να καθορίζονταν σε παράρτημα της προκήρυξης τα αποδεκτά πτυχία για τις συγκεκριμένες θέσεις, ώστε να αποφεχθούν παρερμηνείες (καθώς επίσης και τα τμήματα των ελληνικών πανεπιστημίων που τα παρέχουν. Για παράδειγμα ας έλεγαν ότι είναι απαραίτητο μεταπτυχιακό από την Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας. Στο εξωτερικό υπάρχουν προγράμματα σπουδών με αυτό το αντικειμένο). Με τη συγκεκριμένη διατύπωση ακόμα και το μεταπτυχιακό στη Διοίκηση μονάδων υγείας δε θα έπρεπε να γίνει δεκτό. Στο αστυνομικό τμήμα έλεγξε υπέυθυνος αξιωματικός όλα τα δικαιολογητικά που κατέθεσα χωρίς να μου επισημάνει κάτι. Δεν ξέρω τι έπρεπε να συμπεράνω.
Τα δημόσια νοσοκομεία, όπως και οι επιχειρήσεις είναι οικονομικές μονάδες και οι αρχές με τις οποίες διοικούνται δε διαφέρουν. Οι μεν έχουν ως στόχο τη μεγιστοποίηση του κέρδους και οι δε τη βελτιστοποίηση των παρεχομένων υπηρεσιών. Από την άλλη πλευρά πουθενά στην προκήρυξη δε γράφει ότι οι θέσεις αφορούν μόνο δημόσιο ή μόνο ιδιωτικό τομέα.
Όσο για τα οικονομικά της υγείας αναφέρονται και πάλι σε ζήτηση, προσφορά, θεωρία παραγωγής, καταναλωτή...
Είναι αυτονόητο ότι θα υπάρχουν και άλλοι που υπέβαλαν αίτηση με αντίστοιχα μεταπτυχιακά διπλώματα. Σε κάθε περίπτωση είναι δεδομένο ότι υπάρχει ασάφεια (όπως και στην ειδικότητα φοροτεχνικών εφαρμογών).

Καλά αποτελέσματα και κάθε επιτυχία στη ζωή σου.

dimitris1975
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: Τρί Δεκ 04, 2007 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό dimitris1975 » Δευ Φεβ 22, 2010 8:02 am

iparhei mia asafeia stin prokirixi genika

pados allo to master sta oikonomika tis ygeias allo sti dioikisi ipiresion ygeias

oikonomika tis ygeias einai exeidikeysi oikonomikon se themata ygeias (me modela oikonomikon ktl)

dioikisi epiheiriseon ygeias einai pio light me genikes ares dioikisis ke ade ena mathima se oikonomika ygeias

to zitumeno einai an de vrethun me master akrivos sto adikeimeno ohi toso edo pu tha vrathun alla sto forotehnikon efarmogon pu sigura den iparhei master me tetoio titlo..........osoi den ehun ptyhio leei ok genika ptyhio se oikonomika...ishiei to idio ke sto master?genika master se oikonomika?......itan apo tis pio berdemenes prokirixeis

φιλιππος
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2010 11:07 pm

Δημοσίευσηαπό φιλιππος » Δευ Φεβ 22, 2010 4:30 pm

stefang έγραψε:Ναι, σε αυτήν την ειδικότητα δήλωσα. Το ιδανικό θα ήταν να καθορίζονταν σε παράρτημα της προκήρυξης τα αποδεκτά πτυχία για τις συγκεκριμένες θέσεις, ώστε να αποφεχθούν παρερμηνείες (καθώς επίσης και τα τμήματα των ελληνικών πανεπιστημίων που τα παρέχουν. Για παράδειγμα ας έλεγαν ότι είναι απαραίτητο μεταπτυχιακό από την Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας. Στο εξωτερικό υπάρχουν προγράμματα σπουδών με αυτό το αντικειμένο). Με τη συγκεκριμένη διατύπωση ακόμα και το μεταπτυχιακό στη Διοίκηση μονάδων υγείας δε θα έπρεπε να γίνει δεκτό. Στο αστυνομικό τμήμα έλεγξε υπέυθυνος αξιωματικός όλα τα δικαιολογητικά που κατέθεσα χωρίς να μου επισημάνει κάτι. Δεν ξέρω τι έπρεπε να συμπεράνω.
Τα δημόσια νοσοκομεία, όπως και οι επιχειρήσεις είναι οικονομικές μονάδες και οι αρχές με τις οποίες διοικούνται δε διαφέρουν. Οι μεν έχουν ως στόχο τη μεγιστοποίηση του κέρδους και οι δε τη βελτιστοποίηση των παρεχομένων υπηρεσιών. Από την άλλη πλευρά πουθενά στην προκήρυξη δε γράφει ότι οι θέσεις αφορούν μόνο δημόσιο ή μόνο ιδιωτικό τομέα.
Όσο για τα οικονομικά της υγείας αναφέρονται και πάλι σε ζήτηση, προσφορά, θεωρία παραγωγής, καταναλωτή...
Είναι αυτονόητο ότι θα υπάρχουν και άλλοι που υπέβαλαν αίτηση με αντίστοιχα μεταπτυχιακά διπλώματα. Σε κάθε περίπτωση είναι δεδομένο ότι υπάρχει ασάφεια (όπως και στην ειδικότητα φοροτεχνικών εφαρμογών).

Καλά αποτελέσματα και κάθε επιτυχία στη ζωή σου.


stefang,

ola tha fanoun stous titlous telous..pantws i prokiriksi itan pragmati asafestati. egw den katalava an metraei k i proipiresia ston idiwtiko tomea. ston pinaka tis moriodotisis milouse mono gia apodosi moriwn se osous exoun proipiresia sto antikeimeno ston evritero dimosio tomea alla kapou allou stin prokiriksi elege oti o idiwtikos tomeas thewreitai prostheto proson.poli mperdema genikws. efxaristw gia tis efxes sou k antapodidw

flightsafety
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2010 1:25 pm

Δημοσίευσηαπό flightsafety » Δευ Φεβ 22, 2010 6:14 pm

gatas83 έγραψε:Αααα επίσης,
- Είναι ένστολη υπηρεσία, φρεσκοξυρισμένοι κτλ, σαν το στρατό?



oxi esi pigene san ton nazoreo.....

flightsafety
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2010 1:25 pm

Δημοσίευσηαπό flightsafety » Δευ Φεβ 22, 2010 6:15 pm

παιδια καλησπερα και απο εμενα...ευχομαι σε ολους οσους δωσουν καλη επιτυχια και ολα να σας πανε καλα...καλη δυναμη

ikaros
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2006 12:30 pm

Δημοσίευσηαπό ikaros » Τρί Φεβ 23, 2010 11:14 am

gatas83 έγραψε:Έχω ακούσει το εξής περίεργο.
Το Σώμα σε αποστρατεύει περίπου στα 50-55.
Το ΤΣΜΕΔΕ (για άλλα ασφαλιστικά δεν είμαι σίγουρος) σε βγάζει στη σύνταξη στα 65. Άρα στα 50 σου χρόνια πρέπει να ψάχνεις δουλειά για να πληρώσεις το ταμείο σου. Γνωρίζει κανείς εάν κάτι τέτοιο ισχύει?
Όσο το ψάχνω όλο και λιγότερο ελκυστική μου φαίνεται η προκύρηξη!


Ενδιαφέρον ερώτημα. Πάρε ένα τηλ. και ρώτα στο ΤΣΜΕΔΕ ή ακόμα καλύτερα στείλε τους ένα fax.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες