6Κ/2008 ΔΕ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
marios4
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 3:28 pm

Δημοσίευσηαπό marios4 » Πέμ Μαρ 11, 2010 9:46 am

πηρε κανεις τηλ....εχουμε νεα??

roulaxe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2009 10:47 pm

Δημοσίευσηαπό roulaxe » Πέμ Μαρ 11, 2010 12:10 pm

marios4 έγραψε:πηρε κανεις τηλ....εχουμε νεα??


Και παλι η ιδια απαντηση.Δεν μπορουμε να δεσμευτουμε, να παρακολουθητε μεσω της ιστοσελιδας του ασεπ,εως τον Μαιο θα εχουν βγει.Αλλα ας ενημερωνει και κανενας αλλος τους υπολοιπους?Αδρανεια.....

cyberwolvie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 11:56 am

Δημοσίευσηαπό cyberwolvie » Τρί Μαρ 16, 2010 10:49 am

Καλημερα σε ολους..
τι τηλεφωνα να παρουμε που ο καθενας απο ΑΣΕΠ,υπουργεια και εφημεριδες λενε τα δικα τους.Ποιον να πιστεψεις οταν ακομα και αυτοι οι ιδιοι που ανακοινωσαν τα μετρα δεν γνωριζουν πως θα τα εφαρμοσουν.

Το μονο που εχω καταλαβει εγω ειναι πως θελανε να καταργησουν το 4μηνο που ηταν το οριο μετα τα οριστικα.Πλεον θα σε καλουν οποτε τους σηκωθει..(παρασκηνιο και ρουσφετια στο φουλ αναμενονται).

Οποτε ο σκοπος ειναι να βγουν γρηγορα τα οριστικα(Πασχαλιατικο δωρο ισως??-μπα...) μια και απο εκει και περα πιστευω ειναι θεμα αναγκης και πιεσης καθε φορεα.Μπορει να ειμαι αισιοδοξος αλλα πιστευω οτι ο Βενιζελος θα πιεσει για προσωπικο στο Υπ.Αμυνας...και μεχρι στιγμης δεν μου εχει διευκρινησει ΚΑΝΕΙΣ που εχω ρωτησει αν στα σωματα ασφαλειας περιλαμβανουν ή οχι και το πολιτικο προσωπικο.Οποτε οπως ολοι αναμενουμε να δουμε τις εξελιξεις...

roulaxe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2009 10:47 pm

Δημοσίευσηαπό roulaxe » Τρί Μαρ 16, 2010 3:37 pm

cyberwolvie έγραψε:Καλημερα σε ολους..
τι τηλεφωνα να παρουμε που ο καθενας απο ΑΣΕΠ,υπουργεια και εφημεριδες λενε τα δικα τους.Ποιον να πιστεψεις οταν ακομα και αυτοι οι ιδιοι που ανακοινωσαν τα μετρα δεν γνωριζουν πως θα τα εφαρμοσουν.

Το μονο που εχω καταλαβει εγω ειναι πως θελανε να καταργησουν το 4μηνο που ηταν το οριο μετα τα οριστικα.Πλεον θα σε καλουν οποτε τους σηκωθει..(παρασκηνιο και ρουσφετια στο φουλ αναμενονται).

Οποτε ο σκοπος ειναι να βγουν γρηγορα τα οριστικα(Πασχαλιατικο δωρο ισως??-μπα...) μια και απο εκει και περα πιστευω ειναι θεμα αναγκης και πιεσης καθε φορεα.Μπορει να ειμαι αισιοδοξος αλλα πιστευω οτι ο Βενιζελος θα πιεσει για προσωπικο στο Υπ.Αμυνας...και μεχρι στιγμης δεν μου εχει διευκρινησει ΚΑΝΕΙΣ που εχω ρωτησει αν στα σωματα ασφαλειας περιλαμβανουν ή οχι και το πολιτικο προσωπικο.Οποτε οπως ολοι αναμενουμε να δουμε τις εξελιξεις...


H απορια σου εχει απαντηθει στην προυγουμενη σελιδα ΝΟ 4
Η απαντηση λοιπον ειναι οτι στα σωματα ασφαλειας δεν περολαμβανεται το πολιτικο προσωπικο αλλα το ενστολο(βεβαια και εμεις μια στολη θα την φοραμε λογω της τεχνικης ειδικοτητας που θα εχουμε).

cyberwolvie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 11:56 am

Δημοσίευσηαπό cyberwolvie » Τρί Μαρ 16, 2010 5:08 pm

Και Εγω μιλαω οχι για απαντηση που μου εδωσε καποιος που γραφει στο φορουμ οπως εγω αλλα για ατομα που η δουλεια τους ειναι σε διοικητικες θεσεις σε διαφορους τομεις του δημοσιου που ασχολουνται ποιο πολυ με αυτα.

Δεν υπαρχει διαχωρισμος πουθενα σε κανενα "νομοσχεδιο" ή κατι...

Μαλιστα οι πιο πολλοι συγκλινουν στο οτι ανηκουμε(ιδια διοικηση,ταμειο, ιδια ισχυουν και για τους μεν και τους δε εσωτερικα κτλ).Δεν υποτιμω τις γνωσεις κανενος αλλα δεν σημαινει οτι πουθενα δεν υπαρχει κατι γραμμενο χειροπιαστο που να διαχωριζει τις ενοπλες δυναμεις οτι ειναι αυτοι σωμα ασφαλειας και οι αλλοι οχι..

Γιατι πηγαινε εσυ να κανεις την δουλεια σου χωρις να δουλευουν τα μηχανηματα σου.Και ψαχνω σε ατομα(οπως ειπα) στο net παντου αλλα διαχωρισμο ΔΕΝ βρισκω.
Οποτε εγω προσωπικα δεν απελπιζομαι ακομα(γιατι για προσφυγες και διαφορα τετοια αστο..ΑΥΤΟΙ ειναι και οι δικαστες,ποιον θα δικασουν ?Τον εαυτο τους?)

roulaxe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2009 10:47 pm

Δημοσίευσηαπό roulaxe » Τετ Μαρ 17, 2010 9:52 am

cyberwolvie έγραψε:Και Εγω μιλαω οχι για απαντηση που μου εδωσε καποιος που γραφει στο φορουμ οπως εγω αλλα για ατομα που η δουλεια τους ειναι σε διοικητικες θεσεις σε διαφορους τομεις του δημοσιου που ασχολουνται ποιο πολυ με αυτα.

Δεν υπαρχει διαχωρισμος πουθενα σε κανενα "νομοσχεδιο" ή κατι...

Μαλιστα οι πιο πολλοι συγκλινουν στο οτι ανηκουμε(ιδια διοικηση,ταμειο, ιδια ισχυουν και για τους μεν και τους δε εσωτερικα κτλ).Δεν υποτιμω τις γνωσεις κανενος αλλα δεν σημαινει οτι πουθενα δεν υπαρχει κατι γραμμενο χειροπιαστο που να διαχωριζει τις ενοπλες δυναμεις οτι ειναι αυτοι σωμα ασφαλειας και οι αλλοι οχι..

Γιατι πηγαινε εσυ να κανεις την δουλεια σου χωρις να δουλευουν τα μηχανηματα σου.Και ψαχνω σε ατομα(οπως ειπα) στο net παντου αλλα διαχωρισμο ΔΕΝ βρισκω.
Οποτε εγω προσωπικα δεν απελπιζομαι ακομα(γιατι για προσφυγες και διαφορα τετοια αστο..ΑΥΤΟΙ ειναι και οι δικαστες,ποιον θα δικασουν ?Τον εαυτο τους?)


Σου παραθετω το σχεδιο νομου και νομιζω οτι υπαρχει διαχωρισμος αναμεσα σε πολιτικο και ενστολο προσωπικο,για ριξτου μια ματια και πεσ μου αν κανω λαθος.Μακαρι να κανω λαθος,την θελω αυτην την εξαιρεση οσο και εσυ.
Άρθρο 10
Αναστολή προσλήψεων για το έτος 2010
1. Κατά τη διάρκεια του έτους 2010 δεν χορηγούνται εγκρίσεις της Τριμελούς
Επιτροπής της παρ.1 του άρθρου 2 της ΠΥΣ 33/2006 (Α΄280) όπως ισχύει,
για την πλήρωση κενών οργανικών θέσεων ή προσλήψεων προσωπικού με
σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου στους φορείς του άρθρου
1 παρ. 1 του ν.3812/2009 (Α΄ 234). Για το ίδιο έτος αναστέλλονται οι
προσλήψεις και διορισμοί του ανωτέρω προσωπικού των φορέων αυτών.
Εξαιρούνται οι τομείς: α) υγείας, προκειμένου για ιατρικό και νοσηλευτικό
προσωπικό, β) παιδείας, προκειμένου για εκπαιδευτικό προσωπικό, γ)
ασφάλειας, προκειμένου για ένστολο προσωπικό, καθώς και δ) ο
υποχρεωτικός διορισμός των αποφοίτων της Σχολής Δημόσιας Διοίκησης και
της Σχολής Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Ομοίως εξαιρείται το προσωπικό που
προβλέπεται στις περιπτ. β) έως και κ) της παρ. 1 του άρθρου 4 της ΠΥΣ
33/2006.
2. Οι επιτυχόντες σε διαδικασίες επιλογής τακτικού προσωπικού του ΑΣΕΠ και
των φορέων για τους οποίους έχουν εκδοθεί οριστικά αποτελέσματα μέχρι
την 31.12.2009, διορίζονται σταδιακά, βάσει σειράς επιτυχίας, με έναρξη το β΄
εξάμηνο του έτους 2010 για όσους εξαιρούνται από την αναστολή της
προηγούμενης παραγράφου και ο διορισμός όλων όσων περιλαμβάνονται
στους οριστικούς πίνακες ολοκληρώνεται μέχρι την 31.12.2012.
3. Ο διορισμός των επιτυχόντων σε διαδικασίες επιλογής τακτικού προσωπικού
του ΑΣΕΠ και των φορέων, οι οποίες προκηρύχθηκαν βάσει εγκριτικών
αποφάσεων της Τριμελούς Επιτροπής της ΠΥΣ 33/2006, έτους 2009 ή και
προγενεστέρων ετών και για τους οποίους οι οριστικοί πίνακες
αποτελεσμάτων, θα εκδοθούν μετά την 1.1.2010, διενεργείται σταδιακά, βάσει
σειράς επιτυχίας, εντός του έτους 2011 και ολοκληρώνεται, μέχρι την
εξάντληση των περιλαμβανομένων στους οριστικούς πίνακες και πάντως όχι
πέραν της 31.12.2013. Εγκριτικές αποφάσεις της Τριμελούς Επιτροπής της
ΠΥΣ 33/2006, όπως ισχύει, που έχουν εκδοθεί μέχρι 31.12.2009 και για τις
οποίες δεν έχουν εκδοθεί οι σχετικές προκηρύξεις, παύουν να ισχύουν.
4. Για το διορισμό των επιτυχόντων των παραγράφων 2 και 3 δεν εφαρμόζονται
οι διατάξεις του άρθρου 15 του ν.3528/2007.
Άρθρο 11
Περιορισμός προσλήψεων για τα έτη 2011 έως και 2013
1. Από την 1η Ιανουαρίου 2011 και μέχρι την 31η Δεκεμβρίου 2013, ο αριθμός
των ετήσιων προσλήψεων και διορισμών του μόνιμου προσωπικού και του
προσωπικού με σχέση εργασίας αορίστου χρόνου στους φορείς της παρ. 1
του άρθρου 1 του ν.3812/2009, δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος συνολικά
από το λόγο ένα προς πέντε (μία πρόσληψη ανά πέντε αποχωρήσεις), στο
σύνολο των φορέων. Οι αποχωρήσεις υπολογίζονται την 31η Δεκεμβρίου του
αμέσως προηγούμενου έτους και αφορούν στο σύνολο του έτους αυτού. Στον
υπολογισμό του αριθμού του προς πρόσληψη προσωπικού στο σύνολο των
φορέων, συνυπολογίζεται και ο υποχρεωτικός διορισμός των αποφοίτων της
14
Σχολής Δημόσιας Διοίκησης και της Σχολής Τοπικής Αυτοδιοίκησης, καθώς
και ο υποχρεωτικός διορισμός που διενεργείται βάσει ειδικών διατάξεων.
2. Ειδικά για το εκπαιδευτικό προσωπικό, όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης, τα
Σώματα Ασφαλείας, το Λιμενικό Σώμα καθώς και το ιατρικό και νοσηλευτικό
προσωπικό του τομέα υγείας, ο λόγος αυτός ορίζεται σε ένα προς ένα (μία
πρόσληψη ανά μία αποχώρηση).
3. Από την ρύθμιση αυτή εξαιρούνται: α) οι μετακλητοί υπάλληλοι, β) το μη
πολιτικό προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων, γ) οι προσλήψεις ιατρικού και
νοσηλευτικού προσωπικού νέων νοσηλευτικών μονάδων, δ) επιτυχόντες του
ΑΣΕΠ και των φορέων, των παραγράφων 2 και 3, του προηγούμενου
άρθρου.
4. Αν για οποιαδήποτε αιτία το σύνολο των προσλήψεων είναι μικρότερο του
λόγου ένα προς πέντε, με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών,
Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, οι υπολειπόμενες θέσεις
διατηρούνται για πλήρωση σε επόμενο έτος.

Giannis72
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 4:45 pm

Δημοσίευσηαπό Giannis72 » Πέμ Μαρ 18, 2010 9:56 am

Όσον αφορά εμάς, τους ΔΕ τις 6κ/2008, με το νέο σχέδιο νόμου ισχύουν τα εξής, μας βγάζει έξω από τις διατάξεις του άρθρου 15 του ν.3528/2007 ενώ ο διορισμός των επιτυχόντων θα γίνετε σταδιακά από την αρχή του 2011 έως το τέλος του 2013.

Έτσι λοιπόν το ποιό κάτω θα πρέπει να το ξεχάσουμε :

ν.3528/2007
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ
Άρθρο 15
Υποχρέωση διορισμού
Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται υποχρεωτικά μέσα σε τριάντα (30)ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των
δικαιολογητικών και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4)μήνες από την έκδοση των πινάκων διοριστέων

marionik
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 30, 2008 2:22 pm

Δημοσίευσηαπό marionik » Πέμ Μαρ 18, 2010 10:13 am

ο νομος με το παγωμα προσληψεων δεν προννοει γι ατις αναπληρωσεις οι οποιες θα χαθουν. Η δευθυντρια στην διευθυνση προσληψεων του υπες 2103393000 μου ειπε οτι οσοι ειναι γι ανααπληρωση ή έχουν συμμετασχει σε προκηρύξεις και ενδιαφερονται για αναπληρωσεις να στειλετε ερωτημα στο υπεσ στην διευθυνση

Υπουργείο Εσωτερικών
Γενική Γραμματεία Δημόσιας Διοίκησης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης
Διευθυνση Προσλήψεων Προσωπικου
Βας. Σοφίας 15, 10674

και να λετε οτι ο νομος δεν οριζει νεο χρονικο περιθωριο για τις αναπληρώσεις οποιος θελει αναφερει στοιχεια προκηρυξεων..

μου αναφερε οτι οι αναπληρωσεις διεπονται με αλλο νομοθετικο πλαισιο απο αυτες του διορισμου και για να μεριμηνσουν πρεπει να γινει νεα νομοθετικη διαταξη..οχι εγκυκλιος που απλα θα ερμηνευει τον νομο που ψηφιστηκε..ειπε οτι οσοι περισσοτεροι διαμαρτυρηθουν τοσο ποιο αοτελεσματικο ειναι..

Giannis72
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 4:45 pm

Δημοσίευσηαπό Giannis72 » Πέμ Μαρ 18, 2010 10:36 am

Για σου marionik

Ίσως να μην έχω καταλάβει εγώ καλά, αλλά οι ΔΕ της 6κ είναι για κάλυψη συγκεκριμένων θέσεων τακτικού προσωπικού. Ποιές είναι αυτές οι θέσεις αναπλήρωσεις που μπορεί να αφορούν εμάς. Αν μπορείς να διατυπώσεις λίγο ποιό επεξηγηματικά τη ποιό πάνω απάντηση γιατί με μπέρδεψες.

alias1972
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2010 12:03 am

Δημοσίευσηαπό alias1972 » Παρ Μαρ 19, 2010 9:14 pm

den mporo na katalavo h ekpaideysh tha ginete se ena ena atomo? giati xreiazomaste kai ekpaideysh gi ayto pou tha kanoume. ara tha eprepe nomizo na pame oloi mazi sthn yphresia. h tha arxisoun pali na pairnoun me meson alazontas thn seira opos theloun. mou vroma h doyleia kai eixa empistosynh

daglasg3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2010 6:30 pm

Δημοσίευσηαπό daglasg3 » Δευ Μαρ 22, 2010 5:44 pm

καλησπερα καινουργιος ειμαι και περημενω και εγω τα αποτελεσματα της 6κ/2008.την παρασκευη ειχα ενα τηλ. απο ασεπ καποιο φιλο και μου ειπε το ευχαριστο οτι απο δευτερα να περημενω θα βγουν τα οριστικα.ηταν να βγουν την παρασκευη αλλα μαλλον δεν προλαβανε

panmark
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2009 10:47 pm

Δημοσίευσηαπό panmark » Δευ Μαρ 22, 2010 6:19 pm

daglasg3 έγραψε:καλησπερα καινουργιος ειμαι και περημενω και εγω τα αποτελεσματα της 6κ/2008.την παρασκευη ειχα ενα τηλ. απο ασεπ καποιο φιλο και μου ειπε το ευχαριστο οτι απο δευτερα να περημενω θα βγουν τα οριστικα.ηταν να βγουν την παρασκευη αλλα μαλλον δεν προλαβανε


τελικά πότε θα βγούν, έμαθες?

daglasg3
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2010 6:30 pm

Δημοσίευσηαπό daglasg3 » Δευ Μαρ 22, 2010 6:24 pm

τριτη η τεταρτη το e mail μου daglasg3@gmail.com

roulaxe
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2009 10:47 pm

Δημοσίευσηαπό roulaxe » Δευ Μαρ 22, 2010 11:03 pm

daglasg3 έγραψε:καλησπερα καινουργιος ειμαι και περημενω και εγω τα αποτελεσματα της 6κ/2008.την παρασκευη ειχα ενα τηλ. απο ασεπ καποιο φιλο και μου ειπε το ευχαριστο οτι απο δευτερα να περημενω θα βγουν τα οριστικα.ηταν να βγουν την παρασκευη αλλα μαλλον δεν προλαβανε


Μην μας τρελαινεις γιατι το περιμενουμε 11 μηνες τωρα.Αφου δεν εχουν στειλει ακομα ουτε ενημερωσεις για τις ενστασεις οσον εκαναν εκτος και εαν δεν το εχουν γραψει για να ενημερωθουμε.Ο ΑΣΕΠ σε εμας αλλα ελεγε,μακαρι να ισχυει η δικη σου πληροφορια,αν ξερεις κατι αλλο γραψτο.

Giannis72
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 4:45 pm

Δημοσίευσηαπό Giannis72 » Δευ Μαρ 22, 2010 11:14 pm

Η αναβλητικότητα πάντως επιβεβαιώνει ότι η πληροφορία έρχεται μέσα από τον ΑΣΕΠ.

Για να πούμε και καμία μαλ.....


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες