Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Ιδιωτικού Τομέα.

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
pigmaxos1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 10, 2016 6:57 pm

Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Ιδιωτικού Τομέα.

Δημοσίευσηαπό pigmaxos1 » Τετ Αύγ 10, 2016 11:07 pm

Νομίζω είναι επίκαιρο. Αν υπάρχει άλλο νήμα/συζήτηση, παρακαλώ πείτε μου.

Αν γνωρίζει κάποιος, μπορεί να μου πει τι γίνεται με το άθροισμα της προϋπηρεσίας σε κατώτερη κατηγορία;

Παράδειγμα: Έχεις 7 χρόνια στο Δημόσιο, ως ΔΕ, και 7 χρόνια στον Ιδιωτικό τομέα πάλι ως ΔΕ, στο ίδιο αντικείμενο(απόλυτα συναφές).
Αν έχεις κάνει μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία, πχ ΤΕ (ίδιου Κλάδου, κατά τα άλλα), τα τελευταία 2 χρόνια, τελικά σε ποιό Βαθμό τοποθετείσαι με την αναγνώριση της προϋπηρεσίας του ιδιωτικού τομέα; Γιατί το άθροισμα της προϋπηρεσίας, σε κατώτερη κατηγορία, ξεπερνάει τα 10 έτη.

hiendakias
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2007 9:50 pm

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Ιδιωτικού Τομέα.

Δημοσίευσηαπό hiendakias » Παρ Αύγ 19, 2016 8:45 am

Αν η προυπηρεσια που εχεις στον Ιδιωτικο τομεα ειναι πριν την ληψη του πτυχιου ΤΕ δεν νομιζω να μπορεις να την χρησιμοποιησεις , γιατι αν εκανες την μεταταξηισχυει το πτυχιο ΤΕ.

flash2016
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2016 2:38 pm

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Ιδιωτικού Τομέα.

Δημοσίευσηαπό flash2016 » Τετ Αύγ 24, 2016 9:12 am

η προθεσμια τελικα ειναι μεχρι 31/8/2016????
στο site της Π.Ο.Ε.ΔΗ.Ν βρηκα την ανακοινωση:
Εγκύκλιοι
17.08.2016
Π.Δ.69/2016 - Αναγνώριση προϋπηρεσίας εκτός δημοσίου τομέα. Προσοχή για την συμμετοχή των στελεχών στην πρώτη κρίση υπάρχει προθεσμία έως 31.8.2016

Προσοχή:

Για τα Στελέχη υπάρχει προθεσμία έως 31.8.2016 προκειμένου να συμμετάσχουν στην επιλογή Προϊσταμένων του Ν.4369/2016 και ιδίως στην επιλογή Προϊσταμένων Γενικών Διευθύνσεων κατά την πρώτη φάση.
Για τους υπαλλήλους η ανωτέρω προθεσμία δεν είναι καταληκτική για την αναγνώριση προϋπηρεσίας εκτός Δημόσιου Τομέα.

hiendakias
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2007 9:50 pm

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Ιδιωτικού Τομέα.

Δημοσίευσηαπό hiendakias » Παρ Αύγ 26, 2016 1:50 pm

Η διορια ειναι μονο γι αυτους που θελουν να διεκδικησουν άμεσα θεση προισταμενου.

tzonito
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Αύγ 24, 2012 2:26 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Ιδιωτικού Τομέα.

Δημοσίευσηαπό tzonito » Παρ Σεπ 16, 2016 8:00 am

Σας παραθέτω σύνδεσμο για πακέτο νομοθεσίας σχετικά με την αναγνώριση προυπηρεσίας στο ιδιωτικό τομέα : goo.gl/ApB6U7

hiendakias
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2007 9:50 pm

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Ιδιωτικού Τομέα.

Δημοσίευσηαπό hiendakias » Τρί Νοέμ 01, 2016 7:25 am

Χαιρετιζω ολους τους συνφορουμητες και θα ηθελα να μαθω απο τους συναδελφους που εχουν κανει αιτηση για την αναγνωριση προυπηρεσιας αν αντιμετωπισαν καποιο προβλημα ή αν ολα πηγαν καλα .
Ρωτάω επειδη η δικια μου αιτηση μπλοκαριστηκε καθως μου ζητανε επιπλεον δικαιολογιτικα τα οποια θεωρω υπερβολικα και παραλογα. Παρακαλω καντε τον κοπο να απαντησετε γιατι ειναι σημαντικο το θεμα.

aade1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 16, 2018 12:53 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Ιδιωτικού Τομέα.

Δημοσίευσηαπό aade1 » Παρ Απρ 20, 2018 12:42 am

hiendakias έγραψε:Αν η προυπηρεσια που εχεις στον Ιδιωτικο τομεα ειναι πριν την ληψη του πτυχιου ΤΕ δεν νομιζω να μπορεις να την χρησιμοποιησεις , γιατι αν εκανες την μεταταξηισχυει το πτυχιο ΤΕ.

Μου απέρριψαν προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα μετά τη λήψη πτυχίου ΤΕΙ, γιατί ενώ είχα προσληφθεί στο Δημόσιο ως ΤΕ, πήρα πτυχίο πανεπιστημίου και έκανα μετάταξη σε ΠΕ. Πιστεύει κανείς ότι με αίτηση θεραπείας, δοθέντος του ότι ΠΕ και ΤΕ ανήκουν στην ίδια εκπαιδευτική βαθμίδα, μπορεί να αλλάξει η απόφαση?

PASCH
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2019 11:26 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Ιδιωτικού Τομέα.

Δημοσίευσηαπό PASCH » Σάβ Δεκ 21, 2019 5:56 pm

Κάτι πρέπει να κάνουμε σχετικά με την αναγνώριση προυπηρεσίας ιδιωτικού τομέα στο δημόσιο μετά απο μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας.
Έχω προυπηρεσία ως ΤΕ και έκανα μετάταξη σε ΠΕ.
Το Π.Δ.69/16 αναφέρει ρητά: αναγνώριση μπορεί να γίνει μετά την απόκτηση του βασικού τίτλου σπουδών της κατηγορίας/εκπαιδευτικής βαθμίδας.
Στη ίδια εκπαιδευτική βαθμίδα είναι τα ΤΕΙ με τα Πανεπιστήμια. Γιατί δημιουργούν πρόβλημα?
Επιπλέον το Π.Δ. αναφέρει: δικαίωμα για αναγνώριση προυπηρεσίας έχουν όσοι έκαναν μετάταξη σε άλλο κλάδο ή άλλη υπηρεσία.
Και εμείς κάναμε μετάταξη σε άλλο κλάδο γιατί δεν μας τα δέχονται?
Γιατί αρνούνται να εφαρμόσουν το Νόμο? Είναι υπεράνω αυτού?

PASCH
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2019 11:26 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Ιδιωτικού Τομέα.

Δημοσίευσηαπό PASCH » Κυρ Δεκ 22, 2019 3:33 pm

Αναγνώρισε κάποιος χρόνο προϋπηρεσίας ιδιωτικού τομέα μετά απο μετάταξη?

PASCH
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 21, 2019 11:26 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας Ιδιωτικού Τομέα.

Δημοσίευσηαπό PASCH » Κυρ Δεκ 22, 2019 7:44 pm

aade1 έγραψε:
hiendakias έγραψε:Αν η προυπηρεσια που εχεις στον Ιδιωτικο τομεα ειναι πριν την ληψη του πτυχιου ΤΕ δεν νομιζω να μπορεις να την χρησιμοποιησεις , γιατι αν εκανες την μεταταξηισχυει το πτυχιο ΤΕ.

Μου απέρριψαν προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα μετά τη λήψη πτυχίου ΤΕΙ, γιατί ενώ είχα προσληφθεί στο Δημόσιο ως ΤΕ, πήρα πτυχίο πανεπιστημίου και έκανα μετάταξη σε ΠΕ. Πιστεύει κανείς ότι με αίτηση θεραπείας, δοθέντος του ότι ΠΕ και ΤΕ ανήκουν στην ίδια εκπαιδευτική βαθμίδα, μπορεί να αλλάξει η απόφαση?


Φίλε νομίζω βρίσκουν προσχήματα να μην εφαρμόσουν τη νομοθεσία. Υπάρχει μια εγκύκλιος του ΥΔΜΑ που λέει ότι δεν μπορεί να γίνει δεκτή αλλά νομίζω το Π.Δ 69/16 αναφέρει ρητά ότι αίτηση για αναγνώριση προυπηρεσίας ιδιωτικού τομέα μπορεί να γίνει και μετά απο μετάταξη σε άλλο κλάδο. (Μετάταξη σε άλλο κλάδο είναι δύο: η μετάταξη απο κλάδο σε κλάδο και μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας) πουθενά δεν αναφέρει ότι απαγορεύεται σε μετάταξη ανώτερης κατηγορίας.
Ότι θέλουν κάνουν ο Νόμος είναι ξεκάθαρος.
Μάλλον πρέπει να κινηθούμε νομικά.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες