Διαγωνισμοί EPSO

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 05, 2009 10:53 pm

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Παρ Ιαν 20, 2012 8:59 pm

karagounis26 έγραψε:επειδη δεν βλεπω να υπαρχει ζωη στην Ελλαδα σκεφτομαι και εγω σιγα-σιγα να κοιταξω προς τα εξω.Δεν εχω ιδεα τι παιζει μ'αυτους τους διαγωνισμους και θα ηθελα οποιος μπορει να με κατευθυνει για να καταλαβω πως ακριβως δουλευουν και τι απαιτησεις εχουν.Καταρχην παμε στο site της epso και γινομαστε μελη,σωστα;βαζουμε τα στοιχεια μας κ.τ.λ κ.τ.λ μετα εφοσον τηρουμε τις προδιαγραφες απο πτυχιο απο γλωσσες και δεν ξερω τι αλλο μας ειδοποιουν να δωσουμε εξετασεις σε καποιο εξεταστικο κεντρο στην Ελλαδα,Αθηνα ή Θεσσαλονικη υπαρχουν αν διαβασα σωστα.Εφοσον περαουμε απο αυτες τις εξετασεις μας ειδοποιουν για δευτερες εξετασεις στις Βρυξελλες εφοσον περασουμε και απο αυτες τις εξετασεις μας ειδοποιουν για συνεντευξη και εφοσον τα παμε καλα και στην συνεντευξη μας βαζουν σε πινακες εφεδριας για μελλοντικες προσληψεις.Δεν ξερω αν εχω καταλαβει σωστα την ολη διαδικασια βημα προς βημα τα λεω σωστα ή τα χω μπερδεψει;και δυο αποριες οσον αφορα τις γλωσσες η 1η λεει πρεπει να την κατεχεις αριστα δηλαδη στην περιπτωση μας τα ελληνικη,πως αποδεικνυεις αριστη γνωση;με το πτυχιο σου απο το πανεπιστημιο;και στην 2η γλωσσα ας παρουμε για παραδειγμα τα αγγλικα θελουν λεει ικανοποιητικη γνωση που οριζεται ως τι;ως lower;proficency;toeic;


Βήματα:
1. Κάνεις profile στην epso
2. Παρακολουθείς της προκηρύξεις που βγαίνουν
3. Υποβάλλεις αίτηση για προκηρύξεις που σε ενδιαφέρουν μέσω του profile σου
4. Μετά την υποβολή της αίτησης και εντός της προθεσμίας που αναφέρεται κλείνεις ημερομηνία εξέτασης σε κάποιο από τα εξεταστικά κέντρα
5. Εφόσον περάσεις, αφενός την απαιτούμενη βαθμολογική βάση και αφετέρου το βαθμολογικό κατώφλι που απαιτείται (εξαρτάται από τις βαθμολογίες όλων των εξεταζόμενων και τον αριθμό των θέσεων), καλείσαι στις Βρυξέλλες στο assessment centre
6. Όσοι συγκεντρώσουν τις μεγαλύτερες βαθμολογίες μετά τη λήξη και αυτού του σταδίου μπαίνουν στους εφεδρικούς πίνακες και μπορούν να κληθούν από διάφορους οργανισμούς της ΕΕ για συνέντευξη
7. Μετά τη συνέντευξη είναι δυνατό να τους γίνει πρόταση πρόσληψης.
Η εγγραφή στους εφεδρικούς πίνακες δε συνεπάγεται σε καμία περίπτωση την πρόσληψη.

Για τις γλώσσες δεν χρειάζεται να αποδείξεις κάτι με έγγραφα, γιατί η γνώση των γλωσσών αξιολογείται στη διαγωνιστική διαδικασία (ελληνική: πρώτο στάδιο, ξένη: δεύτερο στάδιο). Η ξένη γλώσσα πρέπει τυπικά να είναι τουλάχιστον επιπέδου Β2 (lower) για τους περισσότερους διαγωνισμούς (πλην linguists φυσικά), στην πράξη ωστόσο μάλλον χρειάζεται υψηλότερο επίπεδο γνώσης.

karagounis26
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2012 10:55 pm

Δημοσίευσηαπό karagounis26 » Κυρ Ιαν 22, 2012 6:00 pm

Α.οποτε αν καταλαβα καλα οι πρωτες εξετασεις που δινεις σε εξεταστικο κεντρο ειναι στα ελληνικα σωστα;και μεσω αυτων πιστοποιειται η αριστη γνωση της πρωτης γλωσσας.Εχουμε κανενα sample test για το πως ειναι αυτες οι εξετασεις;μετα πας στις Βρυξελλες και δινεις κατι σαν αυτο https://europa.eu/epso/application/pass ... f_sub=+OK+ τα λεω σωστα;

Β.Οσον αφορα τους υπολογιστες το ecdl expert αρκει ή θελει κατι παραπανω;

Γ.Οι βαθμιδες ειναι: 1.διαχειριστες.2.βοηθοι.3.γλωσσολογοι.4.με συμβαση σωστα;εγω που ειμαι απο Παντειο δηλαδη κοινωνικες επιστημες σε ποια κατηγορια υπαλληλων(εκτος αυτων με συμβαση)πρεπει να κοιταξω;

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 05, 2009 10:53 pm

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Κυρ Ιαν 22, 2012 7:00 pm

karagounis26 έγραψε:Α.οποτε αν καταλαβα καλα οι πρωτες εξετασεις που δινεις σε εξεταστικο κεντρο ειναι στα ελληνικα σωστα;και μεσω αυτων πιστοποιειται η αριστη γνωση της πρωτης γλωσσας.Εχουμε κανενα sample test για το πως ειναι αυτες οι εξετασεις;μετα πας στις Βρυξελλες και δινεις κατι σαν αυτο https://europa.eu/epso/application/pass ... f_sub=+OK+ τα λεω σωστα;

Β.Οσον αφορα τους υπολογιστες το ecdl expert αρκει ή θελει κατι παραπανω;

Γ.Οι βαθμιδες ειναι: 1.διαχειριστες.2.βοηθοι.3.γλωσσολογοι.4.με συμβαση σωστα;εγω που ειμαι απο Παντειο δηλαδη κοινωνικες επιστημες σε ποια κατηγορια υπαλληλων(εκτος αυτων με συμβαση)πρεπει να κοιταξω;


Τεστ μπορείς να βρεις στη σελίδα της epso, την οποία πρέπει να μελετήσεις πολύ καλά. Περιέχει όλες τις λεπτομέρειες για όσα ρωτάς. Επίσης μπορείς να δεις και παλιές προκηρύξεις. Έχω δώσει link σε προηγούμενες απαντήσεις μου στο φόρουμ.

Οι εξετάσεις αυτές δεν έχουν καμία σχέση με ΑΣΕΠ. Δε ζητείται κάποιο χαρτί για υπολογιστές. Οι βαθμίδες δεν είναι αυτές. Αυτές είναι διαφορετικές κατηγορίες, αφενός μόνιμου προσωπικού (τα 1, 2 και 3) και αφετέρου επί συμβάσει προσωπικού. Για το επί συμβάσει προσωπικό θα βλέπεις στην κατηγορία "cast". Μπορείς να δώσεις επίσης για administrator (AD) στην ειδικότητα european public administration, καθώς και για assistant, αν έχεις σχετική προϋπηρεσία. Για administrators η προκήρυξη θα κυκλοφορήσει το Μάρτιο.

Το link για sample test που έβαλες είναι το abstract reasoning test και ανήκει στην πρώτη φάση. Στη δεύτερη είναι το assessment centre με δοκιμασίες, όπως group work, συνεντεύξεις, role play κλπ.

Όλες οι πληροφορίες βρίσκονται στο portal της epso. Επίσης μπορείς να βρεις και ειδικά φόρουμ για τους διαγωνισμούς epso, αν ψάξεις στο διαδίκτυο, για να λύσεις τις απορίες σου. :D

karagounis26
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2012 10:55 pm

Δημοσίευσηαπό karagounis26 » Κυρ Ιαν 22, 2012 10:43 pm

δηλαδη δεν χρειαζεται ecdl;
οι βαθμιδες υπαλληλων ειναι αυτες;;;http://europa.eu/epso/discover/careers/staff_categories/index_el.htm
για τις πρωτες εξετασεις που δινεις στην μητρικη σου δεν βρισκω κατι

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 05, 2009 10:53 pm

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Δευ Ιαν 23, 2012 12:11 am

karagounis26 έγραψε:δηλαδη δεν χρειαζεται ecdl;
οι βαθμιδες υπαλληλων ειναι αυτες;;;http://europa.eu/epso/discover/careers/staff_categories/index_el.htm
για τις πρωτες εξετασεις που δινεις στην μητρικη σου δεν βρισκω κατι


Πουθενά δεν αναφέρει ecdl.

Βαθμοί ανά κατηγορία: http://europa.eu/epso/discover/careers/ ... dex_el.htm

Sample tests: http://europa.eu/epso/discover/prepa_te ... dex_en.htm
Είναι όπως εδώ, αλλά στα ελληνικά, με εξαίρεση το abstract reasoning και το situational judgement test που εξετάζονται στα αγγλικά.

karagounis26
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2012 10:55 pm

Δημοσίευσηαπό karagounis26 » Δευ Φεβ 06, 2012 6:58 pm

μπορουμε τουλαχιστον να δουμε πως δουλευουν αυτα τα τεστ;στο συγκεκριμενο https://europa.eu/epso/application/pass ... f_sub=+OK+ στο πρωτο ερωτημα πως τοποθετουμε τα κυβακια; ή υπαρχει καποιο βιβλιο-λυσαριο γραμμενο στα ελληνικα για το πως δουλευουν αυτα τα τεστ;;

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 05, 2009 10:53 pm

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Τρί Φεβ 07, 2012 11:38 pm

karagounis26 έγραψε:μπορουμε τουλαχιστον να δουμε πως δουλευουν αυτα τα τεστ;στο συγκεκριμενο https://europa.eu/epso/application/pass ... f_sub=+OK+ στο πρωτο ερωτημα πως τοποθετουμε τα κυβακια; ή υπαρχει καποιο βιβλιο-λυσαριο γραμμενο στα ελληνικα για το πως δουλευουν αυτα τα τεστ;;


Ψάξε στο διαδίκτυο. Υπάρχουν και βιβλία και on line τεστ με απαντήσεις. Ελληνική γλώσσα στο verbal reasoning μπορείς να βρεις. Στα άλλα δεν έχω βρει, αλλά ούτε και χρειάζεται. Πάντως τα σκορ που απαιτούνται είναι ιδιαίτερα υψηλά.

cowboygr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Οκτ 13, 2010 1:36 pm

AST3

Δημοσίευσηαπό cowboygr » Σάβ Φεβ 11, 2012 5:45 pm

Γεια σας παιδιά,

Κανείς που έδωσε για AST3; Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 05, 2009 10:53 pm

Re: AST3

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Κυρ Φεβ 12, 2012 12:59 am

cowboygr έγραψε:Γεια σας παιδιά,

Κανείς που έδωσε για AST3; Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;


Καλή επιτυχία!!!
Πως ήταν η εμπειρία; Δεν έδωσα. Είχα δώσει πέρυσι για AD5 και θεωρώ ότι με το παλιό σύστημα του verbal reasoning στα αγγλικά υπήρχαν λιγότερα προβλήματα, γιατί οι μεταφράσεις των ερωτήσεων που κάνουν δεν είναι καλές και γίνονται παρανοήσεις. Εσένα πως σου φάνηκε αυτό το κομμάτι; Ο χρόνος γενικά ήταν επαρκής;

karagounis26
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2012 10:55 pm

Δημοσίευσηαπό karagounis26 » Τρί Φεβ 14, 2012 9:01 pm

Ψάξε στο διαδίκτυο. Υπάρχουν και βιβλία και on line τεστ με απαντήσεις. Ελληνική γλώσσα στο verbal reasoning μπορείς να βρεις. Στα άλλα δεν έχω βρει, αλλά ούτε και χρειάζεται. Πάντως τα σκορ που απαιτούνται είναι ιδιαίτερα υψηλά.


καλα δεν πιστευω οτι απο την στιγμη που κατσεις και τα μελετησεις ειναι δυσκολο να βγαλεις υψηλα σκορ.το δυσκολο και το ηλιθιο εκ μερους τους ειναι οτι χαλας χρονο και χρημα χωρις να ειναι σιγουρο οτι θα προσληφθεις ακομα κι αν επιτυχεις...αλλα τι να κανεις απο την στιγμη που δεν υπαρχουν αλλοι διεξοδοι...εισαι αναγκασμενος να προσανατολιστεις προς τα κει...οn line test με απαντησεις βρηκα αλλα για βιβλιο για να κοιταξω απο κει εκτος απο καποια αποσπασματα 20,30 σελιδων δεν βρηκα αν δεν σου κανει κοπο στειλε μου ενα λινκ για κατεβασμα καποιου σχετικου βιβλιου ειτε σε pdf ειτε σε αλλη μορφη,αν παλι σου κανει κοπο οποιος μπορει ας στειλει ενα λινκ.Ευχαριστω

koufeto
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 16, 2012 4:08 pm

Δημοσίευσηαπό koufeto » Σάβ Φεβ 18, 2012 6:20 pm

Καλησπέρα σας

Έδωσε κανένας για AS1? Εγώ για πρώτη φορά χωρίς προετοιμασία. Τα βρήκα μπαστούνια στην 4η ενότητα καθώς δεν είχα προπονηθεί κιόλας, και τα 6 λεπτά φάνηκαν 1 δευτερόλεπτο!!!
Με τις αιτήσεις που γίνανε, νομίζω 1500+, μάλλον πρέπει να έχεις γράψει σχεδόν τέλεια για να έχεις ελπίδες...

garfield
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 11:50 am

Δημοσίευσηαπό garfield » Σάβ Φεβ 18, 2012 9:50 pm

koufeto έγραψε:Καλησπέρα σας

Έδωσε κανένας για AS1? Εγώ για πρώτη φορά χωρίς προετοιμασία. Τα βρήκα μπαστούνια στην 4η ενότητα καθώς δεν είχα προπονηθεί κιόλας, και τα 6 λεπτά φάνηκαν 1 δευτερόλεπτο!!!
Με τις αιτήσεις που γίνανε, νομίζω 1500+, μάλλον πρέπει να έχεις γράψει σχεδόν τέλεια για να έχεις ελπίδες...

Εγώ δίνω στις 29.. Και εγώ δεν έχω προετοιμάστει.. Για πες εντυπώσεις;

koufeto
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 16, 2012 4:08 pm

Δημοσίευσηαπό koufeto » Κυρ Φεβ 19, 2012 5:55 pm

garfield έγραψε:
koufeto έγραψε:Καλησπέρα σας

Έδωσε κανένας για AS1? Εγώ για πρώτη φορά χωρίς προετοιμασία. Τα βρήκα μπαστούνια στην 4η ενότητα καθώς δεν είχα προπονηθεί κιόλας, και τα 6 λεπτά φάνηκαν 1 δευτερόλεπτο!!!
Με τις αιτήσεις που γίνανε, νομίζω 1500+, μάλλον πρέπει να έχεις γράψει σχεδόν τέλεια για να έχεις ελπίδες...

Εγώ δίνω στις 29.. Και εγώ δεν έχω προετοιμάστει.. Για πες εντυπώσεις;


Οι 3 πρώτες ενότητες μου φάνηκαν αρκετά εύκολες, φυσικά πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος γιατί ο χρόνος ίσα που φτάνει. Το ίδιο και για την 5η ενότητα. Στην 4η όπως είπα τα έκανα μαντάρα, θέλει συγκέντρωση+ ταχύτητα και όσες περισσότερες πιάσεις θα είναι ένα μεγάλο ατού πιστεύω. Η τελευταία ενότητα μου φάνηκε πιο δύσκολη από ότι περίμενα. Τα αγγλικά σου πρέπει σίγουρα να είναι πάνω από επίπεδο lower και να είσαι αρκετά εξοικειωμένος με word, excel, power point.
Αυτά...Καλή επιτυχία

tiolink
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Δευ Σεπ 29, 2008 3:38 pm

Δημοσίευσηαπό tiolink » Κυρ Φεβ 19, 2012 10:09 pm

koufeto έγραψε:
garfield έγραψε:
koufeto έγραψε:Καλησπέρα σας

Έδωσε κανένας για AS1? Εγώ για πρώτη φορά χωρίς προετοιμασία. Τα βρήκα μπαστούνια στην 4η ενότητα καθώς δεν είχα προπονηθεί κιόλας, και τα 6 λεπτά φάνηκαν 1 δευτερόλεπτο!!!
Με τις αιτήσεις που γίνανε, νομίζω 1500+, μάλλον πρέπει να έχεις γράψει σχεδόν τέλεια για να έχεις ελπίδες...

Εγώ δίνω στις 29.. Και εγώ δεν έχω προετοιμάστει.. Για πες εντυπώσεις;


Οι 3 πρώτες ενότητες μου φάνηκαν αρκετά εύκολες, φυσικά πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος γιατί ο χρόνος ίσα που φτάνει. Το ίδιο και για την 5η ενότητα. Στην 4η όπως είπα τα έκανα μαντάρα, θέλει συγκέντρωση+ ταχύτητα και όσες περισσότερες πιάσεις θα είναι ένα μεγάλο ατού πιστεύω. Η τελευταία ενότητα μου φάνηκε πιο δύσκολη από ότι περίμενα. Τα αγγλικά σου πρέπει σίγουρα να είναι πάνω από επίπεδο lower και να είσαι αρκετά εξοικειωμένος με word, excel, power point.
Αυτά...Καλή επιτυχία


Τί ακριβώς είναι η τέταρτη ενότητα? Δίνω και εγώ αλλά δεν έχω κάνει προετοιμασία. Επίσης τί χρειάζεται να έχεις μαζί σου? Calculator?

koufeto
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 16, 2012 4:08 pm

Δημοσίευσηαπό koufeto » Δευ Φεβ 20, 2012 1:51 pm

tiolink έγραψε:
koufeto έγραψε:
garfield έγραψε:
koufeto έγραψε:Καλησπέρα σας

Έδωσε κανένας για AS1? Εγώ για πρώτη φορά χωρίς προετοιμασία. Τα βρήκα μπαστούνια στην 4η ενότητα καθώς δεν είχα προπονηθεί κιόλας, και τα 6 λεπτά φάνηκαν 1 δευτερόλεπτο!!!
Με τις αιτήσεις που γίνανε, νομίζω 1500+, μάλλον πρέπει να έχεις γράψει σχεδόν τέλεια για να έχεις ελπίδες...

Εγώ δίνω στις 29.. Και εγώ δεν έχω προετοιμάστει.. Για πες εντυπώσεις;


Οι 3 πρώτες ενότητες μου φάνηκαν αρκετά εύκολες, φυσικά πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος γιατί ο χρόνος ίσα που φτάνει. Το ίδιο και για την 5η ενότητα. Στην 4η όπως είπα τα έκανα μαντάρα, θέλει συγκέντρωση+ ταχύτητα και όσες περισσότερες πιάσεις θα είναι ένα μεγάλο ατού πιστεύω. Η τελευταία ενότητα μου φάνηκε πιο δύσκολη από ότι περίμενα. Τα αγγλικά σου πρέπει σίγουρα να είναι πάνω από επίπεδο lower και να είσαι αρκετά εξοικειωμένος με word, excel, power point.
Αυτά...Καλή επιτυχία


Τί ακριβώς είναι η τέταρτη ενότητα? Δίνω και εγώ αλλά δεν έχω κάνει προετοιμασία. Επίσης τί χρειάζεται να έχεις μαζί σου? Calculator?





http://europa.eu/epso/discover/prepa_te ... acy_en.jpg

Όλες οι ερωτήσεις είναι στο παραπάνω στυλ. Κομπιουτεράκι σου δίνουν εκεί, αν θυμάμαι καλά μόνο ταυτότητα και την εκτύπωση από την booking confirmation.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης