Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
meletios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 05, 2006 10:34 am

Δημοσίευσηαπό meletios » Τετ Οκτ 11, 2006 1:53 pm

Αν φύγεις στη μέση υποθέτω πάει αναλογικά, δε γνωρίζω. Αυτό με την 10ετία ισχύει για την Σχολή και όχι γενικά για το Δημόσιο. Απο το Δημόσιο μπορείς να παραιτηθείς ελεύθερα αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις έχεις κάποιους περιορισμούς ως προς την διεκδίκηση άλλων θέσεων για κάποιο διάστημα.

katerina_toska
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ Σεπ 04, 2006 1:23 pm

Δημοσίευσηαπό katerina_toska » Τετ Οκτ 11, 2006 2:07 pm

meletios έγραψε:Αν φύγεις στη μέση υποθέτω πάει αναλογικά, δε γνωρίζω. Αυτό με την 10ετία ισχύει για την Σχολή και όχι γενικά για το Δημόσιο. Απο το Δημόσιο μπορείς να παραιτηθείς ελεύθερα αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις έχεις κάποιους περιορισμούς ως προς την διεκδίκηση άλλων θέσεων για κάποιο διάστημα.


Σε ευχαριστώ πολύ meletie. :D

Αν μπορούσες να μου λύσεις και τις τελευταίες μου απορίες θα σου ήμουν ευγνώμων!! Αν γνωρίζεις βέβαια.
1. Μπορεί κάποιος όσο φοιτά στη Σχολή χωρίς να τη διακόψει να πάρει μέρος σε γραπτό ή μη διαγωνισμό του ΑΕΠ;
2. Σε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί απόφοιτος της Σχολής και διορισμένος σε κάποια θέση, να συμμετέχει σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για άλλη θέση;

dktenid
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2005 2:59 pm

Δημοσίευσηαπό dktenid » Πέμ Οκτ 12, 2006 7:46 am

Καλημέρα παιδιά, επιτέψτε μου να εκφράσω μιά διαφωνία στο τρόπο που βλέπουν πολλοί την υπόθεση της σχολής. Το να περάσει κάποιος στην ΕΣΔΔ είναι ένα εξαιρετικό επίτευγμα αφού το ποιό σημαντικό (κατά τη γνώμη μου) είναι ότι πετυχαίνεις μέσα από ένα πολύ δύσκολο σύστημα εξετάσεων και σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις σπουδές ανωτάτου επιπέδου πάνω στη δημόσια διοίκηση τις οποίες δεν θα αποκτούσες από κανένα άλλο φορέα ούτε από οποιαδήποτε πολυετή εμπειρία. Αντιλαμβάνομαι ότι με την ανεργία που υπάρχει, ιδιαίτερα σε πτυχιούχους, πολλοί το βλέπουν απλά ως ευκαιρία για επαγγελματική εξασφάλιση και ακόμη περισσότερο τον τελευταίο καιρό που το ΑΣΕΠ κόβει τους γραπτούς διαγωνισμούς. Όμως, όσο καλά και να πληρώνει μιά θέση μέσω ΑΣΕΠ, δεν μπορεί να συγκριθεί με τα προνόμια ενός απόφοιτου της ΕΣΔΔ. Δεν είναι μόνο τα χρήματα φίλτατοι και φίλτατες, είναι και πολλά άλλα που θα τα δείτε όταν ξεκινήσετε να εργάζεστε σε μία δημόσια υπηρεσία...

Dimos26
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2006 9:05 am

Δημοσίευσηαπό Dimos26 » Πέμ Οκτ 12, 2006 9:10 am

Καλημέρα και καλή τύχη σε όλους όσους προτίθενται να δώσουν φέτος εξετάσεις εισαγωγής στην Ε.Σ.Δ.Δ. και Ε.Σ.Τ.Α.
Δε θέλω να συνεισφέρω στην αξιολογική κρίση της σχολής αλλά να ρωτήσω κάτι πιο πρακτικό:
Η αίτηση για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό θα πρέπει να τυπωθεί σε ένα φύλλο μπρος-πίσω όπως απαιτείται στους διαγωνισμούς του Α.Σ.Ε.Π. ή και σε δύο φύλλα είναι ΟΚ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

meletios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 05, 2006 10:34 am

Δημοσίευσηαπό meletios » Πέμ Οκτ 12, 2006 12:02 pm

katerina_toska υποθέτω πως ισχύει ό,τι και για τους ΔΥ.

dktenid έτσι που περιγράφεις θα έπρεπε να ήταν, αλλά δυστυχώς το μόνο όφελος της υπόθεσης είναι ο βαθμός Β΄που πρακτικά δεν έχει καμία σημασία διότι α) δεν συνδέεται ο βαθμός με τον μισθό και β) δεν σε βοηθάει να ανέβεις ιεραρχικά γιατί τα υπηρεσιακά συμβούλια προωθούν αυτούς που έχουν κομματική δράση.

Απο την άλλη, ο βαθμός αποτελεί αιτία μίσους των υπολοίπων στην υπηρεσία απέναντί σου και πολύ συχνά έχουν την δύναμη να σε ταλαιπωρούν καθημερινά. Πρακτικά οι περισσότεροι απόφοιτοι είναι σε πόστα όπου υπηρετούν μαζί με παιδιά απο τον ΑΣΕΠ. Όσο περι σπουδών, σε μερικούς μήνες δεν μορφώνεται κανείς. Την όποια μόρφωση άλλωστε την κάνει και μόνος στο σπίτι του, το ζητούμενο ρεαλιστικά είναι να αποκατασταθείς επαγγελματικά με το μικρότερο κόστος.

dktenid
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2005 2:59 pm

Δημοσίευσηαπό dktenid » Πέμ Οκτ 12, 2006 1:29 pm

Φίλε meletios έχεις αυτές τις απόψεις από προσωπική πείρα? Εγώ πιστεύω ότι όλα όσα λες πράγματι συμβαίνουν αλλά δεν είναι και ο κανόνας. Σε ενάμιση χρόνο μπορεί κάποιος να αποκτήσει σημαντικό υπόβαθρο (τα περισσότερα μεταπτυχιακά στην Αγγλία πχ. διαρκούν ένα χρόνο) ενώ για το θέμα της συμπεριφοράς των υπολοίπων υπαλλήλων, κάθε συμπεριφορά γεννά αντίστοιχη συμπεριφορά από τον άλλο. Ο σεβασμός στον άλλο δεν γεννιέται αλλά είναι προϊόν απόκτησης.

meletios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 05, 2006 10:34 am

Δημοσίευσηαπό meletios » Πέμ Οκτ 12, 2006 2:23 pm

Μα οι ίδιοι οι σπουδαστές είναι που παραπονιούνται για το χαμηλό επίπεδο σπουδών, σχετικά με αυτό που περίμεναν. Εξάλλου, τα μαθήματα παραδίδονται απο ανθρώπους του ιδιωτικού χώρου που πάνε στο ΕΚΔΔΑ ουσιαστικά για μεροκάματο. Δεν φτάνει καν το πανεπιστημιακό επίπεδο η όλη κατάσταση. Παλιά ήταν καλύτερα απο ότι λένε οι πρώτοι απόφοιτοι, τώρα έχει υποβαθμιστεί η όλη διαδικασία. Και πέρα απο τα μαθήματα, η όλη οργάνωση βρίσκεται σε απογοητευτικό επίπεδο. Σε λίγες μέρες στην Σχολή ξεκινάει εξεταστική και οι σπουδαστές δεν ξέρουν ακόμα σε τι ύλη θα εξεταστούν! Οι σημειώσεις είναι τραγικές ενώ οι απαιτήσεις απο τους σπουδαστές πολύ υψηλές.

Ο θεσμός βρίσκεται στο ναδίρ του αυτή τη στιγμή. Αν δεν αλλάξει κάτι ουσιαστικό είναι καλύτερα να καταργηθεί εντελώς ώστε να αφήσει χώρο τουλάχιστον για κάτι καλύτερο. Είναι εμφανές οτι αυτό ακριβώς επιδιώκεται σήμερα λόγω κομματικής πολιτικής.

Η γώμη μου είναι να παραμείνει ο υπάρχων θεσμός αλλά να υπαχθεί σε μια ανεξάρτητη αρχή η οποία θα έχει και την γενική φροντίδα για την στελέχωση και την λειτουργία της Δημόσιας Διοίκησης. Όσο η ΔΔ παραμένει υπο την σκέπη της κυβέρνησης θα είναι καταδικασμένη να υπολειτουργεί. Αλλά γνωρίζω οτι η άποψη αυτή είναι άκρως ρομαντική και για αυτό απλώς επισημαίνω την απαξίωση της Σχολής και τις εναλλακτικές που υπάρχουν για όποιον την αντιμετωπίζει ως απλό μέσο επαγγελματικής αποκατάστασης. Για αυτούς τους ανθρώπους η Σχολή δεν συμφέρει πια γιατί απαιτεί υπερβολικό κόπο και ανταμοίβει (στην πράξη) με όσα δίνουν και οι άλλοι διαγωνισμοί σήμερα (που συνήθως χρειάζονται μόνο μια αίτηση και ένα παράβολο).

Είναι σα να προσπαθεί κάποιος να τιμωρήσει τις θεσμοθετημένες και αξιοκρατικές διόδους συμμετοχής στην Δημόσια Διοίκηση και αντ'αυτού να προάγει την εξάρτησή της ΔΔ απο τον κομματικό μηχανισμό, που μένει να αποφασίζει για την προκήρυξη των θέσεων κατά βούληση με άξονα το κομματικό συμφέρον.

katerina_toska
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ Σεπ 04, 2006 1:23 pm

Δημοσίευσηαπό katerina_toska » Τρί Οκτ 17, 2006 10:40 am

Dimos26 έγραψε:Καλημέρα και καλή τύχη σε όλους όσους προτίθενται να δώσουν φέτος εξετάσεις εισαγωγής στην Ε.Σ.Δ.Δ. και Ε.Σ.Τ.Α.
Δε θέλω να συνεισφέρω στην αξιολογική κρίση της σχολής αλλά να ρωτήσω κάτι πιο πρακτικό:
Η αίτηση για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό θα πρέπει να τυπωθεί σε ένα φύλλο μπρος-πίσω όπως απαιτείται στους διαγωνισμούς του Α.Σ.Ε.Π. ή και σε δύο φύλλα είναι ΟΚ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Εγώ όσες αιτήσεις ΑΣΕΠ έχω στείλει κατά καιρούς τις έχω τυπώσει σε 2 φύλλα και να σου πω ούτε που φαντάστηκα ότι θα έπρεπε να τις τυπώσω μπρος πίσω. Το ίδιο έκανα και για την αίτηση αυτή.
Πάντως δεν είχα αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με αυτό. Δηλαδή οι αιτήσεις μου είχαν γίνει δεκτές.

katerina_toska
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ Σεπ 04, 2006 1:23 pm

Δημοσίευσηαπό katerina_toska » Τρί Οκτ 17, 2006 10:45 am

Μόλις τώρα πήρα τηλέφωνο και ρώτησα γιατί μου γεννήθηκε η απορία. Μου απάντησαν ότι δεν πειράζει να είναι τυπωμένη σε 2 φύλλα.

dimis1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 3:28 pm

Δημοσίευσηαπό dimis1 » Πέμ Οκτ 19, 2006 1:56 pm

Κατερίνα βγήκαν οριστικά του ΤΤ, νομίζω είσαι μέσα... δες στο site του asep και μπες στους διαγωνισμούς με σειρά προτεραιότητας εάν έχεις κανένα νεώτερο για το τι παίζει με το ΤΤ. Συγχαρητήρια!

katerina_toska
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ Σεπ 04, 2006 1:23 pm

Δημοσίευσηαπό katerina_toska » Παρ Οκτ 20, 2006 12:48 pm

dimis1 έγραψε:Κατερίνα βγήκαν οριστικά του ΤΤ, νομίζω είσαι μέσα... δες στο site του asep και μπες στους διαγωνισμούς με σειρά προτεραιότητας εάν έχεις κανένα νεώτερο για το τι παίζει με το ΤΤ. Συγχαρητήρια!


Ευχαριστώ!! Επίσης!!

Σου έχω ήδη απαντήσει.

cobra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2006 2:43 pm

Δημοσίευσηαπό cobra » Σάβ Οκτ 21, 2006 11:26 am

meletios έγραψε:Η φετινή προκήρυξη είναι όντως χάλια! Έχουν πολύ λιγότερες θέσεις για καλές υπηρεσίες ενω αντίθετα έχουν βάλει παντού θέσεις που οδηγούν εκτός κέντρου.

Αναρωτιέμαι γιατί το έκαναν αυτό αφού αν μπεί κάποιος στις γνωστές σελίδες ενημέρωσης βλέπει οτι τρέχουν διαγωνισμοί (και θα τρέξουν κι άλλοι σύντομα) για πολλές θέσεις της Κεντρικής Διοίκησης! Άρα υπήρχαν θέσεις να βάλουν εαν ήθελαν και αντ'αυτού επιλέγουν να αφήσουν την Ε.Σ.Δ.Δ. πολύ φτωχή! Η άλλοτε περιζήτητη Σχολή κινδυνεύει να μετατραπεί σε ολιγόμηνο σεμινάριο διανομής βοηθητικών θέσεων στις Περιφέρειες ανά την Ελλάδα.

Επίσης, υπάρχει και αυτό που λέτε με το ανακάτεμα των τμημάτων το οποίο είναι πραγματικά προκλητικό απο την πλευρά του ΥΠ.ΕΣ.Δ.Δ.Α.

Έτσι όπως το έκαναν κινδυνεύει κάποιος να εισαχθεί στο τμήμα Γενικής Διοίκησης αφού βγεί πρώτος στον διαγωνισμό, να πάρει σχετικά καλούς βαθμούς και μέσα στην Σχολή και εντούτοις να καταλήξει σε κάποια Περιφέρεια μακρυά απο το σπίτι του (για μια δεκαετία)!

Πώς θέλουν έπειτα να μαζέψουν αξιόλογα στελέχη στον δημόσιο τομέα? Δημιουργώντας αντικίνητρα, συνθήκες αβεβαιότητας και πρακτικές τιμωρίας?


δε καταλαβαινω δηλαδη εσεις μονο αθηνα θελετε? η περιφερεια δεν εχει αναγκη απο στελεχη δημοσιας διοικησης?

meletios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 05, 2006 10:34 am

Δημοσίευσηαπό meletios » Σάβ Οκτ 21, 2006 2:27 pm

Αφού δεν κατάλαβες να στο εξηγήσω..

Όταν μόλις πέρυσι έχεις στήσει μια εξειδικευμένη σχολή για την Αυτοδιοίκηση (ΕΣΤΑ) και όταν έχεις στην ΕΣΔΔ ένα εξειδικευμένο τμήμα Περιφερειακής Διοίκησης ...δεν πας να βάλεις τόσες θέσεις επαρχίας στα τμήματα που αφορούν τη γενική διοίκηση!

Εκτός κι αν είσαι με την γραφειοκρατική συντεχνία σου εναντίον της επερχόμενης περιφερειακής αυτοδιοίκησης και προσπαθείς εσωκομματικά να υπερασπιστείς το πρότυπο της αποκεντρωμένης υπηρεσίας κάτω απο ένα επιφανειακό, περιφερειακό κέλυφος.

cobra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2006 2:43 pm

Δημοσίευσηαπό cobra » Σάβ Οκτ 21, 2006 11:58 pm

meletios έγραψε:Αφού δεν κατάλαβες να στο εξηγήσω..

Όταν μόλις πέρυσι έχεις στήσει μια εξειδικευμένη σχολή για την Αυτοδιοίκηση (ΕΣΤΑ) και όταν έχεις στην ΕΣΔΔ ένα εξειδικευμένο τμήμα Περιφερειακής Διοίκησης ...δεν πας να βάλεις τόσες θέσεις επαρχίας στα τμήματα που αφορούν τη γενική διοίκηση!

Εκτός κι αν είσαι με την γραφειοκρατική συντεχνία σου εναντίον της επερχόμενης περιφερειακής αυτοδιοίκησης και προσπαθείς εσωκομματικά να υπερασπιστείς το πρότυπο της αποκεντρωμένης υπηρεσίας κάτω απο ένα επιφανειακό, περιφερειακό κέλυφος.


καταρχην λυσε μου μια απορια: πως εσεις συζητατε για τις θεσεις μετα την αποφοιτηση οταν ακομα δεν εχετε καν μπει στη σχολη? μηπως εχετε βυσμα και ετσι ειναι σιγουρο οτι θα μπειτε? γιατι διαφορετικα ξερω οτι κανουν αιτηση 5000 για 150 θεσεις..λυσε μου αυτη την απορια και μετα μιλαμε για τα υπολοιπα..

meletios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 05, 2006 10:34 am

Δημοσίευσηαπό meletios » Κυρ Οκτ 22, 2006 12:16 pm

Πώς ξέρεις οτι κάνουν αίτηση 5000 άνθρωποι? Μήπως έχεις βύσμα?

Για τα υπόλοιπα βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα.

Και τέλος να προσθέσω οτι η ποιότητα των θέσεων της φετινής σειράς ενδιαφέρει πιο πολύ ένα νυν σπουδαστή ή έναν απόφοιτο απο έναν υποψήφιο, καθώς ο τελευταίος αύριο μπορεί να είναι άσχετος με την Σχολή, ενώ οι ήδη εμπλεκόμενοι έχουν άμεσα συμφέροντα για την εικόνα και τον σεβασμό που καλλιεργείται ή αποδομείται για τη νυν και μέλλουσα ΕΣΔΔ. Απο τον τρόπο που αντιμετωπίζει τα προσόντα τους η πολιτεία εξαρτάται η εξελιξιμότητά τους.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης