ΔΕΣΜΗΕ

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Mada1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 4:43 pm

Δημοσίευσηαπό Mada1 » Σάβ Σεπ 03, 2011 2:35 pm

Κατ’ αρχάς, το νομοσχέδιο αφήνει περιθώριο 9 μηνών (3+6), από αυτά που διαβάζω.

1.-
ΑΔΜΗΕ ΑΕ.
Άρθρο 99
Μεταφορά δραστηριοτήτων της ΔΕΣΜΗΕ ΑΕ
1. Εντός προθεσμίας τριών (3) μηνών από τη θέση
σε ισχύ του παρόντος νόμου, η ανώνυμη εταιρεία με
την επωνυμία «Διαχειριστής του Ελληνικού Συστήματος
Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας ΑΕ», που συστήθηκε
με το π.δ. 328/2000 (Α΄ 268) κατ’ εξουσιοδότηση της δι−
άταξης του άρθρου 14 του ν. 2773/1999, μεταφέρει στην
ΑΔΜΗΕ ΑΕ τις οργανωτικές μονάδες και δραστηριότη−
τες που αφορούν τη διαχείριση, λειτουργία, ανάπτυξη
και συντήρηση του Συστήματος Μεταφοράς, που ασκεί,
συμπεριλαμβανομένων των αντίστοιχων παγίων, καθώς
και του προσωπικού του ΔΕΣΜΗΕ που απασχολείται
στις εν λόγω δραστηριότητες, που συνιστούν τον Κλάδο
Μεταφοράς της ΔΕΣΜΗΕ ΑΕ. Οι δραστηριότητες που
μεταφέρονται είναι:
α) Η δραστηριότητα της Λειτουργίας και Ελέγχου
του Συστήματος.
β) Η δραστηριότητα Ανάπτυξης και Συντήρησης του
Συστήματος.
γ) Η δραστηριότητα της Εκκαθάρισης των Αποκλί−
σεων.
δ) Η δραστηριότητα Εμπορικών και Ρυθμιζόμενων Θε−
μάτων εξαιρουμένων των δραστηριοτήτων της περίπτω−
σης (θ΄) της παραγράφου 2 του άρθρου 118.
ε) Η δραστηριότητα των Μετρήσεων.
Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας
και Κλιματικής Αλλαγής, η προθεσμία που προβλέπεται
με το πρώτο εδάφιο, μπορεί να παραταθεί για περαι−
τέρω έξι (6) μήνες.

---------------------------------------------------------------------------
Η Τρόικα ήθελε να είχε γίνει (χθες) από τον Μάιο η όλη διαδικασία, τουλάχιστον με αυτά που ανακοινώνουν στα «ΜΜΕ» για όσους τα πιστεύουν.

2.- Δεν τίθεται θέμα χρονοβόρου διαχωρισμού μεταξύ ΔΕΣΜΗΕ και ΛΑΓΗΕ, γιατί η δεύτερη θα αποτελείται από λίγα άτομα και ίσως θα είναι σε μορφή επιτροπής.
Όσο αφορά τη ΔΕΗ, ο διαχωρισμός του προσωπικού είναι σχετικά εύκολος γιατί μιλάμε για Γενική Διεύθυνση Μεταφοράς, οπότε θα παραμείνει με κάποιες αλλαγές η δομή της. Τώρα τα πάγια, πέρα από τον εξοπλισμό που δεν νομίζω να υπάρχει εκεί το πρόβλημα, ίσως να πάρει κάποιο χρόνο ο διαχωρισμός για τις εγκαταστάσεις, αυτό δεν το ξέρω.

3.-
Ο ΔΕΣΜΗΕ δεν είναι ζημιογόνος λόγω κάποιας εσωτερικής σπατάλης και δεν ήταν ελλειμματικός πριν 3 χρόνια. Γιατί η διαχείριση της ενέργειας μεταξύ των παραγωγών ενέργειας δεν προκαλεί ζημιές. Οι ζημιές προέρχονται, από αυτά που βλέπω και καταλαβαίνω, από τα ΑΠΕ και τις αποζημιώσεις, που τις έχουν αναθέσει να δίνει, χωρίς να την επιχορηγούν με κάποιο τρόπο, ή τουλάχιστον να αυξήσουν το τέλος ΑΠΕ- που είναι υποπολλαπλάσιο της ΕΡΤ- και να πάει στην ΔΕΣΜΗΕ, γιατί αμφιβάλω αν καταλήγει εκεί, ή άλλους πόρους όπως οι εκπομπές CO2. Αν θα σταματούσαν οι επιχορηγήσεις των ΑΠΕ από την ΔΕΣΜΗΕ αυτοί που τελικά θα έχαναν θα ήταν οι ιδιώτες παραγωγοί και όχι η ΔΕΣΜΗΕ.

Mada1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 4:43 pm

Δημοσίευσηαπό Mada1 » Παρ Σεπ 09, 2011 11:15 pm

Τα τελευταία νέα φαίνονται να είναι καλά!!!

" Χρηματιστήριο Αθηνών
Σχεδόν 60 εκατ. στον ΔΕΣΜΗΕ από τα δικαιώματα ρύπων


Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η πέμπτη δημοπράτηση αδιάθετων δικαιωμάτων εκπομπής αερίων στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών, από το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, σήμερα, Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου 2011

Στη δημοπρασία κατατέθηκαν χρηματικές εγγυήσεις πριν τη δημοπρασία από επτά μέλη του Χρηματιστηρίου Αθηνών πριν τη δημοπρασία, το συνολικό ποσό των οποίων ήταν ικανό να καλύψει περίπου το πενταπλάσιο της δημοπρατούμενης ποσότητας, γεγονός που συνεχίζει να δείχνει το έντονο ενδιαφέρον για την αγορά ρύπων.

Συνολικά εισήχθησαν 31 εντολές από τις οποίες οι 19 παρέμειναν ενεργές διαρκώς. Οι συγκατέχοντες των οποίων οι προσφορές ικανοποιήθηκαν ήταν τέσσερις.

Η αξία των συναλλαγών EUAs που τελικώς δημοπρατήθηκαν έφτασε τα 12.280.000 ευρώ (1.000.000 δικαιώματα εκπομπής προς 12,28 ευρώ).

Συνολικά, από την πρώτη δημοπράτηση και μέχρι σήμερα έχει αντληθεί το ποσό των 62.133.660 ευρώ, από το οποίο 59.026.977 ευρώ κατανεμήθηκαν στο ΔΕΣΜΗΕ, ενώ 3.106.683 κατανεμήθηκαν στο Πράσινο Ταμείο."

vpaulo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 16, 2008 12:41 pm

Δημοσίευσηαπό vpaulo » Δευ Σεπ 19, 2011 7:28 am

αντε επιτελους ξεκινησε..........

Την απόσχιση του Κλάδου «Μεταφοράς» και την εισφορά αυτού στην θυγατρική εταιρεία «ΔΕΗ Τηλεπικοινωνίες» -μετονομαζόμενη σε «Ανεξάρτητος Διαχειριστής Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας ΑΕ» (ΑΔΜΗΕ ΑΕ) αποφάσισε το Διοικητικό Συμβούλιο της ΔΕΗ, σήμερα 15/9.

Παράλληλα η επιχείριση ανακοίνωσε και τη σύγκλιση Έκτακτης Γενικής Συνέλευσης στις 24/10/2011 για την έγκριση της απόφασης αυτής.

vpaulo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 16, 2008 12:41 pm

Δημοσίευσηαπό vpaulo » Τρί Νοέμ 08, 2011 3:19 pm

αργα αλλα σταθερα....
Ιδρύθηκε ο ΑΔΜΗΕ, ασφυκτικές οι προθεσμίες για την πιστοποίησή του...

Panos 21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Δευ Ιουν 01, 2009 3:15 pm

Δημοσίευσηαπό Panos 21 » Πέμ Νοέμ 10, 2011 5:20 pm

Τώρα όμως που μπαίνουμε σε τροχιά εκλογών
δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει με τις προσλήψεις στο ΑΔΜΗΕ.

Django
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 2:09 pm

Δημοσίευσηαπό Django » Δευ Δεκ 05, 2011 7:14 pm

ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ

ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ


ΤΕΥΧΟΣ 3 Αρ. Φύλλου 1155
-------------------------------------------------------------------------------------
3 Δεκεμβρίου 2010
-------------------------------------------------------------------------------------

Χρόνια μας Πολλά,
γιναμε ενός :lol:
Λέτε να ενηλικιωθούμε . . . ? ? ? :shock:

Καλές γιορτές σε όλους
Ευχές για υγεία και οτι καλύτερο :D
-------------------------------------------------------------------------------------

Από την Διεύθυνση Ανθρώπινου Δυναμικού 8)
Django

vpaulo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 16, 2008 12:41 pm

Δημοσίευσηαπό vpaulo » Τρί Δεκ 06, 2011 8:45 am

ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ !!!
Αντε να μην τα εκατοστησουμε !!!!

Nkapp_2008
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 11:06 pm

Δημοσίευσηαπό Nkapp_2008 » Τρί Δεκ 06, 2011 11:45 am

Μίλησα με ΔΕΗ-Μεταφοράς και συγκεκριμένα με το τμήμα προσωπικού της ΑΔΜΗΕ μιας και απο οτι μου είπε η τομεάρχης, το τμήμα αυτό θα "τρέξει" τα θέματα σχετικά με το προσωπικό του ΑΔΜΗΕ.

Απ' ότι κατάλαβα, μέχρι να της τηλεφωνήσω δεν ήξερε καν οτι υπάρχουν 17 άτομα προς πρόσληψη απο ΑΔΜΗΕ.
Σε ερώτησή μου γιατί δεν μας προσλαμβάνουν τώρα εφόσον η πρόσληψή μας θα γίνει απο ΑΔΜΗΕ και ο ΑΔΜΗΕ έχει ήδη συσταθεί , μου απάντησε οτι πρέπει να περιμένουμε την 1η Ιανουαρίου 2012 οπότε και ο ΔΕΣΜΗΕ θα ενσωματωθεί στον ΑΔΜΗΕ.
Οπότε απο Ιανουάριο ίσως υπάρξουν εξελίξεις

vpaulo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 16, 2008 12:41 pm

Δημοσίευσηαπό vpaulo » Τρί Δεκ 06, 2011 1:02 pm

το θεμα με την αγνοια στις προσλυψεις ειχε "πλακα".
τωρα, εμεις δεν μπορουμε να προσληφθουμε διοτι, θεωρητηκα, θα καλυψουμε αναγκες του πρωην ΔΕΣΜΗΕ και οχι της ΔΕΗ.....λεμε θεωρητικα.
Το κυριοτερο ομως ειναι το ελλειμα του ΔΕΣΜΗΕ !!!!
Αν δεν μηδενιστει, ή εστω μεταφερθει στον ΛΑΓΗΕ μετα τον διαχωρισμο, ΔΕΝ προκειτε να προχωρησει ο διαχωρισμος αρα και η προσλυψη μας !!!
Οποτε αυτο το νεο πρεπει να περιμενουμε.
Αυτο βασικα μου ειπαν κ απο το Γρ.Προσ. του ΔΕΣΜΗΕ : οτι αν δεν γινει ο διαχωρισμος του ΔΕΣΜΗΕ, ΜΗΝ ξαναπαρετε τηλεφωνο περιμενοντας καποια εξεληξη στο θεμα σας......

Υπομονη παιδες !!!!
ΥΣ: αν θελουν να το τραβηξουν και αλλο μπορουν να μας πουν οτι θα μας παρουν μετα την πιστοποιηση του ΑΔΜΗΕ.....μιλαμε για +2013

Mada1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 4:43 pm

Δημοσίευσηαπό Mada1 » Τρί Δεκ 06, 2011 7:50 pm

Παιδιά αν μας ενδιαφέρει η εταιρία θα πρέπει να επικοινωνήσουμε όλοι με την εταιρία.
Γιατί αν συμβαίνει αυτό που γράφει ο Nkapp_2008 ότι δεν ήξεραν καν για τα 17 άτομα τότε υπάρχει πρόβλημα και πρόβλημα όχι για την εταιρία όπως γράφει επανειλημμένα ο vpaulo (τα περισσότερα δεν υφίστανται) αλλά για μας.
Δεν έχω επικοινωνήσει με την εταιρία εδώ και έναν χρόνο+ δηλ από τότε που βγήκαν τα οριστικά 4/2010. Με τις αλλαγές δεν ξέρω τα νέα τηλέφωνα αλλά θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μετά τις γιορτές στην νέα εταιρία.

Vpaulo, διάβασε το άρθρο και μην επηρεάζεσαι από τον τίτλο.

Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2011 - 09:30

Εργασιακά εμπόδια στο διαχωρισμό της ΔΕΗ
Του Χάρη Φλουδόπουλου

Το «εγχειρίδιο» που εξέδωσε την περασμένη εβδομάδα η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας για τους όρους και τις διαδικασίες πιστοποίησης των νέων διαχειριστών των συστημάτων μεταφοράς περιλαμβάνει μια σειρά από ρητές οδηγίες για τον τρόπο με τον οποίο θα δοθεί το πράσινο φως από την ανεξάρτητη αρχή για την περίφημη νέα θυγατρική της ΔΕΗ, τον ΑΔΜΗΕ. Η εταιρεία αυτή ουσιαστικά θα διαδεχθεί το σημερινό ΔΕΣΜΗΕ στο κομμάτι της διαχείρισης του δικτύου, ενώ μια άλλη εταιρεία εκτός ΔΕΗ, ο ΛΑΓΗΕ θα αναλάβει το κομμάτι της λειτουργίας της ημερήσιας αγοράς. Το πολύπλοκο αυτό «μόρφωμα» αγοράς, λοιπόν, θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί και να περάσει από την κρησάρα της ΡΑΕ, μέχρι τις 3 Μαρτίου του 2012, οπότε και θα δοθεί η πιστοποίηση από τη ΡΑΕ.

Στο πλαίσιο αυτό, υπάρχει μια μακριά σειρά από θέματα τα οποία θα πρέπει να διευθετηθούν ώστε η εταιρεία να πληροί τους όρους διαφάνειας και ανεξαρτησίας από τη μητρική ΔΕΗ, καθώς θα αναλαμβάνει κρίσιμες λειτουργίες της αγοράς και ως εκ τούτου δε θα πρέπει να υπάρχει όχι μόνο η υπόνοια αλλά και η δυνατότητα για μεροληπτική στάση του διαχειριστή έναντι της μητρικής. Είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμη και το λογισμικό ασφάλειας μεταξύ της μητρικής και της θυγατρικής εταιρείας διαχείρισης δεν επιτρέπεται να είναι το ίδιο και απαγορεύεται να υπάρχουν κοινοί κωδικοί ασφάλειας μεταξύ μητρικής και θυγατρικής.

Ενώ λοιπόν οι περισσότεροι όροι και προϋποθέσεις για την πιστοποίηση ακόμη βρίσκονται σε εκκρεμότητα, φαίνεται να έχει ανακύψει ένα σοβαρό ζήτημα που αφορά το ίδιο το προσωπικό, τόσο του ΑΔΜΗΕ όσο και του ΛΑΓΗΕ.

Το υφιστάμενο προσωπικό του ΔΕΣΜΗΕ, τον οποίο θα διαδεχθούν οι δύο εταιρείες, ως γνωστόν ανήκει στη ΔΕΗ και είχε δοθεί «δανεικό» στο διαχειριστή. Το πρόβλημα λοιπόν καταρχήν στον ΑΔΜΗΕ είναι ότι βάσει των όρων που περιγράφονται στις οδηγίες, θα πρέπει το προσωπικό του ΑΔΜΗΕ, να παραιτηθεί από τη ΔΕΗ και στη συνέχεια να προσληφθεί από τη θυγατρική, «χάνοντας» με αυτό τον τρόπο την «ομπρέλα» που προσφέρει η ΓΕΝΟΠ. Μάλιστα το συνδικάτο της ΔΕΗ είχε ζητήσει επανειλημμένα να διατηρηθεί κοινή η εκπροσώπηση των εργαζομένων της θυγατρικής με τους εργαζόμενους της μητρικής, κάτι που όμως δεν γίνεται δεκτό εξαιτίας των αυστηρών όρων ανεξαρτησίας που προβλέπουν τόσο οι οδηγίες 72,73 /2009 όσο και ο ενεργειακός νόμος του καλοκαιριού.

Την ίδια στιγμή που φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με τη διαδικασία σύστασης και στελέχωσης της θυγατρικής της ΔΕΗ, ακόμη πιο δύσκολη, φαίνεται να είναι η κατάσταση με το λειτουργό της αγοράς το ΛΑΓΗΕ.
Και αυτό διότι η εταιρεία αυτή θα ανήκει 100% στο δημόσιο, με αποτέλεσμα οι υπάλληλοί της να μην ανήκουν στη ΔΕΗ και μισθολογικά να εντάσσονται στους όρους του ενιαίου μισθολογίου. Επιπρόσθετα και για τους μελλοντικούς υπαλλήλους του ΛΑΓΗΕ, θα ισχύσει ό,τι και στην περίπτωση του ΑΔΜΗΕ, δηλαδή θα χαθεί η «ομπρέλα» της ΓΕΝΟΠ. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι στιγμής δεν έχουν βρεθεί ενδιαφερόμενοι να στελεχώσουν το ΛΑΓΗΕ από το υφιστάμενο προσωπικό του ΔΕΣΜΗΕ.

Φυσικά όλα αυτά τα προβλήματα, σύμφωνα με ορισμένες πηγές της αγοράς, μπορεί να οδηγήσουν σε αδιέξοδο τη λύση διαχωρισμού της ΔΕΗ που έχει επιλεγεί, το περίφημο μοντέλο ΙΤΟ. Σε μια τέτοια περίπτωση, το επόμενο βήμα θα είναι να επιβληθεί από την Ε.Ε. αναγκαστικός ιδιοκτησιακός διαχωρισμός και πώληση της εταιρείας διαχείρισης του δικτύου σε τρίτες εκτός ΔΕΗ εταιρείες που απαγορεύεται να έχουν σχέση με δραστηριότητες παραγωγής ή εμπορίας ηλεκτρικής ενέργειας.

Nkapp_2008
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 11:06 pm

Δημοσίευσηαπό Nkapp_2008 » Τρί Δεκ 06, 2011 8:57 pm

vpaulo έγραψε: το θεμα με την αγνοια στις προσλυψεις ειχε "πλακα".


δυστυχώς έτσι είναι , και μάλιστα με ρώταγε ποιες ειδικότητες έχουμε !!!!!

vpaulo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 16, 2008 12:41 pm

Δημοσίευσηαπό vpaulo » Τετ Δεκ 07, 2011 9:28 am

@Mada1 : το εχω διαβασει το αρθρο. Εχει πολλα σκοτεινα σημεια οπως την επαναπροσληψη του προσωπικου της ΔΕΗ απο τον ΑΔΜΗΕ καθως και την καταρρευση του συστηματος ΙΤΟ ...... οπου δεν θελω να ξερω τι θα γινει μετα.
Τωρα θα ηθελα να γραψεις πια σημεια δεν υφηστανται ???
Να σου πω και εγω οτι διαβαζω γραφω και απο την επικοινωνια που εχω με τα γραφεια προσωπικου του ΔΕΣΜΗΕ.

Mada1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 4:43 pm

Δημοσίευσηαπό Mada1 » Τετ Δεκ 07, 2011 5:32 pm

Vpaulo: Καταρχήν αυτά που γράφω τα γράφω καλοπροαίρετα. Και εκτιμώ πολύ την όλη προσπάθεια που ξεκίνησες σε αυτό το forum.

Ναι όντως υπάρχουν σκοτεινά σημεία που δεν τα ήξερα αλλά μετά από το άρθρο που διάβασα τα κατάλαβα διαφορετικά, (φυσικά ο αρθρογράφος κινείται στο πλαίσιο, «ό,τι δημόσιο όχι και τόσο αποτελεσματικό») πχ το μεγαλύτερο μέρος του προσωπικού της ΔΕΣΜΗΕ προέρχεται από την ΔΕΗ, που αρχικά είναι απολύτως φυσιολογικό.
Μετά από έρευνα που έκανα στο internet είδα πως πέρα από αυτήν την προκήρυξη μέσω ΑΣΕΠ υπήρχε άλλη μία μέσω ΑΣΕΠ, πιθανότατα να υπήρχε και καμιά άλλη αλλά εγώ δεν την βρήκα στο internet (δηλ. στα 11-12 χρόνια λειτουργίας μόνο 2-3 προκηρύξεις προσωπικού με λίγα άτομα). Ο κύκλος εργασιών της εταιρίας έχει αυξηθεί, αρχικά ήταν μόνο η διαχείριση του συστήματος για την Ελλάδα, μετά έγινε μέλος του Ευρωπαϊκού και τελικά της ανάθεσαν και τα ΑΠΕ. Από πού άντλησε το προσωπικό τα τελευταία 6-8 χρόνια; Θα πει κάποιος από την ΔΕΗ, με ποιες διαδικασίες κλπ.

Επίσης, πάντα συνδέεις το διαχωρισμό της εταιρίας με το έλλειμμα.

Πχ Το κυριοτερο ομως ειναι το ελλειμα του ΔΕΣΜΗΕ !!!!
Αν δεν μηδενιστει, ή εστω μεταφερθει στον ΛΑΓΗΕ μετα τον διαχωρισμο, ΔΕΝ προκειτε να προχωρησει ο διαχωρισμος αρα και η προσλυψη μας !!!

Έχει ξαναγραφτεί σε αυτό το ‘νήμα’ ότι το έλλειμμα δεν προέρχεται από την λειτουργία της εταιρίας αλλά από τα ΑΠΕ. Για φαντάσου να ήσουν εσύ ιδιώτης επιχειρηματίας και πέρα από τους φόρους που πλήρωνες να σου έλεγε κάποιος ότι: «αφού έχεις κάποια μικροκέρδη πλήρωσε άλλους ιδιώτες επιχειρηματίες για να αγοράσουν Φ/Β και να βγάλουν κέρδη». Τότε και όλο το προσωπικό να απολύσεις, δεν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις.
Για το λόγο αυτό και ο νομοθέτης δεν συνδέει το έλλειμμα με την δημιουργία των νέων εταιριών, αλλά ταυτόχρονα αφήνει να πλανάται η ΔΕΗ, για ευνόητους λόγους, στον τύπο ότι αυτό θα πρέπει να λυθεί. Δεν θέλω να επεκταθώ παραπάνω γιατί δεν είναι ο τόπος αυτός για τέτοιου είδους συζητήσεις.

Τέλος, δεν ξέρω με ποιους μιλάς, αλλά αν μιλάς με ανθρώπους που νιώθουν κάποια ανασφάλεια για το αν τους συμφέρει να μείνουν στον ΑΔΜΗΕ ή να γυρίσουν στην ΔΕΗ αδιαφορώντας για την εταιρία ή για όλους τους άλλους και τους δικαιολογείς (δεν λέω ότι το κάνεις για να μην παρεξηγηθώ) με ό,τι σερβίρουν αμάσητα, τότε λυπάμαι. Θα ήταν πιο έντιμο για αυτούς να ακύρωναν το διαγωνισμό και να είχαν την ευθύνη για την όποια ρετσινιά περί αδιαφάνειας τους κολλούσαν.
Εμένα πάντως δε μου έδωσαν την εντύπωση ότι δεν ενδιαφέρονται (ανησυχούν ναι) αν και δεν τους έχω πάρει πολλές φορές (το 2011 δεν τους έχω ενοχλήσει.).

Κλείνω εδώ και τονίζω ότι τα λέω καλοπροαίρετα. Έτσι τα αντιλαμβάνομαι μπορεί όμως να κάνω και λάθος.

Django
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 2:09 pm

Δημοσίευσηαπό Django » Τετ Δεκ 07, 2011 6:02 pm

    Η όλη υπόθεση προχωράει πολύ αργα, με ρυθμούς χελώνας θα έλεγα.

    Εχω την αίσθηση ότι εμείς , οι επιτυχοντες του διαγωνισμου 1-9Μ-2008, ειμαστε στην τελευταια σελιδα της ατζέντας ΔΕΣΜΗΕ-ΑΔΜΗΕ διαχωρισμός κτλ
    και μάλιστα στα ψιλά γράμματα .

    Ειναι προφανες οτι ειμαστε μόνοι μας

    ΜΟΝΑΞΙΑ

    Απέραντη μοναξιά, αυτο αισθανομαι .

    Πραγματικά ευχαριστω τον Πάολο που ανήρτησε αυτο το θέμα στον συγκεκριμενο Ιστοχώρο. Πάλι καλα. :)
    Νομιζω εσυ ήσουν Πάολο αν δεν κάνω λάθος

    Δεν μπορω να σκεφτω κάτι που θα μπορουσε να λύσει αυτο τον γόρδιο δεσμό
    Ενα μίτο της Αριαδνης τελος πάντων για να βγούμε απο αυτο τον Λαβυρινθο.

    Η κατασταση νομίζω μας υπερβαίνει.

    Και δεν είναι οτι η Τομεαρχης της ΔΕΗ-Μεταφοράς όπως ανεφερε ο Νκαπ2008 αγνοούσε την ύπαρξη μας,
    τωρα πλέον γνωρίζει και μάλλον οφείλουμε όλοι μας εδω μέσα να πουμε ενα ευχαριστω στον Νκαπ - Ευχαριστώ Νκαπ :) -
    . . . υπάρχουν πολλές εξελιξεις στο χωρο της Ηλεκτρικής Ενεργειας στην Ελλάδα την χρονική περίοδο που διανύουμε, και όχι μόνο βεβαια, που καθιστουν την δική μας υπόθεση δευτερεύουσας αν όχι ελάχιστης σημασίας .

    Δεν είναι ουτε τα ελλειματα της εταιρείας , τα όποια ελλειματα και τα όποια προβληματα εντός και εκτός εισαγωγικων και ούτε μα ούτε καν το ΔΝΤ και η ΕΚΤ , αυτο καθεαυτό . . .
    μα ποιοι ειμαστε τελος πάντων εμείς οι 17
    - δεν είμαστε της πλαγίας οδου . . . είμαστε main steam -
    και ποσο θα στοιχισουμε?
    - άραγε τι μισθό θα έχουμε όταν με το καλό? -

    Ας σκεφτουμε όμως λίγο και τους μελλοντικούς μας - ελπιζω σύντομα- συναδέλφους . Τι αγωνία και τι άγχος θα έχουν άραγε.
    Υπάρχει μεγάλη αβεβαιότητα για το μέλλον.
    Το πλαίσιο στο όποίο βρισκομαστε και εμείς αλλά και εκείνοι, είναι το ίδιο.
    Μα ακριβως το ίδιο
    Και λυπαμε που το γράφω αλλά μάλλον το πλαίσιο είναι κινουμενη άμμος.
    Ειμαστε γενικά σε μεταβατικό σταδιο, στο χώρο της Ενέργειας άλλα και την κοινωνιας ολόκληρης θα έλεγα.

    Απλά εμείς οι 17 τυγχάνει να αποτελουμε το ακραίο παράδειγμα μίας απότομης μεταβασης, ενός μεσοδιαστηματος, που ευχομαι να ειναι σύντομο αν όχι να τελειωνει.


    Οπότε τώρα . . . τι αλλάζει?

    Πιο απλά . . . φίλε Μάντα1 :) και επί της ουσίας,
    να επικοινωνησω και εγω με το γραφείο Προσωπικου της ΔΕΗ-Μεταφοράς :roll:? . . .
    ειναι προφανες και αυτονοητο οτι με ενδιαφερει όπως όλους μας άλλωστε.

    Θα το επιχειρήσω βέβαια και σύντομα, αλλα προσωπικά κρατω μικρο καλαθι.
    Δεν περίμενω κατι ουσιαστικο . . . όπως π.χ εναν σχετικο χρονικο ορίζοντα ή κάτι συναφές.
    Θεωρω οτι βρισκομαστε σε ένα τεράστιο νεφελωμα και βαδιζουμε στα τυφλά με τα χερια να προσπαθουν να ανιχνευσουν εναν αγνωστο περίγυρο.

    Δεν σας κρύβω ότι εχω απογοητευτεί

    Ισως και για αυτο να το έχω ¨ρίξει ¨ στη φιλοσοφία :lol:



    Just enjoy 8)

    http://www.youtube.com/watch?v=pcYEN0mo ... re=related

    Δεν θα τρελαθουμε, αν και η κατασταση απο μονη της σε τρελαίνει
    Υγεία πάνω από όλα παιδιά
    ειναι ανατικατάστατη

Nkapp_2008
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 11:06 pm

Δημοσίευσηαπό Nkapp_2008 » Τετ Δεκ 07, 2011 7:38 pm

Για όποιον ενδιαφέρεται να τα χρησιμοποιήσει στο μέλλον, σας παραθέτω κάποια τηλέφωνα:

210-51.92.595 Τομεάρχης κα Παρδάλη

η τομεάρχης μου ανέφερε όσα έγραψα σε προηγούμενο πόστ και ακόμη να επικοινωνήσω μαζί της τέλη του μήνα , και αν λείπει μου έδωσε το τηλέφωνο του Διευθυντή Ανθρώπινου Δυναμικού (Δασκαλάκης) : 210-51.92.156.

Αλλά επειδή τέλος του μήνα είναι και τέλος του χρόνου φαντάζομαι οτι δεν θα είναι κανείς στο γραφεία του λόγω αδειών , οπότε μάλλον κάποιες απαντήσεις ίσως έχουμε απο τον Ιανουάριο.


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες