ΟΠΑΔ ΔΕ 6Κ/2007 Απο τα Οριστικά στον Διορισμό

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
georgeth
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 20, 2008 8:43 am

Δημοσίευσηαπό georgeth » Δευ Ιαν 23, 2012 4:57 pm

RULER έγραψε:Πoιοί είναι οι 16 ;;;


you've got mail!!!

METATAXH732003
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 6:24 pm

Δημοσίευσηαπό METATAXH732003 » Δευ Ιαν 23, 2012 11:46 pm

ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΤΥΔΚΥ;;;;

RULER
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2011 7:15 pm

Δημοσίευσηαπό RULER » Τρί Ιαν 24, 2012 12:08 am

georgeth έγραψε:
RULER έγραψε:Πoιοί είναι οι 16 ;;;


you've got mail!!!


Thanks George !!!

georgeth
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 20, 2008 8:43 am

Δημοσίευσηαπό georgeth » Τρί Ιαν 24, 2012 3:35 pm

METATAXH732003 έγραψε:ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΤΥΔΚΥ;;;;

απο την Κερκόπορτα ...!!!

METATAXH732003
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 6:24 pm

TI UA ISXYEI SE EOPYY KAI TYDKY-OPAD

Δημοσίευσηαπό METATAXH732003 » Τρί Ιαν 24, 2012 6:00 pm

georgeth έγραψε:
METATAXH732003 έγραψε:ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΤΥΔΚΥ;;;;

απο την Κερκόπορτα ...!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΥΔΚΥ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΤΟΥ ΕΟΠΥΥ;;

roulamarina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Σεπ 30, 2009 11:51 am

Re: TI UA ISXYEI SE EOPYY KAI TYDKY-OPAD

Δημοσίευσηαπό roulamarina » Τρί Ιαν 24, 2012 11:46 pm

METATAXH732003 έγραψε:
georgeth έγραψε:
METATAXH732003 έγραψε:ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΤΥΔΚΥ;;;;

απο την Κερκόπορτα ...!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΥΔΚΥ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΤΟΥ ΕΟΠΥΥ;;



Γειά σας! Μπήκα και εγώ λίγο καθυστερημένα στη συζήτηση, αλλά έμαθα ότι είμαι και εγώ στη "λίστα" και επειδή έχω λίγο αγχωθεί και μπερδευτεί... μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει ποιές θα είναι οι αρμοδιότητες του ΤΥΔΚΥ...?
και διοικητικά, δεν έχει καμία σχέση με τον ΕΟΠΥΥ? Αυτό που μας κάνουν, είναι "μετακίνηση" ή κάτι άλλο?
Ευχαριστώ!

roulamarina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Σεπ 30, 2009 11:51 am

Re: TI UA ISXYEI SE EOPYY KAI TYDKY-OPAD

Δημοσίευσηαπό roulamarina » Τρί Ιαν 24, 2012 11:47 pm

METATAXH732003 έγραψε:
georgeth έγραψε:
METATAXH732003 έγραψε:ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΤΥΔΚΥ;;;;

απο την Κερκόπορτα ...!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΥΔΚΥ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΤΟΥ ΕΟΠΥΥ;;



Γειά σας! Μπήκα και εγώ λίγο καθυστερημένα στη συζήτηση, αλλά έμαθα ότι είμαι και εγώ στη "λίστα" και επειδή έχω λίγο αγχωθεί και μπερδευτεί... μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει ποιές θα είναι οι αρμοδιότητες του ΤΥΔΚΥ...?
και διοικητικά, δεν έχει καμία σχέση με τον ΕΟΠΥΥ? Αυτό που μας κάνουν, είναι "μετακίνηση" ή κάτι άλλο?
Ευχαριστώ!

fedra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 4:57 pm

Δημοσίευσηαπό fedra » Τετ Ιαν 25, 2012 3:11 am

Mακαρι να ηξερα που θα ειναι καλυτερα...
Ακομα καλυτερα να ειχαμε το δικαιωμα επιλογης.
"Δικαιωμα"; :shock:
Τι ειναι αυτο; Δεν υπαρχει στη ζωη μας. :roll:

geo74
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 5:00 pm

Re: TI UA ISXYEI SE EOPYY KAI TYDKY-OPAD

Δημοσίευσηαπό geo74 » Τετ Ιαν 25, 2012 5:33 pm

roulamarina έγραψε:
METATAXH732003 έγραψε:
georgeth έγραψε:
METATAXH732003 έγραψε:ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΤΥΔΚΥ;;;;

απο την Κερκόπορτα ...!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΥΔΚΥ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΤΟΥ ΕΟΠΥΥ;;



Γειά σας! Μπήκα και εγώ λίγο καθυστερημένα στη συζήτηση, αλλά έμαθα ότι είμαι και εγώ στη "λίστα" και επειδή έχω λίγο αγχωθεί και μπερδευτεί... μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει ποιές θα είναι οι αρμοδιότητες του ΤΥΔΚΥ...?
και διοικητικά, δεν έχει καμία σχέση με τον ΕΟΠΥΥ? Αυτό που μας κάνουν, είναι "μετακίνηση" ή κάτι άλλο?
Ευχαριστώ!


μεταθεση κανουν με διαπιστωτικη πραξη και μετα θα βγει και φεκ.

geo74
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 5:00 pm

Δημοσίευσηαπό geo74 » Τετ Ιαν 25, 2012 6:06 pm

Σε υποβάθμιση παροχών του ΤΥΔΚΥ και ασφαλισμένους δύο ταχυτήτων, αναφέρεται επιστολή της ΠΟΕ-ΟΤΑ προς τον υπουργό Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης κ. Γιώργο Κουτρουμάνη και ζητείται άμεσα αντιμετώπιση του θέματος και επί πλέον παροχές στους ασφαλισμένους ΤΥΔΚΥ, ώστε να αρθεί η αδικία και ανισότητα.

Η επιστολή της ΠΟΕ-ΟΤΑ προς τον Υπουργό Εργασίας



Κύριε Υπουργέ,

Μετά τη δημοσίευση στο Φ.Ε.Κ. – ΤΕΥΧΟΣ Β’ – ΑΡΙΘΜ. ΦΥΛΛΟΥ 2456/3-11-2011 του «Ενιαίος Κανονισμός Παροχών Υγείας (Ε.Κ.Π.Υ.) του Εθνικού Οργανισμού Παροχών Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.).» (και τον πίνακα (Α) που επισυνάπτεται στην επιστολή) φαίνεται ξεκάθαρα η υποβάθμιση των παροχών υγείας των ασφαλισμένων του Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. και είναι αδιανόητο πλέον να υπάρχουν ασφαλισμένοι δύο ταχυτήτων σε εισφορές αλλά με ενιαίες παροχές.

Καθώς ο ασφαλισμένος του Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. έχει εισφορά 2,55% και 1% για κάθε μέλος, ενώ ο ασφαλισμένος του Δημοσίου (Ο.Π.Α.Δ.) 2,55%, όσα μέλη και αν ασφαλίζει, επισημαίνοντας επίσης ότι το Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. είναι ο μόνος φορέας από τους εντασσόμενους που δεν επιδοτείται από τον Κρατικό Προϋπολογισμό.

Για την ΑΜΕΣΗ αντιμετώπιση της υποβάθμισης των Παροχών Υγείας αλλά και την προάσπιση των δικαιωμάτων των ασφαλισμένων αλλά και των εργαζομένων του Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. απαιτείται η επίλυση και προώθηση κατά προτεραιότητα των πιο κάτω αιτημάτων μας:

Α. Να δοθούν στο Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. επιπρόσθετα οι παρακάτω παροχές:

1. Επιδόματα Λουτροθεραπείας - Εισπνευσιοθεραπείας - Αεροθεραπείας.
2. Έξοδα μετακίνησης υπαλλήλων και έξοδα μετακίνησης - μεταφοράς ασθενών (π.χ. νεφροπαθών).
3. Δαπάνη Κατασκηνώσεων.
4. Επίδομα Τοκετού.
5. Ειδικά Αναλώσιμα Υλικά όπως:
• Μετρητές σακχάρου, σύριγγες ινσουλίνης, βελόνες, συστήματα Pen, ταινίες για μέτρηση σακχάρου στο αίμα και στα ούρα.

• Επιδεσμικό υλικό, προϊόντα παραφύση στομίων μαζί με τα παρακολουθήματά τους, καθετήρες, ουροσυλλέκτες, τραχειοσωλήνες κ.λ.π. μέσα.
• Όλα τα ιατρικά μέσα ή φαρμακευτικά διαλύματα που απαιτούνται στους υποβαλλόμενους σε αιμοκάθαρση και μεταγγίσεις σε χρονίως πάσχοντες.
6. Πρόσθετη Περίθαλψη:
• Χορήγηση γυαλιών (κρύσταλλα και σκελετός). Φακοί Επαφής. Συντηρητικά υγρών φακών επαφής. Δαπάνη συντήρησης φακών επαφής.
• Ειδικά θεραπευτικά μέσα: Ακουστικά βαρηκοΐας, τεχνητά μέλη, τεχνητούς οφθαλμούς, αναπνευστικές συσκευές C PAP N-CPAP Bi-CPAP, νεφελοποιητές, ζώνες, ορθοπεδικά υποδήματα, αναπηρικά αμαξίδια, ορθοπεδικοί κηδεμόνες, ορθοστάτες, μηχάνημα ορθοστάτησης και βάδισης, στρώματα κατακλίσεων, ειδικά ηλεκτρονικά ποδήλατα T.MOTOMED.
7. Ειδική Περίθαλψη:
• Ειδική Αγωγή, Λογοθεραπεία, Εργοθεραπεία, Αγωγή Λόγου κ.λ.π.
8. Οδοντιατρική Περίθαλψη:
• Θεραπευτική Δαπάνη.
• Προσθετική Δαπάνη.
• Ορθοδοντική Δαπάνη.

Β. Να μην φύγουν από την Κεντρική Υπηρεσία του Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. έξη (6) έμπειροι υπάλληλοι για να στελεχώσουν τον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. καθώς αν φύγουν το προσωπικό που απομένει ανέρχεται στους τριάντα οκτώ (38) και θα προκύψει καθημερινό και σοβαρό πρόβλημα στην λειτουργία του Ταμείου και στην εξυπηρέτηση των ασφαλισμένων.

Γ. Να στελεχωθούν τα Περιφερειακά Γραφεία του Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. με μετακίνηση υπαλλήλων από τις Υ.Π.Α.Δ. ώστε η στελέχωση του κάθε Περιφερειακού Γραφείου να έχει ελάχιστο αριθμό υπαλλήλων τρεις (3). Καθώς σήμερα σύμφωνα με το συνημμένο πίνακα (Β) έχουμε εννέα (9) γραφεία με ένα (1) υπάλληλο και είκοσι ένα (21) γραφεία με δύο (2) υπαλλήλους.

Δ. Να παραμείνουν οι Ελεγκτές Γιατροί του Τ.Υ.Δ.Κ.Υ, Πανελλαδικά, ώστε να ελέγχουν τις παροχές που θα παραμείνουν.

Ε. Να συνεχιστεί η λειτουργία των δύο (2) Υγειονομικών Επιτροπών με έδρα την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη με αντικείμενο:
• Την γνωμάτευση για την χορήγηση αναρρωτικών αδειών στους υπαλλήλους.

• Την γνωμάτευση για την χορήγηση των ειδικών μέσων πρόσθετης περίθαλψης και την έγκριση της ειδικής και πρόσθετης περίθαλψης.

Με δεδομένο ότι αντικείμενο του νέου Ο.Π.Α.Δ. είναι:
α. Η θεώρηση και ο έλεγχος των βιβλιαρίων των ασφαλισμένων του Δημοσίου και του Τ.Υ.Δ.Κ.Υ.
β. Τα έσοδα του Δημοσίου και του Τ.Υ.Δ.Κ.Υ.
γ. Η χορήγηση των Εξόδων Κηδείας.
Απαιτείται ενίσχυση του νέου Ο.Π.Α.Δ. η οποία μπορεί να γίνει με μεταφορά προσωπικού από τις Υ.Π.Α.Δ. κάτι που προβλέπει ο Ν. 3984/2011 όπου αναφέρει ότι το προσωπικό του Ο.Π.Α.Δ. διανέμεται μεταξύ Ο.Π.Α.Δ. και Ε.Ο.Π.Υ.Υ.
Η ελλιπής στελέχωση του Ταμείου θα δημιουργήσει τεράστιο λειτουργικό πρόβλημα.

Κύριε Υπουργέ,

Η άμεση αντιμετώπιση και επίλυση των προβλημάτων των ασφαλισμένων αλλά και των εργαζομένων του Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. θα τους ανακουφίσει σημαντικά, καθώς σε περίοδο οικονομικής κρίσης και καθημερινό περιορισμό των αποδοχών και δικαιωμάτων τους να μην μπορούν να διασφαλίσουν το στοιχειώδες δικαίωμα της προστασίας της υγείας τους και ιδιαίτερα όταν ανήκουν σε ένα ασφαλιστικό οργανισμό όπως το Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. που δεν αντιμετωπίζει κανένα οικονομικό πρόβλημα.

Για την Εκτελεστική Επιτροπή της Π.Ο.Ε.-Ο.Τ.Α.

Ο Πρόεδρος Ο Αναπλ. Γεν. Γραμματέας

Θέμης Μπαλασόπουλος Ιωάννης Τσούνης

την τεταρτη 18/01 εγινε πορεια απο την κεντρικη υπηρεσια του τυδκυ στο υπ. εργασιας και συναντηση με τον υπουργο. ο υπουργος σχετικα με το οτι οτι ο εοπυυ θα εχει τα βιβλιαρια των δημοσιων υπαλληλων ειπε οτιτα βιβλιαρια θα δωθουν στο τυδκυ και σχετικα με τις παροχες οτι μετα την ολοκληρωση του εοπυυ θα ξανασυζητηθει αυτο το θεμα. για οσους δεν γνωριζουν οι υπαλληλοι του τυδκυ πληρωνουν μεγαλυτερη εισφορα και το τυδκυ ως οργανισμος εχει δικα του εσοδα και ακινητη περιουσια.

fedra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 4:57 pm

Δημοσίευσηαπό fedra » Τετ Ιαν 25, 2012 7:05 pm

Mαλιστα!
Δλδ η "επιθυμια σας διαταγη μου" απο τον τομεα προς το υπουργειο;
ηθελαν υπαλληλους απο ΥΠΑΔ; Τους πηραν!!
ηθελαν το αντικειμενο των βιβλιαριων ασχετως αν το ΦΕΚ αναφερει οτι ανηκει στον ΕΟΠΥΥ; Το παιρνουν!!
Και επεται συνεχεια. .....
Αν ο,τι θελουν το κερδιζουν, τοτε ισως συμφερει να παμε με τους ισχυρους, τι αλλο να πω; Η λογικη του παραλογου θριαμβευει.
I rest my case :evil:


Υ.Γ. δεν ειμαι βεβαιη οτι θα γραφει μεταθεση το χαρτι, πιο πολυ μετακινηση το "βλεπω" αλλα ποτέ δεν ξερεις. Οι εκπληξεις ειναι το ατου τους.
Αυτο που βλεπω ειναι οτι περιεργα και αβεβαια θα ειναι παντου, τι ΕΟΠΥΥ, ΤΙ ΤΥΔΚΥ;
Ομως η συγκεκριμενη μεθοδευση πισω απο τις πλατες των ενδιαφερομενων, καπως ονομαζεται στην χωρα μας, μια γνωστη λεξουλα, ρουφιανιά.

jall
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 9:17 am

Δημοσίευσηαπό jall » Τετ Ιαν 25, 2012 7:23 pm

Σε οτι αφορά το “Α”... (With all due respect)
έκπληκτος ο 5ος βοηθός του βοηθού του γραμματέα του Υπουργού διαπιστώνει οτι:
ο συντάξας την επιστολή απλά δεν διάβασε τον ΕΚΠΥ !!!!

fedra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 4:57 pm

Δημοσίευσηαπό fedra » Πέμ Ιαν 26, 2012 10:02 am

geo74 έγραψε:
georgeth έγραψε:
fedra έγραψε:Mολις μαθαινω οτι και σ εμας κυκλοφορει μια παραφιλολογια για μετακινηση σε τυδκυ χωρις αιτηση του ενδιαφερομενου (που δεν ηταν μονος του ενδιαφερομενος, αλλα αν τον μετακινησουν ανγκαστικα γινεται). Κι εγω παιζω, εν αγνοια μου λοιπον...

ασε εχει γινει ενα χαμος επ'αυτου ...σχετικα σου εχω στειλει και μαιλ με λεπτομερειες


συναδελφε δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν διαβασεις το παρακατω μαλλον καποιοι ισως δεν εχουν επιλογη. ειχε συζητηθει πολυ οταν βγηκε το ΦΕΚ γιατι ηταν αδικο να μην δοθει επιλογη. στις ΥΠΑΔ της Αθηνας οι υπαλληλοι ερωτηθηκαν αν θελουν να μεταφερθουν στην κεντρικη υπηρεσια του ΕΟΠΥΥ. η αιτηση ομως ηταν για μεταφορα μονο στην κεντρικη υπηρεσια του εοπυυ και οχι στην διευθυνσης που θα δημιουργηθουν. στην περιφερεια απο οσο γνωριζω ποτε δεν εγινε καμια επιλογη. αν λοιπον καποιους απο την υπαδ τους πανε στον ΟΠΑΔ (ΤΥΔΚΥ) και καποιους στον εοπυυ ειναι καθολα νομιμο βαση του ΦΕΚ.

Άρθρο 26
Θέματα προσωπικού
Το διοικητικό προσωπικό που υπηρετεί στους Κλά−
δους Υγείας του ΙΚΑ−ΕΤΑΜ, ΟΑΕΕ και ΟΓΑ κατά το
χρόνο ένταξης μεταφέρεται με απόφαση του Υπουργού
Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης με συνεκτίμηση
της αίτησης προτίμησης των υπαλλήλων
. Το ανωτέρω
διοικητικό, ιατρικό και υγειονομικό προσωπικό μεταφέ−
ρεται με την ίδια εργασιακή σχέση, την οργανική θέση,
βαθμό, κλάδο και ειδικότητα που κατέχει.
Οι μόνιμοι ή με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου
αορίστου χρόνου υπάλληλοι και οι δικηγόροι με έμμισθη
εντολή, που υπηρετούν στον Ο.Π.Α.Δ. μεταφέρονται και
κατανέμονται μεταξύ του Ο.Π.Α.Δ. και του Ε.Ο.Π.Υ.Υ
. με
κοινή απόφαση των Υπουργών Εργασίας και Κοινωνικής
Ασφάλισης και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης


Εχω την εντυπωση οτι η παραγραφος με bold αναφερεται ξεκάθαρα οχι στις ΥΠΑΔ,
αλλα αποκλειστικα στον ΟΠΑΔ, στην Κεντρικη Αθηνα.
Διαφορετικα, δεν ειχε λογο να αναφερει ο νομοθετης την φραση δικηγοροι με εμμισθη εντολη. Στις ΥΠΑΔ δεν υπηρχε τετοια ειδικοτητα.
Εννοει ΟΠΑΔ ΑΘΗΝΑΣ και μονο.
Εσεις πώς την ερμηνευετε παιδια;
Βεβαιως και αναφερει και διοικητικο προσωπικο και ειναι αυτοι οι τελευταιοι που περιμενουν να πανε στον ΕΟΠΥΥ οσονουπω, οι λιγοι που εχουν απομεινει να διεκπεραιωνουν τα βασικα στο κτηριο της Μακεδονιας 8.
Και φυσικα δεν γινεται ΟΛΟΙ εκεινοι να φυγουν, καποιους τους θελει εκει ο ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ, αλλα οπως καταλαβαινω αναφερεται ΜΟΝΟ στους υπαλληλους στην Μακεδονιας 8 η τελευταια παραγραφος.

geo74
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 5:00 pm

Δημοσίευσηαπό geo74 » Πέμ Ιαν 26, 2012 10:47 am

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ στον ΟΠΑΔ
(ΠΑ.ΣΥ.ΕΡ.ΟΠΑΔ)
ΕΤΟΣ ΙΔΡΥΣΗΣ 2003
Μακεδονίας 8, 10433 Αθήνα
Τηλ.6937112303
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΑΘΗΝΑ 25-01-12
Παρακολουθούμε το τελευταίο χρονικό διάστημα, με έκπληξη, απορία και προβληματισμό την προχειρότητα και την καθυστέρηση με την οποία επιχειρείται το ξεκίνημα του ΕΟΠΥΥ, αλλά και τις μεθοδεύσεις που γίνονται στην στελέχωση του νέου Οργανισμού, που φιλοδοξεί να ανταποκριθεί στην ανάγκη σχεδόν του συνολικού πληθυσμού της χώρας για την παροχή υπηρεσιών υγείας.
Ο ΕΟΠΥΥ έπρεπε να λειτουργεί από 1/1/2012 και ακόμα δεν έχει συγκροτήσει τις υπηρεσίες του. Οι υπάλληλοι που θα προσπαθήσουν να βγάλουν το φίδι από την τρυπά (με αμφίβολα αποτελέσματα), σε αντίθεση με όσα αρχικά είχαν προβλεφθεί, θα είναι τελικά οι εργαζόμενοι στον παλαιό ΟΠΑΔ, καθώς από το ΙΚΑ, ΟΑΕΕ και ΟΓΑ η συμμετοχή διοικητικών υπαλλήλων είναι εθελοντική, αποθαρρύνεται και πλέον εκ του αποτελέσματος κρίνεται ανεπαρκής (καθώς έχουν δημοσιευθεί οι λιγοστές μετακινήσεις υπαλλήλων ΙΚΑ και ΟΑΕΕ προς ΕΟΠΥΥ).
Τις τελευταίες ημέρες παρακολουθήσαμε επίσης μεθοδεύσεις, αποκλεισμούς, αδιαφάνεια και ανεξήγητες καθυστερήσεις, που θυμίζουν το παλιό προβληματικό κομματικό κράτος και έρχονται σε αντίθεση με όσα θεσμοθετηθήκαν και δεσμευτικά ανακοινωθήκαν. Υπήρχε ενδιαφέρον από υπαλλήλους του ΟΠΑΔ και του Τομέα ΥΔΚΥ για τη μεταφορά τους στον ΕΟΠΥΥ, οι οποίοι είχαν υποβάλει εμπρόθεσμα την προβλεπόμενη αίτηση και δεν περιλήφθηκαν στις διαπιστωτικές πράξεις. Δεν μπορούμε να κατανοήσουμε ούτε και να αποδεχτούμε την καθυστέρηση υπογραφής από τα συναρμόδια Υπουργεία (ΕΡΓΑΣΙΑΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ) της προβλεπόμενης ΚΥΑ για τη μεταφορά του προσωπικού του ΟΠΑΔ στο νέο φορέα.
Η θέση μας είναι ξεκάθαρη : ο ΕΟΠΥΥ για να ανταποκριθεί στις τεράστιες ανάγκες 10 εκατομμυρίων ασφαλισμένων, έχει ανάγκη την μεγαλύτερη δυνατή στελέχωση σε προσωπικό και για το λόγο αυτό ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ (πλην της λογικής των μικροκομματικών και συντεχνιακών συμφερόντων) ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΟΝ ΕΟΠΥΥ.
Ρωτάμε λοιπόν την ηγεσία του Υπουργείου Εργασίας και του ΕΟΠΥΥ :
 Για ποιο λόγο και με ποια κριτήρια, αποκλεισθήκαν υπάλληλοι που εγγράφως ζήτησαν να μεταφερθούν στον ΕΟΠΥΥ;
 Έχει μεγαλύτερη ανάγκη την εργασία τους ο νέος ΟΠΑΔ, με τα περιορισμένα αντικείμενα ή ο ΕΟΠΥΥ;
 Δεν μπορούμε να αποδεχτούμε την απόφαση της Πολιτικής Ηγεσίας για επιλεκτική επιλογή συναδέλφων μας, που επιθυμούν να προσφέρουν στον
ΕΟΠΥΥ, να κρατηθούν στο νέο ΟΠΑΔ. Με ποιο αντικείμενο και ποιες αρμοδιότητες;
 Ποιοι επιβάλλουν τέτοιες αποφάσεις και πως είναι δυνατόν να λειτουργήσει ο νέος φορέας χωρίς το κατάλληλο προσωπικό;
 Πως είναι δυνατόν, όταν είναι σε όλους γνωστό, ότι η λειτουργία του ΕΟΠΥΥ βασίζεται στους εργαζομένους και στις δομές του ΟΠΑΔ, οι υπηρεσίες του να αποδυναμώνονται;
Στην τελευταία συνάντηση στο Υπουργείο εργασίας αρνηθήκαμε να συμμετάσχουμε με τη λογική του παζαριού σε μια παρασκηνιακή συμφωνία για το ποιους θα πάρουμε και ποιους θα αφήσουμε. Ζητάμε να συμπεριληφθούν στις διαπιστωτικές πράξεις όλοι όσοι υπέβαλλαν σχετική αίτηση και δηλώσαν επιθυμία να εργαστούν στον ΕΟΠΥΥ.
Σήμερα υπάρχει το τραγελαφικό φαινόμενο οι υπηρεσίες του ΟΠΑΔ πανελλαδικά να έχουν ενταχθεί στον ΕΟΠΥΥ και οι εργαζόμενοι του ΑΚΟΜΗ να ανήκουν στον …….ΟΠΑΔ!!!
Καλούμε την Πολιτική Ηγεσία, να επισπεύσει τις διαδικασίες για μεταφορά του προσωπικού του ΟΠΑΔ στον ΕΟΠΥΥ, χωρίς Αποκλεισμούς και Επιλεκτικές επιλογές συναδέλφων, για την αξιόπιστη και αποτελεσματική εξυπηρέτηση 10.000.000 Ασφαλισμένων.
Ο ΟΠΑΔ για την εξυπηρέτηση 1.500.000 ασφαλισμένων απασχολούσε 1.700 υπαλλήλους
Ο ΕΟΠΥΥ για την εξυπηρέτηση 10.000.000 ασφαλισμένων προβλέπεται να απασχολήσει 1.500 υπαλλήλους.
Τα συμπεράσματα δικά σας .

ΓΙΑ ΤΟ Δ.Σ
Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ Η ΑΝ. ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ

geo74
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 5:00 pm

Δημοσίευσηαπό geo74 » Πέμ Ιαν 26, 2012 11:33 am

fedra έγραψε:
geo74 έγραψε:
georgeth έγραψε:
fedra έγραψε:Mολις μαθαινω οτι και σ εμας κυκλοφορει μια παραφιλολογια για μετακινηση σε τυδκυ χωρις αιτηση του ενδιαφερομενου (που δεν ηταν μονος του ενδιαφερομενος, αλλα αν τον μετακινησουν ανγκαστικα γινεται). Κι εγω παιζω, εν αγνοια μου λοιπον...

ασε εχει γινει ενα χαμος επ'αυτου ...σχετικα σου εχω στειλει και μαιλ με λεπτομερειες


συναδελφε δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν διαβασεις το παρακατω μαλλον καποιοι ισως δεν εχουν επιλογη. ειχε συζητηθει πολυ οταν βγηκε το ΦΕΚ γιατι ηταν αδικο να μην δοθει επιλογη. στις ΥΠΑΔ της Αθηνας οι υπαλληλοι ερωτηθηκαν αν θελουν να μεταφερθουν στην κεντρικη υπηρεσια του ΕΟΠΥΥ. η αιτηση ομως ηταν για μεταφορα μονο στην κεντρικη υπηρεσια του εοπυυ και οχι στην διευθυνσης που θα δημιουργηθουν. στην περιφερεια απο οσο γνωριζω ποτε δεν εγινε καμια επιλογη. αν λοιπον καποιους απο την υπαδ τους πανε στον ΟΠΑΔ (ΤΥΔΚΥ) και καποιους στον εοπυυ ειναι καθολα νομιμο βαση του ΦΕΚ.

Άρθρο 26
Θέματα προσωπικού
Το διοικητικό προσωπικό που υπηρετεί στους Κλά−
δους Υγείας του ΙΚΑ−ΕΤΑΜ, ΟΑΕΕ και ΟΓΑ κατά το
χρόνο ένταξης μεταφέρεται με απόφαση του Υπουργού
Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης με συνεκτίμηση
της αίτησης προτίμησης των υπαλλήλων
. Το ανωτέρω
διοικητικό, ιατρικό και υγειονομικό προσωπικό μεταφέ−
ρεται με την ίδια εργασιακή σχέση, την οργανική θέση,
βαθμό, κλάδο και ειδικότητα που κατέχει.
Οι μόνιμοι ή με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου
αορίστου χρόνου υπάλληλοι και οι δικηγόροι με έμμισθη
εντολή, που υπηρετούν στον Ο.Π.Α.Δ. μεταφέρονται και
κατανέμονται μεταξύ του Ο.Π.Α.Δ. και του Ε.Ο.Π.Υ.Υ
. με
κοινή απόφαση των Υπουργών Εργασίας και Κοινωνικής
Ασφάλισης και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης


Εχω την εντυπωση οτι η παραγραφος με bold αναφερεται ξεκάθαρα οχι στις ΥΠΑΔ,
αλλα αποκλειστικα στον ΟΠΑΔ, στην Κεντρικη Αθηνα.
Διαφορετικα, δεν ειχε λογο να αναφερει ο νομοθετης την φραση δικηγοροι με εμμισθη εντολη. Στις ΥΠΑΔ δεν υπηρχε τετοια ειδικοτητα.
Εννοει ΟΠΑΔ ΑΘΗΝΑΣ και μονο.
Εσεις πώς την ερμηνευετε παιδια;
Βεβαιως και αναφερει και διοικητικο προσωπικο και ειναι αυτοι οι τελευταιοι που περιμενουν να πανε στον ΕΟΠΥΥ οσονουπω, οι λιγοι που εχουν απομεινει να διεκπεραιωνουν τα βασικα στο κτηριο της Μακεδονιας 8.
Και φυσικα δεν γινεται ΟΛΟΙ εκεινοι να φυγουν, καποιους τους θελει εκει ο ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ, αλλα οπως καταλαβαινω αναφερεται ΜΟΝΟ στους υπαλληλους στην Μακεδονιας 8 η τελευταια παραγραφος.


υπαλληλοι του ΟΠΑΔ ημαστε. για ολους αναφετετε.


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες