ΟΠΑΔ ΔΕ 6Κ/2007 Απο τα Οριστικά στον Διορισμό

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
fedra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 4:57 pm

Δημοσίευσηαπό fedra » Κυρ Ιαν 29, 2012 9:17 am

Να ρωτησω κατι κι ας ειναι κατοπιν "εορτης";

Αν ειχατε ελευθερη επιλογη, πού θα προτιμουσατε να ειστε;

--Στον νεο ΟΠΑΔ (παλιο ΤΥΔΚΥ);

ή

--στον ΕΟΠΥΥ;

και γιατι;

seridim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 17, 2009 3:48 pm

Δημοσίευσηαπό seridim » Κυρ Ιαν 29, 2012 10:35 am

fedra έγραψε:Δλδ, οσοι ειχαμε την ατυχια ή την τυχη να μας πανε αναγκαστικα στον (νεο) ΟΠΑΔ, θα παραλαμβανουμε αιτησεις και μετα θα τις διαβιβαζουμε στον ΕΟΠΥΥ για κοστολογηση/ενταλματοποιηση/πληρωμή;

Αν τελικά ισχύσει αυτό λογικά θα αφορά όλες τις όλων των ασφαλισμένων και των τεσσάρων ταμείων?
Εάν ναι είναι μια απάντηση στο επόμενο ερώτημα που θέτεις. ΟπΑΔ ή ΕΟΠΥΥ?

jall
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 9:17 am

Δημοσίευσηαπό jall » Κυρ Ιαν 29, 2012 11:41 am

Φίλε sedim σύγκρινε τις καταστάσεις με τις ανανεώσεις βιβλιαρίων προ του 09-2011 και μετά...
ή δες την αποθήκη με τα “Β” σας ... καμία σχέση!
είπα δεν αλλάζουν συχνά ... δεν είπα δεν θα αλλάζουν καθόλου !

fedra έγραψε:Δλδ, οσοι ειχαμε την ατυχια ή την τυχη να μας πανε αναγκαστικα στον (νεο) ΟΠΑΔ, θα παραλαμβανουμε αιτησεις και μετα θα τις διαβιβαζουμε στον ΕΟΠΥΥ για κοστολογηση/ενταλματοποιηση/πληρωμη;
Και με τις λογοθεραπειες; Οξυγονοθεραπειες; Κατι αναλογο;

Δλδ μια ατελειωτη εξυπηρετηση κοινου και τιποτ' αλλο....

Οχι, να το παρω αποφαση δλδ για να βαλω το μυαλο μου σε sleeping mode απο τωρα :twisted:

Για να καταλάβω τι εννοείς:
απο μία υπηρεσία που ασχολείται με τα βιβλιάρια των ασφαλισμένων και τα έξοδα κηδείας τους
η παραλαβή δαπανών απο 2,5 , πές 3 εκατομμύρια ασφαλισμένους
είναι μια “ατελειωτη εξυπηρετηση κοινου και τιποτ' αλλο....”
ενώ η παραλαβή δαπανών απο 9,5 εκατομμύρια ασφαλισμένων δεν είναι ?

fedra έγραψε:Να ρωτησω κατι κι ας ειναι κατοπιν "εορτης";

Αν ειχατε ελευθερη επιλογη, πού θα προτιμουσατε να ειστε;

--Στον νεο ΟΠΑΔ (παλιο ΤΥΔΚΥ);

ή

--στον ΕΟΠΥΥ;

και γιατι;

Αν ,σύμφωνα με τους προ-post-ήσαντες , στον ΟΠΑΔ υπάρχει έκδοση / αλλαγή /ανανέωση βιβλιαρίων έξοδα κηδείας, ΕΚΑΑ ...
τότε σίγουρα θα ήθελα να είμαι στον ΟΠΑΔ
γιατί μιλάμε για δουλειά που κάνει 1 συνάδελφος μόνος του στην ΥΠΑΔ μου...
και είναι σίγουρο οτι το “Β” θα πάψει να υπάρχει μια και τα άλλα ταμεία εξυπηρετούνται χωρίς “Β” απλά με τον αριθμό μητρώου τους ....
και μήν ξεχνάμε ,οτι σάν χώρα, είμαστε ο επιδοτούμενος “πιλότος” της ΕΕ για την μετάβαση σε άυλα τιμολόγια , αποδείξεις και βιβλιάρια ασφαλισμένων (remember?)
απο την άλλη στον ΕΟΠΥΥ θα υπάρχει παραλαβή κοστολόγηση πληρωμή δαπανών και παραλαβή , έλεγχος και πληρωμή προμηθευτών υγείας ....
και ολα αυτά για το σύνολο των ασφαλισμένων των ταμείων

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση :
Που το βλέπετε πιθανότερο να δοθεί “το επίδομα” ?
και γιατι;

fedra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 4:57 pm

Δημοσίευσηαπό fedra » Κυρ Ιαν 29, 2012 12:43 pm

Πολυ καλη ερωτηση. Αυτη, ναι, ΕΙΝΑΙ ερωτηση!
(Πριμ για οσους εχουν αντικειμενο ευθυνης; Κατι τετοιο εννοεις; )
Στον ΕΟΠΥΥ νομιζω, επειδη θα γινονται κοστολογησεις/ενταλματοποιησεις/πληρωμες προμηθευτων.
Επειδη ακριβως θα εχουν να κανουν με προμηθευτες;
:?:

jall
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 9:17 am

Δημοσίευσηαπό jall » Κυρ Ιαν 29, 2012 1:55 pm

Οι Τυχεροί συνάδελφοι του ΟΠΑΔ:
Ουτε δαπάνες (σύμφωνα με το έγγραφο ΕΟΠΥΥ ΑΡ. ΠΡΩΤ.:550/24-01-2012 ):
"Από τις ως άνω διατάξεις προκύπτει ότι η εξυπηρέτηση των ασφαλισμένων
σας (και ως εκ τούτου και του ΕΟΠΥΥ) εξακολουθεί, τουλάχιστον για ένα
μεταβατικό στάδιο, να γίνεται από τις υπηρεσίες σας σύμφωνα με
τον ΕΚΠΥ του ΕΟΠΥΥ "

Oύτε βιβλιάρια (σύμφωνα με το φεκ 3010):
"Όσον αφορά τους ασφαλισμένους του Δημοσίου, η
αρμοδιότητα της έκδοσης βιβλιαρίων ασθενείας θα συ−
νεχίσει να ασκείται από τις κατά τόπους Περιφερειακές
Υπηρεσίες του ΕΟΠΥΥ (πρώην Υ.Π.Α.Δ.)."


ΜΟΝΟ ΕΞΟΔΑ ΚΗΔΕΙΑΣ.... και δαπάνες μόνο προσωρινά ...μια χαρά!


ολα τα άλλα στον ΕΟΠΥΥ !!!!!! :) :) :) :) :) :D :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

fedra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 4:57 pm

Δημοσίευσηαπό fedra » Κυρ Ιαν 29, 2012 3:04 pm

Jall, αν ειναι να παω στο ΤΥΔΚΥ και να ειναι συγκριτικα χωρις τοση πιεση, δεν το συζητω! Μας εκατσε λαχειο που ουτε καν αγορασαμε, μας το χαρισαν.
Βεβαια, δεν με εχω συνηθισει σε τοση τυχη. :roll:

Αλλα, αν αυτο σημαινει οτι χανω και την ευκαιρια να παιρνω ενα επιδοματακι;

Ασε, που ο,τι εκανα μεχρι τωρα αφορουσε ξεκαθαρα πληρωμες προμηθευτων.


Τα λειτουργικα τους τα ΤΥΔΚΥ θα τα κανουν μονα τους τωρα; :lol:

dina123
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Δευ Δεκ 01, 2008 12:53 am

Δημοσίευσηαπό dina123 » Κυρ Ιαν 29, 2012 4:06 pm

Ρε παιδια!!! Είναι καλό μία υπηρεσία να μην έχει δουλεια??? Ποιό θα είναι το μέλλον της???

Μήπως σχεδιαζεται η ενοποίηση των τεσσάρων ταμείων και στους υπόλοιπους τομεις????? και βρεθούμε στο ΙΚΑ...

fedra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 4:57 pm

Δημοσίευσηαπό fedra » Κυρ Ιαν 29, 2012 4:53 pm

dina123, σωστός ο προβληματισμος.

Ως απαισιοδοξη προσωπικοτητα θεωρω οτι το μελλον της οποια τετοιας υπηρεσιας δεν θα ειναι και τραγικα διαφορετικο απο το ευρυ δημοσιο.
Τους πολλους μαλλον θα μας βαλουν στο μεγαλο τσουβαλι, εκεινο που εχουν για τα μπαζα.

georgeth
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 20, 2008 8:43 am

Δημοσίευσηαπό georgeth » Κυρ Ιαν 29, 2012 6:57 pm

dina123 έγραψε:Ρε παιδια!!! Είναι καλό μία υπηρεσία να μην έχει δουλεια??? Ποιό θα είναι το μέλλον της???

Μήπως σχεδιαζεται η ενοποίηση των τεσσάρων ταμείων και στους υπόλοιπους τομεις????? και βρεθούμε στο ΙΚΑ...

Μπα δε το βλεπω για ΙΚΑ αλλα σε κανα 6μηνο το αργοτερο χρονο ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΟΠΥΥ τωρα θα μους πεις γιατι δεν κανανε απο τωρα...τα ειπαμε, νομιζω οτι δεν ηθελαν να "χαλασουν τις καρδιες τους" αλλα αυτο θα γινει το κοντινο μελλον!!!

jall
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 9:17 am

Δημοσίευσηαπό jall » Κυρ Ιαν 29, 2012 7:42 pm

τις επόμενες μέρες μια και ήρθε το αυγό στον κ...ο
(οι γιατροί θα μας φέρουν τη δαπάνη τους)
θα υπάρξει κατεγισμός εγγράφων... για όλα τα θέματα
αλλά πάλι δεν θα βγάζουμε άκρη ....
και εδώ θα είμαστε και θα ποστάρουμε ωσάν τα troll
O ΛΟΓΟΣ :
λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο...ο ξενοδόχος είναι το ΙΚΑ
το ΙΚΑ πήρε επ' ώμου ΟΛΗ την φαρμακευτική δαπάνη kai χωρίς
πολλά πολλά λόγια
τώρα λοιπόν εμείς μιλάμε για δαπάνες ασφαλισμένων
και δαπάνες ελευθέρων επαγγελματιών υγείας...
τομείς για τους οποίους το ΙΚΑ έχει πανελλαδικά
ακομα και πρίν την ίδρυση του ΟΠΑΔ γραφεία, προσωπικό
και προϊσταμένους.... οι οποίοι απλά θα κάτσουν στο πίσω
κάθισμα και απλά θα περιμένουν χωρίς αντικείμενο?
Yeah... Right!


και εμείς θα, θα, θα, ΥΠΑΔ ΤΥΔΚΥ ΟΠΑΔ μπλά μπλα μπλά

ST76
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2012 7:59 pm

Δημοσίευσηαπό ST76 » Δευ Ιαν 30, 2012 7:13 pm

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Τις τελευταίες ημέρες παρακολουθώ μετά λύπης τις εξελίξεις που αφορούν το μέλλον μας. Δυστυχώς έχουμε φτάσει στο σημείο να κοιτάμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος. Η αλήθεια είναι πως με όλες αυτές τις εξελίξεις και όλους αυτούς τους τραμπουκισμούς και τους ψυχολογικούς πολέμους που δεχόμαστε, φοβούμενοι μην χάσουμε την δουλειά μας, είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε τις όποιες αποφάσεις, δίχως την θέληση μας. Τόση Δημοκρατία είχαμε πολύ καιρό να ζήσουμε!!!

Όπως θα έχετε καταλάβει αναφέρομαι στις μετακινήσεις των υπαλλήλων (μέσα στους οποίους είμαι κι εγώ) στον Τομέα Υ.Δ.Κ.Υ. των νομών που υπηρετούσαν μέχρι σήμερα. Παρακολουθώντας τις συζητήσεις στο φόρουμ, έχω προσέξει πως κάποιοι συνάδελφοι ενδιαφέρονται πλέον για το αν θα συναντήσουν φόρτο εργασίας ή με τι αντικείμενο θα έχουν να ασχοληθούν στην καινούρια τους υπηρεσία. Κανείς όμως δεν συζητάει ή δεν ασχολείται με το ποιος πήρε αυτές τις αποφάσεις και με ποιο κριτήριο επέλεξαν εμάς. Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση γιατί φαντάζομαι πως πολλοί από εμάς δεν θέλανε αυτή την μετακίνηση (τουλάχιστον με κάποιους που έτυχε να μιλήσω τηλεφωνικά, αυτό κατάλαβα). Το θέμα είναι ότι παίζουν κορώνα-γράμματα το μέλλον μας διότι αύριο-μεθαύριο δεν ξέρουμε αν θα υπάρχει ο Τομέας Υ.Δ.Κ.Υ. σαν υπηρεσία και αυτό δεν το λέω εγώ αλλά οι ίδιοι οι υπάλληλοι του Τομέα και παράλληλα με τις κατά καιρούς δηλώσεις των ιθυνόντων που μιλάνε για ενδεχόμενη απόλυση υπαλλήλου από την στιγμή που παύει να υφίσταται ο οργανισμός, οπότε δεν υφίσταται και η οργανική του θέση, με κάνει να σκέφτομαι και να βλέπω το δάσος και όχι το δέντρο.

Έχουν έρθει αλλεπάλληλα έγγραφα από τον Σύλλογο Εργαζομένων του Τομέα κατά καιρούς στις υπηρεσίες, που μιλάνε για έλλειψη προσωπικού μιας και στα περισσότερα υποκαταστήματα υπηρετούν 1 με 2 υπάλληλοι. Μέχρι και αίτηση κυκλοφορούσε για κάθε ενδιαφερόμενο που ήθελε να μεταφερθεί, στην οποία μόλις συμπληρωνόταν από τον υπάλληλο, η μετακίνηση του γινόταν σε χρόνο ρεκόρ. Δυστυχώς δεν υπήρξε τόσο μεγάλο ενδιαφέρον μετακινήσεων όσο φαντάζονταν κάποιοι και αυτό αποδεικνύεται από την απόφαση να μετακινήσουν υπαλλήλους χωρίς την θέλησή τους. Αλλά δεν μπορώ να πω! Τους πήραν τηλέφωνο να τους ρωτήσουν αν θέλουν να μετακινηθούν! Μην είμαστε και αχάριστοι! Ωστόσο τα περισσότερα υποκαταστήματα δεν έχουν καλωδίωση μα ούτε καν υπολογιστές και οι υπάλληλοι οι οποίοι μετακινούνται χωρίς να έχουν κάνει αίτηση, είναι επί το πλείστον χειριστές η/υ. Τα ερωτήματα που δημιουργούνται είναι πολλά!

1. Ποιος πήρε την απόφαση να μετακινηθούμε οι συγκεκριμένοι υπάλληλοι; Σίγουρα ούτε ο Λοβέρδος μας γνωρίζει προσωπικά, αλλά ούτε και ο Κουτρουμάνης. Οπότε κάποιος από τους συναδέλφους στην Κεντρική Υπηρεσία θα πρότεινε τα ονόματα μας.

2. Με τι κριτήρια αποφάσισαν για την δική μας μετακίνηση; Στον Τομέα που θα μετακινηθώ εγώ σαν χειριστής η/υ, δεν έχουν ούτε έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή! Και η υπηρεσία που αφήνω πίσω μου δεν έχει χειριστή μα ούτε υπαλλήλους που γνωρίζουν από χρήση η/υ για να δουλέψουν το καινούριο πρόγραμμα.

3. Για ποιο λόγο να μεταφερθούμε μια μερίδα χειριστών η/υ στον Τομέα και όχι όλοι οι χειριστές; Αφού από όσο ξέρω όλα σχεδόν τα Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. έχουν ανάγκη από χειριστές ασχέτως αν δεν έχουν ακόμη υπολογιστές! Θα μπορούσαν κάλλιστα να μεταφερθούν και διοικητικοί υπάλληλοι και όχι μόνο όσοι έκαναν αίτηση.

4. Ο Σύλλογος του Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. όπως έχει δείξει η πρόσφατη ιστορία, είναι πολύ δυναμικός και πάντα αυτό που ζητάει το πετυχαίνει. Μπορεί εσκεμμένα να ζητάει τον ουρανό με τα άστρα αλλά πάντα καταφέρνει να παίρνει αυτό που στην ουσία θέλει και να αισθάνεται και αδικημένος στο τέλος μιας και δεν πήρε αυτό που αρχικά ζήτησε. (μάλλον αυτοί που απαρτίζουν τον Σύλλογο είναι έμπειροι και γνωρίζουν από στρατηγικούς κανόνες, μιας και όταν θέλεις 50, ζητάς 150 για να πάρεις τους αρχικούς 50 που θέλεις). Προστατεύει τους υπαλλήλους και νοιάζεται για το μέλλον και την βιωσιμότητα του Τομέα. Ο δικός μας ο Σύλλογος που τον πληρώνουμε κάθε μήνα τι κάνει; Γιατί δεν βγαίνει μπροστά να μας υποστηρίξει; Να μας υποστηρίξει με έργα και όχι με λόγια, γιατί από λόγια χορτάσαμε.

5. Κατά πόσο είναι νόμιμο να μεταφέρουν έναν υπάλληλο διορισμένο μέσω Α.Σ.Ε.Π. σε μια άλλη υπηρεσία χωρίς την θέληση του; Μην μου πείτε ότι μένουμε στην ίδια υπηρεσία διότι αυτό το θεωρώ σαν το μεγαλύτερο παραμύθι που μπορούν να μας πουν για να χρυσώσουν το χάπι. Άλλη υπηρεσία ο Ο.Π.Α.Δ. και οι Περιφερειακές του Υπηρεσίες που υπήρχαν και άλλο ο Νέος Ο.Π.Α.Δ. όπως θέλουν να τον ονομάζουν. Δεν έχει καμιά απολύτως σχέση το ένα με το άλλο. Ο Ο.Π.Α.Δ. και οι περιφερειακές του υπηρεσίες μεταφέρονται στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. και το Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. παραμένει στον υποτιθέμενο Νέο Ο.Π.Α.Δ. για να κλείσει τις εκκρεμότητες του παλιού και μετά...παπαλα. Ο Ο.Π.Α.Δ. που ξέραμε συγχωνεύτηκε μαζί με το Ι.Κ.Α., τον Ο.Α.Ε.Ε. και τον Ο.Γ.Α. και συγκροτούν πλέον τον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. (αν προσέξετε τα χαριτωμένα ανθρωπάκια που κρατιούνται από τον ώμο σαν να χορεύουν συρτάκι, στο λογότυπο του Ε.Ο.Π.Υ.Υ., είναι τέσσερα στον αριθμό). Εγώ όταν διορίστηκα το πρωτόκολλο ορκωμοσίας μου ανέφερε Ο.Π.Α.Δ. και όχι Νέο Ο.Π.Α.Δ.

6. Τι παιχνίδια της τελευταίας στιγμής παίχτηκαν πίσω από την πλάτη μας, ποια συμφέροντα εξυπηρετούσαν και ποιοι ήταν οι κύριοι που μεσολάβησαν ώστε κάποιοι που δεν υπήρχαν στις λίστες που διέρρευσαν για μεταφορά και δεν είχαν ποτέ ειδοποιηθεί ή ερωτηθεί τηλεφωνικώς από υπαλλήλους τις Κεντρικής Υπηρεσίας, αυτή την στιγμή να βρίσκονται στην λίστα; Για ποιο λόγο κάποιοι βγήκαν την τελευταία στιγμή από την λίστα και την θέση τους πήραν κάποιοι άλλοι υπάλληλοι που δεν υπήρχαν σε αυτήν; Έχω αποδείξεις σε αυτό που λέω μιας και ήμουν αρχικά εκτός λίστας και δεν είχα ειδοποιηθεί από κανέναν τηλεφωνικά όπως όλοι σχεδόν οι υπάλληλοι. Ακόμα και σε κάποιο έγγραφο διαμαρτυρίας που έγινε υπηρεσιακά το όνομα μου δεν υπάρχει μιας και δεν υπήρχε από την αρχή στην λίστα.

Πραγματικά λυπάμαι για όλη αυτή την κατάσταση. Πιστεύω πως αν μετακινηθούμε κατά κάποιο τρόπο βάζουμε μια ταφόπλακα στο εργασιακό μας μέλλον. Άσχετα με το τι θα μας υποσχεθούν ή τι θα μας πουν για να μας πείσουν ότι δεν συντρέχει λόγος να φοβόμαστε, εγώ ανησυχώ πολύ και πραγματικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι το πώς μπορούμε να κινηθούμε συλλογικά ώστε να ανατρέψουμε αυτή την απόφαση μιας και δεν έχει καμιά λογική, από την στιγμή που αν φύγουμε εμείς τότε οι συγκεκριμένες Υπηρεσίες μας θα μείνουν χωρίς χειριστές και θα συναντήσουν πρόβλημα στην λειτουργία τους.

Θα σας παρακαλούσα να πείτε κι εσείς την άποψή σας σχετικά με τα όσα γράφω και να προτείνεται κι εσείς κάποια λύση. Είμαι σίγουρος πως τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη, αρκεί να κινηθούμε συλλογικά και άμεσα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το φόρουμ και θα ήθελα να με συγχωρήσετε για το μακροσκελές μήνυμά μου.

georgeth
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 658
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 20, 2008 8:43 am

Δημοσίευσηαπό georgeth » Δευ Ιαν 30, 2012 8:47 pm

georgeth έγραψε:Οι μόνιμοι ή με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου
αορίστου χρόνου υπάλληλοι και οι δικηγόροι με έμμισθη
εντολή, που υπηρετούν στον
Ο.Π.Α.Δ. μεταφέρονται και
κατανέμονται μεταξύ του Ο.Π.Α.Δ. και του Ε.Ο.Π.Υ.Υ
. με
κοινή απόφαση των Υπουργών Εργασίας και Κοινωνικής
Ασφάλισης και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης

στη δικη μου περιπτωση ειχε συναδελφο που ειχε κανει αιτηση για την ιδια θεση!!! γιατι να θελουν παρουν εμενα?
anyway happy end ...απο οτι ξερω τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν παω!!!


βαζω την παραπανω παραθεση απο παλιοτερο Post 13-1-2012, γιατι θελω να απαντησω στο 6ο ερωτημα του συναδελφου ST76(δε ξερω αν εχουμε μιλησει τηλ) καθωσ αναφερει για ατομα που ηταν στη λιστα ή εστω στο εγγραφο με τα προς μετακινηση ατομα στη οποια λιστα ημουν και εγω αλλα ακομα δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι!!! ενω υπηρχε συναδελφος που ειχε κανει αιτηση απο της 14-12-2011 για να παει στο τυδκυ και τελικα πηγε.
και θελησα να απαντησω γιατι μετα απο 2 εβδ αγωνια & αγωνα εστω και απο την περιφερεια η σιωπη μου θα ηταν ΕΝΟΧΗ...
και σε παρακαλω μη λογιστει ως αντιπαραθεση η απαντηση μου

fedra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 4:57 pm

Δημοσίευσηαπό fedra » Δευ Ιαν 30, 2012 9:50 pm

Προσωπικα ηθελα να προβω σε καποια κινηση να ανατραπει ολο αυτο, αλλα ποιος θα μου εγγυηθει οτι και στον ΕΟΠΥΥ τα πραγματα θα ειναι ευοιωνα;

Μεταξυ αυτων που με τσαντιζει απο το ΤΥΔΚΥ ειναι η ιδια συμπεριφορα που συναντησα και στην ΥΠΑΔ οταν πρωτοηρθα, τυπου "εισαι χειριστρια, παρε να κανεις ο,τι αφορα Η/Υ" κι εμεις θα κανουμε ελεγχο ή κατι τετοιο.
Περασα μεγαλο λουκι για να διεκδικησω την θεση μου εδω μεσα και δεν θελω να το ξαναπερασω, αλλα σκεφτομαι ποσα θετικοτερα να εχει ο ΕΟΠΥΥ;

Ηθελα την γνωμη σας.

Που κινδυνευουμε λιγοτερο;

Κατα ποσο εκτιμηθηκε ή αγνοηθηκε η προτιμηση μας για επιλογη φορεα;

Τι μπορει να γινει που να εχει αποτελεσμα τωρα, αφοτου βγηκε το ΦΕΚ.

Ακουσα απο πρωην συναδελφο μου οτι και στο ΦΕΚ αυτο βρεθηκαν λαθη.
Τι εννοουμε λαθη;
Μπορει τοτε να διορθωθει και το "λαθος" εις βαρος μας;

ST76
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2012 7:59 pm

Δημοσίευσηαπό ST76 » Δευ Ιαν 30, 2012 11:57 pm

@georgeth, σε καμιά περίπτωση δεν θα ερχόμουν σε αντιπαράθεση με συνάδελφο. Κάθισα και έγραψα αυτά που σκεφτόμουν τις τελευταίες 2-3 ημέρες με σκοπό να ακούσω και τις δικές σας απόψεις. Δεν αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένα, πόσο μάλλον σε εσένα που όπως γράφεις υπήρχε συνάδελφος ο οποίος έκανε αίτηση γιατί ήθελε να μεταφερθεί και πήραν εσένα. Πραγματικά χαίρομαι που η υπόθεση είχε αίσιο τέλος και για τους δυο σας. Η ενότητα 6 πάει περισσότερο σε εξωγενής παράγοντες που πιστεύω πως εισηγήθηκαν για άτομα τα οποία δεν ήταν στην λίστα και στο τέλος κατά περίεργο τρόπο βρέθηκαν να είναι. Όπως για παράδειγμα στην δική μου περίπτωση που απ' ότι μου είπαν τηλεφωνικά, μετά την δημοσίευση του Φ.Ε.Κ., ότι δεν ήμουν σε καμία λίστα, γι' αυτό τον λόγο και δεν με ειδοποίησαν όπως έκαναν με τους άλλους συναδέλφους.

@fedra, πιστεύω πως υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. και στον Τομέα Υ.Δ.Κ.Υ. Καταρχήν ο Ε.Ο.Π.Υ.Υ. είναι ένας νεοσύστατος οργανισμός και μάλιστα ο μεγαλύτερος που υπάρχει αυτή την στιγμή. Οπότε όπως καταλαβαίνεις πιο εύκολο είναι να καταργηθεί ο Τομέας κάποια στιγμή ή να γίνει συγχώνευσή του, παρά ο Ε.Ο.Π.Υ.Υ. Προσωπική μου άποψη είναι πως τα Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. κάποια στιγμή θα κλείσουν λόγο του ότι δεν θα έχουν αντικείμενο. Αν συμβεί κάτι τέτοιο τότε κανείς δεν μας λέει ότι θα μας πάνε στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. ή σε οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία με μετάταξη. Μήπως τελικά θα βρεθούμε στον δρόμο μιας και αφού θα έχει καταργηθεί η οργανική μας θέση δεν θα υπάρχει λόγος να εργαζόμαστε; Πιστεύω θα γνωρίζεις πως σε όλες τις υπηρεσίες, όπως και στον Ο.Π.Α.Δ. κατάργησαν όλες τις κενές οργανικές θέσεις. Οπότε αν εμείς χάσουμε την οργανική μας θέση λόγω κατάργησης της υπηρεσίας ποια θέση θα μπορέσουμε να καλύψουμε;

Σίγουρα το να μετατεθούμε σε μια νέα για εμάς υπηρεσία, δεν είναι και ότι καλύτερο. Όπως πολύ σωστά αναφέρεις κι εσύ, θα είμαστε οι υπάλληλοι για την λάντζα και θα πρέπει να περάσει μεγάλο διάστημα μέχρι να αναγνωριστεί η αξία μας. Η αλήθεια είναι πως στα Τ.Υ.Δ.Κ.Υ. θα έχει πολύ λιγότερη δουλειά απ' ότι στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. και ένα ακόμη καλό είναι ότι θα περάσουν το ίδιο πρόγραμμα που δουλεύαμε μέχρι τώρα στις Υ.Π.Α.Δ., ενώ στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. θα αλλάξει η εφαρμογή. Η άποψή μου είναι πως σε αυτές τις δύσκολες ημέρες θα πρέπει να παρακαλάμε να έχει πολύ δουλειά και πολλά αντικείμενα για να υπάρχει λόγος να υφίσταται μια υπηρεσία, από το να μην έχει αντικείμενα και τελικά να κλείσει.

Δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτησή σου για το πόσο εκτιμήθηκε ή αγνοήθηκε η προτίμηση μας για φορέα. Εννοείς την δεύτερη φορά που κληθήκαμε να συμπληρώσουμε το απογραφικό; Γιατί εγώ επέλεξα το Ι.Κ.Α. σαν πρώτη επιλογή. Αλλά πιστεύω πως τίποτα δεν έλαβαν υπόψιν τους από όλα όσα γράψαμε περί προτάσεων σωστής λειτουργίας της υπηρεσίας, επιλογή ή προτίμηση άλλου φορέα που θα θέλαμε να εργαστούμε κ.τ.λ.

Πιστεύω πως τα πάντα μπορούν να αλλάξουν. Αν δεν το πίστευα, τότε δεν θα πρότεινα και να κινηθούμε συλλογικά. Μπορεί να μην υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξει ή να ακυρωθεί το Φ.Ε.Κ. αλλά σίγουρα υπάρχει η δυνατότητα να τροποποιηθεί.

geo74
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Σεπ 30, 2008 5:00 pm

Δημοσίευσηαπό geo74 » Τρί Ιαν 31, 2012 1:14 am

τα λαθη εχουν να κανουν με την "υπηρεσια προελευσης" και τη "θεση". πιστευω οτι θα βγει νεο φεκ με διορθωσεις.

οσο για το αλλο που λες δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως σε τσαντισε? χειριστρια εισαι τι θες να κανεις? εγω δηλωσα απο την πρωτη μερα ξεκαθαρα τεχνικος! δεν υπογραφω τπτ, δεν ακουμπαω στυλο, δεν κοστολογισα ποτε τπτ. καποιοι συναδελφοι κανανε μεχρι και κοστολογησεις. οποιος θελει να κανω κατι διαφορετικο απο το αντικειμενο που διοριστηκα να μου δωσει εγγραφως αιτιολογημενη αποφαση προισταμενου (για 2 μηνες) η αποφαση Δ.Σ. για 6 μηνο, συμφωνα με τον δημοσιουπαλληλικο κωδικα.
ο προισταμενος δεν σου δινει να κανεις κοστολογηση γιατι ξερει οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ να κανεις κοστολογηση!! και στον ΕΟΠΥΥ καταχωρησεις θα εκανες η πρωτοκολλο. και στο επιδομα "κοστολογησης" που αναφερθηκε καποιος αν ηταν να το δινουν σε ολους να κανει και η καθαριστρια και ο υδραυλικος κοστολογηση να το παρουν και αυτοι. μην τρελαθουμε κι ολας!


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες