ΜΕΤΑΘΕΣΗ-ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΘΕΣΗ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
nick1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τρί Οκτ 14, 2008 10:04 pm

ΜΕΤΑΘΕΣΗ-ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΘΕΣΗ

Δημοσίευσηαπό nick1982 » Τετ Ιούλ 01, 2009 10:43 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Έχω μία απορία. Κάποιος είναι διορισμένος σε Ν.Π.Δ.Δ. Θέλει να πάρει μετάθεση στη περιοχή καταγωγής του. Εκεί υπάρχει η αντίστοιχη υπηρεσία αλλά δεν υπάρχει οργανική θέση της ειδικότητας του. Τι μπορεί να γίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση; Είναι ευκολο να δημιουργηθεί η θέση; Τι γίνεται με τις προσωποπαγείς θέσεις;

nikos serres
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 9:58 pm

Δημοσίευσηαπό nikos serres » Πέμ Ιούλ 02, 2009 1:28 am

δεν ειναι σημαντικο να ειναι στην ιδια ειδηκοτητα φιλε μου η κενη οργανικη.αλλα να ειναι στην ιδια κατηγορια πχ ΥΕ ΔΕ ΤΕ η ΠΕ.καταλαβες?ρωτα εκει που θες να πας αν εχει κενη οργανικη και αν δεν το ξερουν ας παρουν ενα τηλεφωνο στο υπουργειο εσωτερικων για να ξεστραβωθουνε.

nick1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τρί Οκτ 14, 2008 10:04 pm

Δημοσίευσηαπό nick1982 » Πέμ Ιούλ 02, 2009 7:27 am

Δεν υπάρχει κενή οργάνική θέση.

nikos serres
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 9:58 pm

Δημοσίευσηαπό nikos serres » Σάβ Ιούλ 04, 2009 10:24 pm

αμα δεν υπαρχει κενη οργανικη κατσε εκει που εισαι!οποτε η αλλαζεις ειδηκοτητα(εφοσον ομως εχεις μιλησει με τον δημο που θες να πας και σου πουνε τι κενη οργανικη εχουνε) και τοτε πας σε κενη οργανικη που εχει ο δημος η περιμενεις τους αγιους παντες.αλλα μην ξεχνας στην ιδια κατηγορια παντα.και μην ξεχνιομαστε βαλε και λιγο βυσματακι δεν παει χαμενο καλυτερα θα ειναι!!σου ευχομαι καλη επυτιχια!

anastasia12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό anastasia12 » Τρί Ιούλ 07, 2009 10:05 am

nikos serres έγραψε:δεν ειναι σημαντικο να ειναι στην ιδια ειδηκοτητα φιλε μου η κενη οργανικη.αλλα να ειναι στην ιδια κατηγορια πχ ΥΕ ΔΕ ΤΕ η ΠΕ.καταλαβες?ρωτα εκει που θες να πας αν εχει κενη οργανικη και αν δεν το ξερουν ας παρουν ενα τηλεφωνο στο υπουργειο εσωτερικων για να ξεστραβωθουνε.


Θα ήθελα πολύ να μάθω σε ποιό νόμο ή εγκύκλιο το βασίζεις αυτό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

nikos serres
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 9:58 pm

Δημοσίευσηαπό nikos serres » Τετ Ιούλ 08, 2009 7:10 pm

γεια σου αναστασια.οριστε κατευθειαν απο το υπουργειο στο δινω.κοιταξε το για να μαθενετε εδω μεσα ολοι που το παιζετε και καλα οτι ξερετε.γιατι μιλαω ετσι θα μου πεις γιατι ακριβως και εγω τι ιδιο προβλημα ειχα και εαν δεν ειχα γνωστο στο υπουργειο εσωτερικων να μου ανοιξει τα ματια δεν θα ειχα κανει ακομα τιποτα!ευχαριστω.3.1. ΜΟΝΙΜΟ ΤΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
α) Γενικά
Μετάταξη είναι η οριστική απομάκρυνση του υπαλλήλου από τον ΟΤΑ που ανήκει η οργανική θέση στην οποία είχε τοποθετηθεί και η κατάληψη νέας κενής οργανικής θέσης σε άλλη υπηρεσιακή μονάδα.
Η μετάταξη αποτελεί διοικητική πράξη μεταβολής της υπηρεσιακής κατάστασης του υπαλλήλου.
Η μετάταξη κατά πάγια νομολογία του ΣτΕ αναλύεται σε ταυτόχρονη απόλυση από μια θέση και διορισμό σε μια άλλη, και κατά συνέπεια λογίζεται ως οιονεί διορισμός. Έτσι, θα πρέπει οι ενδιαφερόμενοι για μετάταξη υπάλληλοι να διαθέτουν τα τυπικά προσόντα που απαιτούνται για το διορισμό στη θέση στην οποία θέλουν να μεταταγούν, δηλ. όσα προβλέπονται από το προσοντολόγιο, όπως αυτό τροποποιήθηκε και ισχύει (πδ 50/2001, 347/2003 και 44/2005)[33].
Η μετάταξη, λόγω της ιδιάζουσας φύσης της όπως περιγράφηκε παραπάνω, πρέπει υποχρεωτικά να δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Η δημοσίευση αυτή αποτελεί συστατικό στοιχείο της πράξης μετάταξης, διότι μόνο έτσι ολοκληρώνεται η διαδικασία αυτή και επέρχονται οι έννομες συνέπειές της.
Κατά γενική αρχή του διοικητικού δικαίου, οι διοικητικές πράξεις, στις οποίες εντάσσονται και οι μετατάξεις, δεν έχουν αναδρομική ισχύ, δηλαδή τα έννομα αποτελέσματά τους δεν μπορούν να ανατρέξουν σε χρόνο προγενέστερο από την έκδοσή τους. Κατ’ εξαίρεση αναγνωρίζεται δυνατότητα αναδρομικής ισχύος:
ü όταν κάτι τέτοιο ρητά επιτρέπεται από τις σχετικές διατάξεις
ü όταν η Διοίκηση, για να συμμορφωθεί σε ακυρωτική απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας ή των Διοικητικών Δικαστηρίων, εκδίδει διοικητικές πράξεις, οι οποίες ισχύουν από το χρόνο που εκδόθηκε η ακυρωθείσα πράξη και
ü όταν πρόκειται για ανάκληση παράνομης ατομικής διοικητικής πράξης.
Δεν επιτρέπεται η μετάταξη υπαλλήλου στην περίπτωση που υποχρεούται να υπηρετήσει για ορισμένο χρονικό διάστημα σε συγκεκριμένο ΟΤΑ, βάσει ειδικής διάταξης[34], όπως στην περίπτωση της μοριοδότησης κατά τη διαδικασία πρόσληψης, ή της μετάταξης κατά τις διατάξεις των παραμεθορίων περιοχών, ή αν πρόκειται για τον μοναδικό υπάλληλο του κλάδου του[35]. Επίσης, οι υπάλληλοι δε μετατάσσονται κατά τη διάρκεια της δοκιμαστικής τους υπηρεσίας[36].
Κατ’ εξαίρεση, η αμοιβαία μετάταξη επιτρέπεται κατά τη διάρκεια της δοκιμαστικής υπηρεσίας, πριν δηλαδή από την ολοκλήρωση αυτής, όπως επίσης και η μετάταξη από ΟΤΑ σε ΟΤΑ (α΄ βαθμού) για σοβαρούς προσωπικούς λόγους[37], εφόσον δε συντρέχουν οι λόγοι των παρ.4 & 7 του άρθρου 74 του ΚΚΔΚΥ.
Επισημαίνεται ότι από την έναρξη ισχύος του νέου Κώδικα δεν προβλέπεται δυνατότητα μετάταξης από ΟΤΑ σε ΟΤΑ με μεταφορά της θέσης, καθόσον με τις διατάξεις του άρθρου 4 § 17 του ν.3513/2006 (ΦΕΚΑ΄265), ρυθμίστηκε σε πάγια βάση ότι το προσωπικό που μετατάσσεται σε φορείς που διέπονται από διαφορετικό ασφαλιστικό-συνταξιοδοτικό καθεστώς κύριας, επικουρικής ασφάλισης, πρόνοιας και υγειονομικής περίθαλψης να διατηρεί πλέον το καθεστώς που είχε πριν την μετάταξή του.
Σε περίπτωση υποβολής περισσότερων αιτήσεων για μετάταξη στην ίδια θέση, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 75-77 ΚΚΔΚΥ, το υπηρεσιακό συμβούλιο λαμβάνει υπόψη την απόδοση των υπαλλήλων, το χρόνο συνολικής υπηρεσίας στο βαθμό και τον κλάδο, καθώς και τα λοιπά στοιχεία του προσωπικού τους μητρώου.
Οι θέσεις για τις οποίες εκδόθηκε προκήρυξη πλήρωσής τους με διορισμό δεν καλύπτονται με μετάταξη.
Τέλος, ειδικές διατάξεις που προβλέπουν τη διενέργεια μετατάξεων, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις ρυθμίσεις των άρθρων 74 έως και 78 ΚΚΔΚΥ, διατηρούνται σε ισχύ.

anastasia12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό anastasia12 » Δευ Ιούλ 13, 2009 8:24 am

Ευχαριστώ πολύ...
Εγώ δεν υπηρετώ σε ΟΤΑ αλλά σε ΝΠΔΔ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ - ΤΕΙ και στην υπηρεσία που θέλω να πάω μου λένε ρητά και κατηγορηματικά οτι δεν υπάρχει κενή θέση του κλάδου και της ειδικότητάς μου, εκεί τι ισχύει? Μπορώ να κάνω κάτι? Ευχαριστώ........

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Τετ Ιούλ 15, 2009 12:18 am

ΑΝ ΣΕ ΘΕΛΟΥΝ ΕΚΕΙ ..ΜΠΟΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΕΣΑ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ.ΜΕΤΑ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΕΚ..ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΕΣΥ...ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΙΛΑΣ...ΜΗΠΩΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.Η ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

anastasia12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό anastasia12 » Τετ Ιούλ 15, 2009 8:20 am

Μιλάω για ΥΠ. Παιδείας επίσης Πανεπιστήμιο.... Γίνεται αυτό?

anastasia12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό anastasia12 » Τετ Ιούλ 15, 2009 8:36 am

soy

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Τετ Ιούλ 15, 2009 8:57 pm

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΑΡΕ ΜΕ ΤΗΛ ΣΤΟ 6984143590

nick1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τρί Οκτ 14, 2008 10:04 pm

Δημοσίευσηαπό nick1982 » Τετ Ιούλ 15, 2009 9:24 pm

XAI έγραψε:ΑΝ ΣΕ ΘΕΛΟΥΝ ΕΚΕΙ ..ΜΠΟΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΕΣΑ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ.ΜΕΤΑ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΕΚ..ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΕΣΥ...ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΙΛΑΣ...ΜΗΠΩΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.Η ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ


Αυτό συμβαίνει σε όλα Ν.Π.Δ.Δ.? ΧΑΙ μπορώ να σου στείλω λεπτομέρειες σε κάποιο mail για να μου πείς?

anastasia12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2009 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό anastasia12 » Πέμ Ιούλ 16, 2009 8:35 am

XAI έγραψε:ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΑΡΕ ΜΕ ΤΗΛ ΣΤΟ 6984143590

Χίλια ευχαριστώ ΧΑΙ, αλλά θα προτιμούσα mail για επικοινωνία.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Πέμ Ιούλ 16, 2009 6:33 pm

ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ ΤΡΩΝΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ...........ΑΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΒΑΛΕ ΤΟΝ ΠΧ,,,ΑΝΔΡΑ ΣΟΥ,ΑΔΕΡΦΟ, ΞΑΔΕΡΦΟ,Η ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ,,,,,ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΘΕΜΑ ΟΥΣΙΑΣ ΘΕΛΕΙΣ ,,ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΟ mail ,,,,,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΕΜΑΘΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες