ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΔΙΑΦ.ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ,ΑΠΟΣΠΑΣΗ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
marinak
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2008 7:53 pm

ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΔΙΑΦ.ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ,ΑΠΟΣΠΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό marinak » Πέμ Ιαν 29, 2009 5:41 pm

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΤΟΜΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ(ΠΕ-ΤΕ-ΔΕ)Κ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ; ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ Η ΑΠΟΣΠΑΣΗ Κ Η ΜΕΤΑΘΕΣΗ; ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΟΜΟ, ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!!ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΘΕΣΗ Η ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Κ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....... :)

ikonsta
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2007 3:56 pm

Δημοσίευσηαπό ikonsta » Παρ Ιαν 30, 2009 12:33 am

το εγγραφο για οποιον ενδιαφερεται ειναι το κατωθι:

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ
ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΑΥΤ/ΣΗΣ
Δ/ΝΣΗ ΟΡΓ. & ΛΕΙΤ. ΟΤΑ
ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΟΤΑ
Ταχ. Δ/νΣη: Σταδίου 27
Ταχ.Κώδικας: 101 83 Αθήνα
Πληροφορίες:
Τηλέφωνο: 21 31364000
TΕLEFAX: 2131364383
Αθήνα, 7/11/2008
Α.Π.: 63237 (+44619)
Προς:
Περιφέρειες του Κράτους
α) Δ/νσεις Αυτ/ & Αποκ/σης
Έδρες τους
β) Δ/νσεις Τοπ. Αυτ/σης & Δ/σης
Νομών

ΘΕΜΑ: Μετάταξη - Απόσπαση υπαλλήλων.
Επειδή στην υπηρεσία μας έχουν περιέλθει πολλά ερωτήματα σχετικά με τη δυνατότητα μετάταξης ή απόσπασης υπαλλήλου όταν αυτός είναι μοναδικός στον κλάδο του, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:
Σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 73, 74 και 78 του ΚΚΔΚΥ (ν. 3584/2007) με τις οποίες καθορίζονται οι όροι και οι προϋποθέσεις περί αποσπάσεων και μετατάξεων, τίθεται ως όρος, μεταξύ άλλων, για την πραγματοποίηση της απόσπασης ή μετάταξης να μην είναι ο μοναδικός που υπηρετεί στον κλάδο του υπάλληλος.
Η αληθής έννοια του όρου «μοναδικότητα του κλάδου» έχει την έννοια της μοναδικότητας του κλάδου και όχι της κατηγορίας του υπαλλήλου π.χ. όταν της απόσπασης n μετάταξης αιτείται υπάλληλος κλάδου ΠΕ Διοικητικού αυτός δεν θεωρείται μοναδικός αν στην υπηρεσία του ΟΤΑ υπηρετούν υπάλληλοι κλάδου ΤΕ ή ΔΕ Διοικητικού κλάδου.
Για τα ανωτέρω παρακαλούμε να ενημερώσετε τους ΟΤΑ της Περιφέρειας σας.
Έγγραφα που σας έχουν αποσταλεί με διαφορετικό περιεχόμενο δεν ισχύουν μετά την λήψη του παρόντος.


Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
Πάτροκλος Γεωργιάδης

alex40
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιαν 13, 2009 11:37 pm

Μοναδικότητα ειδικότητας και μετάθεση σε παραμεθόριο

Δημοσίευσηαπό alex40 » Παρ Ιαν 30, 2009 8:08 pm

Πάνω στο θέμα της μοναδικότητας της ειδικότητας θα ήθελα να σας ρωτήσω. Έχω διορισθεί με τον ΑΣΕΠ εδώ και σχεδόν δύο χρόνια ως τεχνολόγος τροφίμων στην Νομαρχία Σάμου και είμαι ο μοναδικός με αυτήν την ειδικότητα.Γνωρίζω πως υπάρχουν θέσεις για την ειδικότητα μου σε άλλες Νομαρχίες. Στην δική μου περίπτωση ισχύει η μοναδικότητα της ειδικότητας ? Είναι ευκολότερο να πάρω μετάθεση από παραμεθόριο σε παραμεθόριο? Ευχαριστώ


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες